دلایل طلاق‌های امروزی

دلایل طلاق

امروزه همه ما شاهد طلاق و جدایی افراد بسیاری هستیم. طبق آمار نیز درصد بالایی از مردم دست به جدایی زده و طلاق می‌گیرند. این موضوع یک موضوع غیرطبیعی است و باید بررسی شود. زیرا طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر، با آسیب‌های شدیدی برای زن و مرد همراه است. باید بدانیم دلایل اصلی و مهم طلاق چیست که باعث می‌شود که افراد، راضی به انجام چنین کار دشواری می‌شوند. برای بسیاری از شما چه متاهل باشید و چه مجرد، این سوال پیش آمده که مهم‌ترین دلایل طلاق چه چیزی می‌تواند باشد. برخی از دلایل وجود دارند که می‌توانند باعث طلاق بین تمام زوج‌ها شود. از این رو آشنایی با این دلایل بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند که در زندگی خود موفق و هوشمندانه‌تر عمل کنید.

طلاق چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که طلاق چیست؟! زمانیکه ازدواج دو فرد پایان می‌یابد، طلاق صورت می‌گیرد. در حقیقت طلاق یک رویه قانونی برای پایان دادن به یک ازدواج می‌باشد. زمانیکه دو فرد همدیگر را نمی‌خواهند، از یکدیگر طلاق می‌گیرند و به دادگاه قانونی رفته و برخی از مدارک را با رضایت هر دو طرف امضا می‌کنند و جدایی صورت می‌گیرد. اگر در این مورد هر دو طرف راضی به جدایی باشند، کار راحت‌تر است.

اما اگر برای جدای یکی از طرفین ناراضی باشد، زندگی برای هر دو نفر به شدت سخت خواهد شد. در هنگامی که طلاق صورت می‌گیرد، زن و مرد با یکدیگر هیچ نسبتی نخواهند داشت و می‌توانند هر یک به صورت کاملا جداگانه از هر نظر، زندگی خود را ادامه دهند. اما باید دانست که طلاق نیز همانند ازدواج یک امر مهم است. زیرا اکثر جنبه‌های زندگی یک فرد را در برمی‌گیرد. می‌تواند در بسیاری از موارد برای شما اختلال و مشکلاتی را ایجاد کند که نتوانید از پس آن برآیید. از این رو تصمیم گیری برای طلاق نیز یکی از کارهای بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

حتما بخوانید: مشاوره طلاق

چرا افراد طلاق می‌گیرند؟

حال که با تعریف طلاق آشنا شدیم، دانستیم که طلاق چقدر می‌تواند سخت و آزاردهنده بوده و با چالش‌های بزرگی همراه باشد. اما چرا باز افراد، تن به همچین کاری می‌دهند؟ طلاق و جدایی از دیرباز بین افراد وجود داشته است و دلایل آن نیز با مرور زمان و تغییر در فرهنگ جامعه، تغییر یافته است. پیشرفت علم و فرهنگ باعث شده است که نگرش افراد به زندگی نیز پیشرفت کند. امروزه، زنان و مردان جایگاه یکسانی داشته و تفاوت جنسیتی وجود ندارد. از این رو زنان نیز به تنهایی می‌توانند زندگی را اداره کرده و از پس هزینه‌های زندگی خود برآیند.

از طرفی افراد از یکدیگر در زندگی زناشویی، انتظارات عجیب و غریبی دارند. دوست دارند که تمام نیازهایشان در زندگی زناشویی با شریک خود برآورده و تامین شود. اما هرگز چنین اتفاقی بین هیچ زوجی در دنیا، نخواهد افتاد. همه افراد کمبودهایی دارند و نباید از طرف مقابل برخی خواسته‌های عجیب داشت. باید بیاموزید که در زندگی زناشویی باید یکدیگر را کامل کنید. در کل برخی از دلایل هستند که جزو مهم‌ترین دلایل طلاق به حساب می‌آیند که در ادامه با این دلایل آشنا خواهید شد.

دلایل اصلی و مهم طلاق

همانطور که در قبل به آن اشاره شد با تغییرات فرهنگی و جامعه، نگرش افراد به ازدواج و طلاق نیز تغییر کرده است. در قبل مردم بر این باور بودند که هرطور شده و تا آخر عمر باید با شریک خود تحت هر شرایط سخت و آسانی، زندگی کنند. اما امروزه اینطور نیست. بنا و اساس اصلی زندگی بر پایه رضایتمندی هر دو طرف می‌باشد. یعنی در زندگی زناشویی و بعد از ازدواج هر دو نفر باید از زندگی راضی باشند. اگر چنین نباشد ممکن است کار به طلاق و جدایی بکشد. از این رو برخی از مهم‌ترین دلایل برای طلاق وجود دارد و آنقدر محکم هستند که می‌تواند باعث جدایی فرد شود. مانند:

