مشاوره فردی

مشاوره فردی

انسان موجودی است که نیازمند برقراری ارتباط با دیگران است. از این رو برای پردازش افکار خود نیازمند صحبت با دیگری است. زیرا انسان ذاتاً موجودی اجتماعیست. البته که ممکن است این کار برای بسیاری از افراد سخت باشد و نتوانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرده و صحبت کنند. مواقعی در زندگی همه ما به وجود می‌آید که احساس سردرگمی، استرس بیش از اندازه، نگرانی و… می‌کنیم. با وجود این همه نگرانی‌ها، نمی‌توانیم به دیگران اعتماد کرده و به راحتی حرف دل خود را بزنیم. در بسیاری از موارد نیز ما نیاز به کمک دیگران داریم و باید یک نفر ما را راهنمایی کند و این موضوع نیازمند این است که شما بتوانید به آن فرد اعتماد کنید.

از این رو برای این مشکل یک راه حل وجود دارد، آن هم استفاده از مشاوره فردی است. در مشاوره فردی شما با یک رواندرمانگر و یا مشاور، به راحتی می‌توانید در رابطه با هر مسأله‌ای که ذهن شما را درگیر کرده، صحبت کنید و از راهنمایی آنان نهایت استفاده را ببرید.

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی یک نوع درمان است. درمانی که فرد در آن با یک مشاور و یا رواندرمانگر  در طی جلساتی در رابطه با مشکلات و اختلالات خود صحبت می‌کند. مشاور نیز برای حل مشکل فرد بیمار، راه‌حل‌های مناسبی را برای درمان و حل آن موضوع ارائه می‌دهد. مشاوره فردی می‌تواند برای حل مسائل رفتاری، عاطفی و روانی مفید باشد. مشاوره فردی را می‌توان به صورت یک مشاوره خصوصی نیز در نظر گرفت. زیرا جلسات درمان تنها بین بیمار و مشاور صورت می‌گیرد. هر جلسه درمانی نیز بین 45 تا 60 دقیقه طول کشیده و بنا به نیاز بیمار و تشخیص مشاور، تعداد این جلسات تعیین می‌شود. در کل می‌توان گفت مشاوره فردی به درمان انفرادی سلامت روانی افراد می‌پردازد که متناسب با نیازهای فرد تعیین می‌شود.

در مشاوره فردی ابتدا هدف از درمان بیمار تعیین می‌گردد، سپس گذشته فرد بررسی می‌شود و به فرد آموزش داده می‌شود که چگونه بتواند علائم و محرک‌ها را مدیریت کند تا به سلامت روان بهتری دست یابد. این نکته را نیز باید بدانید که درست است مشاوره فردی تنها بین یک فرد با یک مشاور انجام می‌شود، اما گاهی بنا به تشخیص مشاور در برخی جلسات از فرد دیگر که می‌تواند در روند بیماری کمک کند، استفاده می‌شود.

تمرکز مشاوره فردی

همانطور که گفتیم مشاوره فردی در ابتدا هدف فرد را از شرکت در جلسات مشخص کرده و در طول درمان برای رسیدن به آن هدف، تلاش می‌کند. در واقع بر روی اهداف شخصی فرد مراجعه کننده، کار می‌کند. اما به طور کلی می‌توان گفت مشاوره فردی دارای اهداف مشخصی است و بر روی برخی از موارد تمرکز بالایی دارد. مانند:

  • فرد می‌خواهد از یک روتین زندگی که در آن گرفتار شده است، رهایی یابد و اشتباهات قبل را تکرار نکند.
  • فرد می‌خواد احساس بهتری نسبت به خودش پیدا کند.
  • فرد می‌خواهد در برابر استرس و اضطراب، مقاوت و مدیریت بهتری را از خود نشان دهد.
  • شخص به دنبال معنای بیشتری در زندگی خود است. می‌خواهد خودش نیز معنای بیشتری در زندگی داشته باشد.
  • شخص می‌خواهد استرس و اضطراب کمتری را در زندگی تحمل کند.

به طور کلی می‌توان گفت اهداف و تمرکز مشاوره فردی بر روی این موارد می‌باشد. بنا به نوع چالش و درخواست فرد، طول درمان ممکن به حداقل شش ماه به طول بینجامد. همچنین مشاورین باید در تلاش باشند که بتوانند اتحاد و ارتباط بسیار قوی بین خود و فرد ایجاد کنند. علاوه بر این فرد نیز اگر نتوانست با مشاور خود ارتباط برقرار کند، باید سریعا رواندرمانگر خود را تغییر دهد.

حتما بخوانید: بهترین دکتر روانشناس 

انواع مشاوره فردی

در واقع می‌توان گفت که در مشاوره فردی برای هر فردی از یک نوع درمان خاصی استفاده نمی‌شود. اما با توجه به تشخیص مشاور و متناسب با نیاز فرد، می‌توان نوع آن را مشخص کرد. در حقیقت مشاوره فردی انواع مختلفی دارد که برای هر فرد متناسب با مشکل او انتخاب می‌شود. مشاوره فردی چند رویکرد دارد:

درمان شناختی رفتاری

این درمان بر روی شناختن احساسات و چگونگی تاثیرات آن‌ها بر زندگی تمرکز دارد. در این نوع درمان از مشاوره فردی استرس، اضطراب، اختلال ترس، اختلال خواب و خوردن و رهایی از مشکلات فکری و رسیدن به آرامش ذهنی به خوبی درمان و کنترل می‌شود. روش شناختی رفتاری نیز خود به دو نوع تقسیم می‌شود:

  1. درمان شناختی رفتاری هیجانی منطقی
  2. درمان شناختی رفتاری دیالکتیکی که نوعی رفتار درمانی به حساب می‌آید.

انواع مشاوره فردی

درمان روان پویایی

این نوع درمان از مشاوره فردی طولانی مدت می‌باشد. در این درمان مشاور دائما شما را تشویق می‌کند تا از هر آنچه که در ذهن خود دارید، صحبت کنید. زیرا با صحبت کردن می‌توانید الگو و موارد منفی را بیابید. در این درمان شما به طور کامل از احساسات، افکار و هر آنچه که در ذهن دارید، صحبت می‌کنید تا متوجه شوید چه مواردی باعث آزار روانی شما گردیده و آن‌ها را کنترل کرده و یا از بین می‌برید. درمان روان پویایی ممکن است سال‌ها طول بکشد.

درمان انسانی

این نوع درمان برای افسردگی، مصرف مواد مخدر، تروماهای زندگی و افزایش عزت نفس، بسیار مفید است. در این نوع درمان از مشاوره فردی، مشاور سعی دارد متوجه شود که شما انسانی هستید که از درک بالایی بر روی خود برخوردارید. در واقع دید شما نسبت به جهان و اطراف را سنجیده و از همان برای درمان شما استفاده خواهد کرد. این نوع درمان نیز خودش انواع مختلفی دارد.:

  1. اگزستانسیال
  2. گشتالت درمانی
  3. شخص محوری

رفتار درمانی

این نوع درمان به فرد کمک می‌کند تا رفتارها و گذشته خود را دیده و آن را درک کند. کمک می‌کند تا هر آنچه که در زندگی خود آموخته‌اید را بیابید. از همین رو می‌توانید با شناخت رفتار و الگوهای گذشته خود، آن‌ها را تشخیص داده و یک زندگی بهتر برای خود داشته باشید.

مشاوره فردی برای چه کسانی مناسب است؟

شاید برایتان سوال شده باشد که مشاوره فردی برای چه کسانی مناسب می‌باشد و چه کسانی می‌توانند از آن بهره ببرند. مشاوره فردی برای تمام افراد مفید می‌باشد. افرادی که دارای اختلالات روانی مانند افسردگی، شکست در زندگی، روبرو شدن با تروما، طلاق و جدایی، ازدواج بد، رهایی از یک رابطه سمی و مشکل در رابطه خانوادگی و عشقی، مسائل کاری و… هستند. از طرفی برای کسانی که در هر موضوع دیگری نیاز به صحبت و مشاوره گرفتن دارند نیز بسیار مناسب و کاربردی است. مانند تحصیل، ازدواج، تغییر هدف، ایجاد کسب و کار و…

حتما بخوانید: مشاوره خانواده 

مشاوره فردی در تهران

برای شرکت در جلسات مشاوره فردی شما عزیزان باید به بهترین مراکز درمانی در تهران مراجعه کرده و در آنجا با تعیین وقت از منشی با مشاور خود ملاقات کنید. مشاوره فردی در تهران نیز به صورت حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی نیز صورت می‌گیرد. تنها کافیست شما عزیزان با بهترین مرکز مشاوره در تهران تماس گرفته تا بتوانند شما را در این باره راهنمایی کنند. در مراکز مشاوره فردی در تهران چندین متخصص و مشاور حضور دارند. هر یک بنا به تخصص خود و انتخاب شخصی و دل‌خواه شما، وظیفه درمان‌تان را بر عهده می‌گیرند. مشاورین سلامت روان، مشاورین تحصیلی مشاورین شغلی، مشاورین در حوزه توانبخشی نمونه‌ای از مشاورین حاضر در بهترین مرکز مشاوره فردی در تهران هستند.

مشاوره فردی برای چه کسانی مفید است

مشاوره فردی آنلاین

امروزه و با پیشرفت علم و تکنولوزی بحث برگزاری جلسات و کلاس‌ها به صورت آنلاین، بسیار باب شده است. بسیاری از افراد نیز علاقمند به این نوع برگزاری هستند و در همه امور سعی بر این دارند که از این روش استفاده کنند. مشاوره فردی نیز مستثنی از این قضیه نبوده و آنلاین برگزار می‌گردد. زیرا مشاوره فردی آنلاین انتخاب بسیاری از افراد است.

از مزایا مشاوره فردی به صورت آنلاین می‌توان گفت که شما در منزل به راحتی و بدون استرس حضور در یک مکان جدید، می‌توانید درمان خود را آغاز کنید. دیگر در ترافیک و مسیر طولانی مدت در راه نیستید. اما از نظر قطع و وصل شدن اینترنت و اینکه حضوری نمی‌توانید آن حس و حال زبان بدن خود را به خوبی نشان مشاور بدهید، می‌تواند یک روش منفی باشد. اما با این حال با بررسی شرایط، مشاور می‌تواند تصمیم بگیرد که شما در جلسات حضوری باید حضور داشته باشید و یا با جلسات آنلاین نیز می‌توانید درمان شوید.

کلام آخر

می‌توان گفت با توجه به شرایط حاکم در جوامع امروزه بسیاری از افراد از سنین کم تا بزرگسالی دچار چالش‌ها و اختلالات روانی بسیاری در زندگی خود می‌شوند. از همین رو استفاده از مشاوره فردی یکی از بهترین و امن‌ترین انتخابات برای درمان می‌باشد. شما عزیزان نیز باید تا دیر نشده سریعاً برای درمان و کنترل مواردی که ما را آزار می‌دهد، اقدام کنید و به سلامت روان خود اهمیت دهید. زیرا هر چه زمان بگذرد درمان و کنترل اختلالات و مشکلات سخت‌تر خواهد شد.

کلینیک آرامش من با سالیان سال تجربه در این زمینه می‌تواند به شما عزیزان در حل تمام چالش‌های موجود در زندگیتان به شما کمک رساند. شما می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره با متخصصین و مشاورین تیم قوی آرامش من در تماس باشید. همچنین می‌توانید از طریق تماس باشماره‌های درج شده و تعیین وقت قبلی به روش‌های حضوری، آنلاین و تلفنی با مشاورین ما به راحتی ارتباط برقرار کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473