ترس از ازدواج یا گاموفوبیا

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا

با توجه به مسائلی که امروزه در دنیا و فرهنگ ما حاکم است، ازدواج برای بسیاری از جوانان تبدیل به یک ترس بزرگ شده است. خیلی از افراد از ازدواج کردن و تشکیل خانواده بنا به دلایل مختلفی می‌ترسند و بعضی از آنان هرگز نمی‌توانند ازدواج کنند. می‌توان به راحتی گفت که این یک نوع بیماری و اختلال در افراد است که با علائم مشخصی همراه می‌باشد. بهتر است با ما همراه باشید، تا با علائم و فردی که ترس از ازدواج و یا گاموفوبیا دارد بیشتر آشنا شوید. ممکن است خودتان فردی باشید که دارای این اختلال است. و اگر با شخصی در رابطه هستید بهتر است که بدانید علائم این بیماری چیست تا بتوانید زودتر در این باره چاره‌ای بیندیشید. پس در ابتدا لازم است که با تعریف کلی اختلال ترس از ازدواج یا گاموفبیا آشنا شوید.

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟

در ابتدا لازم است که با تعریف و معنای کلی گاموفوبیا یا همان ترس از ازدواج آشنا شویم. در این اختلال افراد از ماندن و تعهد طولانی در یک رابطه می‌ترسند. از ازدواج و زندگی بعد از ازدواج ترس دارند. باید بدانید که این نوع ترس به حدی شدید است که مانع از ازدواج افراد می‌شود. این افراد نه تنها ازدواج را غیرممکن می‌دانند، بلکه هرگز نمی‌توانند در یک رابطه طولانی مدت نیز بمانند. تشخیص این نوع فوبیا و ترس نیز کار راحتی نیست. به طور قطع نمی‌توان گفت چند درصد از افراد دارای این اختلال هستند، زیرا بسیاری از افراد این اختلال را از نظر دیگران مخفی نگه می‌دارند و هرگز نمی‌خواهند که کسی متوجه ترس آنان از این موضوع شود. اما علائمی که در آن‌ها وجود دارد می‌تواند تا حدی مشخص سازد که این فرد گاموفوبیا دارد.

حتما بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج 

علائم ترس از ازدواج

ترس از ازدواج در برخی از افراد دیده می‌شود که با علائم مشخصی که دارد، می‌توان متوجه وجود آن، در فرد شد. برخی از علائم که نشان دهنده گاموفوبیا در فرد است عبارتند از:

 1. عرق کردن بیش از اندازه
 2. سرگیجه داشتن و حالت تهوع
 3. سخت نفس کشیدن
 4. بالا رفتن ضربان قلب
 5. لرزش بدن و صدا
 6. درد شدید معده و درد در قفسه سینه

علائم بالا از جمله علائم ظاهری موجود در فردی است که دارای اختلال گاموفوبیا است. برخی دیگر از علائم آن عبارتند از:

 1. فرد بسیار محتاط و مردد است
 2. همیشه احساس ترس و وحشت زدگی دارد، که شما می‌توانید آن را حس کنید.
 3. زمانیکه حس کند در یک رابطه جدی است، ترس و وحشت همراه با استرس به سراغ او می‌آید.
 4. قطع رابطه با دیگران و دوری و فاصله گرفتن نیز از یکی از علائم مهم در این افراد است.

اما باید بدانید که این علائم خود را نشان نمی‌دهند، تا زمانیکه فرد احساس کند رابطه جدی است. تا قبل از اینکه در رابطه بدون تعهد جلو برود، از همه نظر عالی است و هیچ علائمی در آن مشاهده نمی‌شود.

دلایل ترس از ازدواج

دلیل ترس از ازدواج در دختران

بسیاری از دختران مشتاق به ازدواج بوده و از تشکیل خانواده بسیار خرسند می‌شوند. اما برخی از دختران هستند که از ازدواج ترسیده و از آن دوری می‌کنند. که این موضوع نشان دهنده این است که آن دختر از اختلال ترس از ازدواج رنج می‌برد؛ که در هر خانمی با خانم دیگر، این دلایل متفاوت است. اما می‌توان گفت چند دلیل اصلی و اساسی وجود دارد که باعث ترس از ازدواج یا گاموفوبیا در دختران می‌شود. مانند:

ترس از تعهد داشتن

حتما این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند زمانیکه ازدواج کرده‌اید، باید با هم بمانید تا مرگ، شما را از هم جدا کند. همین جمله باعث می‌شود که برخی از دختران بترسند، زیرا از تعهد طولانی مدت ترس دارند. اینکه بخواهند دائم با یک نفر زندگی را تجربه کنند، بچه دار شوند، زندگی مشترک را با او بگذرانند، آن‌ها را می‌ترساند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاذ می‌کنیم: تکنیک ذهن آگاهی و اهداف آن

