ترک اعتیاد

درمان بیماری اعتیاد در همه جوامع، درمانی بسیار سخت بوده‌ است. این بیماری ممکن است ریشه در کودکی و نوجوانی افراد داشته باشد.  روش‌های گوناگونی برای درمان اعتیاد وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها که باعث درمان خواهد شد، مشاوره ترک اعتیاد می‌باشد. امروزه بسیاری از افراد در همه سنین از نوجوانی تا پیری، درگیر این بیماری می‌شوند. مشاوره ترک اعتیاد از کارآمدترین روش‌ها برای درمان این بیماری در تمام سنین می‌باشد.

مشاوره ترک اعتیاد

دریافت نوبت مشاور

سوالات متداول

سریعترین و مطمئن‌ترین راه این است که شما از لحاظ روانی آمادگی ترک مواد مخدر را داشته باشید. مشاوران مجرب می‌توانند با تثبیت اهرم رنج و لذت در افکارتان، شما را از لحاظ روانی کاملا آماده برای ترک اعتیاد کنند.

ممکن است شما ترسی در مورد این مطلب داشته باشید که ” من همه درد و رنج ترک مواد را به جان می‌خرم ولی امکانش هست که مجدد به سمت مواد برگردم”؛ ما به شما این قول را می‌دهیم که با درنظر گرفتن شرایطی عالی برایتان و با چند جلسه روان درمانی به شما کمک کنیم تا وسوسه را از خود دور کنید. اما یادتان نرود که باید کامل در اختیار مشاوران خود باشید

اعتیاد به مواد مخدر خود نیز دلایلی روانی دارد، قطعا آماده بودن از لحاظ روانی خیلی مهم تر از هر عامل دیگری برای تسکین درد است. 

دریافت نوبت مشاور

اعتیاد چیست؟

در ابتدا و قبل از شروع در رابطه با مشاوره ترک اعتیاد، بهتر است با بیماری اعتیاد بیشتر آشنا شویم. می‌توان گفت که اعتیاد، یک نوع اختلال می‌باشد. اختلالی در رابطه با مصرف بیش از اندازه مواد مخدر، مشروبات الکلی، سیگار و.. که زندگی افراد را دچار فروپاشی کرده است. این اختلال شما را مجبور به مصرف هر روزه این موارد می‌کند. جوری که دیگر دست خودتان نخواهد بود. اعتیاد مغز را درگیر می‌کند. از نظر شیمیایی مغز را دچار اختلالاتی خواهد کرد که شما را به مصرف مواد مخدر تشویق می‌کند و مصرف آن برایتان لذت را به همراه خواهد داشت. اما این لذت تاوان سنگینی دارد، چه بسا از دست دادن زندگی و خانواده از تاوان‌های این بیماری خانمان سوز باشد.

همانطور که گفتیم، مغزتان به شما دستور سرخوشی از مصرف این مواد را می‌دهد. اگر در برابر مصرف مواد مخدر در زمان اعتیاد ایستادگی و مقاومت کنید، علائمی همچون علائم ترک را تجربه خواهید کرد. اعتیاد شخصیت و اخلاق شما را نیز دست خوش تغییر خواهد کرد.

برخی از علائم در طول اعتیاد عبارت‌اند از:

 • بی مسئولیتی نسبت به کار و خانواده.
 • نمی‌توانید مصرف آن مواد را کنار بگذارید.
 • بیشتر زمان و پول خود را خرج اعتیادتان می‌کنید.
 • از خانواده و دوستان به منظور مصرف مواد جدا خواهید شد.
 • زمان مصرف مواد و نوشیدن احساس شرمندگی و گناه می‌کنید.
 • در حین مصرف حالی خوب و زمانی که مصرف نمی‌کنید، حالی بسیار بد خواهید داشت.

با این توضیحات کمی اعتیاد را شناختیم و با علائم آن آشنا شدیم. برای درمان آن نیز راه‌ حلی ایمن و بسیار کارآمد، که مشاوره ترک اعتیاد است را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

درمان اعتیاد

ترک اعتیاد در خانه

شاید به نظر برسد که ترک اعتیاد در خانه بهترین راه برای ترک مواد نباشد. اما برخی از افراد به دلایلی ترک اعتیاد در خانه را ترجیح می‌دهند. درمان اعتیاد در خانه به عوامل زیادی بستگی دارد. اول اینکه یک تصمیم کاملا شخصی است و به ترجیح و تصمیم خود شما برمی‌گردد. ثانیا میزان شدت اعتیاد نیز مهم است. ثالثا وضعیت مالی شما نیز بسیار تاثیرگذار برای تصمیم‌گیری ترک اعتیاد در خانه می‌باشد.

