بهترین اختلاف سنی در ازدواج

اختلاف سن در ازدواج

بحث اختلاف سنی در ازدواج از آن مباحثی است امروزه بسیار حائز اهمیت بوده و یک چالش مهم در روابط به شمار می‌آید. هر چقدر در گذشته این مساله مورد توجه قرار نمی‌گرفت، اما اکنون توجه خاصی به آن شده و مردم برای آن به دنبال دلیل و منفعت و ضرر و زیان‌هایی که دارد، نیز می‌گردند. از طرفی ازدواج و ایجاد رابطه با فاصله سنی زیاد تعجب دیگران را برمی‌انگیزد.با ما همراه باشید تا در این مقاله با شما در رابطه با اختلاف سنی در ازدواج و مزایا و معایب آن صحبت کنیم. شما نیز اگر در رابطه دوستانه‌ای هستید که فاصله سنی زیادی با پارتنر خود دارید و قصدتان از آن رابطه ازدواج هست، با ما همراه باشید.

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

همه ما می‌دانیم رابطه‌ای موفق و شاد است که دارای اهداف و ارزش‌های مشترک و مشخصی باشند. از این رو این موارد نیز تا جایی، به سن مربوط می‌شود. اگر فاصله سنی زیادی با یکدیگر داشته باشید، اینکه اهداف و رویای مشترک زیادی با یکدیگر نداشته باشید، بسیار زیاد می‌باشد. از طرفی اگر اختلاف سنی نیز کم باشد با مشکلاتی روبرو است. این را نیز باید بدانید که اگر اختلاف سنی زیاد یا کم باشد دارای منافع و مزیت‌هایی نیز می‌باشد. اما در کل باید بدانید که اختلاف سنی مناسب برای ازدواج چه سنی است؛ تا بتوانید بهترین انتخاب را در برگزیدن همسر داشته باشید.

از طرفی فاصله سنی زیاد و کم باعث خواهد شد که در برخی از موارد در ازدواج با چالش همراه باشید. در فرزندآوری آوری، تفریحات و بسیاری از موارد این چنینی، با مشکل و چالش روبرو خواهید شد. همینطور فاصله سنی با توجه به شرایط اشخاص و همچنین فرهنگی که در آن رشد کردند نیز بستگی دارد. پس به طور صد در صد نمی‌توان گفت که اختلاف سنی می‌تواند بر روی ازدواج ما تاثیرگذار باشد.

اختلاف سنی خوب برای ازدواج

برای بسیاری از ما سوال است که اختلاف سنی خوب چه مقدار است؟ طبق تحقیقاتی که در مناطق مختلف با فرهنگ‌های مختلف مشاهده می‌شود، اختلاف سنی برای ازدواج در هر یک از این فرهنگ‌ها متفاوت بوده. اما به طور کلی تحقیقات نشان داده‌اند که ازدواج با اختلاف سنی بالا دارای رضایت‌مندی کمتری است. زیرا با مشکلات و چالش‌هایی همراه است که گاهاً غیرقابل جبران بوده و حتی نمی‌توان ذره‌ای آن‌ها را تغییر داد. اما در برخی جوامع نداشتن پول کافی و مشکلات مالی از مهم‌ترین مسائل در ازدواج است که سن اصلا مهم نبوده و جایگاه خاصی ندارد. باز هم می‌گوییم که مهم‌ترین عامل برای داشتن یک ازدواج خوب، رضایتمندی زوجین از آن ازدواج و رابطه است.

طبق نظر برخی از روانشناس خانواده و کارشناسان در این زمینه، قبل از این که به سن توجه کنید، بهتر است به نوع رابطه عاطفی خود با آن فرد، میزان وضعیت مالی و اقتصادی، توجه کنید. زیرا بسیار مهم است زن و مرد در هر سنی که هستند بتوانند شما را از نظر مالی و عاطفی ساپورت کنند. از این رو باید بدانید که زمانی با زنی که از شما جوان‌تر است وارد رابطه می‌شوید، چه رفتاهایی را باید از خود نشان دهید. اگر هم با زنی بزرگتر از خود وارد رابطه شده‌اید چگونه برخورد کنید. برعکس این موضوع در رابطه با زنان نیز صدق می‌کند.

اما به طور کلی اگر بخواهیم یک عدد را بیان کنیم باید بگوییم که بهترین اختلاف سنی برای ازدواج زیر ده سال است. و بهترین آن شش تا ده سال می‌باشد. اما باز هم با توجه به فرهنگ‌ها و شرایط زوجین این عدد می‌تواند متفاوت ظاهر شود.

