مشاوره تحصیلی

اگر چالش‌های تحصیلی را تجربه می‌کنید، تنها نیستید. بسیاری از دانش‌ آموزان نیازمندی‌های دوره درسی را بسیار زیاد می‌دانند یا در زمینه‌های خاص مرتبط با مطالعات خود به راهنمایی نیاز دارند. دانش آموزانی که مشاوره تحصیلی را تجربه می کنند، می‌توانند ابزارها و استراتژی‌های خاصی را برای مقابله با این مشکلات بیاموزند. مشاوره تحصیلی فراتر از خدمات مشاوره‌ای دپارتمان‌های دانشگاهی است تا راهنمایی‌های خاصی برای بهبود عملکرد تحصیلی ارائه دهد.

مشاوره تحصیلی

دریافت نوبت مشاور

سوالات متداول

هزینه مشاوره تحصیلی بسته به عوامل مختلفی از جمله موقعیت مکانی، نوع خدمات، سطح تحصیلات و تخصص مشاور میتواند متفاوت باشد. همچنین ممکن است قیمتها بین مشاوران و مراکز مشاوره مختلف متفاوت باشد. اما شما می‌توانید در مرکز مشاوره آرامش من خدمات مشاوره تحصیلی با کیفیت و قیمتی مناسب دریافت نمایید

راهنمایی تحصیلی، آموزش مهارتهای مطالعه ، رفع افت تحصیلی، غلبه بر استرس امتحان، اضطراب و افسردگی و… از جمله خدمات مشاوره تحصیلی در این مرکز می‌باشد

مشاور تحصیلی راهنمایی در زمینه آموزش است که با دانش آموزان در ارتباط بوده و در جهت ارتقای سطح علمی و تسهیل موفقیت دانش آموزان در آزمونهای مهم مانند کنکور، المپیاد و … فعالیت میکند.

دریافت نوبت مشاور

مشاوره تحصیلی چیست

خدمات مشاوره تحصیلی تقریباً در همه مدارس و دانشگاه‌ها یافت می‌شود و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی در بسیاری از مقاطع تحصیلی است. مشاوره تحصیلی فرآیند مشاوره دانش آموزان در مورد بسیاری از مسائلی است که امکان دارد در طول دوران تحصیلی خود با آن مواجه شوند. این سوالات ممکن است شامل مشاوره در مورد دوره‌ها، گزینه‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی، تدریس خصوصی، کمک مالی و مشاوره شخصی باشد. این نوع مشاوره در بسیاری از دانشگاه‌ها بسیار موفق است. این باعث افزایش رضایت دانشجویان و بهبود نرخ اشتغال فارغ التحصیلان می‌شود. دانشگاه‌ها همچنین می‌توانند از این طریق دانشجویانی را که معمولاً به دلیل شکست در مسیر دشوار زندگی دانشگاهی شکست می‌خورند، حفظ کنند.

مزایای مشاوره تحصیلی 

بر اساس گزارش مرکز ملی آمار آموزش، 30 درصد از دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی حداقل یک بار در مدت سه سال پس از ثبت نام تغییر رشته می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که عدم شفافیت در مورد علایق تحصیلی و اهداف شغلی می‌تواند فارغ التحصیلی را به تاخیر بیاندازد، هزینه‌های دانشگاه را افزایش دهد و انگیزه دانشجویان را برای ماندن در دانشگاه کاهش دهد. مشاوران تحصیلی می‌توانند به دانش آموزان کمک کنند تا با موفقیت در دانشگاه و فراتر از آن حرکت کنند. این وضوح و شفاقیت، به نوبه خود، دانش آموزان را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه در مورد رشته خود بگیرند، دوره‌های حرفه ای را شروع کنند، و یک تجربه دانشگاهی ایجاد کنند که با اهداف شخصی، فکری و حرفه ای آنها همسو باشد.