روش‌هایی برای ترک اعتیاد در خانه وجود دارد که عبارتند از:

 • افزایش آب بدن: از آنجایی که شما دارید سم زدایی را در خانه انجام می‌دهید باید حواستان به آب بدن باشد. کم آبی بسیار خطرناک است. نوشیدن آب، آب میوه، میوه‌ها می‌تواند باعث افزایش آب بدن و جلوگیری از عوارض شود.
 • مراقب دستگاه گوارشتان باشید: حالت تهوع و اسهال از علائم ترک اعتیاد است. برای رفع این قضیه و بهبود دستگاه گوارش بهتر است از برخی داروها زیر نظر پزشک استفاده شود. غذاهای مقوی نیز می‌تواند در حل این مساله مفید واقع شوند.
 • لباس راحت بر تن کنید: ترک اعتیاد در خانه ممکن است فرد را دچار تغییرات دمایی بدن کند. به همین دلیل بهتر است لباس‌های راحت بر تن کنید تا در زمان سرما و گرما بدون سختی لباس خود را تعویض نمایید.
 • نرمش انجام دهید: پیاده‌روی در بیرون می‌تواند سطح ویتامین دی بدن را افزایش دهد. با افزایش ویتامین دی، میزان افسردگی و بی حالی شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد. حرکات کششی نرم و آهسته، مدیتیشن و یوگا می‌توانند برای دفع سموم بسیار مفید باشند.
 • از داروهای گیاهی استفاده کنید: یک راه ایمن برای کمک به دفع سموم از بدن استفاده از داروهای گیاهی و برخی از مکمل‌هاست. شما می‌توانید با خیال راحت برای دفع راحت و سریع‌تر سموم از بدن از داروهای گیاهی استفاده نمایید.

درمان اعتیاد در خانه می‌تواند برای افرادی که برای چندمین با راست که اقدام به ترک می‌کنند مفید باشد.

حتما بخوانید: چگونه مدیتیشن کنیم

مشاوره ترک اعتیاد

امروزه اعتیاد تبدیل به یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها شده است. یکی از راه‌های بسیار مفید برای درمان این بیماری، مشاوره ترک اعتیاد است. می‌توان به جرأت گفت که در سال‌های اخیر با توجه به آمار، این روش از تاثیرگذارترین روش‌ها برای درمان اعتیاد بوده است. مشاوره ترک اعتیاد یک روش درمانی علمی و پیشرفته است. یک فرد به عنوان مشاوره که فردی تحصیل کرده و متخصص در این زمینه است، با فرد بیمار در ارتباط خواهد بود. بین بیمار و مشاور یک محیط و فضای کاملا امن وجود دارد که هم مشاور و هم بیمار در آن جلسه احساس راحتی و آرامش داشته باشند.

جلسات مشاوره ترک اعتیاد می‌تواند شامل چندین جلسه متفاوت باشد. بنا به دستور و نظر مشاور، تعداد این جلسات تعیین می‌شوند. فرد موظف به شرکت منظم و دقیق در این جلسات است تا بهترین نتیجه را از مشاوره ترک اعتیاد بگیرد. پس مشاوره ترک اعتیاد شامل جلساتی هستند که در آن فردی به عنوان مشاور در کنار فرد بیمار قرار دارد. مشاور با ارائه راه‌حل‌هایی به فرد، در روند بهبودی و درمان اعتیاد کمک خواهد رساند.

نحوه عملکرد مشاورین ترک اعتیاد

در طول شرکت در جلسات مشاوره ترک اعتیاد، فردی به عنوان مشاور و یا متخصص در کنار بیمار حضور دارد. مشاورین ترک اعتیاد برای درمان اختلالات سلامتی و روانی به وجود آمده در افراد معتاد، برخی مراقبت‌های ویژه را ارائه می‌کنند. در حقیقت مشاورین، توانایی‌های فرد بیمار را در تغییر افکار و قدرت آن‌ها در شناسایی رفتار خوب و بد تقویت می‌کنند. با تقویت این موارد، فرد به مرور قوی‌تر شده و پای تصمیماتی که در خصوص درمان بیماری اعتیاد گرفته است می‌ماند.

