مشاوره چیست

مشاوره

توانایی تصور و احساس احساسات با درک عمیق موضوعی است که انسان را از اکثر موجودات در دنیا متمایز می‌کند . انسان ممکن است با توجه به سبک زندگی که دارد با چالش‌ها‌ی گوناگون و مشکلاتی روبرو شود که نتواند آن شرایط را کنترل کند. ممکن است با توجه به موقعیتی که در آن قرار گرفته تصمیماتی را بگیرد که آسیب‌های جبران ناپذیری به خود و اطرافیانش وارد کند. خوشبختانه در دنیای امروزی و با توجه به رشد و پیشرفت جهان این مشکلات با روش‌های گوناگونی قابل حل شده است. یکی از مفید ترین و کارآمدترین روش‌ها گفتار‌در‌مانی یا همان مشاوره است. در این مقاله سعی داریم در خصوص اینکه مشاوره چیست و اهمیت آن اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

 

مشاوره چیست

همان طور که در مقدمه این مقاله گفته شد مشاوره نوعی گفتار در‌مانی است. در این روند فرد یا افراد با یک مشاور حرفه‌ای و با دانش و تجربه بالا ملاقات می‌کند. چالش‌ها یا مشکلاتی را که در زندگی و شغل و تحصیل و… خود روبرو هست را با مشاور در میان گذاشته و صحبت می‌کند.

مشاوره حرفه ای چیست؟

مشاوره حرفه‌ای بر روی استراتژی‌هایی که برای غلبه بر مشکلات و موانع مختلفی که افراد با آن روبرو هستند، تمرکز دارد. این مرحله سعی بر این دارد تا راه‌ حلی مناسب برای رفع این چالش‌ها به دست آورد. مشاوره حرفه‌ای یک رابطه‌ای عالی برای به دست ‌آوردن سلامت روان برای افراد در مواجهه با موانع و مشکلات است. این نکته فراموش نشود که این نوع درمان کاملا محرمانه و بدون قضاوت باید باشد.
مشاوران حرفه‌ای باید به افراد کمک کنند تا راه‌حل‌های مناسبی برای رفع موانع برای مشکلاتی که فرد را دچار آشفتگی می‌کند و به عواطف آنها ضربه وارد می‌کند، پیدا کنند. به دست آوردن سلامت روانی و داشتن عزت نفس از دیگر مواردی هستند که مشاوران حرفه‌ای باید به افراد یاد بدهند.

مشاوره چیست

انواع مشاوره

مشاوره یک طیف بسیار گسترده‌ای است که درمانگران متخصص در این حوزه به کمک افراد می‌آیند. مشاوران بسته به نوع مشاوره‌ای که مراجعه کنند‌گان بدان نیاز دارند اشخاص را راهنمایی می‌کنند. در این جا چند نوع مشاوره را توضیح می‌دهیم . البته ذکر این نکته ضروری است که در اکثر مواقع نوع مشاوره را خود فرد مراجعه کننده انتخاب می‌کند.

 

مشاوره حضوری

این نوع از محبوب‌ترین جلسات درمانی است که در کلینیک انجام می‌شود. جلسات درمان در یک محیطی کاملا آرام و عالی انجام می‌شود که فرد با رزرو وقت مشاوره از منشی می‌تواند با مشاور خود گفتگو کند و مشکلات خود را در میان بگذارد.

 

مشاوره تلفنی

در این نوع مشاوره ممکن است فرد کلینیکی را برای خود اتنخاب کند که با توجه به مجرب بودن و سابقه خوبی که این مرکز  دارد به جای دیگه‌ای مراجعه نکند ولی به دلیل بعد مسافت یا مشغله کاری نتواند در گفتگو‌های حضوری شرکت کند. این نوع از جلسات بهترین راه‌حل برای بر طرف کردن این مشکل می‌باشد. در این نوع از مشاوره فرد می‌تواند با خیال راحت و با یک تماس، رزرو وقت مشاوره جلسه خود را انجام دهد.

 

مشاوره آنلاین

این نوع مشاوره این روز‌ها خیلی در بین افراد زیاد شده است. در این نوع گفتگو ممکن است فرد نخواهد ملاقاتی رودررو داشته باشد یا این که می‌خواهد به صورت ناشناس مشکل خود را با مشاور در میان بگذارد که می‌تواند از این روش استفاده کند. در این نوع مشاوره فرد می‌تواند از طریق ایمیل یا شبکه‌های مجازی وقت خود را تعیین کند.

