چطور با مردان بی مسئولیت رفتار کنیم

افراد بی مسئولیت

ما همه روزه چه در محل کار چه در زندگی خود، با افراد مختلفی سر و کار داریم. رفتار این افراد بر زندگی ما تاثیرات خودش را خواهد گذاشت. بی‌ مسئولیت بودن افراد از آن دسته خصوصیاتی است که باعث آزار اطرافیان خواهد شد. درست است که هر فردی شخصیت و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. اما زندگی کردن با فردی که مسئولیت‌پذیر نیست، بسیار سخت و آزار دهنده می‌باشد و نا‌امیدی و بی‌انگیزگی را به شما القا خواهد کرد. شاید شما فردی هستید که از این خصوصیت همسرتان و یا کارمندان خود رنج می‌برید. شاید خود شما فردی هستید که بی‌ مسولیتی را در زندگی خود جای داده است. اما نگران نباشید؛ با اجرای برخی تکنیک‌ها می‌توان این صفت را از خود و یا اطرافیان دور کرد. در این مقاله توضیحات بیشتری را در اختیار شما عزیزان، در باب این موضوع قرار خواهیم داد.

آیا بی‌مسئولیت بودن اختلال شخصیتی است؟

بی‌ مسئولیت بودن یک صفت و یک واژه است که در آن نابالغ بودن از نظر عاطفی، پایین بودن هوش هیجانی، تصمیم گیری‌های ضعیف و سخت، جای داده می‌شود. بی‌ مسئولیتی می‌تواند زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد و در روابط شخصی و اجتماعی نیز تاثیرش را بگذارد. اما با این حال این خصوصیت را یک اختلال شخصیتی نمی‌دانند. بی‌ مسئولیت بودن را می‌توان با تکرار و تمرین برخی مهارت‌ها، رها کرد. همچنین می‌توان همسر و یا کارمندان خود را از این ویژگی خلاص کنید. بی مسئولیتی افراد نه تنها برای شما خطرناک است، بلکه برای خودشان نیز به مرور تبدیل به یک دردسر وحشتناک خواهد شد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم: مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی می‌کند؟

خصوصیات افراد بی مسئولیت

شاید شما فردی باشید که خودتان و یا اطرافیان‌تان دارای این صفت باشد. بسیاری از افراد هستند که خصوصیات افراد بی‌مسئولیت را نمی‌دانند. همین سبب می‌شود تا از رفتارهای آن فرد، جلوگیری نشده و به مرور آسیب‌های خودش را نشان دهد. موارد زیر از مواردی هستند که وجود آن‌ها در افراد نشان دهنده بی‌ مسئولیت بودن آن‌هاست. خصوصیات این افراد عبارتند از:

 • افراد بی‌مسئولیت رابطه خود را نمی‌شناسند و به آن بی‌اهمیت هستند

ممکن است فرد، در یک رابطه عاطفی طولانی مدت بماند؛ اما زمانیکه از او در مورد نوع رابطه‌اش و رضایتمندی او می‌پرسید، جوابی ندارد که بدهد.

 • برای آینده برنامه‌ای ندارند

فرد بی‌ مسئولیت فردیست که برای آینده خود برنامه‌ریزی ندارد و برایش اهمیتی ندارد که در آینده از نظر مالی و عاطفی چه جایگاهی خواهد داشت. اگر شما فردی باشید که برنامه‌ریزی برایتان مهم است، با زندگی و کار کردن در کنار این افراد به شدت اذیت می‌شوید.

 • بدون برنامه هزینه می‌کند و ولخرج است

یکی دیگر از خصوصیات فرد بی‌ مسئولیت، ولخرج بودن اوست. بی برنامگی در هزینه سبب خواهد شد بی نظمی فراوانی زندگی را فرا گیرد. اگر شما فردی مسئولیت‌پذیر باشید این موضوع سبب ایجاد استرس در شما خواهد شد.

 • لجباز است و بچگانه رفتار می‌کند

اصولا افراد بی‌مسئولیت به دنبال یک مکالمه و ارتباط معنادار نیستند. کافیست که یک بحثی را با او داشته باشید تا متوجه شوید که چه می‌گویم! افراد بی‌ مسئولیت در هنگام مشاجره و بحث جدی همانند بچه رفتار کرده و بسیار لجباز هستند.

 • تنبل است

یکی از خصوصیات بارز فرد بی‌ مسئولیت تنبلی اوست. زیرا برایشان مهم نیست که چه کاری داشته باشند و هدف و برنامه‌ریزی برای آینده خود ندارند. به حدی بیکار و بدون هدف هستند، که تنبلی از ویژگی‌های شخصیتی آنان می‌شود.

 • بر روی رفتار خود کنترلی ندارند

افراد بی‌مسئولیت هیچ کنترلی بر روی احساسات و رفتار خود ندارند. حتی این افراد نمی‌توانند خواسته‌های خود را مدیریت کنند.