همچنین مشاورین اعتیاد با شما در رابطه با اهداف زندگیتان صحبت خواهند کرد. برای شما برنامه‌هایی برای تعیین اهداف زندگی و شغلی بلند مدت تعیین می‌کنند. شما را لحظه‌ای در این راه تنها نخواهند گذاشت. در طول تمامی جلسات درمان، مشاورین درمان اعتیاد حضور دارند. مشاورین ترک اعتیاد ابتدا هدفشان را بر روی بهبود اختلالات مصرف مواد مخدر می‌گذارند. سپس از آنجایی که درمان اعتیاد با آسیب‌هایی همراه است، هدف بعدیشان بهبود این اختلالات روانی همانند استرس، وسواس، خشم و … می‌باشد.

مشاور ترک اعتیاد خوب

در یک جلسه مشاوره درمان اعتیاد چه می‌گذرد؟

  شما به عنوان یک فرد دارای اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد جهت شرکت در مشاوره برای درمان اعتیادتان شرکت می‌کنید. در مراکز با پشتیبانی‌های انجام شده، به شما مشاورین و متخصصین مجرب در این زمینه معرفی خواهند شد. شما با صحبت و مشورت با مشاورین درمان اعتیاد، و با تشخیص آن‌ها تعداد جلسات و نحوه شرکت خود را در این جلسات مشخص می‌کنید. پس اول در نشستن در یک اتاق و با صحبت و مشورت با مشاور، او تا حدودی با نوع بیماری شما در اعتیاد، آشنا خواهد شد. سپس با ایجاد فضای امنی که بین شما و مشاورتان وجود دارد شما نیز شروع به بیان برنامه‌های خود جهت بهبودی می‌کنید. اهدافتان را برای یکدیگر از شرکت در این جلسات مشخص کرده و برای تحقق بخشیدن به آن اهداف در کنار یکدیگر تلاش می‌کنید.

مشاور از طریق ارتباط با خانواده و دوستانتان (با رضایت شما) نیز برای کمک به شما در روند سلامتی، اقداماتی انجام خواهد دارد. برخی از روند کاری مشاورین ترک اعتیاد به شرح زیر می‌باشد:

 • پرسیدن سوالاتی از قبیل سابقه اعتیاد در خانواده
 • سوالاتی در رابطه با دوران کودکی و تجربیات دوران نوجوانی
 • سبک زندگی در خانواده
 • حمایت خانواده از شما در طول زندگی
 • بررسی سوابق پزشکی
 • سوابق سلامت روان و اختلالات روانی شما
 • بررسی روابط اجتماعی شما
 • بررسی روابط عاطفی 
 • تشخیص نگرانی ها و استرس‌های زندگیتان مانند تربیت فرزند، وضعیت مالی و…

بعد از طی کردن این مراحل، یک برنامه درمانی برای درمان اعتیاد و ترک آن چیده می‌شود. در کلینیک ترک اعتیاد مشاور و بیمار نیز بعد از ایجاد برنامه درمانی، شروع به اجرای تمام موارد ذکر شده در برنامه می‌کنند. در واقع مشاور و بیمار در کنار هم برای دستیابی به اهدافی که مشخص کرده‌اند در کنار یکدیگر گام به گام پیش می‌روند.

دلایل گرایش به اعتیاد

انواع مشاوره ترک اعتیاد

درمان اعتیاد و کمک به ترک آن، راه و روش‌های مختلفی دارد. بیماری اعتیاد نیز مانند سایر بیماری‌ها می‌تواند از روش‌های مختلفی درمان شود. روش‌های مختلفی در مشاوره ترک اعتیاد نیز وجود دارند که بنا به تشخیص مشاور، بر روی بیمار اعمال می‌شود. برخی از روش‌ها را برایتان نام می‌بریم.

