مشاور خانواده

دریافت نوبت مشاور خانواده و مراقبت از سلامت روانی خانواده همواره یکی از اولویت‌های مهم در زندگی انسان‌ها بوده است. هر خانواده با چالش‌ها و مشکلات خود روبرو می‌شود و در برخی موارد ممکن است نیاز به کمک و مشاوره داشته باشد. در این مواقع، مراجعه به کلینیک روانشناسی و دریافت نوبت مشاور خانواده می‌تواند بسیار مفید واقع شود. برای بهبود روابط خانواده در زمان بروز مشکل، گاهی نمی‌توان به تنهایی برای حل آن کاری کرد. از این رو مشاورین خانواده در مراکز درمانی معتبر آماده برای حل مشکلات خانوادگی شما عزیزان هستند.

رزرو مشاوره خانواده

دریافت نوبت مشاور

سوالات متداول

مرکز مشاوره آرامش من به شما این اطمینان را می‌دهد که کلیه مکالمات جلسات محرمانه هستند و هیچ نگرانی در خصوص درز اسرار شما عزیزان وجود ندارد

بله، برای بهبود روابط میان اعضای خانواده معمولاً با چندین نفر از اعضای خانواده قرار ملاقات گذاشته می‌شود تا نسبت به مشکلات رخ داده یا در حال وقوع آگاه شوند و نسبت به حل مشکلات راهنمایی شوند.

به شما تبریک می‌گویم که تصمیم گرفتید به جای گوش کردن به راهنمایی‌های نابه‌جای دیگران یک مشاور متخصص را انتخاب کنید. 
به سادگی می‌توانید با پر کردن فرم رزرو وقت مشاوره و یا تماس با شماره‌های قرار داده شده یک روانشناس کاردان جهت انتخاب مسیر درست، ارتباط برقرار کنید.

دریافت نوبت مشاور

روانشناس و مشاور خانواده

خانواده برای همه ما انسان‌ها یک کانون گرم و امن می‌باشد. خانواده از افرادی تشکیل شده است که ما در کنارشان احساس خوشایند و راحتی داریم. اما ممکن است که در این جامعه کوچک، چالش‌هایی بین اعضای آن پیش آید و یا دو نفر بخواهند خانواده تشکیل بدهند. یا افرادی هستند که نمی‌دانند چگونه در خانواده خود رفتار کنند و یا مدیریت داشته باشند. تمام این مسائل در خانواده و تشکیل آن بسیار طبیعی است. از همین رو برای حل این مسائل مشاوره خانواده وجود دارد. مشاوره خانواده می‌تواند در تمامی مسائل مربوط به خانواده افراد را کمک کرده و بهترین راهکاه‌ها را برای داشتن یک خانواده عالی و شاد ارائه دهند.  

مشاوره خانواده یک روش در علم روانشناسی برای ایجاد و حفظ روابط سالم خانوادگی می‌باشد. هدف اصلی مشاوره خانواده شناخت و رفع مشکلات و چالش‌های موجود در این محیط است. این چالش‌ها نیز می‌توانند مختلف باشند. مشکلات روانی، مادی، عاطفی و رفتاری، از مشکلات رایج خانواده‌هاست. از طرفی سیستم خانواده نیز بسیار مهم می‌باشد. مشاوره خانواده می‌تواند سیستم خانواده را تشخیص داده و آن را بررسی کند و چنانچه دچار مشکلی باشد آن را به راحتی رفع کند.

در کل مشاوره خانواده به دلیل رفع اختلافات موجود در این سیستم بنا شده است که شما عزیزان می‌توانید به راحتی برای رفع چالش‌های خود در رابطه با خانواده خودتان، به مشاور رجوع کنید.

انواع مشاوره خانواده

مشاوره خانواده در علم روانشناسی انواع مختلفی دارد. برخی از مشاوران در حوزه مشاوره خانواده به منزل مراجعه می‌کنند. برخی نیز به صورت آنلاین، جلسات را برگزار کرده و با سلامت‌جو خود به صورت آنلاین و یا تلفنی مشاوره را انجام می‌دهند. حال چندین نوع مشاوره خانواده وجود دارد. مانند:

خانواده درمانی استراتژیک

این نوع از مشاوره خانواده بین 12 تا 16 جلسه طول می‌کشد. و هدف آن نیز تغییر دادن الگوهای تعامل بین اعضای آن خانواده می‌باشد.