 • سبک زندگی ناسالمی دارند

افراد بی‌ مسئولیت متاسفانه دارای سبک زندگی ناسالم هستند. برخی از این افراد دچار اعتیاد و برخی از ناهنجاری‌های رفتاری در خانه و اجتماع خواهند شد. تمام این مسائل از بی‌مسئولیت بودن فرد نشأت می‌گیرد.

حتما بخوانید: چگونه اعتیاد خود را ترک کنیم؟

 • بی احتیاط عمل می‌کنند

افراد بی مسئولیت در رفتارهای خود بسیار بی‌احتیاط هستند. نسبت به خود و انجام کارهای خودشان به شدت با بی‌احتیاطی رفتار می‌کنند. گاهی این بی‌احتیاطی می‌تواند تاثیرات غیرقابل جبرانی را برای فرد به ارمغان آورد.

 • در روابط خود بسیار خسیس رفتار می‌کنند

افراد بی‌ مسئولیت در روابط عاطفی خود با فرد مقابل به شدت با خساست‌های عاطفی و احساسی رفتار می‌کند. این افراد از بروز احساسات نسبت به فرد مقابل جلوگیری می‌کنند. حتی در برخی افراد مشاهده شده که روابط خود و پارتنر خود را مسخره می‌کنند و نسبت به آن رابطه بی‌اهمیت هستند.

 • به حرف گوش نمی‌دهند

افراد بی‌ مسئولیت به حرف گوش نداده و کار خود را انجام می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا طرف مقابل احساس بدی پیدا کرده و حتی به بحث و جدل هم کار را بکشاند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما کمک کننده باشد: مشاوره خانواده چه تاثیری دارد؟

با مرد بی مسئولیت چه کنیم

با مرد بی‌مسئولیت چه کنیم؟

زندگی با مرد بی‌ مسئولیت، بسیار دردناک و آزار دهنده می‌باشد. مرد بی‌ مسئولیت، مردی است که احساسات شما را نادیده می‌گیرد و برایش اهمیتی ندارد. فردیست که در برابر وظایف خود در قبال خانه و خانواده بی‌اهمیت است. کارهای خود را انجام نمی‌دهد و بسیار تنبل و بی‌انگیزه برای زندگی است. چنین رفتارهای زننده‌ای از مرد می‌تواند باعث ناراحتی و دعوا در زندگی زناشویی شود. در بسیاری از موارد نیز شاهد جدایی زوجین به دلیل بی‌ مسئولیت بودن مرد، بوده‌ایم. به همین دلیل شناسایی نکاتی در رابطه با چگونگی برخورد با مرد بی مسئولیت می‌تواند راهی عالی برای کمک به شما عزیزان باشد. برخی از این نکات به شرح زیر می‌باشد:

مرزها و حریم را مشخص نمایید

در رابطه با آن مواردی که می‌توانید و نمی‌توانید تحمل کنید، مرزهایی تعیین کنید. برای ارزش‌های خود حد و حدودی را برای همسرتان مشخص کنید. در رابطه با خرج و مخارج، هزینه‌های مالی و عاطفی، در رابطه با مسئولیت‌هایش، در برابر خودتان و خانواده، حد و مرز را صراحتا بیان کنید.

 به او مسئولیت‌هایش را یادآوری کنید.

همسر شما باید متوجه این موضوع باشد که در زندگی مسئول رفتارهایش است. باید بداند که زمانی که زندگی تشکیل داده، مسئولیت‌پذیری بیشتری را باید از خود نشان دهد. بهتر است همیشه با همسرتان بدون پرده و با شفافیت کامل صحبت کرده و خواسته‌های خود را بیان کنید.

نزد مشاوره بروید.

بی مسئولیت بودن مرد می‌تواند، بسیاری از مشکلات را در زندگی زناشویی به همراه داشته باشد. زوج درمانی یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با این مشکل است. شما می‌توانید با مراجعه به یک دکتر روانشناس در زمینه زوج درمانی بی‌ مسئولیت بودن همسرتان را بهبود بخشید. مشاور مشکلات اساسی را تشخیص داده و بهترین راهکارها را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

با او ارتباط صمیمانه برقرار کنید.

داشتن یک ارتباط سالم و خوب می‌تواند زندگی را بسیار شیرین و خواستنی کند. بهتر است در صورت مشاهده بی‌ مسئولیتی مرد، او را سرزنش نکنید و دائما به او غر نزنید. زیرا اینکار نه تنها باعث نمی‌شود که او بی‌ مسئولیتی خود را کنار بگذارد؛ بلکه سبب خواهد شد زندگی شما روز به روز تلخ‌تر شود. پس داشتن و ایجاد یک رابطه خوب، برای سالم نگه داشتن یک زندگی لازم است.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم: چگونه یک رابطه پایدار داشته باشیم؟

خودتان را دوست داشته باشید و از خود مراقبت کنید.

