عشق و راه‌های ابراز آن

عشق چیست

عشق یکی از ماندگارترین احساسات دنیاست که بر خاطر انسان می‌ماند. رابطه عاشقانه، کتاب و یا موسیقی عاشقانه، فیلمی عاشقانه فرقی ندارد، تماما می‌توانند خاطراتی ماندگار را در ذهن شما ثبت کنند. این موضوع سالیان سال و در نسل‌های مختلف، موضوع مورد بحث جالبی بوده است. جالب است بدانید که عشق و عاشقی تنها به دنیای امروزه محدود نمی‌شود و از دوران قدیم باستان قدمت دارد. برخی افراد این حس را برای توصیف هرچیزی به کار می‌برند ولی برخی از افراد تنها از این کلمه جادویی برای انسانی دیگر استفاده می‌کنند و آن را بسیار مقدس می‌دانند. اما نکته‌ای که قابل تامل است این مساله می‌باشد که بسیاری از افراد درک درستی از این حس و نشانه‌های آن ندارند. به همین دلیل در آن با شکست عمیقی روبرو خواهند شد. در اینجا ما سعی بر این داریم، شما را با مفهوم این حس زیبا تا حد خوبی آشنا کنیم.

عشق چیست؟

می‌توان گفت عشق ترکیبی از باورها، رفتارها و احساسات بسیار قوی و گرم است که نسبت به یک شخص دیگر، در ما پدیدار می‌شود. در رابطه با تعریف آن اختلاف نظرات بسیار زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد بر این باورند که لازمه عشق احساسات شدید محبت است. احساساتی که با تجربه و اشتیاق همراه است، نیز عشق نامیده می‌شود. اما تعریفات متفاوت دیگری نیز وجود دارد. مانند:

 • احترام گذاشتن و مراقبت از دیگری و تعهد داشتن به کمک کردن به آن فرد مانند ازدواج کردن
 • اولویت خوشبختی و خوشحالی دیگری بر خوشبختی خودمان
 • احساسی ناگهانی و جذاب
 • احساساتی زودگذر
 • احساس دلبستگی بسیار شدید
 • ترکیبی از تمام احساسات بالا

تعاریف متعدد و مختلف دیگری نیز وجود دارد که بنا به تفکر هر شخص، متفاوت است. عشق موضوعی بسیار پیچیده می‌باشد و در فرهنگ‌های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. همچنین عشق ممکن است در هر زمان و مکانی تعریف متفاوتی داشته باشد. برخی نیز معتقدند که عشق می‌تواند یک انتخاب باشد و برخی دیگر براین باورند که یک رویداد کاملا اتفاقیست. اما باید بسیار مراقب باشید که عشق را با شهوت اشتباه نگیریم.

تفاوت عشق با شهوت

بسیاری از افراد تفاوت بین عشق و شهوت را نمی‌دانند و شهوت را به غلط با عشق اشتباه می‌گیرند. در اینجا به چند تفاوت بین این دو حس اشاره خواهیم کرد تا متوجه احساسات واقعی خود شده و آن‌ها را به درستی تشخیص دهید.

یکی از مهم‌ترین تفاوت بین این دو احساس، تفاوت در ماندگاری این دو حس است. شهوت به سرعت از بین رفته ولی عشق ماندگار است و روز به روز افزایش می‌یابد. عشق تعهد و اعتماد و صبوری دارد ولی شهوت اینگونه نیست.

شهوت با احساسات جنسی و فیزیکی بسیار مرتبط است. افراد به همین دلیل به سمت یکدیگر جذب می‌شوند. همین امر سبب بهم خوردن هورمون‌های جنسی ما شده و باعث می‌شود ما فرد مقابلمان را آنطور که هست نبینیم. باید مراقب باشید که شهوت بر روی فرد جدید، باعث نشود که شما از عشق خود چشم پوشی کرده و آن را رها کنید.

برخی از افراد نیز معتقدند که عشق و شهوت یکدیگر را تکمیل می‌کنند. اما باید این را بدانیم که تفاوتی بین این دو وجود دارد که باید به آن دقت کرد.

