تکنیک‌های کنترل ذهن

کنترل ذهن

در دنیای امروزه و با توجه به مشغله فکری که برای همه ما وجود دارد، کنترل ذهن یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارهاییست که هر یک از ما باید انجام دهیم. افکار ناخواسته چه بخواهیم و چه نخواهیم به سراغ ما خواهند آمد. از آنجایی که زندگی ما از افکار ما شکل می‌گیرد و تحت تاثیر افکار مثبت و منفی ما قرار دارد، کنترل ذهن خود را باید تقویت کنیم، زیرا آسیب فراوانی دیده و دائما در زندگی خود بدخواهیم آورد. گاهی اوقات اکثرا در طول روز آنقدر درگیری ذهنی داریم، که می‌توانند زندگی ما را در دست خود بگیرند. حتی می‌توانند بر ذهن شما غلبه کرده و تمام افکارتان را دربرگیرند. در اینجاست که اگر می‌خواهید نتیجه خوبی بگیرید، شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کرده و بر این افکار و فشارهای ناخواسته زندگی خود غلبه کنید.

افکار ناخواسته

افکار ناخواسته، افکاری منفی هستند که می‌توانند بر روی ما تأثیر منفی گذاشته و احساسات ما را درگیر کنند. از این رو ما احساس سرخوردگی و شکست در زندگی خواهیم داشت. علاوه  همه ما می‌دانیم که باید مثبت اندیش باشیم و با افکار منفی مبارزه نماییم. از خاصیت و ویژگی‌های مهم افکار ناخواسته، می‌توان به این مورد اشاره کرد که این افکار ما را در گذشته نگه داشته و نمی‌گذارد که از حال خود استفاده کرده و لذت ببریم. دیگر خصوصیات این افکار این است که باعث می‌شود اعتماد به نفس کمتری داشته باشیم و دائما به خود شک کنیم. در نتیجه عزت نفس پایین‌تری نیز به سراغ ما خواهد آمد.

البته که ممکن است این افکار ناخواسته و منفی، کاملا ناخودآگاه باشند و در روز بارها ذهن شما را درگیر کنند. به همین دلیل امکان این وجود دارد که باعث به خطر افتادن سلامت روان شما نیز شود. اگر سلامت روان شما درگیر شود، به احتمال خیلی زیاد دچار بیماری و اختلالات روانی، مانند افسردگی، اختلال اضطراب، ترس، دو قطبی بودن و … می‌شوید. و این را باید بدانید زمانیکه افسردگی و این اختلالات روانی به سراغ شما آیند، شما به سختی می‌توانید به زندگی برگشته و بر روی اهداف خود و آینده خودتان تمرکز کنید؛ و به احتمال بسیار زیاد، زندگی خود را به تباهی میکشانید.

افکار انسان و ذهن او می‌تواند با او چنین کاری کند. می‌تواند او را به خوشبخت‌ترین فرد دنیا تبدیل کرده و برعکس آن نیز می‌تواند آن را به بدبخت‌ترین و بیچاره‌ترین فرد در زندگی تبدیل کند. پس بسیار مراقب افکار و ذهن خود باشید.

شما عزیزان برای اینکه از شر این افکار منفی خلاصی یابید، باید بتوانید کنترل ذهن خوبی داشته باشید.

مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چگونه ذهن خود را کنترل کنیم؟

چگونه کنترل ذهن داشته باشیم؟

همه ما باید یاد بگیریم که چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی خود کنیم. در حقیقت باید بیاموزیم که در شرایط سخت بتوانیم ذهن خود را کنترل کنیم. اینکه چگونه بتوانیم کنترل ذهن داشته باشیم، سوال خیلی از شما عزیزان می‌باشد. این کار در ابتدا نیازمند تلاش خود شماست. اینکه چطور بتوانید با خود تمرین کنید تا بر سر هر اتفاق ناخواسته و منفی، به ذهن خود آسیب نرسانید. در ادامه برخی از راهکارها وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در شرایط خاص به راحتی ذهن خود را کنترل کنید.

البته که این کار، به هیچ عنوان راحت و آسان نمی‌باشد. اینکه بتوانید ذهن خود را کنترل کنید، نیازمند تمرکز بسیار بالا و کار زیاد است. از همین رو برخی از راهکارهای مهم برای تقویت کنترل ذهن را باید بدانید.