زندگی با یک مرد بی‌ مسئولیت می‌تواند آثار بسیار مخربی را بر روی شما داشته باشد. از همین رو خود مراقبتی بسیار امر مهمی می‌باشد. بهتر است به دنبال راه‌هایی برای نگه داشتن سلامت روان خود انجام دهید. زیرا زمانیکه شما حالتان خوب می‌باشد می‌توانید بر روی همسرتان کارکرده و نوع برخورد با او را به درستی اجرا کنید.

آیا بی مسئولیتی بر زندگی تاثیر دارد؟

بی‌ مسئولیت بودن افراد می‌تواند زندگی را بسیار سمی کند. این سمی بودن زندگی می‌تواند باعث خسارات بسیار شدید و تلخ شود. می‌تواند سبب آسیب‌های روحی و جسمی فراوانی شود که گاهی نمی‌توان آن‌ها را جبران کرد. این خصوصیت سبب رفع رفاه و حال خوب از زندگی خواهد شد. با توجه به خصوصیات افراد بی‌ مسئولیت، آن‌ها می‌توانند تهدید بزرگی برای اطرافیان خود باشند. این ویژگی باعث خسته کننده شدن زندگی خواهد شد. روابط عاطفی و حمایت از جانب افراد بی مسئولیت بسیار کم دیده می‌شود. این موضوعات سبب برهم پاشیدگی زندگی و از بین رفتن روحیه و روان افراد می‌شود. با توجه به این مسائل متوجه خواهیم شد که این ویژگی چگونه می‌تواند تاثیرات مخربی بر زندگی داشته باشد.

حتما بخوانید: در جلسات مشاوره طلاق چه می‌گذرد؟

افراد بی مسئولیت در محل کار

تاثیر افراد بی مسئولیت در محیط کار

در محل کار، ما با افراد مختلفی سر و کار داریم که هر کدام شخصیتی مجزا و منحصر به فرد خود را دارند. ممکن است که شما با افرادی در محل کار خود همکار باشید، که بسیار بی مسئولیت هستند. کار با این افراد باعث نا امیدی و بی‌انگیزه شدن نسبت به کار را به همراه خود می‌آورد. این خصوصیت در کار نشان از این دارد که آن فرد بی‌احترامی خود را ثابت کرده است. همین موضوع باعث اختلال در کار و ایجاد درگیری بین کارمندان و اعضای تیم می‌شود. تاثیر افراد بی مسئولیت در کار عبارتند از:

 • درآمد به شدت کاهش می‌یابد.
 • ایجاد استرس بین کارمندان در محیط کار.
 • از بین رفتن بهره وری از کار.
 • آسیب رسیدن به روحیه افراد در محیط کار.

این چهار مورد از تاثیرات بسیار مهم افراد بی مسئولیت در محیط کار می‌باشد.

میدیریت بی مسئولیتی در محل کار 

اگر شما فردی هستید که با افراد بی‌ مسئولیت همکار هستید و یا رئیس این افراد می‌باشید برخی از راهکارها را باید در قبال این افراد انجام دهید.

 1. رفتار آن‌ها را تحمل نکنید و سریعا در برابر رفتار غیر مسئولانه آن‌ها واکنش نشان دهید.
 2. برای آن‌ها حد و مرز تعیین کنید و بگویید اگر کاری را که به آن‌ها محول شده را در روز و ساعت مشخص تحویل ندهند، مجازات خواهند شد.
 3. به طور منظم و دقیق پیگیر کار آنان باشید.
 4. به آن‌ها توضیح دهید که بی‌ مسئولیت بودن آن‌ها سبب کسر درآمد و کاهش مشتری خواهد شد.
 5. سیاست‌های کاری و قوانین را دائما به آن‌ها یادآوری کنید.
 6. در محیط کار جلساتی در رابطه با بی‌ مسئولیت بودن افراد و تاثیراتش برگزار کنید.
 7. به افراد بی‌ مسئولیت پاداش ندهید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تاثیرات مشاوره شغلی

کلام آخر

مسئولیت پذیر بودن یک ویژگی خوب شخصیتی برای افراد می‌باشد. بی‌مسئولیت بودن در زندگی و جوامع امروزی می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد و آینده و زندگی فرد را دستخوش تغییرات تلخ کند. از همین رو نیاز است که با این مورد رفتاری روبرو شده و آن را پذیرفت سپس برای درمان آن اقدام نمود. شما می‌توانید برای گرفتن راهنمایی‌های لازم در رابطه با بی‌مسئولیت بودن همسر یا اطرافیانتان و چگونگی برخورد با آنان را، از مشاورین ما دریافت نمایید. تیم مرکز مشاوره روانشناسی آرامش من همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473