عدم تعهد

اولین و مهم‌ترین دلیل اصلی برای طلاق عدم تعهد می‌باشد. نداشتن تعهد در زندگی عملا آن زندگی را بی‌معنی و پوج می‌کند. زیرا بنای اصلی تشکیل خانواده تعهد است. این عدم تعهد می‌تواند به دلیل دوست نداشتن همسر خود باشد. به عنوان مثال اگر دو فرد از طریق دوستی با یکدیگی ازدواج کنند، ممکن است بعد از رسمی شدن ازدواج نیز رابطه دوستانه خود را ادامه دهند، که این باعث ایجاد مشکل در زندگی مشترک آنان می‌شود. این موضوع نیز به این بازمی‌گردد که افراد قبل از ازدواج ایرادات و تفاوت‌های یکدیگر را ندیده و اگر دیده باشند، به این فکر می‌کنند که می‌توانند بعد از ازدواج آن‌ها را حل کنند؛ اما اینگونه نیست. متاسفانه برخی از تفاوت‌ها می‌باشد که بعد از ازدواج نیز حل نشده و باعث عدم ارتباط و تعهد بین زوجین می‌شود که این موضوع دلیل اصلی و مهم برای طلاق است.

حتما بخوانید: مشاوره خانواده 

خیانت زوجین

دلیل دیگر که امروزه بسیار شاهد آن می‌باشیم، خیانت است. خیانت نیز از همان عدم تعهد و ارتباط قوی بین زوجین شکل می‌گیرد. این خیانت هم می‌تواند فیزیک باشد، هم عاطفی. یکی از دلایل مهم طلاق این موضوع است، که متاسفانه بیشتر آمار نیز مربوط به همین مساله می‌باشد. خیانت یکی از مواردی است که هرگز نمی‌توان آن را بخشید، حتی اگر معذرت خواهی و ابراز پشیمانی هم صورت بگیرد، دیگر هرگز نمی‌توان زندگی را مثل قبل نگاه کرد و ادامه داد. از همین رو، بیشتر زوجینی که از شریک خود خیانت می‌بینند، تصمیم به جدایی می‌گیرند.

خیانت زوجین

عدم وجود صمیمیت و ارتباط قوی

نبود حس صمیمیت و ارتباط قوی بین زوجین، دلیل مهم دیگر برای طلاق است. صمیمیت عاطفی و فیزیکی بین زوجین، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی وجود دارد. بنا به دلایل مختلفی مانند استرس، مشکلات درکار و سلامتی و بسیاری از دلایل دیگر، ممکن است این صمیمت بین زوجین، از بین برود. همین موضوع نیز زندگی را سرد کرده و به مرور زمان، باعث سرخوردگی و آزار زوجین می‌شود، که در آخر منجر به طلاق خواهد شد.

مشکلات مالی

از مهم‌ترین دلایل طلاق می‌توان به وجود مشکلات مالی اشاره نمود. وضع مالی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در هنگام ازدواج به آن دقت نمود. زیرا بعد از گذشت زمان و ایجاد مشکل در این زمینه، چالش‌های زندگی زناشویی آغاز می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت، پول بسیار مهم است و مسائل مربوط به آن نیز در زندگی، بسیار اهمیت دارد. از این رو، روبرو شدن با چالش‌های مالی مانند نوع خرج کردن، بدهی، کمبود پول و وضع مالی نامناسب و برخی عادات مربوط به پس انداز و خرج ماهانه و سالیانه، باعث می‌شود که زوجین با مشکل روبرو شوند.

ناسازگار بودن

ناسازگار بودن زوجین از دلایل مهم دیگر طلاق می‌باشد.‌ همه ما می‌داانیم که افراد به دلیل اینکه علایق و سلیقه مشترک در اکثر زمینه‌ها دارند، با یکدیگر ازدواج می‌کنند. اما متاسفانه اکثر افراد نمی‌دانند که ممکن است شریکشان با گذشت زمان تغییر کند. از این رو در بسیاری از موارد با یکدیگر به مشکل خورده و نمی‌توانند در زندگی سازگار باشند.

ظاهر فیزیکی

ظاهر فیزیکی نیز دلیل دیگر برای طلاق به حساب می‌آید. این مورد یکی از مواردیست که می‌تواند باعث شود، فرد از زندگی خود راضی نباشد. فرقی ندارد، ظاهر فیزیکی هم برای زن و هم برای مرد از فاکتورهای مهم زندگی زناشویی است. برخی از افراد در اوایل زندگی خود جذابیت ظاهری فراوانی دارند، اما با گذشت زمان ممکن است با افزایش سن، کار زیاد، زایمان و … کمی در ظاهر افراد تغییر ایجاد شود. و فرد، دیگر آن جذابیت اولیه را نداشته باشد. این مورد در خانم‌ها بیشتر صدق می‌کند. از این رو بسیاری از زوجینن نمی‌توانند با این موضوع کنار آمده و تصمیم به جدایی می‌گیرند.

