واکنش در برابر بی توجهی خانواده همسر

بی‌احترامی خانواده همسر

بسیاری از زوجین بعد از ازدواج، با مشکلاتی از جانب خانواده همسر روبرو می‌شوند. زیرا بسیاری از خانواده‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که فرزندشان را بعد از ازدواج از دست داده‌اند. از این رو دخالت‌ها و بی‌توجهی از جانب آنها، همواره مشکل بسیاری از زوجین بوده است. بسیاری از خانواده‌ها بعد از ازدواج فرزندانشان نسبت به عروس یا داماد بی‌توجهی می‌کنند. اما ممکن است این رفتار به دلیل تفاوت فرهنگ و دیدگاه طرفین باشد. اما در برخی از افراد این موضوع به عمد انجام می‌شود. اگر احساس کردید که خانواده همسر به عمد به شما بی‌توجهی و بی‌احترامی می‌کنند بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید.

بی توجهی خانواده همسر

ازدواج یک امر بسیار مهم برای تمام افراد به حساب می‌آید. زمانی که شما ازدواج می‌کنید و وارد زندگی مشترک با همسرتان می‌شوید، در واقع با یک خانواده دیگر وارد رابطه شده‌اید. در اوایل ازدواج بسیار طبیعی است که به دلیل تفاوت در فرهنگ و دیدگاه‌های مختلف با هم به دلیل برخی از مسائل با مشکل روبرو شوید. تا زمانیکه بخواهید با فرهنگ خانواده همسر خود آشنا شوید و همچنین آن‌ها با شما آشنا شوند، مدت زمانی طول خواهد کشید. این مساله یک امر کاملا طبیعی به شمار می‌آید. پس در اوایل ازدواج از برخی برخوردها، از جانب رفتارشان ناراحت نشوید. به مرور زمان با شناخت از یکدیگر می‌توانید رابطه خوبی را با هم تا آخر عمر برقرار کنید.

اما برخی از خانواده‌ها به دلایلی با همسر فرزندشان رابطه خوبی برقرار نمی‌کنند. در واقع به عمد و از روی قصد، به همسر فرزندشان بی‌احترامی می‌کنند. بی‌توجهی، یکی از رفتارهای ناشایست است که برخی از زوجین از جانب خانواده همسر مشاهده می‌کنند. عدم توجه آن‌هامی‌تواند برای شخص بسیار دردناک باشد. زیرا آن فرد با دل خوشی فراوان وارد آن جمع خانوادگی شده و آن خانواده را مانند خانواده خود می‌داند. بی‌توجهی خانواده همسر می‌تواند تاثیر بسیار آلوده و سمی را بر رابطه زن و شوهر بگذارد. بیشتر زوجین، مخصوصا خانم‌ها به دلیل توجه نکردن آن‌ها دائما در حال بحث و دعوا با همسر خود هستند. همین موضوعات سبب می‌شود که شما در رابطه با همسرتان با مشکلات زیادی روبرو شوید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چگونه یک رابطه پایدار را تجربه کنیم

علت بی‌احترامی خانواده همسر

بی‌احترامی خانواده همسر، از دلایلی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند. این مسأله می‌تواند دلایل خاص خودش را داشته باشد. همین موضوع باعث بی‌میلی شما برای رفت و آمد با آن‌ها می‌شود. به مرور زمان متوجه خواهید شد که همین بی‌احترامی‌ها باعث نارضایتی شما و همسرتان از زندگی شده است. چه بسا همین موضوع سبب طلاق بین شما شود. از این رو به برخی از دلایل بی‌احترامی خانواده همسر اشاره می‌کنیم تا شما عزیزان را در ادامه با راه‌حل‌های این موضوع آشنا سازیم. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • آشنا نبودن با روحیات و اخلاق همدیگر
 • داشتن اعتماد به نفس پایین شما و یا داشتن اعتماد به نفس کاذب
 • بیش از حد احساسی بودن
 • تفاوت فرهنگ و دیدگاه
 • تفاوت در عقاید
 • نارضایتی خانواده از ازدواج فرزندشان
 • نارضایتی خانواده از ازدواج فرزندشان با فردی که همسرش است
 • بیش از اندازه شوخی می‌کنید و یا بیش از حد جدی بودن
 • دارا بودن برخی از اختلالات روانی شما و یا خانواده همسر
 • وسواس فکری شدید شما و یا آن‌ها

مواردی که بیان شد از دلایل اصلی بی‌احترامی خانواده همسر نسبت به شما می‌باشد. شما می‌توانید این مساله را با شناخت علائم بالا و رعایت برخی نکات از بین ببرید.