از نظر مالی و عاطفی احساس ناامنی می‌کنند

این دو مورد را می‌توان از اصلی‌ترین دلایلی که یک دختر را از ازدواج می‌ترساند، دانست. بسیاری از دختران از اینکه مرد آن‌ها و شریک عاطفیشان از نظر مالی و عاطفی آنان را حمایت نکنند، وحشت دارند. زیرا از مردان خسیس و نامهربان، فراری هستند؛ مخصوصا که اگر پدرشان همچین خصوصیاتی را در زندگی داشته باشد. چون بسیاری از زنان بر این باورند که مرد آنها بعد از مدتی از آن‌ها سیر شده. به عنوان مثال با خود می‌گویند اگر در زندگی، من زمانی چاق شوم و پیر شوم، آیا او مرا همچنان دوست خواهد داشت؟ و از قبیل این افکار.

ترسیدن از ناشناخته‌ها

همه ما بی‌شک از آینده ترس داریم. زیرا نمی‌دانیم که قرار است در آینده چه اتفاقاتی برای ما رخ دهد. از همین رو این موضوع باعث می‌شود که بسیاری از دختران، از ازدواج ترس داشته باشند و برخی آنقدر به این موضوع فکر می‌کنند که دچار اختلال گاموفوبیا می‌شوند.

ترس از جدایی و طلاق

طلاق و جدایی امریست که امروزه در بین زوجین بسیار شاهد آن هستیم. این موضوع کم کم به یک موضوع رایج در کشور ما تبدیل خواهد شد. از این رو بسیاری از دختران به دلیل طلاق و جدایی و ترس از آن دچار اختلال گاموفوبیا و یا ترس از ازدواج می‌شوند. زیرا جدایی و طلاق یک سوگ بزرگ است که کنار آمدن با آن بسیار مشکل است. مخصوصا در کشور ما جایگاه اجتماعی یک دختری که طلاق گرفته است، بسیار تغییر خواهد کرد.

ترس از مستقل نبودن

بسیاری از دختران دارای شغل و یک جایگاه اجتماعی خوب هستند که دیگر در زندگی خود نیازی نمی‌بینند تا مردی را وارد زندگی خود سازند. از طرفی به شدت از این موضوع که با ازدواج، شغل و در آمد و همچنین استقلال خوبی را که دارند از دست بدهند، می‌ترسند. این دلیل نیز یکی از دلایل بسیار مهم برای ایجاد گاموفوبیا و ترس از ازدواج در دختران است.

مطالعه این مطلب را به شما پیسنهاد می‌کنیم: تردید در رابطه، ماندن یا رفتن؟

دلیل ترس از ازدواج در مردان

بسیاری از آقایان نیز از ازدواج ترسیده و هرگز راضی نمی‌شوند که تن به یک تعهد طولانی مدت، با مسئولیت فراوان بدهند. این مردان هرگز راضی به این موضوع نمی‌شوند که بخواهند تشکیل خانواده داده و در یک رابطه طولانی مدت بمانند. چند دلیل اصلی وجود دارد که باعث ایجاد گاموفوبیا و یا همان ترس از ازدواج در مردان می‌شود. مانند:

متعهد بودن طولانی

این یک دلیل مشترک بین دختران و پسرانی است که از ازدواج می‌ترسند. داشتن تعهد طولانی مدت، باعث ایجاد ترس و وحشت برخی از مردان از ازدواج می‌شود. آن‌ها ترس از این دارند که رابطه خود را با دوستانشان از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند راحتی و تفریحات دوران مجردی خود را داشته باشند.

علت ایجاد گاموفوبیا

از نظر مالی دارای ثبات نیستند

بسیاری از پسران هستند که از نظر مالی دارای ثبات نمی‌باشند. این پسران از نظر مالی در زندگی خود دچار مشکل هستند، از این رو بسیار می‌ترسند که تن به ازدواج دهند. زیرا ازدواج و داشتن همسر با خرج‌های بسیاری همراه است و ترس از این دارند که نتوانند از پس هزینه‌ها و خرج و مخارج آن برآیند.

از تغییر می‌ترسند

می‌ترسند که از حاشیه امن خود بیرون آیند و مسئولیت یک زندگی را بر عهده بگیرند.

اعتماد به نفس ندارند

بسیاری از مردان به دلیل عدم اعتماد به نفس و نداشتن عزت نفس کافی از ازدواج کردن می‌ترسند.