 

مشاوره گروهی

همان‌طور که از نام این مشاوره معلوم است این جلسات به صورت گروهی انجام می‌شود و شما می‌توانید به آن‌ها ملحق شوید. این نوع جلسات به شما کمک می‌کند تا افرادی را با موانع و مشکلات مشابه‌ای را پیدا کنید و از تجربه یکدیگر برای رفع آن کمک بگیرید. البته این نکته فراموش نشود که اگر می‌خواهید مشکل خود را بهتر حل کرده و روی آن تمرکز و کنترل داشته باشید از مشاوره حضوری استفاده کنید.

مشاوره گروهی

ویژگی‌های مشاور خوب

لازم به ذکر است که هر مشاوری نمی‌تواند به افراد کمک کند. مهارتهای زیادی وجود دارد که یک مشاور خوب باید آنها را آموخته باشد. در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

  • یکی از مهمترین نکاتی که یک مشاور خوب باید دارا باشد این است که رابطه بسیار خوبی با فرد برقرار کند.
  •  باید محرم اسرار ، با تجربه و با دانش و معلومات بالا باشد.
  • مشاور خوب با شخص مراجعه کننده همدل و صادق و بدون قضاوت است.
  •  باید خود بخشی از مجموعه مهارت‌های قوی اجتماعی را دارا باشد.
  •  منابع کافی برای حل مشکلات و چالشهای افراد را در اختیار داشته باشد تا بتواند مراجعان را به سوی آرامش و سلامت روان راهنمایی کند.
  • یک تحلیل‌گر خوب باشد، و به گونه‌ای موثر به حرفهای مراجعه کننده گوش دهد.

 

انتظاراتی که از مشاور باید داشت

در قرارهای مشاوره، شما باید تشویق شوید که در مورد احساسات و عواطف درون و مشکلات و موانع زندگی، شغلی و یا تحصیلی خود حتما با درمانگر خیلی راحت و بی‌پرده صحبت کنید. اگر این موارد از طرف مراجعه کننده گفته شود می‌توان انتظار داشت که مشاور به شما کمک کند تا درک بهتری از حل مشکلات پیش رو داشته باشید. البته مشاور نیز باید از شما حمایت کند تا شما خیلی راحت با چالش‌های پیش رو مواجه شوید.

چند جلسه مشاوره لازم است

جلسات مشاوره ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد که این زمان را جلسات کوتاه مدت می‌گویند. اما امکان دارد با صلاحدید درمانگر این جلسات چندین ما یا چند سال طول بکشد. این زمان بستگی به مشکلات افراد یا تشخیص مشاور دارد، تا پیشرفت را ببینید و بتوانید با مشاور خود ارتباط بهتری در جهت رفع موانع داشته باشید. بهترین حالت مشاوره زمانی خاتمه میابد که فرد مشکل خود را توسط مشاور حل یا کاملا کنترل کند. این زمان را خود مشاور مدیریت می‌کند و با توجه به مشکلی که فرد با آن روبرو است تعیین می‌کند. این نکته فراموش نشود که مهم زمان مشاوره نیست اصلی‌ترین موضوع حل مشکلات و موانعی هست که فرد با آن روبرو است.

ویژگی مشاوره خوب

در چه مواردی مشاوران باید کمک کنند

مشاوران در موارد گوناگون می‌توانند به شما کمک کنند که عبارتند از افسردگی، سوگ، شکست در رابطه عشقی، عزت نفس پایین، عصبانیت حالت‌های جنون آمیز، مشکلات جنسی، روابط زناشویی، استرس، اعتیاد، اختلالات روانی، مشکلات خانواده و ازدواج، کودک و نوجوان و… را نام برد. شما می‌توانید برای رفع هر کدام از این مشکلات با مرکز مشاوره آرامش من یا به صورت حضوری و یا با تماس تلفنی و برقراری ارتباط از طریق آنلاین با منشی این مرکز تعیین وقت نمایید.

کلام آخر

افراد به دلیل پیشرفت‌های جوامع و همچنین تغییرات در سبک‌های شغلی نیاز بسیار به آرامش روحی و سلامتی جسم و روان را نسبت به گذشته دارند. برای غلبه بر مشکلات و موانع در زندگی شخصی و با توجه به چالش‌هایی که در سبک زندگی امروزی به وجود آمده است، داشتن یک مشاور و راهنما با تجربه و آگاه و آشنا به علوم روانشناسی می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد. ارتباط با یک درمانگر حرفه‌ای می‌تواند به اشخاصی که از نبود تجربه و کنترل روی افکار خود رنج می‌برند موثر باشد.

مقاله‌های مرتبط...

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields