چطور به خود و دیگران احترام بگذاریم

احترام گذاشتن

همانطور که همه ما می‌دانیم، احترام گذاشتن و احترام دیدن امر بسیار مهمی است. زیرا این امر سبب خواهد شد که احساس امنیت داشته باشیم. بسیاری از ما در زندگی خود این موضوع را از همان کودکی آموزش دیده‌ایم. اما شاید تعداد کمی از ما تعریف حقیقی و معنای واقعی این واژه را بداند. آشنایی با مفهوم احترام، می‌تواند به ما کمک کند که در رابطه با این موضوع بیشتر آگاهی کسب کنیم. هر چقدر که ما به دیگران احترام بگذاریم به همان اندازه احترام خواهیم دید. همین امر سبب خواهد شد که عزت نفسمان افزایش یافته و خود را ابراز کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع و اقسام مفهوم‌های مختلف احترام گذاشتن آشنا سازیم.

معنای احترام گذاشتن

معنای اصلی احترام گذاشتن این است که شما هر فردی را با هر عقیده و هر ویژگی که دارد، بپذیرید. احترام گذاشتن یک روش است؛ روشی مثبت و کارآمد برای رفتار با دیگران. احترام گذاشتن به شناخت و ارزش‌های رفتاری و تفکر هر شخص باز می‌گردد و متناسب با رفتار آن‌ها شکل می‌گیرد. می‌توان گفت که این امر، یک ارزش بسیار مهم است. شما در طول روز دائما در حال احترام گذاشتن به افراد هستید. شاید خودتان ندانید که برخی رفتارها در شما همان ارزشی است که برای طرف مقابل قائل هستید. مانند:

 • رعایت نوبت و صف انتظار
 • گوش سپردن به صحبت‌های طرف مقابل
 • تعارف کردن
 • مرتب کردن خودتان
 • مورد خطاب قرار دادن و صدا کردن افراد با کلماتی رسمی و مودبانه

تمام موارد بالا از نمونه رفتارهایی است که افراد در طول روز و طبق عادت و تربیت خود انجام می‌دهند. به چنین رفتارهایی، احترام گذاشتن می‌گویند که شامل موارد زیادی می‌شود. مانند:

 • احترام گذاشتن به دوست
 • به حقوق دیگران
 • به پدر و مادر
 • به همسر
 • به خود

پس احترام گذاشتن فقط مخصوص دیگران نیست. شما در رابطه با هر یک از افراد با توجه به نقششان، باید این موضوع را تمرین کنید. حتی شما به خودتان نیز باید احترام بگذارید و تعریف درست هر یک را به صورت مفهومی بیاموزید.

اهمیت احترام گذاشتن

همانطور که گفته شد، احترام گذاشتن به دیگران و احترام دیدن یکی از ارزش‌های بسیار مهم در زندگی انسانی است و یک ارزش محسوب می‌شود. ما در زمان رشد خود احترام گذاشتن را از افرادی که برای ما مهم هستند و در زندگی ما نقش دارند، می‌آموزیم. احترام گذاشتن یعنی اینکه افراد را هر طور که هستند بپذیریم. حتی اگر آن فرد در هیچ موردی با شما تفاهم نداشته و متفاوت است. رعایت این امر سبب می‌شود که اعتماد افراد نسبت به شما بالا برود. همچنین باعث ایجاد حس امنیت خواهد شد. با ایجاد حس اعتماد و امنیت، رفاه و آرامش، خود را در زندگی نمایان خواهند کرد. این نکته را نیز باید بدانید که احترام به طور ذاتی در انسان وجود ندارد و باید آن را آموخت.

 • احترام گذاشتن یکی از ارتباطات مهم و یکی از دستاورهای بزرگ بشر برای داشتن روابطی سالم در حوزه زندگی شخصی و کاریست.
 • سبب پیشرفت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک کشور مهم است.
 • سبب تقویت ارتباط بین همکاران و ایجاد محیطی سالم برای افراد خواهدشد.
 • سبب می‌شود مغز احساس آرامش بیشتری داشته و استرس کاهش یابد.

بهترین راه نیز برای آموزش دادن و یادگیری احترام، احترام گذاشتن و احترام دیدن است. شما می‌توانید برای آموزش دادن به کودک‌ به او احترام بگذارید. همچینن می‌توانید برای یادگیری این موضوع، رفتار افراد بزرگ و مهم را نظاره‌گر باشید.

