مشاوره شغلی

مشاوره شغلی که به عنوان یک راهنمای شغلی نیز شناخته می‌شود، مشاوره ای است که برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل طراحی شده است و می‌تواند در هر مرحله از زندگی مورد استفاده قرار گیرد. شغل فرد اغلب یکی از مهم ترین جنبه‌های بزرگسالی است و شروع یک کار جدید، چه اولین، چه دومین یا هر زمانی بعد از آن، می‌تواند یک رویداد استرس زا به ویژه در زمان‌های سخت اقتصادی، مانند رکود باشد. متخصصین روانشناس مشاوره شغلی می‌توانند با توضیح و بحث در مورد گزینه‌های شغلی بالقوه به شما کمک کنند.

مشاور شغلی

دریافت نوبت مشاور

سوالات متداول

مهمترین مهارت این مشاوران راهنمایی و حمایت از افرادی است که برای انتخاب شغل نیاز به کمک دارند. مشاوران شغلی درک عمیقی از گزینه‌های موجود برای مراجعان خود دارند و به آنها کمک می‌کنند تا فرآیند پیچیده یک مسیر شغلی را آسان تر طی کنند.

زندگی در دنیای امروز کاملاً رقابتی شده است و افراد برای موفقیت و آگاهی از فرصت‌های شغلی مختلف نیاز به یک برنامه شغلی مناسب دارند. برنامه ریزی شغلی به افراد وضوح می‌دهد و به آنها کمک می‌کند اولویت‌های خود را برنامه ریزی کنند.

دریافت نوبت مشاور

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوران شغلی به افراد کمک می‌کنند تا شغل رضایت بخشی پیدا کنند. آنها از تغییرات شغلی، جستجوی شغل و سنجش گزینه‌های شغلی شما پشتیبانی می‌کنند. مشاوران شغلی، برخلاف روانشناسان، درمانگران یا سایر متخصصان سلامت روان، مشاوره روابط روانشناختی یا نسخه ای ارائه نمی‌دهند. در عوض آنها بر حصول اطمینان از اینکه مراجعین ابزارهای موفقیت در کار را دارند متمرکز هستند. اگر چه مشاوران شبیه مربیان هستند، اما معمولا بیشتر بر تصمیم گیری و موقعیت‌های برنامه‌ریزی حرفه‌ای تمرکز می‌کنند. آنها به مراجعین راهبردهایی را برای پیمایش موفقیت آمیز بازار کار آموزش داده، منابعی را برای موفقیت در مشاغل فعلی خود در اختیار آنها می‌گذارند و تست‌های استعداد ارائه می‌دهند تا به افراد در درک بهتر علایق خود در هنگام بررسی تغییرات کمک کنند.

مشاوره شغلی یک گزینه مفید برای افراد در تمام سنین و مراحل شغلی است. کسی که هنوز در دبیرستان است ممکن است به یک مشاور شغلی (معمولاً در قالب یک مشاور راهنمایی) مراجعه کند، اما کسی که 30 سال کار کرده نیز می‌تواند. تغییر شغل در زندگی ایرادی ندارد و یک مشاور شغلی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

تفاوت بین مشاوره شغلی و راهنمایی شغلی چیست

در حالی که هم مربیان و هم مشاوران شغلی می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین استفاده را از حرفه خود ببرید، تفاوت بین این دو نقش در محدوده کار آنهاست. هر کدام روی اهداف و موانع در یک چارچوب زمانی و مقیاس منحصر به فرد تمرکز می‌کنند. مشاوران شغلی به غلبه بر موانع و دستیابی به اهداف کوتاه مدت بیشتری مانند یادگیری نحوه ایجاد روابط کاری بهتر یا استفاده از ابزارهای جدید کمک می‌کنند. اگر برای آماده شدن برای مصاحبه یا برنامه ریزی برای پیشرفت شغلی به کمک نیاز دارید، یک مشاور می‌تواند از شما پشتیبانی کند. آنها برای ارائه مشاوره در مورد یک موقعیت، نیازی به شناخت شما ندارند.