اشکال مختلف عشق

روانشناسان با تحقیقات فراوان توانسته‌اند اشکال و انواع مختلفی از عشق را شناسایی کرده  آن را در اختیار عموم قرار دهند. باید بدانید که عشق در رابطه با موارد مختلف یکسان نیست. اشکال مختلف آن عبارتند از:

 1. عشقی که با احساسات شدید همراه است. جذابیت در این نوع از عشق به شدت بالاست. به این مدل از عشق، پرشور می‌گویند.
 2. عشقی که با حس اعتماد، صمیمیت و تعهد همراه باشد را عشق همراه یا دلسوزانه می‌نامند.
 3. مدل دیگری از عشق است که احساسات شدیدی در آن وجود دارد، که بدون تعهد می‌باشد. این مدل را شیفتگی می‌نامند که در اوایل رابطه شکل می‌گیرد و ممکن است که به رابطه پایدار و متعهد تبدیل شود.
 4. عشق نافرجام نیز شکل دیگری از این حس است که یک طرفه است و شخص، عاشق فردی می‌شود که طرف مقابل، به او هیچ احساسی ندارد.
 5. یک نوع رابطه نیز وجود دارد که شامل دوست داشتنی با حد و مرزی مشخص است. به این شکل از رابطه دوستی می‌گویند. این نوع از دوستی را نباید با عشق اشتباه بگیرید.

حتما بخوانید: مشاوره ازدواج حضوری

نشانه‌های عاشق شدن

عشق نیز همانند دیگر احساسات موجود در انسان، نشانه‌هایی دارد. بسیاری از شما در رابطه با فردی، همیشه این سوال در ذهنتان شکل می‌گیرد که آیا من عاشق این فرد هستم یا خیر؟! در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با نشانه‌هایی آشنا سازیم که بتوانید جواب این سوال را پیدا کنید! محققان بسیاری در رابطه با عشق تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند. یکی از محققان و روانشناسان بزرگ به نام زیک روبین، بر این باور است که این حس از چند عنصر اصلی به نام‌های دلبستگی، مراقبت و صمیمیت تشکیل شده است.

 • دلبستگی نیاز شدید شما نسبت به فرد، هم از نظر احساسی و هم از نظر فیزیکی می‌باشد.
 • مراقبت به این معناست که شما به ارزش‌ها و خواسته و نیاز طرف مقابلتان به اندازه نیازهای خود اهمیت می‌دهید.
 • به اشتراک گذاشتن سخنان و احساسات، خواسته‌ها و تفکر خود با طرف مقابل را، صمیمیت در رابطه عاشقانه می‌گویند.

اگر شما عزیزان این سه مورد را در خود نسبت به فردی که در مقابل شماست داشته باشید، بدانید که عاشق او هستید و او در زندگی شما جایگاه ویژ‌ه‌ای دارد. این نکته را نیز باید بدانید که عشق با تعهد، اعتماد داشتن و فداکاری است که نشان داده می‌شود.

حتما بخوانید: مشاوره خانواده حضوری 

تفاوت عشق با شهوت

راه‌های ابراز عشق

راه و روش‌های متفاوتی برای ابراز عشق وجود دارد و نمی‌توان گفت تنها یک راه است که می‌توانیم عشق خود را به طرف مقابلمان ابراز کنیم. جالب است که بدانید این موضوع به نوع فرهنگ افراد و شخصیتشان بسیار وابسته است. برخی عشق خود را در عمل نشان داده و هرگز آن را به زبان نمی‌آورند. برخی دیگر از افراد عشق کلامی دارند و در عمل احساسات خود را کمتر بروز می‌دهند. اما در حالت کلی، می‌توانید عشق خود را نسبت به فردی که او را دوست دارید، با روش‌های زیر نشان دهید.

 1. بخشنده باشید.
 2. بپذیرید که در این راه ممکن است به شما آسیب وارد شود. پس سعی کنید آسیب پذیری خود را بالا ببرید.
 3. اهمیت دادن خود را نشان دهید و اجازه دهید بدانند.
 4. خصوصیات طرف مقابلتان را بشناسید.
 5. طرف مقابل را در اولویت با سایرین قرار دهید. بیشترین زمانی را که می‌گذرانید با او باشد.
 6. از خصوصیات خودتان برای او صحبت نمایید.
 7. کاملا به حرف‌های او گوش بسپارید.
 8. محبت خود را بروز دهید.
 9. در رابطه با او قید و شرط نداشته باشید.
 10. برخی رفتارهای محبت آمیز را در مقابل رفتارهای او انجام دهید.

با اجرای ساده همین چند رفتار، می‌توانید عشق خود را به طرف مقابل نشان دهید. اما بدانید که به طور زبانی نیز باید به یارتان بگویید که عاشق او هستید. هیچ انسانی از احساسات و افکار طرف مقابل خود خبر ندارد. حتی اگر او را عاشقانه دوست بدارد. پس سعی کنید بی قید و شرط احساسات خود را بیان کنید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: درمان افسردگی شدید

ایجاد روابط عاشقانه

ساختن یک رابطه عاشقانه بسیار سخت است. برخی از راهکارها هستند که می‌تواند به شما در ساخت یک رابطه عاشقانه کمک برساند.