حتما بخوانید: ازدواج با مرد کوچکتر از خود

بهترین اختلاف سن برای ازدواج

مشکلات اختلاف سنی زیاد برای ازدواج

ازدواج با اختلاف سنی زیاد مشکلات خاص خودش را به همراه دارد. مشکلاتی که در بسیاری از موارد نمی‌توان آن‌ها را درمان کرد و یا از بین برد. همانطور که در قبل نیز بیان کردیم، تحقیقات معتبر نیز از این خبر می‌دهند که ازدواج با اختلاف سنی بالا مشکلات و چالش‌های فراوانی را به همراه دارد که نارضایتی زوجین را به دنبال دارد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. وجود تفاوت‌ها در عقاید و نظرات
 2. نداشتن اهداف مشترک در زندگی زناشوییی
 3. مشکلات زناشویی و ایجاد چالش و مشکل در برقراری رابطه جنسی
 4. وجود مسائل گوناگون در فرزندآوری
 5. یکسان نبودن قوانین و ارزش‌های طرفین در زندگی
 6. یکسان نبودن نظرات در مسائل مختلف
 7. برآورده نکردن انتظارات یکدیگر و نشناختن و درک نکردن آن‌ها
 8. از مهم‌ترین چالش‌ها نیز می‌توان به درک نکردن یکدیگر اشاره نمود.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم: مشاوره قبل از ازدواج 

مزایای اختلاف سنی در ازدواج

همانطور که به آن اشاره کردیم، گفتیم اگر اختلاف سنی در ازدواج با چالش‌هایی همراه باشد قطعا مزایایی نیز دارد. ازدواج با اختلاف سنی مناسب قطعا مزایای مناسبی را نیز به همراه خواهد داشت. مانند:

 1. باعث رشد شخص شده
 2. باعث می‌شود موارد بسیار زیادی را بیاموزد
 3. باعث رضایت بیشتر از از رابطه خواهد شد که در نتیجه آرامش و شادی را به همراه دارد.
 4. قطعا شخص مقابل شما، به بلوغ عاطفی رسیده است
 5. دیدگاه‌های شما مکمل یکدیگر خواهد بود؛ همین اختلاف نسل‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.
 6. شریک عاطفی جوان شما سرزنده و شاداب بوده که می‌تواند بر روی شما تاثیر بسیار خوبی بگذارد.
 7. روابط اجتماعی خوبی را برقرار خواهید کرد.

چالش‌های ازدواج با اختلاف سنی

ممکن است زمانی که شما عزیزان ازدواج می‌کنید، چالش‌هایی در زندگی شما پدیدار شود که از اختلاف سنی که دارید نشأت گرفته باشد. زیرا امروزه اکثر ازدواج‌ها با یک اختلاف سنی هفت تا ده ساله صورت می‌گیرد. از این رو برخی از چالش‌هایی را که ممکن است شما در زندگی با آن‌ها روبرو شوید را برایتان عنوان خواهیم کرد. مانند:

 • مسائل فرهنگی، اجتماعی
 • مسائل مذهبی
 • ممکن است با عدم رضایتمندی خانواده‌های خود روبرو شوید.
 • در رابطه با برخی تکات مانند سلامت جسمانی، مسئولیت‌ها و سطح انرژی فرد
 • مراحل مختلف زندگی و اهداف آن
 • احترام و نوع برخورد با یکدیگر

این را هم بخوانید: اشتباهات رایج در رابطه عاطفی

مزایا و معایب اختلاف سن

مبارزه با چالش‌های اختلاف سنی در ازدواج

تمامی ازدواج‌ها با هر اختلاف سنی که باشند، دچار چالش‌ها و مشکلات کوچک و بزرگی خواهند شد. چیزی که مهم می‌باشد این است که شما بتوانید این چالش‌ها را پشت سر گذاشته و به خوبی از پس آن‌ها برآیید. برای مبارزه با چالش‌های اختلاف سنی در ازدواج برخی راهکارها وجود دارند که می‌توانند این چالش‌ها را به حداقل برسانند. مانند:

 1. تعیین حد و مرز خود در زندگی و رابطه
 2. حواستان به ارتباط خود با همسرتان باشد. نوع برقراری ارتباط برای گذر کردن از چالش‌ها می‌تواند به شما کمک بسیاری برساند.
 3. رشد شخصی خود را اولویت قرار دهید. به فکر خود باشید؛ می‌توانید از چالش‌ها به نفع خود استفاده کنید.
 4. می‌توانید به اطراف خود نگاهی بیندازید. از خانواده و دوستان در این باره مشورت و کمک بگیرید.
 5. از یک فرد کمک بگیرید. آن فرد نیز باید ماهر بوده و دارای مدرک باشد. شما می‌توانید از یک مشاور خوب و یا رواندرمانگر برای عبور از چالش‌ها کمک بگیرید.

کلام آخر

بسیاری از زوجینی را مشاهده می‌کنیم که با وجود اختلاف سنی کم و یا زیاد دارای زندگی شاد و خوشحالی هستند. اما شما جزو آن دسته از افرادی هستید که با پارتنر خود به مشکل برمی‌خورید. پس باید بدانید که برای رفع این اختلافات که از اختلاف سنی موجود در آن نشأت می‌گیرد، چه راهکارهایی را استفاده کنید. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک روانشناسی آرامش من و یا از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت با مشاورین ما برای حل این موضوع در ارتباط باشید و همچنین می‌توانید همین الان با پر کردن فرم درخواست مشاوره، روز ملاقات و ایجاد جلسه بصورت مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری برای پرسش و پاسخ را تعیین نمایید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473