راه‌های تقویت کنترل ذهن

تا به امروزه راه‌ و روش‌های بسیار فراوانی برای تقویت کنترل ذهن ابداع شده است. اما ممکن است بسیاری از آن‌ها بیهوده بوده و نتوان از آن‌ها سودی برد. از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین راه‌های تقویت کنترل ذهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در ابتدا باید برای خود عادات خوب تعیین کنید. بهتر است یک برنامه‌ریزی روزانه خوب از فعالیت‌هایی که دوست دارید، داشته باشید. ورزش کنید و برقصید. آب زیاد بنوشید و موسیقی گوش دهید تا استرس را از زندگی روزمره خود دور کنید.
 2. لبخند زدن را فراموش نکنید. مهربان باشید و سعی کنید با دیگران به خوبی و با انرژی مثبت برخورد داشته باشید.
 3. سعی کنید از کارهایی که برای شما مضر است، دوری کنید. به عنوان مثال اگر نمی‌خواهید که سیگار بکشید، بهتر است از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که شما را به کشیدن سیگار وا می‌دارد، دوری کنید.
 4. ذهن آگاهی و مدیتیشن فراموش نشود. این کار باعث می‌شود ذهن شما به آرامش خاصی رسیده و در زمان حال باشد. همچنین تمرکز را تقویت می‌کند. استفاده از تکنیک تنفس نیز برای تقویت و کمک به کنترل ذهن بسیار موثر است. حتما بخوانید: چگونه مدیتیشن کنیم؟
 5. افکار منفی و نوشخوار فکری خود را دور بیندازید. این را بدانید که بیشتر نگرانی‌های ما واقعیت ندارد و بیهوده است. سعی کنید تماماً افکار مثبت را وارد ذهن خود سازید و از جملات مثبت استفاده کنید.
 6. افکار خودتان را یادداشت کنید. از مواردی که افکارتان را بهم میریزد، دوری کنید. مانند گوش دادن به اخبار و… و رویای خود را روزانه یادداشت نمایید.
 7. وقتی افکار منفی به سراغتان آمد، سریعاً خودتان را سرگرم کنید. فیلم تماشا کنید، با دوستان خود بیرون بروید، موسیقی گوش دهید و…
 8. از یک دکتر روانشناس و رواندرمانگر هم می‌توانید در این مسیر کمک بگیرید و از راهکارهای مفید آنان بهره‌مند شوید.

اهمیت کنترل کردن ذهن

دلیل اهمیت کنترل ذهن

کنترل کردن ذهن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر شما بتوانید در تمام ابعاد زندگی خود، ذهنتان را کنترل کنید، می‌توانید به یک فرد خوشحال و خوشبخت تبدیل شوید. انجام این کار مزیت‌های بسیار زیادی برای شما خواهد داشت، از همین رو بر اهمیت و مهم بودن این عمل تاکید بسیار فراوانی شده است. یکی از اهمیت‌های مهم کنترل ذهن این می‌باشد که باعث می‌شود فرد ذهنیتی روشن داشته باشد و زندگی خود را حرفه‌ای پشت سر بگذارد. کنترل ذهن باعث می‌شود که ما به تمام اهداف خود چه بلند مدت و چه کوتاه مدت دست پیدا کنیم. از طرفی اینکه بدانید چطور کنترل ذهن خود را مدیریت کنید نیز بسیار مهم است. زیرا مثبت اندیشی بیش از اندازه نیز می‌تواند آسیب‌رسان باشد. از همین رو هم در جهت افکار مثبت باید بتوانیم ذهن خود را کنترل کنیم و هم از جهات افکار منفی، این کار را انجام دهیم.

مزایای کنترل ذهن

همانطور که گفته شد کنترل کردن ذهن از مزیت‌های بسیار فراوانی برخوردار است. این مزیت‌ها تمامی جوانب زندگی شما را دربر می‌گیرد. معنای کلی کنترل ذهن، یعنی خودداری از احساسات و انگیزه و افکاری که به ضرر ما تمام می‌شوند. اگر شما بتوانید ذهن و افکار خودتان را کنترل کنید از نتایج و تاثیرات آن بر روی زندگی شخصی، خانوادگی، روابط عاطفی و کاری خود شگفت زده خواهید شد. از برخی مزیت‌های کنترل ذهن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. افکار شما معنادار خواهند شد و هدف مشخصی خواهند داشت.
 2. از آنجایی که می‌دانید از زندگی و روابط کاری و شخصی خود چه می‌خواهید، به راحتی می‌توانید حد و مرز برای خود تعیین کنید.
 3. آگاهی بیشتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد. به این معنی که به خودآگاهی می‌رسید و این بسیار باارزش است.
 4. یکی از مزیت‌های بسیار مهم این کار این است که شما بسیار مراقب افکار خود می‌باشید. نه تنها مراقب افکار منفی بلکه حواستان به افکار مثبت خود نیز می‌باشد.
 5. با کنترل ذهن، دائما طعم خوشی را در زندگی خواهید چشید. تماماً اتفاقات مثبت برای شما در تمامی جوانب زندگی رقم خواهد خورد.
 6. به راحتی و با بینش بیشتری می‌توانید تصمیم گیری کنید.
 7. از آنجایی که ذهنتان آرام است، خوابتان بهتر می‌شود. با خواب بهتر و آرامش ذهنی بیشتر زندگی نیز جذاب‌تر شده و کارهایتان را به خوبی انجام خواهید داد.

 

کلام آخر

همه ما انسان‌ها به این دنیا آمدیم تا زندگی کنیم. زندگی پر از شادی و آرامش، حق تک تک ما انسان‌هاست. خداوند به انسان عقل و ذهن را عطا کرده، تا بتواند بهترین زندگی را در این دنیا برای خودش بنا سازد. کنترل کردن ذهن می‌تواند برای شما معجزه‌ای باشد که از آن بی‌خبر هستید. شما عزیزان می‌توانید برای یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راه‌های تقویت کنترل ذهن با مشاورین و متخصصین مرکز مشاوره آرامش من بعنوان بهترین مرکز مشاوره در پاسداران در تماس باشید. می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره به سه طریق حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی  با مشارین آرامش من ارتباط برقرار کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473