آداب معاشرت در زندگی روزمره

آداب معاشرت

 برای تمام مردم جهان رعایت قوانین ادب و احترام به یکدیگر بسیار مهم است. در کشور ما نیز این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اینکه رفتار ما در جامعه و برخورد ما با دیگران چطور باشد، بستگی به این دارد که ما چقدر با آداب معاشرت آشنا باشیم و قوانین آن را بدانیم. دانستن معنی حقیقی آداب معاشرت و یادگیری قوانین آن می‌تواند باعث شود که شما بتوانید یک زندگی حرفه‌ای و باکیفیتی را داشته باشید. فواید و مزایای بسیار زیادی در پی یادگیری آداب معاشرت وجود دارد. به خصوص در دنیای امروزه، همه موارد موفقیت در کار و داشتن یک موقعیت اجتماعی خوب، با داشتن آداب معاشرت سالم شدنی است. طبق عقیده بسیاری از افراد بزرگ، داشتن آداب معاشرت باعث می‌شود که انسان از حیوانات متمایز شوند. با ما همراه باشید تا در این مقاله با این قوانین و روش یادگیری آداب و اخلاق آشنا شوید.

آداب معاشرت چیست؟

در ابتدا لازم است که بدانیم آداب معاشرت به چه معناست. آداب معاشرت به مجموعه رفتار نیکی گفته می‌شود که انسان را با سایر موجودات در جهان هستی متمایز می‌سازد. در حقیقت آداب معاشرت، مجموعه رفتارهایی است که فرد را به سمت داشتن یک رفتار مناسب در جامعه راهنمایی می‌کند. می‌توان گفت که قوانین پیچیده‌ای است که رفتار خوب و تعاملات اجتماعی افراد را به او بیان می‌کند؛ که در هر کشور و با توجه به فرهنگ و قوانین حاکم در آن کشور، متفاوت است. جالب است که بدانید در زمان‌های بسیار قدیم آداب معاشرت فقط برای افراد قدرتمند و بزرگ جامعه بوده است. اما با توجه به پیشرفت علم، امروزه داشتن آداب معاشرت از واجبات بوده و یادگیری و بلد بودن آداب و قوانین آن برای هر فردی واجب است.

این را هم بخوانید: چطور با احساس طرد شدن کنار بیایم

قوانین آداب معاشرت

آداب معاشرت مجموعه‌ای از قوانینی است که رفتار شخص را مشخص کرده و به آن راهکار می‌دهد. این موضوع می‌تواند شامل بسیاری از موارد مانند صحبت کردن، غذاخوردن، خندیدن، استفاده از وسایل در فضای عمومی و… باشد. اما باید بدانید که آداب معاشرت قوانینی دارد و آشنا بودن با این قوانین باعث خواهد شد که شما بتوانید در جامعه بهترین رفتار را از خود نشان دهید و این موضوع باعث بالا رفتن شخصیت شما و احترام بیشتر به شما خواهد شد. برخی از این قوانین عبارتند از:

تعریف کردن از دیگران

بهتر است در صورت مشاهده موفقیت و تلاش یک فرد، از او تعریف و تمجید کنید. اگر با احساس خوب از دیگران تعریف کنید و آن‌ها را تحسین کنید، باعث می‌شود که شخصیت شما حفظ شده و قطعا در آینده از شما به خوبی یاد شود.

تشکر کردن

یک تشکر ساده باعث خواهد شد که شما از نظر دیگران فردی با اخلاق و مهربان باشید. پس یادتان باشد تشکر کردن از افراد حتی برای کارهای کوچک، یک اخلاق پسندیده است.

گوش دادن به صورت فعال

برای اینکه بتوانید احترام خود را نشان دهید، باید گوش فعال داشته باشید. یعنی در هنگام صحبت با دیگران به جای اینکه دائما در حال صحبت کردن باشید، بهتر است که به فرد مقابل خود به طور فعال گوش دهید. هرگز بین حرف شخصی نپرید و حرف او را قطع نکنید. زیرا این کار بسیار ناپسند بوده و شخصیت شما را زیر سوال می‌برد. گوش دادن فعال باعث خواهد شد که شما نکات بسیار مفیدی را نیز یاد بگیرید.

برقرار کردن ارتباط چشمی

یکی از قوانین مهم آداب معاشرت، داشتن ارتباط چشمی با فرد مقابل در حین صحبت کردن است. سعی کنید ارتباط چشمی خود را با فرد مقابل قطع نکنید. زیرا این موضوع نشان می‌دهد که شما اعتماد به نفس خوبی دارید و قطعا باعث خواهد شد افراد در رابطه با شما حس خوبی داشته باشند. همچنین باعث می‌شود که دیگران متوجه شوند که شما به آن‌ها به خوبی گوش می‌دهید.

قوانین آداب معاشرت

احترام گذاشتن به دیگران در موقعیت‌های عمومی

به عنوان مثال در یک مکان عمومی سعی کنید صندلی خود را به یک فرد مسن بدهید و به افرادی که نیاز به کمک دارند، یاری برسانید. سعی کنید به فردی که به مساله‌ای درگیر است، کمک کنید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: چطور به خود و دیگران احترام بگذاریم

هدیه گرفتن هنگام رفتن به یک مهمانی

اگر به یک مهمانی می‌روید، هدیه گرفتن را فراموش نکنید. حتی خرید یک جعبه شکلات ساده نیز نشان‌دهنده شخصیت شماست. از این رو سعی کنید به هر جا برای اولین بار می‌روید، دست خالی نروید و یک هدیه کوچک بگیرید.

وقت شناسی

وقت شناسی را جدی بگیرید. اگر با شخص یا اشخاصی قرار ملاقات دارید، سعی کنید سر وقتی که تعیین کردید، حضور یابید. این موضوع نشان‌دهنده شخصیت و درک بالای شماست.

ایستادن هنگام معرفی خود

در زمان آشنایی با یک شخص ایستاده و خود را معرفی کنید. زمانی که یک فردی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید و می‌خواهید خودتان را معرفی کنید، بایستید و احترام خود را نشان دهید. هرگز به طور نشسته حال و احوال پرسی نکنید.

پرداخت سهم خود

دنگ و سهم خود را پرداخت کنید. اگر با دوستان خود و یا گروهی بیرون می‌روید، سعی کنید همیشه سهم خود و دنگ خود را بپردازید. این موضوع باعث خواهد شد که دیگران همیشه شما را در جمع خود راه بدهند. اما اگر این چنین نباشد، باعث می‌شود که دیگر در بین جمع دوستانتان جایی نداشته باشید. از شما نیز به عنوان فردی بی‌شخصیت و بی‌درک یاد خواهد شد.

با دقت صحبت کردن

خودتان را کنترل کنید و با احتیاط و دقت صحبت کنید. در هنگام صحبت، سعی کنید همیشه حواستان به نوع نشستن، تن صدا، بلند صحبت کردن و آرام حرف زدن و رفتار خود باشید. از طرفی مراقب باشید که چه سخنانی را بر زبان می‌آورید. در هنگام انتقاد از یک فرد مراقب لحن خود باشید. زبان بدن را نیز فراموش نکنید.

نمونه‌ای از آداب پایه

آداب معاشرت یعنی آدابی که فرد را از رفتارهایی که باید در جامعه به عنوان یک انسان انجام دهد، آگاه می‌سازد. اما آداب مختلفی به عنوان آداب پایه وجود دارد که باید به عنوان یک فرد با تمام این آداب آشنا باشیم و قوانین هر یک را بیاموزیم. برخی از این آداب پایه عبارتند از:

 1. آداب معاشرت که از مهم‌ترین آداب پایه در بین آداب می‌باشد.
 2. آداب ازدواج و آداب عروسی ( این را هم بخوانید: مشاوره قبل از ازدواج )
 3. آداب تجارت
 4. آداب تلفن زدن
 5. آداب غذا خوردن
 6. آداب ملاقات و حضور در سمینارها، مکان‌های عمومی مانند بیمارستان، هتل، مترو و …