از همسر داشتن می‌ترسند

بسیاری از آقایان هستند که فکر می‌کنند با ازدواج، دائما از جانب همسر خود کنترل می‌شوند. یا مجبور به انجام کارهایی می‌شوند که همسرشان به آن‌ها می‌گوید و آنان نیز به عنوان مرد خانه باید به آن‌ها گوش دهد.

ترس از طلاق

طلاق گرفتن برای یک مرد، می‌تواند بسیار سخت باشد. زیرا هم از نظر مالی برای او بسیار سنگین و گران تمام می‌شود و هم از نظر عاطفی در شرایط سختی قرار خواهد گرفت.

علت ایجاد ترس از ازدواج یا گاموفوبیا

درست است که علت ترس از ازدواج را در مردان و زنان به طور جداگانه بیان نمودیم، اما دلایل اصلی دیگری وجود دارد که بسیار کلی است و باعث ایجاد همان ترس‌ها از ازدواج در افراد، خواهد شد که عبارتند از:

 1. مانند تمام اختلالات روانی دیگر که ریشه در کودکی دارند، اختلال گاموفوبیا نیز ریشه در کودکی داشته و می‌تواند از کودکی فرد، نشات بگیرد.
 2. اینکه فرد دارای پدر و مادری باشد که از یکدیگر جدا شده باشند.
 3. وضعیت سلامت روان فرد که باید حتما بررسی شود. زیرا ممکن است این اختلال به دلایل وجود برخی از اختلالات دیگر رخ داده باشد.
 4. یک اتفاق تلخ که در ازدواج افرادی رخ داده است، و شخص آن را دیده و از آن ترسیده باشد.
 5. ژنتیک و عوامل محیطی تاثیر بسیار زیادی در ایجاد این اختلال دارند.

تست گاموفوبیا

البته که باید بدانیم همه انسان‌ها به طور ذاتی از هرنوع تغییر در زندگی خود می‌ترسند. ترس از ازدواج نیز در همه ما وجود دارد. باید بدانیم که نباید هر نوع احساس ترس از ازدواج را گاموفوبیا بدانیم. بلکه باید آن را درست تشخیص داده تا در ازدواج و یا رابطه با شریک خود دچار مشکل نشویم. از این رو اگر در خود و یا شریک عاطفی خود در یک رابطه و یا قبل از ازدواج برخی از علائم را مشاهده نمودید، می‌توانید با انجام دادن تست گاموفوبیا متوجه شوید که دارای این اختلال هستید یا خیر!

شما می‌توانید این تست را به صورت مشاوره آنلاین و حضوری نزد یک متخصص انجام دهید. در تست گاموفوبیا از شما چندین سوال پرسیده می‌شود که شما باید به آن‌ها به طور صادقانه پاسخ دهید. سپس پس از آنکه شما به سوالات پاسخ دادید، متخصص جواب شما را بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام خواهد کرد. اگر که دچار گاموفوبیا باشید، سریعا درمان را بر روی شما آغاز خواهند کرد.

درمان گاموفوبیا

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا گاموفوبیا درمان دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. ترس از ازدواج یک اختلال روانی است که می‌توان آن را با شرکت در جلسات تراپی و مشاوره به خوبی درمان نمود. البته که درمان از طریق دارو نیز صورت می‌گیرد که این موضوع بستگی به تشخیص پزشک شما دارد.

درمان شناختی رفتاری، مواجه شدن با مواردی که در شما ترس ایجاد می‌کند و روان درمانی از مهم‌ترین روش‌های درمانی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای درمان ترس از ازدواج خود و یا همسرتان استفاده کنید. برای این کار باید به بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در منطقه خود رفته و در آن مرکز با مشاور و یا متخصص خود صحبت کنید. متخصص و دکتر روانشناس با ارائه راهکارهایی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید این اختلال را به راحتی کنار بگذارید.

کلام آخر

برای کلام آخر باید بگوییم که باید بدانید اگر از ازدواج می‌ترسید، شما به هیچ عنوان تنها نیستید؛ پس نیازی نیست که نگران باشید. زیرا راه درمان برای آن وجود دارد. تنها کاری که شما باید کنید این است که این اختلال را در خود بپذیرید و با آن کنار آیید و برای درمان آن، اقدامات لازم را انجام دهید. کلینیک آرامش من با سالیان سال تجربه در این حوزه همه روزه در خدمت شما عزیزان بوده تا بتوانید با اختلال گاموفوبیا یا ترس از ازدواج خود روبرو شوید و آن را درمان کنید. شما عزیزان می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تماس از طریق شماره‌های موجود در سایت و تعیین وقت با مشاورین آرامش من به صورت حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473