چند سیستمی

این نوع از مشاوره خانواده مشکلات رفتاری و عاطفی کودکان و نوجوانان در خانواده را بررسی می‌کند و بر روی رفتار کودک و نوجوان تمرکز دارد. از این رو به این نوع از درمان چند سیستمی می‌گویند، چون سیستم‌های دیگر مانند مدرسه، محله و یا ادارات و سیستم‌های اجتماعی نیز درگیر می‌شوند.

ساختاری

تمرکز این نوع از مشاوره خانواده به جای رفتار، بر روی ساختار خانواده است. در حقیقت مشاور در این نوع درمان مشکلاتی را که به دلیل نوع ساختار آن خانواده دارد، می‌یابد و آن‌ها را رفع می‌کند.

عملکردی

در این نوع از مشاوره، روانشناس بر روی خانواده‌هایی تمرکز دارد که با کودک و نوجوان خود به مشکل برخورده‌اند. این نوع درمان بین 8 تا 30 جلسه طول کشیده تا بتوانند مشکلات والدین با فرزندانشان را حل کنند.

بین نسلی

این نوع از مشاوره بین نسل‌های خانواده تعامل را بررسی کرده و آن را بهبود می‌بخشد. مانند رابطه و تعامل بین والدین و فرزندان.

حتما بخوانید: مشاوره کودک و نوجوان

بهبود روابط خانواده

مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. شما می‌توانید با شرکت در جلساتی که مشاور برای شما در نظر می‌گیرد، بهترین نتیجه را برای مدیریت و برپا کردن یک خانواده عالی به دست آورید. از مهم‌ترین مزایای شرکت در جلسات مشاوره خانواده می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اینکه تعریف نقش هر یک از اعضای خانواده، در جلسات مشاوره خانواده مشخص می‌شود.
 • در بین اعضای خانواده مرزهای سالم تعیین می‌گردد.
 • با شرکت در جلسات مشاوره خانواده می‌توانید به راحتی مشکلات خانوادگی را حل کنید.
 • کمتر دچار چالش می‌شوید.
 • ارتباطات بین اعضای خانواده بهتر و قوی‌تر خواهد شد.

همانطور ک در ابتدا گفتیم، مشاوره خانواده برای کودکان نیز قابل استفاده است. می‌تواند در بسیاری از موارد که مربوط به کودکان می‌باشد موثر واقع شود. مانند:

 1. رفتارهای توهین آمیزی که برخی کودکان دارند.
 2. افسرده بودن
 3. اعتیاد داشتن

مشاوره خانواده در مواردی مانند موارد زیر، می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند. مانند:

 1. دعوا بین خواهر و برادر
 2. نوجوانانی که در ایجاد ارتباط مشکل دارند.
 3. هر یک از اعضای خانواده که نمی‌توانند احساسات خود را بیان و یا مدیریت کند.
 4. ایجاد رابطه پس از طلاق.
 5. بیماری و یا از دست دادن عزیزانی که فراموش کردن آن‌ها سخت است.
 6. مشاوره خانواده کمک می‌کند شما با تغییر بزرگ خود و یا هر تغییر بزرگ دیگر در زندگی، به راحتی کنار آیید.
 7. در برطرف کردن مشکلات زناشویی کمک می‌کند.
 8. در فرزند پروری می‌تواند راهکارهای عالی را به شما عزیزان پیشنهاد دهد.

مشاوره خانواده چه کمکی به افراد می‌کند؟

 مشاوره خانواده می‌تواند به تمام اعضای خانواده کمک کند تا بتوانند به راحتی مشکلاتشان را بیان کرده و آن را در خانواده حل کنند.

 • بسیاری از خانواده‌ها هستند که با کودکان خود چالش‌هایی دارند. به عنوان مثال در نوع تربیت و بزرگ کردن کودکان خود، دچار تردید هستند یا نمی‌دانند که چطور با کودک رفتار کنند، یا برخی از کارها را به دیگران در رابطه با ارتباط با کودکشان تذکر دهند. 
 • از طرفی برخی از زوجین هستند که می‌خواهند خانواده خود را تشکیل دهند. مشاوره خانواده می‌تواند به این افراد بهترین راهکارها را برای شروع یک زندگی عالی ارائه دهد. تا بتوانند به راحتی و با آرامش خیال خانواده خود را تشکیل داده و زندگی زناشویی خود را آغاز نمایند.
 • برخورد با یک نوجوان در خانواده بسیار مهم است. زیرا سنی است که شخصیت و نوع رفتار فرزند نوجوانتان در آینده را مشخص می‌سازد. از این رو بسیار مهم است که بدانید با او در هر شرایطی چطور برخورد کنید. روابط نوجوانان با جنس مخالف، با دوستان بزرگتر از خود، نوع گرایش جنسی نوجوان و بسیاری از موارد دیگر در سن نوجوانی اتفاق می‌افتد. این موضوع نیز کاملا طبیعی است. چیزی که مهم می‌باشد این مساله است که شما عزیزان باید بدانید در صورت مواجه با چنین چالش‌هایی، چگونه با نوجوان خود برخورد کرده و حرف بزنید تا او دچار آسیب نشود.
 • هر مشکل خانوادگی دیگر مانند بیماری، از دست دادن عزیز، مشکلات زناشویی، مشکل با خانواده همسر، طلاق و ازدواج و حتی بچه‌دار شدن در حوزه مشاوره خانواده قابل بررسی می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید به بهترین مرکز مشاوره در تهران و یا منطقه خود مراجعه کرده و نزد یک مشاور خانواده بروید و به راحتی مشکل خود را با او در میان گذاشته تا بتوانند شما را در این مسیر یاری کنند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: مشاوره قبل از ازدواج