ازدواج زود هنگام

ازدواج زودهنگام از مهم‌ترین دلایل طلاق است که امروزه بسیار شاهد آن می‌باشیم. فردی که جوان‌تر است و سن کمی دارد، از ازدواج نیز سردر نمی‌آورد. متاسفانه در بسیاری از کشورها، با ازدواج جوانان در سنین کم موافقت می‌شود. از آنجایی که افراد با سن کم به درکی از ازدواج نرسیده‌اند، به سختی می‌توانند یک خانواده تشکیل داده و زندگی زناشویی خوبی داشته باشند. به همین دلیل بعد از گذشت مدت کوتاهی، شاهد طلاق این افراد، در همان سنین پایین خواهیم بود.

ایجاد مشکلات بزرگ در زندگی

مشکلات بزرگ ایجاد شده در زندگی نیز از دلایل مهم برای جدا شدن زوجین می‌باشد. هر زندگی با مشکلات و تروماهای مختلفی روبرو خواهد بود. در زندگی زناشویی نیز مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی ممکن است اتفاق افتد. مانند از دست دادن فرزند، تصادف، مرگ یکی از عزیزان، ورشکستگی و یا بیماری. اگر زوجین نتوانند این چالش‌ها را در زندگی خود مدیریت کنند، با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد که می‌تواند منجر به جدایی شود.

اعتیاد

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل طلاق، اعتیاد است. اعتیاد می‌تواند یکی از آزاردهنده‌ترین دلایلی باشد که زندگی زناشویی یک زوج را درگیر خودش می‌کند. این موضوع آخرین چیزی است که یک فرد می‌خواهد با آن دست و پنجه نرم کند. جدای از اینکه فرد به چه نوع ماده مخدری اعتیاد دارد، این موضوع می‌تواند زندگی فرد را تا ابد از بین ببرد. در حقیقت زندگی با افرادی که اعتیاد دارند نیز به شدت سخت می‌باشد و باعث می‌شود که فرد از همسر خود جدا شود.

حتما بخوانید: مشاوره ترک اعتیاد

آزار رساندن به همسر

آزار رساندن به همسر نیز از دلایل دیگر برای جدایی به حساب می‌آید. این موضوع یکی از موضوعاتی است که صد درصد منجر به طلاق می‌گردد. آزار جسمی، روحی، روانی و جنسی، از انواع آزار رساندن و سوءاستفاده فرد از شریک زندگی خود به حساب می‌آید. اگر در زندگی زناشویی یکی از طرفین مورد آزار و اذیت و سوء استفاده قرار گیرد، می‌تواند به راحتی از همسر خود جدا شود.

زندگی بعد از طلاق

زندگی بعد از طلاق

همه ما می‌دانیم طلاق یکی از تلخ‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای یک فرد رخ دهد. بعد از طلاق زندگی افراد به شدت دستخوش تغییرات خواهد شد. تغییر در احساسات و سازگار شدن با آن، از اصلی‌ترین چالش‌هایی است که فرد را درگیر خود می‌سازد.

در این زمان است که نگهداری و مراقبت شما از خودتان، بسیار مهم و ضروری می‌باشد و باید به آن دقت کنید. شما می‌توانید با انجام تمرینات ذهن آگاهی و مراقبه و مدیتیشن، تا حد بسیار خوبی ذهن خودتان را آرام کنید و با احساسات خود کنار آیید. می‌توانید کارهایی را که به انجام آن‌ها علاقمند هستید را در برنامه روزانه خود جای دهید و از انجام آن‌ها لذت ببرید. دوش گرفتن،، ورزش، رقصیدن و گوش دادن به موسیقی، تفریح با دوستان و … می‌توانند به شما در گذراندن زندگی پس از طلاق بسیار کمک کنند. از مهم‌ترین راه‌ها برای داشتن آرامش در این باره، شما باید نزد یک مشاور طلاق و یا دکتر روانشناس بروید تا بتواند شما را در این مسیر به خوبی راهنمایی کند.

کلام آخر

طلاق یکی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر شخصی اتفاق افتد. از این رو باید در ازدواج و زندگی زناشویی خود به مهم‌ترین دلایل طلاق که باعث جدایی می شود، دقت کنید تا بتوانید تا حد ممکن از اتفاق افتادن این امر ناپسند، جلوگیری کنید. این کار نیز نیازمند مطالعه و تحقیق دقیق و کمک خواستن از مشاورین و متخصصین در حوزه ازدواج و طلاق می باشد. کلینیک روانشناسی آرامش من با سالیان سال تجربه در این حوزه، همه روزه در خدمت شما عزیزان می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس با پشتیبانی و تعیین وقت قبلی و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین و متخصصین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

متابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473