دستیابی به اهداف تحصیلی

با این حال، مشاوره تحصیلی در دانشگاه ممکن است محدود و یا در برخی موارد وجود نداشته باشد. یک نظرسنجی اخیر نشان داد که تنها 55 درصد از دانشجویان شرکت کننده در مورد شرایط فارغ التحصیلی مشاوره دریافت کرده اند. خط‌ مشی‌ها در بین مؤسسات بسیار متفاوت است، برخی از مدارس از دانش‌ آموزان می‌خواهند که به طور منظم با مشاوران ملاقات کنند و برخی دیگر از دانش‌آموزان می‌خواهند مشاوران تحصیلی خود را پیدا کنند و با آنها تماس بگیرند. این نوع حمایت در شفاف سازی اهداف دانش آموزان و کمک به برنامه ریزی آنها برای چهار سال آینده مهم است، اما همیشه در مدارس ثابت نیست. با حمایت یک مشاور تحصیلی، دانش‌ آموزان به راهنمایی و منابعی دسترسی دارند تا به آنها کمک کند تا در صدها رشته و مسیر شغلی برای یافتن رشته‌ای که به بهترین وجه با شخصیت، علایق، ارزش‌های شخصی و استعدادهایشان سازگار است، پیمایش کنند. 

مشاور تحصیلی چه کاری انجام می‌دهد

از آنجایی که دانش آموزان مختلف نیازهای متفاوتی دارند، هیچ دو روز در زندگی کاری مشاور تحصیلی یکسان نیست. این تنوع یکی از دلایلی است که نقش مشاور تحصیلی یکی از جذاب ‌ترین و رضایت‌ بخش ‌ترین نقش‌ها است.

دستیابی به اهداف تحصیلی

مشاوران تحصیلی از نزدیک با دانش آموزان مدرسه همکاری می‌کنند تا به آنها در دستیابی به اهداف تحصیلی و شغلی خود کمک کنند. بسیاری از دانش آموزان برای شناسایی این اهداف به کمک نیاز دارند، بنابراین این وظیفه مشاور تحصیلی است که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنها بگذارد تا آنها را در مسیر درست راهنمایی کند.

انتخاب رشته صحیح

انتخاب رشته برای بسیاری از دانش آموزان فرآیند دشواری است، بنابراین مشاوران تحصیلی این فرصت را خواهند داشت تا به آنها اطمینان دهند و به آنها در تصمیم گیری مهم زندگی کمک کنند.

پشتیبانی در انتخاب درست دوره های تکمیلی

علاوه بر کمک‌های شغلی، مشاوران تحصیلی مسئول کمک به دانش آموزان در انتخاب دوره‌های مورد نیاز برای تکمیل شرایط فارغ التحصیلی هستند. آنها همچنین پیشرفت دانش آموزان را دنبال می‌کنند تا مطمئن شوند که آنها در مسیر رسیدن به اهداف خود هستند و راهی برای کمک به رفع موانعی که ممکن است با آنها روبرو شوند را طی می‌کنند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: بهترین مشاوره شغلی

انتخاب مشاور خوب تحصیلی

توسعه مهارت های اجتماعی و تحصیلی

در نهایت، مشاوران تحصیلی باید به دانش‌آموزان کمک کنند تا مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی مورد نیاز خود را برای شروع و تکمیل موفقیت‌آمیز دانشگاه و شروع حرفه خود توسعه دهند.مشاوران تحصیلی با دانش آموزان کار می‌کنند تا انواع مهارت‌های تحصیلی و اجتماعی را توسعه دهند که می‌تواند منجر به نمرات بهتر، روابط دوستانه قوی تر، بهبود رفتار و سایر نتایج مثبت شود. مسئولیت‌های خاص یک مشاور تحصیلی به محیط آموزشی که در آن کار می‌کند بستگی دارد.

به عنوان مثال، مشاور تحصیلی ابتدایی ممکن است با یکی از والدین یا قیم ملاقات کند تا به نقاط قوت، مسائل رفتاری یا نیازهای ویژه کودک رسیدگی کند. مشاوران تحصیلی متوسطه می‌توانند با کمک به آنها در ایجاد جامعه ای حامی ‌از والدین، معلمان و دوستان، دانش آموزان را از طریق گذارهای دشوار راهنمایی کنند. مشاوران دبیرستان ممکن است دانش آموزان را راهنمایی کنند تا در هنگام آماده شدن برای فارغ التحصیلی در مورد گزینه‌های تحصیلی و شغلی خود به دقت فکر کنند.

