اشتباهات رایج در رابطه عاطفی

اشتباهات رایج در رابطه

همه ما این موضوع را می‌دانیم که رابطه با فرد دیگر، دشواری و سختی‌های خودش را دارد. همه ما نیز دچار اشتباهات فراوانی در رابطه خود می‌شویم که این موضوع کاملا طبیعی می‌باشد. می‌توان با راهنمایی درست، و گرفتن کمک از افرادی که می‌توانند مهارت‌های لازم را به ما آموزش دهند، از اشتباهات رایج که در رابطه وجود دارد، جلوگیری کنیم. باید این را بدانیم که داشتن یک رابطه بدون اشتباه، نیازمند کمک و یاری هر دو طرف است و کار دشواری است؛ زیرا دو نفر با یکدیگر زندگی را آغاز می‌کنند، که هیچ شناختی نسبت به یکدیگر ندارند. از این رو کاملا طبیعی است که با یکدیگر به مشکل بربخورند. پس یادگیری مهارت‌های زندگی به خوبی می‌تواند مشکلاتی را که به دلیل اشتباهات رایج در رابطه به وجود می‌آید را کنترل کند.

اشتباهات رایج در رابطه

همانطور که گفتیم اشتباه کردن و راه غلط رفتن در رابطه، یک امر عادی و طبیعی است. بسیاری از زوجین به دلیل نداشتن اطلاعات، دچار اشتباهات رایجی در رابطه می‌شوند. برخی از این اشتباهات رایج عبارتند از:

صادق نبودن در رابطه

با شریک خود صادق نیستید. صادق نبودن با شریک عاطفی خود می‌تواند اولین ضربه و اشتباه در یک رابطه باشد. این را باید بدانید که هر چقدر هم که سعی کنید مساله‌ای را از همسر خود پنهان کنید، بالاخره روزی خواهد فهمید، و این باعث بهم خوردن رابطه شما خواهد شد. سعی کنید از زمانیکه رابطه خود را با شریکتان آغاز می‌کنید، با او صادق باشید.

حتما بخوانید: بهترین مشاوره خانواده

برقراری رابطه عاطفی خوب

ارتباط خوبی را با شریک عاطفی خود برقرار کنید. ارتباط خوب از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین موضووعات مهم برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه در رابطه است. زیرا برقراری ارتباط درست، باعث می‌شود که به درک متقابل از یکدیگر برسید.

عدم توقع در ذهن خوانی همسر

انتظار این را دارید که همسرتان ذهن شما را به خوبی بخواند. متاسفانه بسیاری از افراد چه خانم و چه آقا بر این باورند که همسرشان باید بداند که آن‌ها از چه چیزی ناراحت و یا خوشحال هستند. از این رو با کوچکترین برخوردی سوءتفاهم ایجاد می‌شود و آن رابطه خراب خواهد شد.

قضاوت نکنید

قضاوت کردن، کار همه ما انسان‌هاست، دست از قضاوت همسر خود بردارید . زیرا با قضاوت کردن است که ما می‌توانیم خود را توجیح کرده و خوب جلوه دهیم. اما باید بدانید این موضوع یک اشتباه بزرگ در رابطه شما بوده که می‌تواند به شدت خطرناک باشد. پس اگر همسر شما در طول زندگی مشترک، کاری را انجام می‌دهد که باب میل شما نمی‌باشد، بهتر است که به جای قضاوت بی‌جا، با او صحبت کنید.

بی وفا نباشید

از خود بی‌وفایی نشان ندهید. خیانت کردن و بی‌وفا بودن نسبت به همسر خود، می‌تواند بزرگترین و غیرقابل بخشش‌ترین کار دنیا باشد. از این رو هرگز نباید در رابطه خود بی‌وفایی و خیانت را به همسرتان نشان دهید. زیرا هرگز نمی‌توانید این موضوع را جبران کنید.

حتما بخوانید: بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج 

نبودن راز بین طرفین

رازی بین شما و همسرتان نباید وجود داشته باشد. حتی اگر در زندگی خود موضوعی از نظر شما آنقدری بزرگ نیست که با همسر خود بیان کنید، نباید آن را مخفی نگه دارید. در زندگی مشترک و رابطه خود هرگز نباید رازی بین شما و همسرتان وجود داشته باشد. زیرا عدم راستگویی و داشتن رمز و راز در زندگی، هیچ اعتمادی بین دو نفر شکل نخواهد گرفت.

راه حل برای از بین بردن اشتباهات در رابطه

عدم پذیرش تفاوت‌های یکدیگر

تفاوت‌های یکدیگر را نمی‌پذیرید. همانطور که بارها گفتیم، دو فردی وجود ندارند که بایکدیگر تفاهم نداشته و شبیه به هم باشند. تفاوت‌هایی قطعا بین هر دو نفر وجود دارد. و این را باید بدانیم که پذیرفتن تفاوت‌های یکدیگر، می‌شود تفاهم داشتن. پس اگر در یک رابطه تفاوت‌های یکدیگر را نمی‌پذیرید و با آن‌ها کنار نمی‌آیید و در رابطه آن با یکدیگر صحبت نمی‌کنید، شما مرتکب یک اشتباه بزرگ در رابطه خود شده‌اید.