 مدیتیشن

در این روش به فرد برای دور شدن از استرس و اضطراب ناشی از ترک کمک خواهند کرد. مدیتیشن، تصویرسازی‌هایی را برای فرد ایجاد می‌کند. در این روش ذهن نسبت به اعتیاد آگاه‌تر شده و به روند درمان کمک خوبی می‌کند.

رفع حساسیت‌های ایجاد شده

در روند درمان برای برخی از بیماران ممکن است برخی از حساسیت‌های جسمی و ذهنی ایجاد شود. این روش برای رفع این حساسیت‌هاست. برخی از حساسیت‌ها به طور ناخواسته به دلیل فشارهای زیادی که ممکن است در طول درمان دچار آن شود، ظاهر می‌شوند. مشاور با روش‌های درمانی خاص خود در این خصوص، می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جسمی و روانی فرد جلوگیری نماید.

تمرکز بر رابطه بین افکار و احساسات و رفتار

در این روش که طولانی مدت نیز می‌باشد مشاور با تمرکز بر روی ارتباط بین افکار و احساسات و رفتار فرد بیمار درمان را آغاز می‌کند. به این صورت که مشاور با شناخت این سه مورد از فرد بیمار و نحوه ارتباط این موارد با یکدیگر می‌تواند با تجربه خود برای بهبودشان اقداماتی را انجام دهد. با بهبود این عوامل، فرد روند ساده‌تری را برای درمان اعتیاد خود تجربه می‌کند.

انگیزه دادن از طریق مصاحبه مشاوره ترک اعتیاد

همانطور که گفتیم در جلسات مشاوره ترک اعتیاد، اهدافی تعیین می‌گردد. برای رسیدن به این اهداف، وجود انگیزه بسیار امر مهمی است. زیرا اگر در بین راه انگیزه فرد از بین رود، شخص بین راه جا زده و چه بسا با شدت بیشتری به اعتیاد بازگردد. پس این روش می‌تواند روشی تاثیرگذار بر روی فرد باشد.

موارد بالا برخی از انواع مشاوره برای ترک اعتیاد و درمان آن می‌باشد. بسیاری دیگر از روش‌ها وجود دارد که با رفتن نزد مشاور، با تشخیص آن‌ها بر روی فرد انجام خواهد شد. کلینیک روانشناسی ترک اعتیاد آرامش من با متخصصین مجرب در این حوزه می‌توانند با استفاده از روش‌های درمانی نوین شما را در رسیدن به هدفتان یاری نمایند.

رهایی از اعتیاد

مزایای مشاوره ترک اعتیاد

ترک اعتیاد از طریق مشاوره، یکی از روش‌های کارآمد و بدون دردسر برای افرادیست که دچار بیماری اعتیاد شده‌اند. درمان از طریق مشاوره، در همه زمینه‌ها دارای مزیت‌های فراوانی بوده است.از مزایای مشاوره ترک اعتیاد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • همانطور که می‌دانیم ترک بیماری اعتیاد بسیار سخت و دشوار است. از نظر روانی فرد دچار برخی اختلالات روانی خواهد شد و فرد برای درمان نیاز به کمک دارد. از این رو مشاور با شناسایی این اختلالات به فرد برای درمان آن‌ها کمک خواهد کرد.
 • از طرفی در روند ترک اعتیاد فرد دچار اضطراب و استرس ناشی از ترک می‌شود. مشاور و یا متخصص برای کنترل این استرس و اضطراب‌ها، به فرد راهکارهایی را ارائه می‌دهد که می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برخی از بیماران در خانواده دچار بحران‌های خانوادگی و سخت خواهند شد. فرد می‌تواند با مراجعه به مشاور ترک اعتیاد و مشاوره خانواده به‌طور همزمان برای رفع این تنش‌ها اقدام کند.
 • از طرفی ممکن است در روابط عاطفی و دوستانه خود نیز دچار فروپاشی شوید. اگر در حین ترک اعتیادتان نزد مشاور برای درمان اعتیاد بروید می‌توانید تمام این موارد را با موفقیت و بدون دردسر پشت سر بگذارید.