نحوه برخورد با بی‌احترامی خانواده همسر

نحوه برخورد با بی‌احترامی خانواده همسر

برای برطرف کردن مواردی که گفته شد و دانستن نحوه برخورد با بی‌احترامی خانواده همسر خود و رسیدن به یک آرامش در رابطه خود و همسرتان، انجام راه‌های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

حدو مرز خود را تعیین کنید

تعیین حدو مرز خود نه تنها در رابطه با خانواده همسر بلکه در تمامی موارد لازم و ضروری است. اگر بی‌توجهی‌شان شما را اذیت می‌کند بهتر است حد و مرز خود را تعیین کنید. تعیین حد و مرز جایگاه شما را به عنوان عروس یا داماد خانواده مشخص خواهد کرد. البته تعیین حد و مرز کار سختی است. ممکن است آن‌ها برداشت بدی نسبت به این موضوع داشته باشند و حس کنند که شما قصد بی‌احترامی دارید. اما می‌توانید با برخی از راهکارها بهترین تصمیمات را در این خصوص بگیرید. برای آشنایی با این راهکارها می‌توانید به مشاوره خانواده و زوج درمانی، مراجعه نمایید.

با خانواه همسر با احتیاط رفتار کنید

موضوع مهم بعدی این است که در رابطه با ارتباط با خانواده هسر باید جوانب احتیاط را رعایت کنید. تا جایی که می‌شود با خانواده همسر وارد بحث و جدل نشوید. بحث و جدل و بی‌احترامی، به مرور زمان باعث از بین رفتن حرمت‌ها خواهد شد. با از بین رفتن حرمت‌ها سردی و بی‌توجهی نیز پدیدار می‌شود.

با همسرتان هم رای باشید

زمانی که شما متوجه بی‌احترامی خانواده همسر خود نسبت به خودتان شدید، بهترین کار، هم رای بودن و متحد شدن با همسرتان است. این کار سبب می‌شود تمام انرژی مثبت شما به سمت همسرتان سرازیر شود. زمانیکه با شما با بی‌احترامی برخورد می‌شود، بهتر است بیش از پیش به سمت همسرتان با محبت پیش بروید. همین کار باعث می‌شود هر چقدر هم که بی‌احترامی نسبت به شما داشته باشند نتوانند بر روی همسرتان تاثیر منفی بگذارند.

تمرکزتان را از روی رفتار خانواده همسر بردارید

برخی از شما از جانب خانواده همسر مورد بی‌توجهی شدیدی قرار می‌گیرید. اگر با تلاش‌های فراوان و تغییر رفتار خود نتوانستید بی‌توجهی‌شان را بهبود بخشید بهتر است که تمرکز خود را از روی رفتار آن‌ها بردارید. این را خوب می‌دانید که تغییر افکار و رفتار خانواده‌ها بسیار سخت است. از این رو به جای تمرکز بر روی رفتارشان، بر روی خود و همسرتان تمرکز کنید.

رفت و آمد خود را با خانواده همسر محدود کنید

بسیاری از خانواده‌ها بنا به دلایلی از عروس یا داماد خود خوششان نمی‌آید. اگر بی‌احترامی خانواده همسر برایتان دردآور بود و دیگر تحمل این برخورد را نداشتید بهترین کار محدود کردن رفت و آمدتان با آن‌هاست. اگر محل زندگی خود را نیز از محل زندگی آن‌ها دور سازید بسیار تاثیرگذارتر است. زیرا شما با تلاش‌های فراوان نیز نتوانستید بی‌احترامی را از بین ببرید. در این حالت بهترین کار محدود کردن دیدار با آن‌هاست.

فقط همراه همسرتان به دیدن خانواده همسر بروید

بهتر است بعد از ازدواج تنهایی به منزل خانواده همسرتان نروید. همیشه با همسر خود به خانواده‌اش سر بزنید. زیرا همسرتان خانواده خود را بهتر می‌شناسد. همچنین او شما و  رفتارهایتان را نیز می‌شناسد. به همین دلیل او بهترین فردیست که می‌تواند رابطه بین شما و خانواده خود را کنترل کند. وجود او باعث خواهد شد که بی‌احترامی خانواده همسر نسبت به شما کمتر شود و شما دچار تنش‌های عصبی نشوید. همچنین باید جوری نشان دهید که عامل اصلی ارتباط شما با آن‌ها، همسر شما می‌باشد.

سیاست رفتار با خانواده همسر

خودتان باشید

بهتر است همیشه و در همه حال خودتان باشید. پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده بی‌احترامی خانواده همسر، بدون تعارف از آن‌ها دلیل این کارشان را بپرسید. به آن‌ها بگویید که نباید چنین رفتاری با شما داشته باشند و کاری نکرده‌اید که حق این را داشته باشند به شما بی‌احترامی کنند. شاید این صحبت‌ها با تندی بین شما صورت گیرد اما اگر بتوانید خودتان را کنترل کنید حتما نتایج مثبتی خواهد داشت.

محکم و استوار باشید

در هنگام برخورد با بی‌احترامی خانواده همسر باید جوری محکم رفتار کنید که متوجه شوند نباید با شما این رفتار را داشته باشند. یادتان باشد که شما شخصیت بزرگ خود را دارید و هیچکس حق ندارد به شما بی‌احترامی کند.

با رعایت موارد بالا، شما می‌توانید بی توجهی به خود را کاهش دهید. ممکن است در اجرای این نکات با مشکلاتی روبرو شوید که کاملا طبیعی است. “مگر شما چند بار ازدواج کرده‌اید و چند خانواده همسر داشته‌اید که بخواهید تمام نکات را حرفه‌ای اجرا نمایید”. برای حل این موضوع بهتر است نزد مشاور خانواده و یا مشاور ازدواج و روابط بروید. مشاورین و متخصصین می‌توانند به شما در این امور کمک رسانند.

دخالت خانواده همسر

بسیاری از زوجین بعد از ازدواج از دخالت‌ خانواده همسر خود شکایت‌های فراوانی دارند. متاسفانه دخالت بیجای خانواده‌ها می‌تواند باعث دردسرهای فراوانی بین زوجین شود. بسیاری از افراد به همین دلیل از همسر خود جدا شده‌اند. در برخی از خانواده‌ها، اعضای خانواده به خود اجازه می‌دهند در همه امور زندگی فرزندشان باهمسرش دخالت کنند. دخالت د رنوع رفتار، در پوشش و ظاهر، دخالت در مسائل اقتصادی و مالی آن‌ها و موارد این چنینی. شما می‌توانید با رعایت برخی نکات به این دخالت‌ها پایان دهید. اینکه شما بیش از اندازه حساس نباشید و بر روی رفتار خود مدیریت داشته باشید یکی از مهم‌ترین نکات می‌باشد. زیرا که رفتار شما تاثیر بسیاری بر روی نوع رفتارشان با شما دارد. بهتر است برای مدیریت این موضوع نزد یک مشاور رفته و از او در این راه کمک بگیرید.

حتما بخوانید: مشاوره طلاق

 

دخالت خانواده همسر

چگونه با خانواده همسر رفتار کنیم؟

یکی از مسائل مهم و حیاتی پس از ازدواج، این است که ما بدانیم “چگونه با خانواده همسر خود رفتار کنیم؟!”

همانطور که بارها به آن اشاره نمودیم، شما بعد از ازدواج وارد یک خانواده دیگر با فرهنگ و عقاید دیگر می‌شوید. ممکن است این باورها و عقاید با دیدگاه شما کاملا متفاوت باشد. به همین دلیل مشکلات زیادی را با آن‌ها خواهید داشت. حال موضوع مهم رفتار شماست. بهتر است بعد از ازدواج در رفتار با خانواده همسر موارد زیر را رعایت کنید :

 • به سخنان آن‌ها که درست و صحیح است توجه کنید.
 • برخی از رفتارها و سخنان آنها را نادیده بگیرید.
 • با آن‌ها با ملایمت صحبت کنید.
 • مهربان و خون گرم باشید.
 • هر چند وقت یکبار برایشان هدیه بخرید.
 • غذا و خوراکی‌های مورد علاقه آن‌ها را درست کنید و برایشان ببرید.
 • با همسرتان مهربان باشید کاری کنید که او به شما اعتماد کند.
 • از خانواده همسرتان نزد کسی سخن نگویید.
 • اجازه ندهید که آن‌ها چیزی از شما ببینند یا بشنوند که دوست ندارند.
 • خودتان باشید و خودتان را دوست داشته باشید.

کلام آخر

برای کلام آخر باید به شما بگوییم که هیچ فردی شبیه به فرد دیگر نیست. همیشه و در همه جوامع و در اکثر خانواده‌ها این مشکلات و مسائل خانوادگی پیش می‌آید. نکته مهم و اساسی این است که شما بر روی خودتان کار کنید تا بتوانید در برابر این اختلافات بهترین عکس‌العمل را از خود نشان دهید تا به زندگی و روان شما آسیب وارد نشود. کلینیک آرامش من، باحضور مشاورین و متخصصین در حوزه ازدواج و خانواده در خدمت شما عزیزان هستند تا شما را در این مسیر بصورت مشاوره تلفنی و آنلاین و حضوری راهنمایی کنند.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473