اهمیت مشاوره تحصیلی 

مشاوران تحصیلی برای موفقیت دانش آموزان دبیرستانی و دانشگاهی مهم هستند زیرا آن‌ها را در انتخاب مسیر دانشگاهی یا شغلی راهنمایی می‌کنند. بدون راهنمایی یک مشاور تحصیلی، دانشجویان باید تحقیقات خود را در مورد درک رشته تحصیلی خود در یک حرفه و الزامات ورود به آن را انجام دهند. دانش آموزان ممکن است در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشند، یا نمی‌دانند باید از کجا شروع کنند. مشاوران تحصیلی تجربه و دانشی مفید در این زمینه برای راهنمایی دانشجویان خواهند داشت. دانشجویان که در مسیر شغلی قرار می‌گیرند به یک راهنما نیاز دارند. مشاوران دانشگاهی کمک‌های ارزشمندی به دانشجویان ارائه خواهند کرد.

علاوه بر مشاغل آکادمیک، مشاوران تحصیلی که در حال حاضر در رشته‌های خود کار می‌کنند، می‌توانند اطلاعات داخلی در مورد مشاغل را در اختیار دانشجویان قرار دهند. این دانش، در واقع دنیای واقعی شغل آینده آن‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای انجام موفقیت آمیز وظایفی است که بعید است در یک کتاب درسی یاد بگیرید. آنها ممکن است ارتباطاتی برای کمک به کارآموزی یا کاریابی دانشجویان داشته باشند. ایجاد یک رابطه قابل اعتماد و حرفه ای با یک مشاور تحصیلی برای کمک به دانش آموزان در زمینه‌های مرتبط با عملکرد مدرسه مهم است. مشاوران تحصیلی می‌توانند به عنوان رابط بین دانش آموزان و دانشگاهیان عمل کنند و اختلافاتی را که ممکن است بر عملکرد تحصیلی دانش آموز تأثیر بگذارد میانجیگری کنند. آنها می‌توانند با دلسوزی به دانش آموزانی که مشکلات شخصی را تجربه می‌کنند گوش دهند و ارجاع مناسب را برای مشاوره ترتیب دهند.

رفع مشکل برنامه درسی

نکات کلیدی برای انتخاب مشاور تحصیلی

برای شرکت در جلسه مشاوره تحصیلی مناسب و با کیفیت باید به نکات کلیدی توجه داشته باشید تا بتوانید بر اساس همین معیارها بهترین مشاور تحصیلی را انتخاب کنید. در موارد زیر به چند نمونه از این استانداردها اشاره می‌کنیم.

صرفه جویی در پول

بسیاری از خانواده‌ها و دانش آموزان بر این باورند که شرکت در جلسات مشاوره تحصیلی هدر دادن پول است و معتقدند موفقیت فقط با مطالعه زیاد حاصل می‌شود.

از مزایای داشتن مشاور تحصیلی مناسب این است که دانش آموزان را قادر می‌سازد در هنگام انتخاب منابع رفتار صحیحی داشته باشند و از صرف هزینه‌های اضافی و گرفتار شدن در دام کسانی که تنها هدفشان کسب سود و فروش بیشتر محصولات است، خودداری کنند.

فقدان برنامه درسی مشترک

اگر می‌خواهید از یک مشاوره تحصیلی مناسبی برخوردار باشید، مطمئن شوید که مشاور تحصیلی شما برنامه درسی یکسانی را به همه دانش آموزان ارائه نمی‌دهد.

پیگیری مستمر

همچنین مهم است که مربیان ثابت قدم باشند و سعی کنند حداقل برای مدت کوتاهی با شما در تماس باشد و شما را فراموش نکند. یک مشاور خوب کسی است که شرایط فردی هر دانش آموز را درک کند.