احترام به دوست

دوست، فرد بسیار مهمی است که در زندگی تمام انسان‌ها وجود دارد. یک دوست خوب از ما حمایت می‌کند و ما را در همه موارد راهنمایی کرده و کنارمان می‌ایستد. دوست فردیست که ما را در مراحل سخت تنها نمی‌گذارد. اوست که برای ما همیشه بهترین‌ها را می‌خواهد و از شکست ما ناراحت می‌شود. به همین دلیل است که احترام گذاشتن به دوست یکی از ارزش‌های اخلاقی مهم است. حتی نزدیکترین دوست انسان هم ممکن است رفتارهایی داشته باشد که با تفکر ما همخوانی ندارد. در چنین مواقعی شما نباید احترام گذاشتن به دوست را فراموش کنید. چند نمونه احترام به دوست را در زیر برایتان عنوان کردیم. مانند:

 1. به تفاوت‌ها در رابطه دوستی خود احترام بگذارید.
 2. به آن‌ها با احترام گوشزد کنید.
 3. هرگز دوست خود را قضاوت نکنید.
 4. تاریخ تولد او را فراموش نکنید.
 5. در رابطه با اختلاف سلیقه و افکار خود با هم صحبت کنید.
 6. حریم و مرز خود را برای دوستانتان مشخص کنید.
 7. به احساسات و عواطف دوستان خود احترام بگذارید.
 8. از او در برابر کارهایش قدردانی کنید.
 9. علایق مشترک خود را بیابید.
 10. به آن‌ها گوش داده و به عنوان یک حامی در کنارشان باشید.

آموزش احترام گذاشتن به دیگران

احترام به حقوق دیگران

همانطور که می‌دانید حقوق بشر بسیار مهم است. در سرتاسر دنیا نیز از این قضیه دفاع کرده و آن را بسیار مهم و با ارزش می‌دانند. از این رو احترام به حقوق دیگران نیز یکی از ارزش‌های مهم هر جامعه‌ای می‌باشد. همه ما انسان‌ها حق زندگی داریم اما این مهم است که چگونه این حق برای ما ادا می‌شود. ما در این قسمت از مقاله چندین راه برای حفظ حقوق دیگران را بیان خواهیم کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 1. همدل بودن
 2. احترام به تفاوت‌ها از هر نظر (نژاد، فرهنگ، دین و مذهب و…)
 3. حق و حقوق خود را دانستن
 4. گوش دادن کامل به نظرات و عقاید دیگران

اگر ما انسان‌ها احترام به حقوق دیگران را رعایت کنیم دنیا برایمان بسیار زیبا خواهد شد. اما متاسفانه در بسیاری از کشورها، احترام به حقوق دیگران ادا نمی‌شود. ما می‌توانیم به نوبه خود در این امر بسیار با ارزش، وظیفه خود را انجام دهیم.

حتما بخوانید: مشاوره تلفنی خانواده 

احترام به پدر و مادر

می‌توان گفت پدر و مادر تنها افرادی هستند که بیش از خودمان به فکر موفقیت و خوشحالی ما هستند. پدر و مادر کسانی هستند که به ما احترام گذاشتن را آموخته‌اند. از این رو احترام به پدر و مادر امری بسیار مهم و با ارزش است. در بسیاری از فرهنگ‌ها نیز عنوان شده که احترام به پدر و مادر از واجبات است. زیرا تنها کسانی بودند که از کودکی تا بزرگسالی در کنار شما بوده‌اند و شما را لحظه‌ای تنها نگذاشته‌اند. در مقابل پدر و مادر از شما احترام و عشق می‌خواهند. شما می‌توانید با احترام گذاشتن به پدر و مادر، عشق خود را به آن‌ها نشان داده و از آن‌ها قدردانی کنید. چند راه ساده برای احترام گذاشتن به پدر و مادر به شرح زیر می‌باشد:

 1. هر چقدر هم که گرفتار و درگیر هستید، به دیدنشان رفته و برایشان وقت بگذارید.
 2. هر چقدر هم که شکاف نسلی باعث می‌شود شما با هم در برخی موارد هم عقیده نباشید، اشکال ندارد. بهتر است به آن‌ها احترام گذاشته و به حرفشان گوش دهید.
 3. هرگز بر سرشان فریاد نزنید و صدای خود را بلند نکنید.
 4. از آن‌ها تشکر و قدردانی کنید.
 5. هرگز آن‌ها را سرزنش نکنید.
 6. در انجام کارهایتان با پدر و مادر خود مشورت کرده و به تصمیمات آن‌ها احترام بگذارید.
 7. به آن‌ها در انجام امور کمک برسانید و دست آن‌ها را بگیرید.
 8. در برخورد با آن‌ها صبور باشد و از قوانینشان پیروی کنید.
 9. با آن‌ها تماس گرفته و به تماس‌هایشان پاسخ دهید.
 10. به آنان در هر شرایطی افتخار کنید و قدردان و شکرگذار حضورشان باشید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: نقاط قوت و ضعف شخصیتی  