یک مربی شغلی نگاهی عمیق را در مورد ارزش‌های شخصی، نقاط قوت و ویژگی‌های کارکنان ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند رفتار مناسبی در محل کار داشته باشید و اهداف بلند مدت تعیین کنید. با ایجاد ارتباطات قوی تر، آنها می‌توانند نا امنی‌ها، نگرانی‌ها و جاه طلبی‌های شما را در نظر بگیرند تا به رشد شما کمک کنند. یک مربی حرفه ای می‌تواند به شما کمک کند تا یک رفتار مناسب را انجام داده و ارتقای شغلی کسب کنید یا مهارت‌های خود را ارتقا دهید تا روزی به شغل رویایی خود دست پیدا کنید. مربیان حرفه ای اغلب توسط سازمان‌های رسمی ‌که آموزش و گواهینامه ارائه می‌دهد، به رسمیت شناخته می‌شوند. اگرچه هر کسی می‌تواند خود را مربی خطاب کند، یک مربی دارای گواهینامه قطعا بهترین خدمات مشاوره را به شما ارائه خواهد کرد.

تفاوت بین مشاوره و راهنمایی شغلی

وظیفه مشاور شغلی چیست؟

ممکن است اکنون از شغل خود راضی باشید، اما هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است نیاز به تغییر یا تمایل به ارتقاء را احساس کنید. یک مشاور شغلی می‌تواند برخی از اهداف شغلی رایج در کار شما را شناسایی کرده یا به شما نشان دهد که چه زمانی برای تغییر آماده هستید و چگونه اهداف شغلی تعیین کنید. یک مشاوره شغلی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بر هر چالشی که در دستیابی به اهداف خود با آن مواجه هستید غلبه کنید. حتی اگر مطمئن هستید که می‌خواهید تغییری ایجاد کنید، معمولاً در ابتدا، احساس سردرگمی ‌یا نامطمئن بودن در مورد قدم‌های بعدی خود دارید.

مشاور شما ممکن است ادامه تحصیل یا سایر مهارت‌ها و صلاحیت‌های جدید را برای کمک به پیشرفت شغلیتان توصیه کند. آنها حتی می‌توانند به شما در مقابله با اضطراب شغلی کمک کنند.

چه زمانی باید به یک مشاور مراجعه کنید

هیچ دستورالعمل مشخصی وجود ندارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد مراجعه و دریافت خدمات مشاوره شغلی، از آنها پیروی کنید. اگر به کمک نیاز دارید، پس به مشاور شغلی مراجعه نمایید. اما در اینجا چند سناریو خاص وجود دارد که ایده خوبی خواهد بود:

 • شما می‌خواهید یک تغییر شغلی بزرگ ایجاد کنید: اگر می‌خواهید وارد یک حوزه یا صنعت کاملاً جدید شوید، یک مشاور، فرد ایده آلی است که می‌توانید برای مشاوره شغلی به او مراجعه کنید. آنها به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چگونه با شغل جدید خود سازگار شده و از همان روز اول موفق باشید.
 • شما کار کرده‌ اید اما نتیجه ‌ای ندیده ‌اید: اگر به ارسال رزومه‌ها ادامه می‌دهید، اما جواب نمی‌گیرید، یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا رزومه خود را برجسته کرده و مهارت‌هایی را برای افزایش جستجوی شغل خود ایجاد کنید. همچنین اگر احساس می‌کنید در حرفه خود متوقف شده اید و به دنبال ترفیع هستید، می‌توانند به شما کمک کنند.
 • شما گیج و سردرگم هستید: حتی اگر سخت کار می‌کنید و هر روز وقت بیشتری می‌گذارید، اما مطمئن نیستید که نتیجه خوبی خواهید داشت. اینجاست که بهینه سازی مطرح می‌شود. مشاور شما می‌تواند به شما کمک کند تا تلاش‌های خود را بر روی استراتژی‌هایی متمرکز کنید که باعث بهره‌وری بیشتر و رضایت‌ بخش‌تر از نتایج شما می‌شوند.
 • شما دیگر از کارفرمای خود راضی نیستید: این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. از کاری که انجام می‌دهید خسته شده‌اید، یا متوجه می‌شوید که با مسیری که شرکت شما در پیش گرفته است، مخالف هستید. حتی اگر کار کاملاً جدیدی نباشد، ممکن است نیاز به تغییر داشته باشید. یک مشاور شغلی به شما کمک می‌کند تا بفهمید کجا می‌توانید تعادل بین کار و زندگی را پیدا کرده و کنجکاوی فکری خود را ارضا کنید.
راهنمای انتخاب شغل مناسب

وظیفه مشاور در زمینه راهنمایی شغلی

مشاوران شغلی مسئول کمک به مراجعان برای انتخاب مشاغلی هستند که رضایت آنها را جلب می‌کند. صرف نظر از تخصص یا استراتژی، آنها می‌خواهند موفقیت شما را ببینند.