دوره کوتاه

در زمان نزدیک شدن به امتحانات، مسابقات و … بر اساس موقعیت و برنامه دانش آموز برنامه ریزی مناسبی انجام شود. علاوه بر این، دوره‌های طولانی مدت ارائه شده توسط مشاوران می‌تواند منجر به قطع ارتباط بین مشاور و دانش آموزان شود؛ مشکلی که عملکرد دانش آموزان را به طور جدی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تسلط کامل بر مضامین الهام بخش

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مشاور تحصیلی، دادن امید و انگیزه به دانشجویان و دانش آموزان برای ادامه کار است. اگر فردی مشکلات انگیزشی دارد، مشاور باید بتواند آن شخص تأثیر بگذارد و فرد را برای ادامه یادگیری ترغیب کند.

مزایای داشتن مشاور تحصیلی

تاثیر مشاوره تحصیلی در کاهش اضطراب امتحان

اکثر مردم درجاتی از اضطراب را در طول یا قبل از امتحان تجربه می‌کنند. داشتن مقداری اضطراب در شرایط امتحان کاملاً طبیعی و گاهی ضروری است. زیرا سطح هیجان فرد را بالا نگه می‌دارد و عملکرد او را بهبود می‌بخشد. اما اگر سطح آن اضطراب بالاتر از حد طبیعی باشد، عملکرد فرد را مختل می‌کند. لذا مشاوران تحصیلی سعی می‌کنند روش صحیح مطالعه، افزایش کارایی حافظه و استفاده بهینه از زمان را آموزش دهند تا دانش آموز اعتماد به نفس و خودباوری پیدا کند.

به عبارت دیگر، مشاور سعی می‌کند عزت نفس او را تقویت کند تا از افکاری که باعث اضطراب او می‌شود جلوگیری کند.  دانش آموزانی که چنین افکاری دارند و با خود می‌گویند نمره بدی می‌گیرم، خوب درس نخوانده‌ام، همیشه مردود هستم و … مشاوره تحصیلی به دانش آموز کمک می‌کند تا با تسلط بیشتر بر مطالب مورد نظر و با اعتماد به نفس سر جلسه امتحان برود. همچنین می‌توانید از روش‌های خاصی مانند آموزش تکنیک آرام سازی استفاده کنید. در صورت حاد بودن سطح اضطراب، دانش آموز به مراکز تخصصی‌تری ارجاع داده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و رزرو وقت مشاوره تحصیلی می‌توانید با همکاران ما در کلینیک روانشناسی سلامتی آرامش من به صورت آنلاین و تلفنی  وقت گرفته و از بهترین دکتر روانشناس در تهران مشاوره بگیرید.

همانطور که در ابتدای این بحث گفتیم، مشاوره تحصیلی بخش مهمی‌ از روند آموزشی است. مشاوران تحصیلی نقش بسیار با اهمیتی در هر مرحله از زندگی تحصیلی و شخصی افراد دارند و مشکلات را در موقعیت‌های نامطلوب حل می‌کنند. دانش آموزان و دانشجویان را از مشکلات منفی که مانع پیشرفت می‌شوند دور کرده و حتی به آنها کمک می‌کنند تا مزایای بیشتری کسب کنند.

متخصصان مشاوره تحصیلی مرکز مشاوره آرامش من

دریافت نوبت و رزرو وقت خدمات مشاوره روانشناسی از متخصصان و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره آرامش من امکان پذیر است.

مرکز مشاوره آرامش من متشکل از تیم قوی و بزرگی از روانشناسان و مشاوران تحصیلی بسیار عالی با علم به روز مطابق با اخرین مقالات به روز دنیا می‌باشد که می‌توانند چراغ راه شما در مسیر تحصیلی خود در هر مقطعی که هستید باشند. شما عزیزان می‌توانید در رابطه با نوع درس خواندن خود، کسب بهترین رتبه‌ها و نمرات، انتخاب بهترین مسیر تحصیلی برای کسب علم و… از روانشناسان و مشاوران تحصیلی تیم آرامش من کمک بگیرید و بهترین سال‌های تحصیلی خود را بدون نگرانی و استرس سپری کنید.

دریافت نوبت مشاور

دریافت نوبت مشاور

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473