مزایا و اهمیت استفاده از آداب معاشرت

تا به اینجا با آداب معاشرت و قوانین آن آشنا شدیم. به احتمال زیاد شما عزیزان متوجه شده‌اید که آداب معاشرت صحیح می‌تواند فواید و مزایای بسیار زیادی داشته باشد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با مزایا و فواید استفاده از آداب معاشرت به طور صحیح، آشنا کنیم. برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.
 2. باعث می‌شود که اولین برداشت افراد از شما بسیار مثبت باشد.
 3. باعث آرامش و شادی خواهد شد.
 4. دوستی‌ها و ارتباطات شما را قوی خواهد کرد.
 5. آداب معاشرت قوی باعث ایجاد فرصت‌ها و موقعیت‌های بسیار خوبی برای همه افراد در هر سن و جنسیتی خواهد شد.
 6. باعث می‌شود که ارتقای شغلی داشته باشید.
 7. شما می‌توانید با انجام دادن آداب معاشرت صحیح، باعث شوید دیگران رفتار شما را الگو قرار دهند. می‌توانید در این مورد بسیار مثبت واقع شوید.
 8. با آداب معاشرت صحیح، افراد می‌دانند چطور حد و مرز خود را در رابطه با رفتار با شما رعایت کنند. از این رو همیشه با احترام با شما برخورد خواهد شد.
 9. ارتباطات شما را گسترش داده و باعث ایجاد ارتباطات موثر می‌شود.
 10. باعث رشد شخصی شما شده و تعاملات اجتماعی شما را ارتقا می‌بخشد.

آداب معاشرت در زندگی روزمره

چگونه آداب معاشرت بیاموزیم؟

فرآیند یادگیری آداب معاشرت باید مادام‌العمر باشد. از دوران کودکی آغاز شده و تا آخر عمر نیز باید ادامه داشته باشد. شما عزیزانی که دارای فرزند هستید باید بدانید که چگونه آداب معاشرت صحیح را به قرزند خود بیاموزید. اگر خودتان نیز با این موضوع تا به الآن آشنایی نداشته‌اید، بهتر است هر چه سریع‌تر برای یادگیری این موضوع اقدامات لازم را انجام دهید. پیشنهاد می کنیم سری هم به صفحه روانشناس کودک ما بزنید.

شما می‌توانید از طریق برقراری ارتباط با مشاورین و دکتر روانشناس خوب در این حوزه، بهترین راهکارها را برای آموزش آداب معاشرت دریافت کنید و برخی از راهکارهای مفید و مهم برای یاد دادن به فرزندانتان را نیز از ابن طریق به راحتی بیاموزید. می‌توانید از افرادی که آداب معاشرت بسیار قوی و خوبی دارند نیز کمک بگیرید. علاوه بر این می‌توان از طریق برخی سایت‌های معتبر برخی تکنیک‌ها و قوانین آداب معاشرت را به راحتی آموخت. اما باید این نکته را بدانید که داشتن آداب معاشرت صحیح و سالم برای هر فردی در این جامعه لازم و ضروری است.

کلام آخر

برای کلام آخر باید بگوییم که آداب معاشرت خوب باعث می‌شود شما از نظر دیگران به شدت جذاب، با شخصیت و مهربان به چشم آیید. از این رو یادگیری و استفاده صحیح از آن برای تمام افراد در هر سنی که هستند، ضروری است. شما می‌توانید برای تمرین و یادگیری این آداب نزد مشاورین رفته تا آن‌ها بتوانند به شما بهترین راهکارها را شما عزیزان بیاموزند. کلینیک آرامش من بعنوان بهترین مرکز مشاوره در تهران با سالیان سال تجربه درخشان در این حوزه، در خدمت شما عزیزان می‌باشد تا بتواند در این راه به شما کمک برساند. شما می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تعیین وقت از طریق شماره‌‌های داخل سایت با مشاورین ما به راحتی در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473