مهم نیست که چرا به کمک آنها نیاز دارید، اکثر مشاوران شغلی برخی از وظایف زیر را انجام می‌دهند:

 • به مراجعین آموزش می‌دهند که از کدام پلتفرم‌ها برای بهترین فرصت‌ها و جستجوی شغل استفاده کنند
 • همکاری برای توسعه برنامه‌های شغلی و عملی با مراجعین
 • انجام تست‌های استعداد و ارزیابی شخصیت تا به افراد کمک کنند علایق و ارزش‌هایشان را با مشاغل مطابقت دهند
 • نکاتی را در مورد چگونگی انجام یک مصاحبه موفق ارائه می‌دهند
 • کمک به ویرایش و تصحیح رزومه‌ها و نمونه کارها
 • کمک به برنامه‌ها و پروژه‌های بورسیه
 • صحبت در مورد چگونگی مذاکره در مورد حقوق
 • حل هرگونه تعارض یا سوال در مورد کار و صنعت
 • شما را در طول حرفه خود راهنمایی می‌کند تا در مسیر درست باشید
بهترین مشاوره شغلی

نحوه ارتباط با مشاوره شغلی آرامش من 

یکی از مهمترین خدمات کلینیک روانشناسی آرامش من، مشاوره شغلی است. مرکز مشاوره آرامش من متشکل از بهترین متخصصین با کادری مجرب است که شما می‌توانید با تماس با آنها بهترین را برای خود انتخاب کنید. کلینیک روانشناسی آرامش من بهترین مرکز مشاوره شغلی است که با سابقه‌ای درخشان به تمام نیازهای شما پاسخ می‌دهد.

5 نکته در نحوه انتخاب مشاور مناسب

هدف یک مشاور شغلی این است که به شما کمک کند تصمیمات آگاهانه بگیرید تا شغل خود را به چیزی تبدیل کنید که نیازتان را برآورده کند. چه به دنبال شغل جدیدی باشید، چه گزینه‌های خود را ارزیابی می‌کنید، یا فعالانه به دنبال شغلی می‌گردید، یک مشاور اینجاست تا به شما کمک کند.
اما انتخاب مشاوری که برای شما مناسب باشد کاری نیست که بدون بررسی دقیق انجام دهید. در اینجا پنج نکته برای اطمینان از مناسب بودن آنها وجود دارد:

 1. بودجه خود را با دقت برنامه ریزی کنید و هزینه مشاوره حرفه‌ای را در نظر بگیرید.
 2. از قبل در مورد تجربه یا تخصص آنها در زمینه کاری خود بپرسید.
 3. یک مربی یا مشاور معتبر را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که واجد شرایط و با تجربه است.
 4. به توصیه‌های دوستان، خانواده یا همکاران گوش دهید.
 5. ممکن است لازم باشد چندین فرد مختلف را امتحان کنید قبل از اینکه مشاور مناسب خود و اهداف شغلی خود را پیدا کنید.
 6. حتما بخوانید: روانشناس و مشاوره خانواده

اکنون که هدف مشاوره شغلی را درک کرده اید، ممکن است برای شروع هیجان زده باشید. به این فکر کنید که می‌خواهید در طول فرآیند، روی چه چیزی تمرکز کنید و به دنبال مشاوری با تجربه باشید. سپس مشاوره شغلی را امتحان کنید که مطمئن شوید در بحث اهداف توسعه حرفه ای خود با آن شخص احساس امنیت و راحتی می‌کنید.

در نهایت، دیدگاه و راهنمایی تازه مشاورتان به شما کمک می‌کند شغلی پیدا کنید که به شما این امکان را می‌دهد در کار مفید و معنادار مشارکت کنید.

متخصصان روانشناس مشاوره شغلی مرکز مشاوره آرامش من

دریافت نوبت و رزرو وقت خدمات مشاوره روانشناسی از متخصصان و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره آرامش من امکان پذیر است.

در مرکز مشاوره آرامش من توانسته‌ایم با تشکیل دادن یک تیم قوی از روانشناسان و مشاوران شغلی مجرب، شما عزیزان را در رسیدن به اهداف شغلی خود راهنمایی می‌کنیم. روانشناسان آرامش من و مشاوران شغلی تیم ما با استفاده از آخرین مقالات دنیا و جدیدترین روش‌های علمی، شما را در مسیر هدف‌های شغلی که دارید اعم از رسیدن به شغل موردعلاقه ، یافتن شغل درآمدزا و موارد دیگر کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را در زمینه شغلی خود بگیرید و از زمان خود بهترین استفاده را ببرید.

دریافت نوبت مشاور

دریافت نوبت مشاور

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473