تفاوت فرهنگی در ازدواج

تفاوت فرهنگی در ازدواج

آداب و رسوم و فرهنگ هر شخص با توجه به مکانی که در آن به دنیا آمده و بزرگ شده است، با دیگری متفاوت است. در بسیاری از موارد تفاوت فرهنگی یک امر بسیار مهم به شمار می‌آید. تفاوت فرهنگی در ازدواج یکی از موارد مهمی می‌باشد که باید قبل از ازدواج، زوجین و خانواده آنان به این موضوع توجه کافی داشته باشند. تفاوت فرهنگی در ازدواج گاهی می‌تواند باعث بروز برخی موقعیت‌ها و اتفاقات ناب در زندگی افراد شوند. از طرف دیگر نیز می‌تواند سبب جدایی و اتفاقات جبران ناپذیری در بین افراد گردد. به همین دلیل است که می‌گوییم توجه کافی به این مورد بسیار ضروری است. در این مقاله شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اختلاف فرهنگی زوجین

در این دنیا میلیاردها انسان زندگی می‌کنند و به دنبال این موضوع فرهنگ‌های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد. بیشتر افرادی که با هم ازدواج می‌کنند، دارای تفاوت‌های فرهنگی هستند. بسیار کم زوجینی را پیدا می‌کنید که دارای یک فرهنگ مشترک باشند. در همان افرادی که از نظر فرهنگی با هم یکسان هستند نیز مواردی پیش می‌آید که تفاوت فرهنگی آنان ظاهر می‌شود. این تفاوت‌های فرهنگی در ازداوج عبارتند از تفاوت در سنت‌ها، آداب‌ و رسوم، باورها، خانواده، شیوه‌های ارتباطی و… که باعث تجربه‌های مختلف بین زوجین، در فرهنگ‌های مختلف می‌شود.

همانطور که می‌دانید ازدواج یک پیوند بسیار محکم و مقدس بین دو نفر است. هر یک از این دو نفر در یک محیط جداگانه رشد کرده و تربیت شده‌اند که فرهنگ‌های متفاوتی از یکدیگر دارند. اولین قدم و مهم‌ترین قدم در ازدواج، شناخت تفاوت‌های فرهنگی یکدیگر و احترام به آن‌هاست. شما باید به یک درک بزرگ نسبت به این مساله برسید. پذیرش تفاوت فرهنگی در ازدواج است که می‌تواند موجب احترام و داشتن یک زندگی زناشویی سالم شود. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید با برخی از این تفاوت‌های فرهنگی شریکتان کنار بیایید، بهتر است بر روی تصمیمتان کمی تأمل به خرج دهید.

تاثیر فرهنگ بر ازدواج

فرهنگ مجموعه‌ای از الگوهای رفتاری، انتظارات و قراردادهای مخصوص به خود است. فرهنگ در ازدواج می‌تواند سبب برخی تاثیرات سازنده و مفید در زندگی زوجین شود. از طرفی عدم درک این موارد نیز می‌تواند سوءتفاهم ایجاد کرده و موجب برخی اختلافات بین زوجین گردد. فرهنگ علاوه بر نژاد و قومیت و زبان افراد، جنبه‌های سیاسی و اجتماعی خانواده‌ها را نیز در بر می‌گیرد. فرهنگ بر روی درک و میزان انتظارات افراد از ازدواج نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال، فردی که از نظر فرهنگ مذهبی با شما متفاوت باشد، در برخی از ارتباطات و حتی نوع روابط جنسی نیز با شما بسیار متفاوت است. همین امر سبب بروز مشکلات فراوانی در زندگی زناشویی خواهد شد. به دلیل تأثیر فراوان فرهنگ بر ازدواج است که می‌گوییم اهمیت به آن بسیار مهم است.

تاثیرات تفاوت فرهنگی بر ازدواج

تفاوت فرهنگی در ازدواج سبب بروز برخی چالش‌ها در زندگی خواهد شد که بسیاری از زوجین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بسیاری از این به دلیل ایجاد سوءتفاهم و درگیری در درک یکدیگر و انتظارات همدیگر است. کنار آمدن با یکدیگر بر سر این موضوعات سبب ایجاد یک زندگی لذت بخش برای زوجین خواهد شد. درک تفاوت‌های فرهنگی در ازدواج، می‌تواند سبب بروز برخی تجربه‌های شگفت‌انگیز در زندگی شود. کنار آمدن و پذیرفتن درست این تفاوت‌های فرهنگی در ازدواج، می‌تواند سبب درک قوی و رشد شخصی شما شود. به دنبال همین موضوع تفاوت فرهنگی در ازدواج می‌تواند سبب ازدواجی قوی‌تر و ارتباطی مستحکم‌تر بین زن و مرد پس از ازدواج گردد.