چگونه در جلسات ترک اعتیاد شرکت کنیم

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به برخی کلینیک‌های معتبر، در جلسات مشاوره ترک اعتیاد شرکت نمایید. می‌توانید با سرچ در گوگل کلینیک‌های معتبر را بیابید و با تعیین وقت نزد مشاور رفته و درمان خود را آغاز نمایید. مهم این است که هر چه زودتر برای درمان اعتیاد خود اقدام کنید و این را بدانید هیچوقت دیر نیست. همچنین اگر شرایط شرکت در جلسات را به صورت حضوری ندارید می‌توانید از طریق آنلاین نیز با برخی کلینیک‌ها و مشاورین جلسات خودرا برگزار کنید. برای رزرو وقت مشاوره ترک اعتیاد به صورت حضوری، آنلاین یا تلفنی در کلینیک ترک اعتیاد آرامش من می توانید با شماره‌های درج شده در صفحه تماس حاصل نموده و یا فرم درخواست مشاوره در پایین صفحه را تکمیل و ارسال نمایید.

تاثیر مشاوره برای ترک اعتیاد

آمار و ارقام

در کشورمان روزانه هزاران نفر دچار بیماری اعتیاد در زمینه‌های مختلف می‌شوند. همان‌طور که می‌دانیم بیماری اعتیاد انواع مختلفی دارد. این بیماری سن خاصی ندارد و از کودکان گرفته تا افراد پیر را درگیر خود می‌کند. بیماری اعتیاد زن و مرد نیز نمی‌شناسد. طبق آمار موجود بیش از سیزده میلیون از افراد هستند که به مواد مخدر اعتیاد دارند. پنج میلیون نفر از این آمار به صورت دائمی مواد مخدر را مصرف می‌کنند. از این سیزده میلیون 10% آن‌ها زنان می‌باشند. هزاران کودک نیز از این آمار به مواد مخدر اعتیاد دارند. این آمار بسیار ناراحت کننده می‌باشد. امیدواریم با توجه به افزایش آگاهی و علم همه افراد در این زمینه، از بیشتر شدن رقم این آمار جلوگیری کنیم و به کاهش آن‌ نزدیک‌تر شویم.

 

 

ما نیز به عنوان فرد سالم و خانواده افرادی که دچار بیماری اعتیاد هستند وظایفی در قبالشان داریم. بهتر است هرگز دست این افراد را رها نکنیم. افرادی که به بیماری اعتیاد دچار هستند بیش از دیگران در زندگی نیاز به هم صحبتی و محبت دارند. اگر برایمان عزیز هستند، هرگز نباید آن‌ها را به حال خودشان رها کنیم. این را بدانیم که اعتیاد نیز یک بیماریست و فرد معتاد نیز بیمار است. همانند تمامی بیماری‌های موجود در دنیا، اعتیاد نیز درمان دارد. لذا با افرادی که دچار اعتیاد هستند نباید سخت و ظالمانه برخورد کرد. کلینیک ترک اعتیاد آرامش من با حضور مشاورین متعهد و با تجربه در زمینه مشاوره ترک‌ اعتیاد، همه روزه به صورت آنلاین، تلفنی و به صورت حضوری، بنا به درخواست شما عزیزان در خدمتتان هستند.

مشاوره ترک اعتیاد کلینیک آرامش من

متخصصان روانشناس درمان اعتیاد مرکز مشاوره آرامش من

دریافت نوبت و رزرو وقت خدمات مشاوره روانشناسی از متخصصان و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره آرامش من امکان پذیر است.

یک تیم قوی و صبور در مرکز مشاوره ترک اعتیاد آرامش من با استفاده از آخرین مقالات و روش‌های درمانی پیشرفته تمام سعی و تلاش خود را برای رهایی شما عزیزان از دام اعتیاد به کار می‌گیرد تا به شما در رسیدن به زندگی سالم در سلامتی کامل یاری رساند. روان شناسان و مشاوران ترک اعتیاد آرامش من در تمام مراحل طول درمان شما در کنارتان با آرامش و صبوری قرار دارند تا شما و یا عزیزانتان که در دام این بیماری خانمان سوز گرفتار شده اند را نجات دهند. پس با اطمینان خاطر با روانشناسان و مشاوران ترک اعتیاد ما همراه باشید تا زندگی سالم و با نشاط را کنار دوستان و عزیزان خود تجربه کنید.

دریافت نوبت مشاور

دریافت نوبت مشاور

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473