اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

همه ما انسان‌ها می‌خواهیم که اعتماد به نفس خوبی داشته باشیم. با داشتن این ویژگی، بسیاری از کارهای ما بسیار عالی پیش خواهند رفت. می‌توانیم با داشتن اعتماد به نفسی سالم کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیم. اما اینکه چطور شروع به افزایش و توسعه این ویژگی کنیم، کمی سخت است و بسیاری از افراد آن را نمی‌دانند. داشتن این ویژگی، نیازمند یک تلاش خوب است و اینکه شما باید بتوانید از خود قدردانی نمایید. ما در این مقاله در رابطه با این ویژگی ذاتی و راهکارهای افزایش آن، صحبت خواهیم کرد تا شما عزیزان با آن بیشتر آشنا شوید.

اعتماد به نفس چیست؟

حال می‌خواهیم بدانیم که به طور کلی، اعتماد به نفس چیست؟ اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این ویژگی را ارائه بدهیم، می‌توان گفت اعتماد به نفس یعنی احساس راحتی با خود و غرایز خودتان، و همچنین باور کردن و اعتماد داشتن به توانایی‌ها و دانش خود. افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند همیشه به توانایی‌های خودشان ایمان دارند. به همین دلیل بیشتر در چالش‌ها کشیده می‌شوند. در طرف مقابل اعتماد به نفس پایین نیز باعث خواهد شد که خود را قبول نداشته باشید و در اکثر موارد با شکست روبرو شوید. فردی که دارای اعتماد به نفس پایین است، همیشه دچار شک و تردیده بوده و در اعتماد کردن به خود و دیگران مشکل دارد.

در یک تعریف کلی، اعتماد به نفس یعنی اعتماد کردن. فردی که اعتماد به نفس خوبی دارد، در واقع به خودش اعتماد دارد. اما فردی که از اعتماد به نفس پایین خود رنج می‌برد، در حقیقت هیچ اعتمادی به خود ندارد.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

برخی از راهکارها هستند که می‌تواند به افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، کمک رساند تا آن را افزایش دهند. از آنجایی که داشتن اعتماد به نفس سالم یک امر بسیار مهم است، برخی از راهکارها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. شما نیز با رعایت برخی از این نکات و راهکارها که برایتان راحت می‌باشد، می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. این راهکارها عبارتند از:

عدم مقایسه خود با دیگران

خودتان را به هیچ عنوان با دیگران مقایسه نکنید. شما هرگز نباید ظاهر خود و وضع زندگی خودتان را با هیچ فردی مقایسه کنید. زیرا می‌تواند باعث شود که اعتماد به نفس شما کاهش یابد. از این رو به زندگی خود افتخار کرده و برای بهتر شدن آن تلاش کنید.

مراقبت از خود

مراقب خودت باش. داشتن تغذیه خوب و خوابیدن منظم، باعث می‌شود که شما همیشه پوستی زیبا و حال روحی خوبی داشته باشید. از همین رو اعتماد به نفس شما نیز بالا می‌رود.

ورزش کردن

ورزش فراموش نشود. انجام حرکات ورزشی باعث می‌شود که هم روحیه عالی داشته باشید و هم به یک تناسب اندام ایده آل دست یابید. همین موضوع باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما افزایش یابد.

ارتباط با افراد مثبت

با افرادی ارتباط برقرار کنید که رفتاری مثبت دارند. این را همیشه به خاطر بسپارید که افراد اطراف شما، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی شما و افکارتان بذارند. اگر با افرادی هستید که دائما شما را قضاوت کرده و کلام منفی بر زبان می‌آورند، اعتماد به نفس شما سرکوب می‌شود. اما برعکس، اگر با افراد مثبت در رفت و آمد باشید، به مرور زمان خواهید دید که چگونه اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

استفاده از کلام مثبت

دائما کلام مثبت بر زبان بیاورید. تاثیر کلام در دنیای ما بسیار زیاد است. بدانید که هر کلامی که در رابطه با خود و زندگی خودتان بر زبان می‌آورید، تبدیل به واقعیت خواهد شد. از این رو همیشه سعی کنید که کلامی مثبت بر زبان بیاورید تا زندگی شما خوب بوده و به دنبال آن، اعتماد به نفس خوبی داشته باشید.

مهربان بودن با خود

با خودتان مهربان باشید. سعی کنید هرگز خودتان را قضاوت نکنید و عاشق خود و رفتارهایتان باشید. اینکه شما بخواهید دائما خودتان را قضاوت کنید، باعث خواهد شد که هرگز به خود اعتماد نکنید. همین امر باعث می‌شود اعتماد به نفس نداشته و همیشه در همه امور شکست بخورید. پس با خودتان مهربان بوده تا اعتماد به نفس شما افزایش یابد.

نه گفتن

نه گفتن را تمرین کنید. اینکه بدانید در چه زمانی نه بگویید می‌تواند باعث شود که شما نسبت به خود دید بهتری پیدا کنید. همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

حتما بخوانید: مهارت نه گفتن

سعی کنید که ترس‌های خود را ببینید و با آن‌ها روبرو شوید. اگر با ترس‌های خودتان روبرو شوید، می‌توانید تمام کارها را در زمان خود انجام دهید. همین موضوع باعث افزایش اعتماد شما به خودتان می‌شود.