 • یکی از این راهکارها مراقبت کردن به صورت محبت آمیز است. این کار برای آرامش خود و دوری از استرس استفاده می‌شود. در واقع باید برای عشق ورزیدن به فرد دیگر، عاشق خود باشید. شما می‌توانید با مدیتیشن بر روی ذهن خود کار کنید. در ابتدا به خود عشق بورزید و در ذهن خود فردی را که به او علاقمند هستید و رابطه پرشور خود را تصور کنید. مطالعه این مطلل می تواند برای شما مفید باشد: چگونه مدیتیشن را شروع کنیم؟
 • راه دیگر برای داشتن یک رابطه خوب عاشقانه، برقرار کردن ارتباط است. بهتر است با یار خود صحبت کنید و با او ارتباط بگیرید. به او از طریق گوش کردن به حرف‌هایش و درک آن‌ها کمک کنید. یکی از راه‌های ارزشمند برای این کار گفتن دوستت دارم به اوست.
 • هرگز با او دعوا نکنید. حل مسائل از طریق مشاجره یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید با فردی که عاشقش هستید، انجام دهید. دوری کردن از او نیز نتیجه بدی به همراه خواهد داشت. اگر می‌خواهید رابطه عاشقانه خود را خراب نکنید بهتر است برای حل مسائل به آرامی و با منطق پیش روید. علاوه بر این سعی کنید احساس انتقادپذیری را بالا ببرید و به صحبت بپردازید.

تاثیر عشق بر سلامت روان

تاثیر عشق بر سلامت روان

عشق ورزیدن همراه با محبت است. محبت نیز با حال خوب همراه است. زمانیکه عشق وارد زندگی شما می‌شود حال روحی بسیار عالی به سراغ شما می‌آید. همین امر سبب  خواهد شد که استرس از شما دور شده و سلامت روان شما، در نتیجه سلامت جسمتان نیز تامین گردد. برخی از تاثیرات فوق العاده عشق بر روی سلامت روان و جسم انسان عبارتند از:

 • باعث کمتر شدن سکته و حملات قلبی و مغزی خواهد شد.
 • طول عمر را افزایش می‌دهد.
 • استرس را کاهش می‌دهد.
 • افراد عاشق افسردگی کمتری به سراغشان می‌آید.
 • بیماری‌هایی مانند دیابت و فشارخون را کاهش می‌دهد.
 • برخی از عادات فرد رو به بهبودی می‌رود.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: عوامل موثر بر سلامت روان 

دشواری‌های عشق

این را باید بدانید که عشق هرگز آسان نبوده و مسیری پرپیچ و خم و دشواری دارد. همچنین باید بدانید که روابط عاشقانه هیچ فردی کامل نیست. همیشه در همه روابط نا‌امیدی، مشکلات و سوءتفاهم‌های فراوانی در روابط وجود خواهد داشت. همانطور که گفتیم عشق با احساسات مثبت همراه است می‌تواند احساسات منفی را نیز در خود داشته باشد. برخی این دشواری‌های عشق عبارتند از:

 • حسادت ورزیدن
 • افزایش اضطراب و استرس
 • پیدایش وسواس فکری
 • غمگین شدن
 • پیدایش حس مالکیت

تمامی این احساسات منفی در روابط عاشقانه تمامی افراد در کل جهان وجود دارد. پس اگر شما این نشانه‌ها را در رابطه خود دارید نباید نگران باشید. باید بدانید که این احساسات کاملا طبیعی است و اگر در یک رابطه واقعی وجود نداشته باشد، باید به بودن عشق در آن شک کرد. بهتر است بعد از پدیدار شدن این احساسات، خود را به یک بهترین دکتر روانشناس معرفی کرده و از او راهنمایی‌های مفیدی برای کنترل این احساسات منفی دریافت کنید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: رابطه پایدار

کلام آخر

حس عشق یکی از بزرگترین و ارزشمندترین احساسات در جهان است که تمامی افراد در تمامی فرهنگ‌ها به آن اعتقاد داشته و آن را بزرگ و قدیس می‌دانند. از این رو باید در انتخاب فردی که لایق عشق شما باشد، دقت فراوانی داشته باشید. مرکز مشاوره روانشناسی آرامش من با حضور مشاورانی مجرب در همین حوزه می‌توانند به شما بهترین راهکارها را ارائه دهد. شما می‌توانید با هماهنگی از طریق تماس با پشتیبانی و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ، با مشاورین ما در تماس بوده و تجربیات جذابی را از عشق در زندگی خود داشته باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473