حتما بخوانید: اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

تاثیرات تفاوت فرهنگی در ازدواج

طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی

همانطور که گفتیم فرهنگ‌های متفاوتی در دنیا وجود دارد که افراد پس از ازدواج، با این تفاوت‌های فرهنگی سر و کار دارند. طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی یکی از مواردیست که امروزه در مراکز مشاوره شاهد آن هستیم. بسیاری از زوجین اختلاف فرهنگی بین خود و خانواده‌ها را امری عادی شمرده و متأسفانه بدون توجه به این تفاوت فرهنگی تن به ازدواج می‌دهند. این افراد بعد از ازدواج بر سر کوچکترین مسائل نیز به اختلاف برخواهند خورد که کار بیش از هفتاد درصد آنان به طلاق و جدایی می‌رسد. این موضوع می‌تواند آثار بسیار مخربی را بر روی افراد و اطرافیان آنان برجای بگذارد. برخی از این تفاوت‌های فرهنگی رایج  عبارتند از:

  1. تفاوت‌های اخلاقی
  2. تفاوت‌های مذهبی و اعتقادی
  3. تفاوت ایده در چگونه پول در آوردن و خرج کردن آن
  4. تفاوت‌های رفتاری در برخورد با خانواده
  5. تفاوت در نوع متعهد بودن افراد به همسر
  6. اختلاف نظر و داشتن شیوه‌ها متفاوت با یکدیگر در تربیت فرزند
  7. اختلاف نظر در نوع پوشش
  8. تفاوت فرهنگی در نوع برخورد با نامحرمان
  9. اختلاف نظر در رابطه با شاغل بودن خانم
  10. تفاوت‌های مذهبی و داشتم تعصبات بیهوده

حتما بخوانید: مشاوره طلاق آنلاین

تمام موارد بالا، از عواملی هستند که موجب تفاوت فرهنگی در ازدواج خواهد شد و سبب می‌شود که زوجین به دلیل این عوامل، با یکدیگر با مشکلات فراوانی مواجه شوند و موجب طلاق افراد خواهد شد. باید در هنگام ازدواج به این نکات و موارد دقت کافی نمود تا یک انتخاب درست و منطقی داشته باشید. البته گاهی طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی می‌تواند بهترین تصمیم و انتخاب برای زوجین به حساب آید. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن راهکارهای مفید در این رابطه با بهترین مشاوره خانواده  یا مشاور طلاق صحبت کنید. مشاورین در کلینیک روانشناسی می‌توانند به شما بهترین راهکارها را ارائه دهند تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اختلاف سطح خانواده

بسیاری از زوج‌ها به دلیل اختلاف سطح خانواده‌ها با یکدیگر به مشکل بر می‌خورند و کارشان به جدایی می‌کشد. این اختلاف سطح خانواده می‌تواند شامل تفاوت در سطح مالی، فرهنگ، آداب و رسوم، مسائل سیاسی و اجتماعی باشد. اگر از نظر مالی خانواده‌ها دچار تفاوت و اختلاف سطح باشند قطعا به دنبال آن از نظر فرهنگی و آداب و رسوم نیز با یکدیگر به مشکل برخواهند خورد. برخی از افراد اختلاف سطح خانواده را در امر ازدواج جدی نمی‌گیرند و بی توجه به آن ازدواج می‌کنند. اما دیری نمی‌گذرد که با یکدیگر به دلیل اختلاف سطح خانواده‌ها، به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی و حتی آداب و رسوم به اختلاف برمی‌خورند.

شما می‌توانید برای کمک گرفتن و شناخت این اختلاف سطوح در خانواده‌ها، با یک مشاوره خانواده مشورت کنید تا شما را در این راه آگاه‌تر سازد. اختلاف سطح در خانواده در رابطه با مذهب می‌تواند سبب اختلاف شما در نوع پوشش، نوع رفتار با دیگران، نوع رفت و آمدها و سفر، صحبت کردن و حتی تعصبات بیهوده نیز شود.

اختلاف سطح از نظر سیاسی و اجتماعی همیشه سبب خواهد شد که شما و خانواده همسر دائما در جنگ و بحث با هم باشید.

