علل ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی

طرحواره محرومیت هیجانی

برای بسیاری از ما پیش آمده است که با خود چنین فکر می‌کنیم، هیچ فردی نیست که برای حمایت عاطفی خود به او مراجعه کنیم. از این رو ممکن است احساس پوچی به ما دست دهد. شما دچار این احساس پوچی شده و فاقد پیوند عاطفی با دیگران هستید اما نمی‌توانید آن را توضیح دهید. به این احساس و اختلال طرحواره محرومیت هیجانی می‌گویند. طرحواره محرومیت هیجانی یکی از رایج‌ترین طرحواره‌هاست.

می‌توان گفت که بیشتر ما انسا‌ن‌ها بنا به دلایل خاصی که در جامعه و یا فرهنگ زندگی شخصی‌مان وجود داشته، دچار برخی محرومیت‌ها هستیم؛ که این موضوع کاملا طبیعی است. اما باید بدانیم که ریشه آن‌ها از کجاست. تا بیش از این باعث آزار و اذیت‌مان نشود. این موضوع نیازمند مطالعات و شناخت بیشتر و کمک از برخی افراد حرفه‌ای می‌باشد. با ما همراه باشید تا در این مقاله در رابطه با این محرومیت و طرحواره رایج بیشتر آشنا شوید.

طرحواره محرومیت هیجانی چیست؟

افرادی که دچار این احساسات شده باشند، دائما به این فکر می‌کنند که از جانب همه کس و همه چیز طرد شده هستند. یا احساس می‌کنند که یک چیز بسیار مهم را در زندگی خود گم کرده‌اند. طرحواره  محرومیت هیجانی یک روش درمانی و یکپارچه می‌باشد. طبق تحقیقات و مطالعاتی که بر روی این طرحواره صورت گرفته است، سه نوع طرحواره محرومیت هیجانی داریم. اولین نوع، محرومیت از محافظت می‌باشد. دومین مورد محروم بودن از همدلی و سومین مورد نیز محرومیت تربیتی می‌باشد. برخی از افراد تنها یکی از این مورد را در خود دارند.

برخی دیگر ترکیبی از هر سه نوع. در حقیقت به طور خلاصه که بخواهیم یک تعریف جامع از طرحواره محرومیت جهانی برای شما عزیزان بیان کنیم می‌توان گفت، آن احساس خلائی که در شما وجود دارد و شما نمی‌دانید که این احساس به چه دلیل و از کجا نشأت گرفته است؛ که همین موضوع باید بررسی شده و تشخیص داده شود که ریشه اصلی آن، کجاست، تا باعث آزار و اذیت شما عزیزان نشود. زیرا با ندانستن این موضوع تاثیرات بسیار منفی بر روی زندگی شما سایه خواهد انداخت.

دلایل ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی

 

حتما بخوانید: بهترین مشاوره کودک

علائم طرحواره محرومیت هیجانی

درست است که میگوییم طرحواره محرومیت هیجانی یک از رایج‌ترین و اصلی‌ترین طرحواره‌ و محرومیت‌هاست، اما باید بدانید که علائم زیادی برای تشخیص این محرومیت وجود ندارد. در حقیقت شناخت و تشخیص آن کمی دشوار است. اما برخی از علائم هستند که می‌توانند به خوبی وجود این طرحواره را نشان دهند. مانند:

 1. احساس تنهایی بیش از اندازه می‌کنید.
 2. بیشتر اوقات رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهید.
 3. شما فردی منفعل هستید.
 4. بیشتر اوقات، حتی در تنهایی خود، عصبانی هستید.
 5. محرومیت هیجانی در سنین کودکی، خود را با اضطراب و استرس بیش از اندازه نشان می‌دهد. زیرا احساسات شما در کودکی هرگز به رسمیت شناخته نشده است.
 6. خود را تنها دیده و برای انجام کارها، خود را بی‌نیاز از کمک دیگران می‌بینید.
 7. افسردگی و وجود برخی از اختلالات روانی از علائم مهم طرحواره محرومیت هیجانی است.
 8. احساسات و نیازهای خود را درک نمی‌کنید. به سختی احساسات خود را با دیگران به اشتراک می‌ذارید و آن‌ها را بیان می‌کنید.
 9. نسبت به افراد، احساس خاصی پیدا نخواهید کرد.
 10. احساس می‌کنید که دیگران از نظر عاطفی به شما اهمیتی نمی‌دهند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنها می‌کنیم: راه‌‌های مهم برای ایجاد انگیزه

دلایل ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی

همانطور که می‌دانید تمام اختلالات و محرومیت‌هایی که برای یک فرد به وجود می‌آید، بنا به دلایلی است. نمی‌شود هیچ فردی بدون دلیل خاصی دچار اختلال و عدم سلامت جسم و روان شود. طرحواره محرومیت هیجانی نیز مستثنی از این قضیه نمی‌باشد. دلایلی وجود دارد که از مهم‌ترین دلایل ایجاد این طرحواره می‌باشد. مانند:

 •  زمانی که در کودکی‌تان مراقبت‌هایی که از شما می‌شود با نیازهایتان یکی نباشد.
 • در دوران کودکی نیازها به خوبی شناخته و تشخیص داده نشود.
 • نیازهای عاطفی کودک به رسمیت شناخته نشده است.

این عوامل از اصلی‌ترین دلایل برای ایجاد این محرومیت می‌باشد. محرومیت هیجانی چیزی نیست که یک شبه رخ دهد. اصلی‌ترین دلیل آن نیز ریشه در کودکی فرد دارد. پس اگر شما دچار این احساس و علائم شدید، بدانید که باید در کودکی خود به دنبال کمبودها و نبود مراقبت‌ از خود باشید. یا اگر فرزندی دارید به شدت مراقب نیازهای عاطفی او باشید، زیرا آسیبی که از نادیده گرفتن نیازهای عاطفی کودک بر سر او در بزرگسالی می‌آید، به شدت غیرقابل جبران است.

این را هم بخوانید: علت سندرم استکهلم و راه‌های درمان 

تست طرحواره محرومیت هیجانی

با توجه به تعاریف، بیان علائم و دلایل ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی، شاید بسیاری از شما عزیزان به این فکر کنید که شما نیز جزو این افراد محروم باشید. اما باید بدانید که تنها با بررسی چند علائم، نمی‌توان به نتیجه صد در صدی در این باره رسید. شما عزیزان باید با  رفتن نزد یک دکتر متخصص روانشناسی، محرومیت هیجانی در خود را تشخیص داده و در صورت وجود آن، برای درمان خود اقدامات لازم را انجام دهید. درغیر اینصورت نمی‌توانید خودتان به تنهایی این محرومیت‌ها را در خود تشخیص داده و یا نوع آن را مشخص کنید. از این رو برخی از تست‌ها نیز وجود دارد که می‌تواند شما را در این مورد راهنمایی کند. تست طرحواره محرومیت هیجانی یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص وجود و یا عدم وجود محرومیت در شما عزیزان می‌باشد.

شما می‌توانید برای انجام این تست به بهترین مرکز مشاوره در تهران یا در منطقه خود مراجعه کنید و زیرنظر مشاور و متخصص مربوطه آن را انجام دهید. به شما عزیزان این مژده را می‌دهیم که در کلینیک روانشناسی آرامش من می‌توانید زیر نظر بهترین متخصصین در این زمینه با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات رسانی با خیالی آسوده این طرحواره شناسایی و درمان کنید.

درمان محرومیت هیجانی

درمان طرحواره محرومیت هیجانی

افرادی که تحت عنوان محرومان عاطفی نیز شناخته می‌شوند، می‌دانند که چطور درخواست کمک از دیگران داشته باشند. آن‌ها به هیچ عنوان نمی‌دانند چطور خود را نجات دهند و راهی برای رهایی از این حس و حال و محرومیت بیابند، زیرا درخواست کمک برای این افراد سخت می‌باشد. همین موضوع باعث خواهد شد که روز به روز احساس ضعیف بودنشان افزایش یافته و از بین بروند. از این رو برخی روش‌ها وجود دارد که می‌تواند به افراد برای رهایی از این محرومیت‌ها کمک فراوانی کند. برخی از این روش‌های درمانی عبارتند از:

 1. افزایش آگاهی خود اولین قدم برای درمان و کنار گذاشتن محرومیت هیجانی است.
 2. استفاده از کمک حرفه‌ای
 3. نیازهای عاطفی خود را بشناسید. به کودکی خود و به آنچه که در آن زمان نیاز داشتید، بیاندیشید. آن ها را شناسایی کنید.
 4. گذشته خود را با دید بازتری ببینید و آنرا درک کنید.
 5. در رابطه با مسائلی که باعث خشم و عصبانیت شما می‌شود با دیگران و اطرافیان خود صحبت کنید.
 6. به این موضوع فکر کنید که قرار نیست همه افراد بتوانند شما را درک کنند. خودتان نیز در بسیاری از موارد برخی از افراد را نمی‌توانید درک کنید. پس این موضوع را برای خود شفاف و عادی کنید.
 7. به دیگران فرصت دهید. سعی کنید دست از قضاوت کردن بردارید.
 8. کمک از یک رواندرمانگر که با برخی روش‌ها مانند ذهن آگاهی، مدیتیشن و برخی روش‌های مخصوص شما را بهبود می‌بخشد.

کلام آخر

همه ما در زندگی خود دچار محرومیت‌ها و خلاهای عاطفی و هیجانی خواهیم شد. که این موضوع تاثیر بسیار مخربی را می‌تواند بر روی زندگی عاطفی، خانوادگی، شخصی و یا حتی کاری ما بگذارد. از این رو شناخت و درمان طرحواره محرومیت هیجانی از مهم‌ترین کارهایی است که هر فرد باید در قبال خود انجام دهد. کلینیک آرامش من با سالیان سال تجربه در این زمینه همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید برای رفع مشکلات و محرومیت‌‌های خود، از طریق مشاوره حضوری، مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی با مشاورین و متخصصین کلینیک آرامش من در ارتباط باشید. کافیست برای برقراری ارتباط از طریق شماره‌های داخل سایت با پشتیبانی تماس گرفته و یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا در اسرع وقت با شما عزیزان تماس گرفته شود.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473