انجام کارهایی که در آن مهارت دارید

سعی کنید همیشه دست به کارهایی بزنید که در آن‌ها مهارت دارید. اگر همیشه کارهایی را انجا دهید که در آن مهارت دارید، آن کار حتما خوب پیش خواهد رفت و شما به هدف خود خواهید رسید. از همین رو بهتر است در کارهایی شروع به فعالیت کنید که آن را دوست داشته و در آن حرفی برای گفتن دارید. زیرا سبب می‌گردد که شما نسبت به خودتان حس بهتری داشته باشید.

تعیین اهداف واقع بینانه

اهدافی را برای خود تعیین کنید که واقع بینانه باشند. اگر اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید واقع بینانه باشد، رسیدن به آن‌ها و مسیری که در راه رسیدن به آن‌ها بر سر راه شما قرار دارد، راحت‌تر است. پس سعی کنید از تعیین اهدافی که بسیار دور از دسترس هستند، خودداری کنید.

اهمیت اعتماد به نفس

وجود اعتماد به نفس در همه ما انسان‌ها، بسیار ضروری و مهم است. زیرا باعث خواهد شد که کیفیت زندگی ما بهبود یابد و ما تبدیل به یک فرد موفق در حوزه فعالیت خود شویم. باید بدانید که این ویژگی بر کوچکترین عملکردهای ما نیز تاثیرگذار است. از دلایلی که باعث شده است اعتماد به نفس اهمیت یابد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • باعث می‌شود که اضطراب و استرس کمتری داشته باشیم.
 • باعث بهبود روابط شخصی، اجتماعی و عاطفی می‌شود.
 • عزت نفس را افزایش می‌دهد. (حتما بخوانید: راه‌های افزایش عزت نفس)
 • انگیزه را در افراد چندین برابر می‌کند.
 • از شما یک مدیر و رهبر عالی می‌سازد.
 • اعتماد به نفس سالم، باعث می‌شود که شما همیشه نسبت به خود حس خوبی داشته باشید. در حقیقت شما را تبدیل به یک فرد مثبت می‌کند.
 • کیفیت زندگی شما را عالی می‌سازد.

از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم؟

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، دارای برخی نشانه‌ها می‌باشند. در این قسمت از مقاله به برخی از این نشانه‌ها اشاره خواهیم کرد. شما عزیزان می‌توانید با بررسی این علائم، متوجه شوید که آیا دارای اعتماد به نفس هستید یا خیر؟ برخی از این نشانه‌ها عبارتند از:

 1. شما اکثر مواقع با خود تنها هستید. زیرا انقدری اعتماد به نفس دارید، که به دیگران نیازی نیست.
 2. هرگز به دنبال این نیستید که چیزی را برای کسی اثبات کنید.
 3. به راحتی به کسی اجازه نمی‌دهید که به شما توهین کند.
 4. از خودتان تعریف و تمجید می‌کنید.
 5. بیش از اندازه اهل رقابت نیستید.

اگر شما فردی هستید که این نشانه‌ها را در خود مشاهده می‌کنید، بدانید که دارای اعتماد به نفس هستید.

اولین قدم برای داشتن اعتماد به نفس

ممکن است که بسیاری از شما، دارای اعتماد به نفس پایینی باشید. این موضوع می‌تواند اذیت کننده بوده و باعث ناراحتی و سختی شما در تمام امور زندگی شود. از همین رو بهتر است بدانید که برای داشتن این ویژگی در ابتدا چه کارهایی را انجام دهید. برخی از راهکارها برای قدم اول داشتن اعتماد به نفس عبارتند از:

 1. بهتر است در ابتدا یک لیست از نقاط قوت و ضعف خودتان تهیه کنید.
 2. به مواردی که در زندگی خود به آن‌ها افتخار می‌کنید، نگاه کرده و آن‌ها را یادداشت کنید.
 3. بر روی چیزهایی که علاقه دارید، بیشتر تمرکز کنید.
 4. یک هدف معین برای خود تهیه کنید.
 5. از یک مشاور و یا رواندرمانگر متخصص در زمینه افزایش اعتماد به نفس کمک بگیرید.

کلام آخر

ما انسان‌ها در بدو تولد خود دارای این مهارت نیستیم. به مرور این ویژگی در ما پدیدار می‌شود. با توجه به سبک زندگی و شخصیتی که ما داریم این ویژگی در ما نیز شکل می‌گیرد. اگر می‌خواهید که اعتماد به نفس خود را بسنجید و برای افزایش آن اقداماتی را انجام دهید، باید با یک مشاور صحبت کنید. کلینیک آرامش من بعنوان بهترین مرکز مشاوره در تهران همه روزه با حضور متخصصین مجرب در اختیار شما عزیزان می‌باشند. شما می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا از طریق تماس با پشتیبانی با مشاورین و متخصصین تیم قوی آرامش من در تماس باشید

 منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473