تفاوت در فرهنگ و ایجاد تفاوت‌های فرهنگی نیز تاثیرات مخرب خود را دارد که در قبل به آن اشاره نمودیم.

توجه کافی به خانواده و نوع فرهنگ و سطح آن، در امر ازدواج بسیار لازم و ضروریست. اگر به آن توجه کافی نشود می‌تواند سبب بروز اتفاقات جبران ناپذیر و حتی جدایی شود.راهکار برای غلبه بر تفاوت فرهنگی در ازدواج

 

چند راهکار برای غلبه بر تفاوت فرهنگی در ازدواج

ما در این مقاله بارها بیان کردیم که اگر بتوانید با تفاوت‌های فرهنگی یکدیگر کنار بیاید و آن‌ها را بپذیرید، می‌توانید یک زندگی با تجربه‌های بسیار شیرینی را داشته باشید. در این قسمت می‌خواهیم چند راهکار برای غلبه و پذیرش بر تفاوت‌های فرهنگی را برای شما بیان کنیم. این راهکارها و روش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

فرهنگ‌های یکدیگر را بیاموزید

بهتر است برای رشد شخصی خودتان و درک بهتر از زندگی زناشویی نسبت به یادگیری فرهنگ یکدیگر اشتیاق نشان دهید. این امر باعث خواهد شد تا به هم احساس بهتری داشته و اعتماد بیشتری به یکدیگر داشته باشید.

احترام به یکدیگر فراموش نشود

بهتر است در زندگی زناشویی نسبت به اختلاف نظرات و تفاوت‌های فرهنگی یکدیگر عکس‌العمل شدید و خشن از خود نشان ندهید. همیشه سعی کنید با احترام با هم برخورد کنید. احترام به یکدیگر سبب خواهد شد که تفاوت فرهنگی بعد از ازدواج تاثیرات مخربی بر زندگی شما نداشته باشد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چگونه یک رابطه پایدار داشته باشیم؟

درک و سازگاری خود را بالا ببرید

سعی کنید ذهن خود را باز نگه دارید. در مقابل سخنان و تفاوت‌های فرهنگی بین خود و همسرتان درک و سازگاری خود را بالا ببرید. با انجام این کار ذهن شما نیز آرامش بیشتری داشته و کمتر دچار تشویش و استرس خواهید شد.

پذیرای تغییرات باشید

در تمام زندگی‌های مشترک بین افراد تفاوت فرهنگی وجود دارد. برای راحت کنار آمدن با این موضوع نیز گاهی باید در جهت مثبت خود را تغییر دهید تا زندگی برای شما تلخ نشود. پس در زندگی مسترک خود پذیرای تغییرات باشید.

اطلاعات خود را بالا ببرید

اطلاعات شما در این باره می‌تواند کمک بسیاری در بهبود روند ارتباط شما و غلبه بر تفاوت فرهنگی در ازدواج باشد. شما می‌توانید با مطالعه کتاب، تماشای فیلم، رفتن به سمینارها و رفتن به مراکز مشاوره اطلاعات خود را نسبت به این موضوع افزلیش دهید.

کمک بگیرید

هیچوقت از کمک گرفتن نترسید. این کاملا طبیعی می‌باشد که شما اطلاعات کافی از ازدواج و اتفاقات پس از آن نداشته باشید. بهتر است در این مورد از یک دکتر روانشناس و یا مشاور ازدواج و خانواده کمک بگیرید. این نکته را نیز بدانید که هرگز نباید مسائل و مشکلاتتان را نزد خانواده بیان کنید. زیرا آنان نیز تجربه کافی در این موارد را نداشته و فقط باعث ناراحتی آنان خواهید شد.

کلام آخر

در زندگی همه انسان‌ها ازدواج یک مرحله بسیار ارزشمند در زندگیست که به انتخاب خود شخص صورت می‌گیرد. تفاوت فرهنگی در ازدواج یکی از عواملی است که امروزه سبب اختلافات فراوانی بین زوجین و خانواده‌های آنان می‌شود. توجه به این امر یک وظیفه مهم است که شما برای داشتن یک زندگی لذت بخش بعد از ازدواج برعهده دارید. کلینیک آرامش من با داشتن مشاوران و متخصصین خبره در این زمینه می‌تواند بهترین راه‌حل‌ها را در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید همه روزه از طریق پشتیبانی و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره، با ما در ارتباط باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره