مشاور کودک و نوجوان

کودکان نیز مانند بزرگسالان می‌توانند در جلسات مشاوره  شرکت کرده و از آن بهره‌مند شوند. مشاوره کودک و نوجوان، به آنها کمک می‌کند تا علل ناراحتی خود را بشناسند، مهارت‌های کمک‌جویی و بیان را بهبود بخشند و مهارت‌های حل مسئله را افزایش دهند. رویکرد ما به مشاوره کودک و نوجوان، جامع نگر و مبتنی بر نقاط قوت است. ما درک می‌کنیم که هر کودک و یا نوجوان دارای ویژگی شخصیتی منحصر به فرد ‌می‌باشد. بنابراین به دنبال شناسایی و توسعه بیشتر زمینه‌های قدرت و رشد شخصی هستیم، و این در حالی است که ناراحتی را کاهش داده و مهارت‌های مقابله‌ای را افزایش ‌می‌دهیم.

مشاوره کودک و نوجوان

دریافت نوبت مشاور

سوالات متداول

به دلیل حساس بودن این سن و کم تجربه بودن نوجوانان، آنها معمولا دچار اختلالات روانی می‌شوند. جلسات مشاوره باعث بهبود عزت نفس، خلق و خوی رفتاری و افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

مشاوران ما در کلینیک روانشناسی آرامش من با توجه به احساسات کودک در حین صحبت کردن، می‌توانند ارتباط بسیار صمیمی و موثری با کودکان برقرار کنند و این تمرکز بر روی آرامش کودک را تا آخرین لحظه، حفظ کنند. 

خیر، مشاوران ما با روش‌های درمانی نوین مختلف از جمله بازی درمانی، درمان شناختی، گفتار درمانی، هنر درمانی و… می‌توانند بدون مصرف دارو، بسیاری از مشکلات فرزندان شما را درمان کنند.

دریافت نوبت مشاور

دلایل نیاز به مشاوره کودک و نوجوان

کودکان نیز همانند بزرگسالان استرس را تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، دلایل رایج استرس برای کودکان شامل مشکلات مدرسه و خانواده است. علل استرس در مدرسه ‌می‌تواند شامل تکالیف بیش از حد یا دشوار، اضطراب امتحان، فشار همسالان و مشکلات یادگیری باشد. مشکلات خانوادگی ‌می‌تواند شامل مشاجره والدین، طلاق، نقل مکان، خواهر و برادر جدید، بیماری جدی، مرگ و از دست دادن عزیزان باشد.

به علاوه، تغییرات در رفتار یا احساسات ممکن است نشانه ای باشد که به کمک نیاز داشته باشد. این تغییرات می‌تواند با رفتارهایی مانند بی‌توجهی، بحث و جدل، گوشه‌گیری و یا احساساتی مانند افسردگی، عصبانیت، نگرانی و استرس بروز داده شود. اگر متوجه تغییرات بزرگی شدید، مشاوره کودک و نوجوان ‌می‌تواند راه درمان خوبی برای فرزندانتان باشد.

اهداف مشاوره کودک و نوجوان

اهداف درمانی فردی با نیازهای کودک و خانواده او تطبیق داده ‌می‌شود. به طور کلی برنامه‌های درمانی کودک و نوجوان ما چندین هدف دارد. همان طور که سعی ‌می‌کنیم علائم ناراحتی را کاهش دهیم، تلاش‌هایی برای بهبود منابع اجتماعی و عاطفی کودک نیز ‌می‌کنیم.

مطالعه این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم: اهمیت مشاوره خانواده

نحوه محقق شدن اهداف در جلسات مشاوره 

ما برای ایجاد محیطی تلاش ‌می‌کنیم که در آن کودک و نوجوان احساس امنیت کرده و از تهدیدهای واقعی یا درک شده خود محافظت کنند. سپس با آنها همکاری ‌می‌کنیم تا زمینه‌های ناراحتی آنها را شناسایی کرده و احساساتشان را کشف و بیان کنیم. در واقع با این کار واژگان عاطفی آنها را افزایش ‌می‌دهیم و راه‌های مثبت مقابله و شکوفایی در محیطشان را بهبود ‌می‌بخشیم.

مشاوره کودک و نوجوان در کلینیک آرامش من 

در جلسه مشاوره درمانی کودک یا نوجوان، اولین اقدام متخصص، صحبت در مورد مشکلات بیمار خواهد بود. بسته به سن کودک، ممکن است حضور والدین یا مراقب ضروری باشد.

هنگا‌می‌که مسائل کلیدی شناسایی ‌می‌شوند، پزشک ‌می‌تواند با جزئیات بیشتری به آنچه ممکن است باعث بروز آنها شود و اینکه آیا علائم ممکن است منجر به مشکلات یا عادات ناسالم دیگر شود، نگاه کند. تاثیرات درمانی تا حد زیادی به تمرکز اولیه کودک یا نوجوان در درمان بستگی دارد. یک متخصص ‌می‌تواند تکنیک‌‌های درمانی خاصی را توصیه کند. برای مثال، در برخی موارد، دارو ممکن است بهترین رویکرد باشد، در حالی که در موارد دیگر، بازی و فعالیت ممکن است مفید باشد.

حتما بخوانید: بازی درمانی

رزرو وقت مشاوره کودک و نوجوان

شیوه درمان در مشاوره کودک و نوجوان

درمان کودک و نوجوان شامل بسیاری از کارها، بازی‌ها و فعالیت‌ها است. برای ما مهم است که به جای صحبت کردن، با آنها همراه شویم و به نوعی ارتباط برقرار کنیم. با توجه به اینکه فعالیت هنری زبانی که کودکان و نوجوانان در این مرحله از زندگی بیشتر با آن آشنا هستند، عمدتاً غیر کلا‌می ‌و تعاملی است، این امر بسیار مؤثر است.

تاثیر بازی در روند مشاوره

توجه به این نکته ضروری است که کودکان و نوجوانان ممکن است در شناسایی منبع ناراحتی و غم و یا بیان کلا‌می‌ احساسات خود مشکل داشته باشند، بنابراین، به جای اینکه آن‌ها را مجبور به ورود به دنیای بزرگتر زبان کنیم، از طریق بازی و فعالیت در دنیای ارتباطی آنها همراه ‌می‌شویم. از طریق فرآیند بازی‌‌ها ‌می‌‌توانیم مهارت‌‌های مسئله‌ یابی، حل مسئله و ارتباط را تمرین کنیم. در این روش، تمرکز بر ایجاد یک محیط امن برای کودکان و نوجوانان برای درک بهتر آن‌ها و بهبود ارتباطات و روابطشان با خانواده و دیگران بسیار حائز اهمیت ‌می‌باشد.

حضور والدین و یا مراقبان در جلسات درمانی

بله! البته این موضوع بسته به ماهیت مشکل و منابع محیطی کودک و نوجوان دارد که در بیشتر موارد ‌می‌توانیم سایرین را در فرآیند درمان قرار دهیم. دیگران ممکن است شامل اعضای خانواده (به عنوان مثال، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر)، معلمان و مراقبان باشند. بنابراین، زمان و دفعات مشارکت دیگران بسته به شرایط کودک و نوجوان و خانواده متفاوت خواهد بود. ما ‌می‌دانیم که بسیاری از والدین در مورد روند درمان و پیشرفت فرزند و نوجوان خود سوالاتی دارند. بنابراین، چند دقیقه آخر هر جلسه را صرف تماس با والدین و سرپرست ‌می‌کنیم تا به سؤالات پاسخ داده و در صورت لزوم به ‌روزرسانی‌ها را ارائه کنیم.

روانشناس و متخصص کودک

فواید مشاوره کودک و نوجوان

ما ثابت کرده ایم که مشاوره برای کودکان و اعضای خانواده آنها مفید است. در اینجا چند مزیت وجود دارد که مشاوره ‌می‌تواند به آن‌ها کمک کند شاد تر، سالم تر و انعطاف پذیر تر شوند.

  • ایجاد تنظیم احساسات عاطفی

 یادگیری تنظیم احساسات برای کودکان و نوجوانان در زمان رشد بسیار مهم است. تنظیم هیجانی برای نوجوانان دارای ناتوانی‌های رشدی، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیتی، اختلالات خوردن و اعتیاد ‌می‌تواند دشوار باشد.

حتما بخوانید: مشاور ترک اعتیاد

  • التیام تروما

 نوجوانی زمانی است که مغز نوجوان هنوز در حال شکل گیری است. اگر ترومای حاد یا مزمن درمان نشود، ‌می‌‌تواند رشد مغز را متوقف کند و نوجوانان را در بزرگسالی در وضعیت نامساعدی قرار دهد و بر بقیه زندگی آنها تأثیر منفی بگذارد. علائم تروما شامل کابوس، گسستگی، احساس ترس و درد فیزیکی  است.

  • افزایش عزت نفس و شفقت به خود

برای نوجوانان مهم است که احساس ارزشمندی کنند. بسیاری از نوجوانان عزت نفس پایینی دارند که ‌می‌تواند منجر به افسردگی و افکار خودکشی شود. یادگیری شفقت به خود ‌می‌تواند به نوجوانان کمک کند با خود مهربان تر باشند و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند.

  • ترمیم روابط خانوادگی در مشاوره کودک و نوجوان

 نوجوان درمانی به ویژه زمانی موثر است که خانواده درگیر آن باشند. خانواده درمانی مناسب برای نوجوانان، مانند خانواده درمانی مبتنی بر دلبستگی، می‌تواند قطع ارتباط بین والدین و فرزندان را ترمیم کند. این قطع ارتباط ممکن است نتیجه آسیب‌‌های اولیه دوران کودکی و یا در ابتدای دوران نوجوانی بوده که فرد با مشکلات روانی دست و پنجه نرم ‌می‌کرده است.

  • کسب مهارت‌های مقابله‌ای سالم

یادگیری مهارت‌های مقابله‌ای سالم برای غلبه بر چالش‌ها و ناراحتی‌ها یکی دیگر از مزایای مشاوره کودک و نوجوان است. مشاوران سلامت روان بالینی می‌توانند به کودکان و نوجوانان کمک کنند تا راه‌های جدید و سالمی‌ برای مقابله با مشکلات دشوار خانواده، افسردگی، اضطراب و سایر چالش‌ها و محرک‌ها پیدا کنند.

روانشناس و متخصص نوجوان

چگونه بفهمیم که کودک و نوجوان ما به مشاوره نیاز دارد

10 نشانه که باید مراقب آنها باشید

گاهی اوقات همیشه مشخص نیست که یک کودک یا نوجوان چه زمانی به مشاوره نیاز دارد. آن‌ها هنوز در حال کشف زندگی و چگونگی کنار آمدن با علائم دردناک مرتبط با تروما، افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و اختلالات خوردن هستند. در اینجا به برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 احساس ناامیدی مداوم

احساس غمگینی، افسردگی، عصبانیت یا اضطراب

مشکل در تمرکز

صحبت در مورد افکار خودزنی، مرگ یا خودکشی

 تغییرات قابل توجه در عادات غذایی

 تغییر رفتار

زمانی که خود را منزوی ‌می‌کنند

افت ناگهانی نمرات

نوسانات خلقی شدید

رفتار‌های خود ویرانگر

اگر شما یک متخصص و مشاور کودک و نوجوان در مدرسه هستید و متوجه ‌می‌‌شوید که کودک یا نوجوانی هر یک از این علائم هشدار دهنده را نشان ‌می‌‌دهد، فوراً با خانواده او تماس بگیرید و مشاوره برای آن‌ها را توصیه کنید.

چه چیزی باعث مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان ‌می‌شود

مواردی وجود دارد که ‌می‌تواند باعث مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان شود، اما احتمال برخی از آنها بیشتر از سایرین است. به عنوان مثال، کودکانی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار ‌می‌‌گیرند ممکن است پیامدهای سلامت روانی را تجربه کنند، اما همین مسائل ممکن است ناشی از عوامل دیگری مانند جابه‌جایی، طلاق یا تجربه آزار عاطفی در خانه باشد. مشاوره کودک و نوجوان کمک ‌می‌کند تا به خانه و خانواده بنگرید و ببینید که مسائل زیادی وجود دارد و ‌می‌تواند سلامت روان ما را از سنین پایین تحت تاثیر قرار دهد، در اینجا برخی از رایج‌ترین آنها وجود دارد:

  رفتار‌های ناپایدار خانواده (به عنوان مثال، طلاق)

حتما بخوانید: مشاوره طلاق

    شاهد خشونت یا آزار خانگی بودن

    یک بیماری طولانی مدت یا ناتوانی یادگیری

    جابجایی یا تغییر مدارس

    قلدری در مدارس

    شاهد مراسم سوگواری و مرگ بودن

مرکز مشاوره کودک آرامش من

مشاوره کودک و نوجوان به طور خاص برای کمک به سلامت روان آن‌هاست. مشاوره برای کودک و نوجوان ‌می‌تواند در درمان مشکلات رفتاری آن‌ها بسیار مفید باشد. مشاوره سلامت روان ‌می‌تواند از تجربه یک بحران سلامت روان در کودک و نوجوان جلوگیری کند و همچنین ‌می‌تواند به کسانی که نیاز به حمایت بیشتر دارند کمک کند. حال، آرامش من بعنوان بهترین کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان در تهران با بهترین دکتر روانشناس در خدمت شماست تا به شما در رفع مشکلات فرزندانتان کمک کند.

متخصصان روانشناس کودک و نوجوان مرکز مشاوره آرامش من

دریافت نوبت و رزرو وقت خدمات مشاوره روانشناسی از متخصصان و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره آرامش من امکان پذیر است.

کلینیک روانشناسی ما – مرکز مشاوره آرامش من – همواره توانسته است تا کودکان و نوجوانانی که پیش‌تر از جلسات روانشناسی کودک و نوجوان نتیجه مطلوب نگرفتند را راضی نگه دارد. یکی از نصیحت‌هایی که روانشناسان به والدین کودکان و خود نوجوانان می‌گویند این است که: در دوران کودکی و نوجوانی با توجه به نداشتن تجربه و رفتارهای کودکانه و نشأت گرفته از محل زندگی و محیط خانوادگی و همچنین تغییر از سن کودکی به نوجوانی، مشکلات کوچک تبدیل به مشکلات بزرگتری می‌شوند، مشاوره کودک و نوجوان می‌تواند بهترین راه برای حل مشکلات این چنین و صدها مشکل مشابه دیگر باشد.
همچنین اگر در خانواده‌ی خود و یا با دوستان خود با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از کمک یک مشاور کودک و نوجوان خوب در تهران یا هر شهر دیگر استفاده کنید. زیرا یک مشاور کودک و نوجوان می‌تواند به شما کمک کند تا با مسائل مختلفی که در این دوران بر سر راه شما و یا کل اعضای خانواده قرار می‌گیرد به خوبی رو به رو شده و آن‌ها را به خوبی بهبود بخشید..

دریافت نوبت مشاور

دریافت نوبت مشاور

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473