برطرف کردن مشکلات عاطفی زن و شوهر

در طول یک جلسه مشاوره خانواده چه می‌شود؟

مشاوره خانواده می‌تواند هم به صورت حضوری برگزار شود و هم به صورت غیرحضوری و آنلاین باشد. به روش حضوری به این شکل است که شما می‌توانید به یک مرکز درمانی و مشاوره در نزدیکی خود مراجعه کرده و در آن‌جا با مشاور و دکتر روانشناس خود ملاقات کنید. بعد از یک جلسه مشاوره، متخصص تصمیم می‌گیرد که شما چند جلسه دیگر باید نزد او بروید.

روش آنلاین نیز به این صورت است که از طریق برخی از برنامه‌ها می‌توانید با مشاور خود به راحتی در هر کجا که هسید در ارتباط باشید و با او صحبت کنید.

اصولا این جلسات یک روز در هفته بوده و از نظر زمانی بین45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. این جلسات می‌تواند بین همه افراد خانواده و تک تک آن‌ها تشکیل شود. این موضوع بستگی به تشخیص مشاور دارد. تعداد جلسات نیز به عوامل بسیاری بستگی دارد که این موضوع نیز توسط مشاور بررسی و به شما اعلام می‌گردد.

در ابتدا که وارد اتاق شده و یا به صورت مشاوره تلفنی یا آنلاین با مشاور خود صحبت می‌کنید، از ناراحتی‌ها و مسائل خود به او می‌گویید. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که با درمانگری جلسات خود را ادامه دهید که با او احساس راحتی دارید.

در کل در جلسات مشاوره خانواده به مسائل زیر پرداخته می‌شود:

 • روان درمانی برای افراد خانواده، زوجین، کودکان انجام می شود.
 • شرایط عاطفی و سلامت روان افراد بررسی شده و آن‌ها را تشخیص می‌دهند. اگر نیاز به درمان باشد آن را درمان می‌کنند.
 • خانواده درمانی، درمان‌های گروهی و زوج درمانی از وظایف مشاوره خانواده است.
 • یک برنامه ریزی برای درمان چیده می‌شود.

 

انواع مشاوره خانواده

چگونه در جلسات مشاوره خانواده شرکت کنیم؟

شما عزیزان می‌توانید با پیدا کردن بهترین مراکز درمانی در منطقه خود در جلسات مشاوره خانواده به راحتی شرکت کنید. همینطور می‌توانید به صورت آنلاین با مشاورین و متخصصین در این حوزه ارتباط برقرار کنید. زمانی که شما به مرکز مشاوره مراجعه کنید، منشی به شما یک مشاور را معرفی خواهد کرد. پس از اولین جلسه مشاور برایتان تعداد جلساتی که برای رفع آن چالش مربوط به خانواده نیاز است را، برایتان مشخص خواهد کرد. شما نیز باید طبق تاریخ و در ساعات دقیق در جلسات حضور داشته باشید تا بهترین نتیجه را از جلسات مشاوره خانواده خود بگیرید.

اما نکته‌ای که بسیار مهم می‌باشد پیدا کردن یک مشاور است که شما با آن احساس راحتی داشته باشید. اگر با یک مشاور که با آن راحت نمی‌باشید، جلسات خود را برگزار کنید، قطعا به مشکل برخواهید خورد. شما می‌توانید از برخی راهکارها برای یافتن بهترین مشاور و مرکز درمانی استفاده کنید. مانند:

 • در محل و یا از دوستان خود پرس و جو کنید.
 • از اطرافیان و فامیل خود تحقیق کنید.
 • با پزشک خانواده خودتان صحبت کرده و از او مشورت بگیرید.

از طرفی باید موارد دیگر را نیز در رابطه با انتخاب رواندرمانگر خود در نظر بگیرید. مانند:

 • اینکه سبک مشاور چیست و چه رویکردی دارد؟
 • مشاور چه زمانی را برای چه مدتی برای درمان شما در نظر می‌گیرد.

شما عزیزان می‌توانید در صورت ناراضی بودن نیز سریعاً مشاور خود را عوض کنید. زیرا انتخاب درست مشاوره خانواده از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کافی داشت.

افرادی که نباید نزد مشاور بروند

مشاوره خانواده نیز مانند تمامی موارد موجود در دنیا دارای استثنائاتی می‌باشد. درست است که خوبی‌ها و فواید رفتن نزد روانشناس خانواده بسیار زیاد است اما باید برخی از خطرات آن را نیز بدانیم.

در بین افراد برخی از خانواده‌ها کسانی هستند که در برابر مشورت گرفتن و مراجعه به مشاور خانواده برای حل مسائل پیش‌آمده جبهه می‌گیرند. مراجعه این افراد به مشاوره خانواده نه تنها سودی ندارد بلکه می‌تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات بزرگ‌تری شود. رفتن این افراد نزد روانشناس خانواده تشویش را در بین اعضای خانواده بیشتر خواهد کرد. از این رو افرادی که نزد مشاوره خانواده می‌روند باید:

 • نسبت به تغییرات زندگیشان در جهت مثبت، متعهد و پایبند باشند.
 • در جلسات درمانی و مشاوره خود به طور مرتب و منظم شرکت کنند.
 • با مشاور صادق باشند و تمامی حرف‌ها و مشکلاتشان را به درستی و بدون ترس بیان کنند.
 • آمادگی کامل برای درمان داشته باشند.

این نکته را لازم است بدانید که شما و دیگر اعضای خانواده‌تان ممکن است در جلسات اولیه مشاوره خود احساس ناراحتی و درماندگی داشته باشید. باید خدمتتان عرض کنیم که این نگرانی‌ها کاملا طبیعی است. مشاور، در طول روند مشاوره خانواده بنا به وضعیت شما به بهبود حال شما کمک خواهد کرد.

مزایای مراجعه به مشاور خانواده

مرکز مشاوره خانواده

کاملا طبیعی است که در خانواده خود با مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو شوید. تمام خانواده‌ها به دلیل اختلاف نسل و افکار با یکدیگر در برخی از دوران‌های زندگی خود با مشکل روبرو می‌شوند. اما مهم این است که بتوانید از آن مشکلات به راحتی و با موفقیت عبور کنید تا کانون گرم خانواده از هم نپاشد. مشاوره خانواده همانند یک ناجی می‌تواند کمک کننده شما در طول مسیر زندگیتان در زمینه‌های مختلف باشد. علاوه بر این با توجه به مشکلاتی که در جوامع امروزه در بین خانواده ها بسیار رواج یافته است نیاز به درمانگر، بیش از هر چیزی در زندگی مشاهده می‌شود. از این رو روانشناس خانواده بهترین گزینه برای رفع مشکلات خانوادگی شما عزیزان می‌باشد.

متخصصین کلینیک آرامش در حوزه خانواده با سالیان سال تجربه در این حوزه می‌توانند همه روزه، در رابطه با بحران‌های پیش آمده در زندگی و خانواده‌تان در کنارتان باشند. شما عزیزان می توانید از طریق تماس با شماره‌های درج شده در سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین و متخصصین تیم آرامش من به صورت حضوری، آنلاین و مشاوره تلفنی، به راحتی در ارتباط باشید تا زندگی بهتر و لذت بخش‌تری را در کنار خانواده‌تان بگذارید.

منابع:

متخصصان روانشناس مشاوره خانواده مرکز مشاوره آرامش من

دریافت نوبت و رزرو وقت خدمات مشاوره روانشناسی از متخصصان و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره آرامش من امکان پذیر است.

بهترین مشاوران روانشناس خانواده در کلینیک آرامش من می‌توانند به خانواده‌ها کمک کنند تا بهترین راهکارها را برای حل مشکلات خود پیدا کنند. زیرا یک جلسه مشاوره خانواده عالی می‌تواند فضایی امن و محافظه‌ کارانه برای بحث و بررسی مشکلات فراهم کند. همچنین به خانواده‌ها کمک کند تا با تمرکز بر مسائل مهم خود، به راه‌حل‌های اثربخش و درمان روابط مابین خود بیاندیشند.

دریافت نوبت مشاور

دریافت نوبت مشاور

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473