رابطه شخصی بین خودتان را با دیگران مطرح نکنید

در رابطه با روابط خود، با دیگران صحبت می‌کنید. شما باید بیاموزید که هرگز نباید درباره رابطه خود با دیگران صحبتی کنید. هرگز هیچ فردی حتی پدر و مادرتان نباید از رابطه شما و موضوعات شخصی شما، با خبر شوند. این موارد می‌تواند شادی و یا ناراحتی باشد. در هر دو صورت، نباید دوستان و خانواده خودتان را در رابطه با روابط شخصی خود، با خبر سازید. سعی کنید تمام مسائل را بین خودتان حل و فصل کنید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چگونه رابطه پایدار داشته باشیم؟

عدم ایجاد حد و مرز سالم بین یکدیگر

حد و مرز سالمی را بین خود و شریکتان مشخص نمی‌کنید. در ابتدا و آغاز هر رابطه‌ای، ما اطلاعات کمی در رابطه با آن موضوع داریم. همینطور شناخت کمی نسبت به هم داریم. از این رو تعیین کردن حد و مرز سالم، از همان ابتدا می‌تواند به شما بسیار کمک کند. اما متاسفانه بسیاری از افراد این موضوع را جدی نمی‌گیرند، یا آن را بلد نیستند. از همین رو باید مهارت‌های لازم در این باره را آموخت. بزرگترین اشتباه زوجین در رابطه خویش، این موضوع است که حد و مرزی بین خود مشخص نمی‌کنند.

مقایسه ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خود

به رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی به شدت وابسته هستید و آن‌ها را با زندگی خود مقایسه می‌کنید. بزرگترین و بدترین اشتباهی که یک زوج می‌توانند انجام دهند این است که زندگی خود را با فضای مجازی مقایسه کنند. زیرا در فضای مجازی هرگز واقعیت‌های صد در صد زندگی خود را نشان نمی‌دهند. از همین رو هرگز نباید گول فضای مجازی را خورد. زیرا سیر کردن طولانی و اعتماد به فضای مجازی، تنها باعث از بین رفتن زندگی و حتی منجر به جدایی خواهد شد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: تردید در رابطه، ماندن یا رفتن؟

وابستگی بیش از حد

بیش از اندازه به یکدیگر وابسته هستید. وابستگی بیش از اندازه نیز یکی از اشتباهات رایج در بین زوجین است. شما هرگز نباید به هیچ فردی در زندگی خود به شدت و بیش از اندازه وابسته شوید. زیرا این موضوع ضربه بزرگی به شما خواهد زد. اگر در طول رابطه شریک شما از کنار شما برود، شما چه کار می‌توانید انجام دهید؟ پس بنشینید و رابطه خود را بسنجید. شما تنها و تنها باید به خود وابسته باشید. وابستگی بیش از اندازه به پدر و مادر و خانواده نیز کار بسیار اشتباهی است.

وعده‌های دروغین دادن

به یکدیگر وعده‌های دروغین می‌دهید. اگر نمی‌توانید کاری را برای همسر خود انجام دهید، روراست به او بگویید که نمی‌توانید. هرگز نباید با وعده‌های دروغین، همسر خود را فریب دهید. زیرا به مرور زمان باعث سردی در رابطه شما خواهد شد.

عدم ابراز عشق و محبت در رابطه

نامهربان شده و عشق و محبت خود را نسبت به همسرتان بروز نمی‌دهید. مهم‌ترین موضوعی که باید در حفظ یک رابطه انجام داد، نشان دادن عشق و محبت خود به همسرتان است. اگر چنین نباشد شما مرتکب بزرگترین اشتباه در رابطه خود شده‌اید. متاسفانه این موضوع در بین زوجین بسیار مشاهده می‌شود. پس سعی کنید این اشتباه بزرگ و رایج را در رابطه خود مرتکب نشوید.

قدردان نبودن

از یکدیگر قدردانی نمی‌کنید. تشکر و قدردانی از یکدیگر حتی بابت کوچکترین کار، می‌تواند باعث شود که همسر شما از وجودتان لذت ببرد و رابطه شما مستحکم‌تر شود. قدردانی نکردن و تحقیر کردن یکدیگر در رابطه می‌تواند از بزرگترین اشتباهات رایج در رابطه به حساب آید که ضربات روحی و روانی شدیدی را به فرد وارد خواهد کرد.

تغییر دادن یکدیگر

سعی دارید که شریک یا همسر خود را تغییر بدهید. درست است که در زندگی مشترک باید تغییر صورت بگیرد، اما این موضوع به شرطی امکان پذیر است که فرد خودش بخواهد تغییر کند. اما اگر اینگونه نباشد شما هرگز نمی‌توانید او را تغییر بدهید. با این اشتباه، تنها باعث برهم خوردن رابطه خود و از بین رفتن صمیمت خود در رابطه خواهید شد.

حرف نزدن در رابطه با مشکلات

صحبت نکردن با شریک و یا همسر خود در رابطه با مشکلات و بحث‌هایی که بینتان شکل می‌گیرد. همسر شما قرار نیست که ذهن شما را بخواند. زیرا هیچ فردی وجود ندارد که بتواند ذهن شما را بخواند و بفهمد که شما از چه چیزی ناراحت هستید. پس اگر در رابطه خود با مشکلی روبرو شوید، باید سریعا در رابطه با آن موضوع با همسر خود صحبت کنید و آن را از بین ببرید. در غیر اینصورت با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

حتما بخوانید: ترس از ایجاد صمیمیت در رابطه

عدم ورود به چالش‌ها

به چالش نکشیدن عقاید و افکار همدیگر و دوری کردن از تغییر یافتن. اگر شما وارد یک رابطه عاشقانه و شروع زندگی با فردی می‌شوید، بدانید که باید تغییراتی را در خود ایجاد کنید. حتی در رابطه با برخی از موارد باید خود و همسرتان را به چالش بکشید. اگر این چنین نباشد و شما در برابر تغییر کردن از خود، گارد نشان دهید، شما مرتکب اشتباه بزرگی در رابطه خود شده‌اید.

عدم ورود به چالش‌ها در رابطه عاطفی

نادیده گرفتن مسائل کوچک

توجه نکردن به مسائل کوچک زندگی. در زندگی مشترک مسائل مختلفی رخ می‌دهد. این مسائل می‌تواند کوچک و یا بزرگ باشد. اما یکی از اشتباهات رایج در رابطه بین زوجین، این مساله است که متاسفانه به مسائل کوچکی که در زندگی رخ می‌دهد، توجهی ندارند. اما باید بدانید که در زندگی مشترک باید به کوچکترین جزئیات نیز توجه کرد؛ درغیر اینصورت با مشکلات بزرگتری در آینده روبرو خواهید شد.

عدم خوشگذرانی با شریک زندگی

خوش گذرانی نکردن با همسر خود و رفیق بازی بیش از اندازه داشتن. یکی از بزرگترین و رایج‌ترین اشتباهات ممکن در رابطه رفیق بازی بیش از اندازه و وقت نگذراندن با شریک خود است. این موضوع به شدت بر روی زندگی تاثیرگذار است و می‌تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه شود و آن را برای ابد از بین ببرد. پس اگر وارد یک رابطه شدید، باید اولویت‌های خود را مشخص کنید.

کوتاه نیامدن

سعی می‌کنید همیشه خودتان را برنده بحث نشان دهید و در هیچ بحثی کوتاه نمی‌آیید. کوتاه نیامدن در بحث و خواستار برنده شدن، یکی دیگر از اشتباهات رایج در رابطه است. بسیاری از افراد هستند که با وجود تجربه و سن بالایی هم که دارند، در رابطه خود لجبازی می‌کنند و همیشه دوست دارند که برنده یک بحث باشند. درصورتیکه نباید اینگونه باشد. باید این مهارت را بیاموزید که گاهی بنا به شرایط بتوانید از بحث دوری کرده و کوتاه آیید.

راه‌حلی برای دوری از اشتباه رایج در رابطه

با توجه به مواردی که گفته شد، شما عزیزان باید سعی کنید از این اشتباهات بزرگ و رایج در رابطه دوری کنید. سعی کنید برای هرکدام در موقعیت‌های مختلف راه‌حلی بیابید، تا بتوانید رابطه خود را به بهترین شکل حفظ کنید. در غیر اینصورت، وجود این اشتباهات در رابطه و پافشاری بر روی آنان می‌تواند باعث از بین رفتن رابطه قشنگ شما شود.

شما برای دور شدن از این مشکلات و انجام ندادن آن‌ها، باید مهارت‌های لازم را بیاموزید. شما می‌توانید از طریق صحبت با مشاوره خوب و یا رواندرمانگر این مهارت‌ها را به راحتی بیاموزید. همینطور می‌توانید متوجه نوع اشتباهات خود در رابطه شوید و آن‌ها را به خوبی کنار بگذارید. با انجام این کار خواهید دید که یک رابطه تا چه حد می‌تواند شیرین و جذاب باشد.

کلام آخر

برای کلام آخر باید بگوییم که شروع یک رابطه و ماندن در آن، به هیچ عنوان راحت نمی‌باشد؛ بلکه باید با چالش‌های آن روبرو شده و آن‌ها را بپذیریم. سپس با تفکر و منطق خود و کمک از دیگران، به خوبی این مشکلات را کنار بگذاریم. شما عزیزان می‌توانید با مشاورین و متخصصین مجرب تیم قوی آرامش من در ارتباط باشید و با برگزاری جلسات و یادگیری مهارت‌های مهم در زندگی رابطه خود را حفظ کنید. با این کار می‌توانید از انجام اشتباهات رایج در رابطه خود جلوگیری کنید. شما عزیزان با پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تماس از طریق شماره‌های درج شده در سایت می‌توانید به راحتی و با روش دل‌خواه خود با مشاورین و متخصصین کلینیک روانشناسی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473