احترام به پدر و مادر

احترام گذاشتن به همسر

احترام به همسر یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی موفق است. رعایت این امر می‌تواند باعث شود که حد و مرز در زندگی رعایت شود. همین امر سبب خواهد شد که بی‌احترامی در زندگی زناشویی کمرنگ شود. احترام گذاشتن به همسر نشانه اعتماد و حمایت و عشق شما به همسرتان است. زمانی که به همسرتان احترام بگذارید، عزت نفس او را بالا می‌برید. همین امر سبب خواهد شد که او به شما افتخار کرده و بیش از پیش عاشق شما باشد. چندین راهکار برای احترام گذاشتن به همسر وجود دارد که ما به شما برای داشتن زندگی عاشقانه‌تر پیشنهاد می‌دهیم. مانند:

 1. با او لجبازی نکنید و به طور عمدی او را آزار ندهید.
 2. صدایتان را برای او بلند نکنید و بر سر او فریاد نزنید.
 3. همیشه با همسرتان صادق باشید.
 4. با او مودبانه رفتار کنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.
 5. همیشه او را مقصر نشان دهید.
 6. در جمع او را خجالت زده نکنید.
 7. اعتقادات خودتان را به او القا نکنید.
 8. از تغییر دادن همسرتان دست بردارید و سعی نکنید او را متناسب به عقاید و فرهنگ خود تغییر بدهید.
 9. با او در انجام کارها مشورت کنید.
 10. جوری با او رفتار کنید که حرف دلش را به شما بزند. شما نیز سعی کنید گوش شنوا و حامی خوبی برایش باشید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: زوج درمانی

احترام گذاشتن به خود

احترام گذاشتن به خود به معنای توجه درست به شخصیت، جایگاه و ارزش خود می‌باشد. رعایت این امر، بر روی احساسات و عواطف، افکار و اعتقاد و تعهد ما به خودمان تاثیرگذار است. اگر شما برای خودتان احترام قائل باشید، دیگران نیز به شما احترام خواهند گذاشت. از فواید بسیار مهم احترام گذاشتن به خود، می‌توان به افزایش اعتماد به‌ نفس، شادی درونی، حفظ ارزش‌های خود و ایجاد حد و مرز برای حفظ احترام به خود، اشاره کرد. حال چگونه احترام گذاشتن به خود را تمرین کنیم. ما در این قسمت از مقاله به برخی از راهکارهای احترام به خود، اشاره خواهیم کرد. مانند:

 1. ویژگی‌های خود را بشناسید و بر روی آن‌ها تمرکز کنید.
 2. خودتان را ببخشید و از خود متنفر نباشید.
 3. افکار منفی را از خود دور کرده و ورودی ذهن خود را کنترل کنید.
 4. هرگز به خود و توانایی‌های خود شک نداشته باشید.
 5. به این فکر کنید که چه چیزی برای شما مهم است. و روی آن تمرکز داشته باشید.
 6. با خود صادق باشید.
 7. به راحتی “نه” بگویید.
 8. برای خود نامه‌های عاشقانه بنویسید و عاشق خود باشید.
 9. فرد مناسب به خود را برای شریک قرار دادن انتخاب کنید.
 10. هرگز خودتان را قضاوت نکنید. شما هر جور که باشید عالی هستید.

کلام آخر

احترام گذاشتن یعنی جوری با خود و دیگران رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. رعایت احترام بخش مهمی از هویت شماست. پس آن را دست کم نگیرید و برای به دست آوردن آن تلاش کنید. این مقاله راهکارهای بسیار مفیدی را برای شما برای انواع احترام گذاشتن به دیگران و افراد مختلف پیشنهاد کرد. اما شما م ی‌توانید از طریق تماس با پشتیبانی کلینیک روانشناسی آرامش من با بهترین دکتر روانشناس و متخصصین تیم قوی ما در ارتباط باشید. می‌توانید بسیاری از نکات را در رابطه با احترام  به خود و به دیگران از ما دریافت کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره