چطور حمایت عاطفی خود را نشان دهیم؟

حمایت عاطفی

تمام افراد در زندگی خود به دنبال حمایت می‌باشند. حمایت انواع و اقسام مختلفی دارد. حمایت در هر موردی در زندگی، می‌تواند باعث شود که فرد احساس خوشایندی داشته باشد. در رابطه عاطفی این موضوع پر رنگ‌تر می‌باشد. حمایت عاطفی، حمایتی است که وجود آن در رابطه عاطفی سالم ضروری است. این را باید بدانید که این حمایت باید از جانب هر دو نفر در رابطه باشد. نباید حمایت عاطفی تنها از جانب یک فرد در رابطه تامین شود. بلکه باید هر دو نفر تمام تلاش خود را کنند و با مهارت‌های تامین این حمایت و نیاز آشنا شوند، تا بتوانند یک رابطه عالی را با شریک خود تجربه کنند. از هین رو با ما همراه باشید تا در این مقاله با راهکارها و مهارت‌های به دست آوردن آن آشنا شوید.

حمایت عاطفی چیست؟

بسیاری از شما نمی‌دانید که حمایت عاطفی به چه معناست و ممکن است آن را با موارد دیگر اشتباه بگیرید. حمایت عاطفی یک روش است برای مراقبت و نشان دادن محبت به یکدیگر. این روش می‌تواند کلامی و غیرکلامی باشد. زمانی که به دیگران آن را نشان می‌دهید، به او یک اطمینان خاطر را نشان داده‌اید. حتی به آن‌ها نشان می‌دهید که آن‌ها را پذیرفته و چه میران ارزش و اهمیت نزد شما دارند. این موضوع بسیار مهم است. خودتان به این موضوع فکر کنید که اگر شخصی به شما حمایت عاطفی کافی را بدهد، تا چه حد از آن رابطه مطمئن می‌شوید و احساس خوبی در آن رابطه و به آن شخص دارید! قطعا این موضوع که به شما حس ارزشمندی بدهند، بسیار زیبا می‌باشد. پس تا جایی که می‌توانید به شریک خود حمایت عاطفی خودتان را نشان بدهید.

در مکان‌های مختلفی و از جانب افراد متفاوتی شما می‌توانید حمایت عاطفی را دریافت کنید. مانند:

 • در کنار خانواده
 • همکاران و دوستان خود
 • مشاوران
 • شبکه‌ها و برخی از گروه‌های اجتماعی آنلاین
 • در یک رابطه عاطفی

موراد بالا مکان‌ها و افرادی هستند که شما می‌توانید از جانب آن‌ها حمایت عاطفی را دریافت کنید. که این موضوع در همه موارد نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشند.

علت نیاز به حمایت عاطفی

حمایت عاطفی در رابطه، می‌تواند باعث اتفاقات بسیار شیرین و تاثیرات مثبتی در رابطه شود. یکی از تاثیرات مثبتی که بر روی افراد دارد این است که شخص احساس خوبی پیدا کرده و می‌تواند در برابر چالش‌ها و موقعیت‌ها، مقاومت کند.

البته باید این را بدانید که داشتن حمایت عاطفی در یک رابطه سخت است. حتی ممکن است در اوایل بسیاری از رابطه‌ها، این حس شکل نگیرد؛ و حتی در برخی از روابط مثل خانواده، همکاری و دوستان نیز وجود نداشته باشد. از این رو باید سعی و تلاش خود را کنیم که در هر رابطه جدی مثل رابطه عاشقانه، حمایت عاطفی را دریافت و تزریق کنیم. حامی بودن در یک رابطه می‌تواند باعث شود که در صورت بروز استرس و چالش بتوانید از پس آن به خوبی بر آیید، زیرا شما مطمئن هستید که یک حامی دارید.

از طرفی این حمایت می‌تواند رضایت عاطفی را تامین کند و منجر به یک عشق زیبا بین افراد می‌شود. پس می‌توان گفت داشتن وجود ان در رابطه موارد زیر را به همراه خواهد داشت.

بالا رفتن اعتماد به نفس

با حمایت عاطفی شما به شخص نشان می‌دهید که در هر شرایطی پشت او و تکیه گاه او هستید.  این موضوع باعث خواهد که شما به شخص مقابلتان احساس خوب بدهید و یا فردی که به شما حمایت خود را تزریق می‌کند، قطعا احساس خوبی را به شما هدیه می‌دهد. احساسی که خود را باور داشته باشید و خود را دوست بدارید. از این رو اعتماد به نفس و عزت نفس شخص روز به روز افزایش می‌یابد.

بهبود مهارت‌های ارتباطی

زیرا با حمایت عاطفی مناسب، شخص می‌تواند ترس خود از جامعه را از دست بدهد. و همین طور اعتماد به نفس خوبی داشته باشد. از این رو با حمایت عاطفی مناسب می‌تواند یک مهارت ارتباطی خوب را داشته باشد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: چطور مهارت ارتباطی خود را افزایش دهیم؟

تسلط یافتن بر روی رابطه

باعث تسلط یافتن شما بر روی رابطه عاطفی خود و هر رابطه دیگر که دارید خواهد شد. زمانی که شما در یک رابطه عاطفی و هر رابطه‌ای که قرار دارید، حمایت عاطفی از آن دریافت می‌کنید و به شخص مقابل خود نیز این حس را می‌دهید، در حقیقت آن رابطه را محکم‌تر می‌کنید. زیرا حمایت عاطفی نشان دهنده ارزش و خواستن شخص در یک رابطه است.

حمایت عاطفی چیست

فواید داشتن حمایت عاطفی

فواید بسیار زیادی در پی داشتن یک حمایت عاطفی سالم در رابطه وجود دارد. از مهم‌ترین فواید داشتن آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کاهش استرس روزمره و مزمنی که ما روزانه با آن سر و کار داریم
 2. کاهش ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و بیماری‌های فشار
 3. کاهش ابتلا به اختلالات روانی
 4. باعث تقویت هوش هیجانی افراد خواهد شد
 5. اضطراب و افسردگی را به شدت کاهش می‌دهد.
 6. محافظت از شخص در برابر برخی چالش‌های زندگی که به شدت سخت هستند.
 7. سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.
 8. روابط را بهبود می‌بخشد.
 9. باعث مرگ و میر کمتر خواهد شد.
 10. می‌تواند باعث بهبود برخی از بیماری‌های روانی شود.

نحوه حمایت عاطفی

نحوه حمایت عاطفی از یک شخص به عوامل زیادی بستگی دارد. این که شما در یک رابطه عاشقانه و عاطفی باشید، یا در رابطه دوستانه و یک رابطه خانوادگی، باید بتوانید به شخص آن را نشان بدهید. برخی از راهکارها وجود دارد که شما می‌توانید با انجام آن‌ها حمایت عاطفی خود را به شخص نشان دهید. مانند:

 • توجه و تمرکز خود را بر روی شخص بگذارید.
 • حد و مرز را تعیین کرده و برای حد و مرز شخص مقابل خود احترام قائل باشید.

حتما بخوانید: چطور در رابطه حد و مرز سالم تعیین کنیم؟

 • با شخص مقابل خود باز صحبت کنید. به او اجازه دهید تا تمام حرف‌هایش را بدون ترس به شما بزند.
 • سعی کنید به او با دقت گوش دهید.
 • او را لمس کنید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید. به بیان ساده‌تر از زبان بدن استفاده نمایید.
 • احساسات شخص را بشناسید و با او همدردی کنید. در حقیقت تمام تلاش خود را کنید تا درک خود را به او نشان دهید.
 • در رابطه با سخنان فرد فکر کرده و سخنان او را به طور خلاصه برای خودش بیان کنید. این کار باعث می‌شود شخص مطمئن شود که شما به حرف او دقت کرده‌اید.
 • به عنوان یک پشتیبان با او برخورد کنید. حمایت خود را به خوبی به او نشان دهید.
 • به او بگویید که هر احساسی دارد منطقی است و حق با اوست.
 • عشق و محبت را به او نشان دهید و او را در آغوش بکشید و سعی کنید به او بهترین راه‌حل و راهکار را در هر شرایطی نشان دهید.

نحوه نشان دادن حمایت عاطفی

نشانه‌های نبود حمایت عاطفی در رابطه

برخی نشانه‌ها وجود دارد که به شما هشدار می‌دهد رابطه شما دچار نبود حمایت عاطفی است. در این لحظه است که شما باید به فکر فرو رفته و این مساله را حل کنید. زیرا به مرور زمان رابطه شما رو به خرابی خواهد رفت. برخی از این نشانه‌ها و علائم عباتند از:

 1. شما با شریک عاطفی خود احساس دوری می‌کنید.
 2. درست است که زیر یک سقف با یکدیگر زندگی می‌کنید، اما هریک زندگی جداگانه‌ای دارید.
 3. شما با همسر و یا شریک عاطفی خود در رابطه با احساساتتان صحبت نمی‌کنید.
 4. از نظر فیزیکی به همسر و شریک خود نزدیک نمی‌شوید.
 5. برای اینکه با یکدیگر حرف بزنید و به یکدیگر گوش بدهید هیچ تلاشی نمی‌کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای یافتن راه‌حل و ایجاد یک حمایت عاطفی سالم، نزد یک مشاور خوب و یا رواندرمانگر بروید. متخصصین می‌توانند به شما در این باره کمک کرده و بهترین راهکارها را ارائه دهند. از این رو می‌توانید به بهترین مرکز مشاوره در تهران یا منطقه خود رفته و با یک درمانگر جلسات خود را به صورت فردی و یا زوجین شروع کنید.

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که ما در جامعه و بین افرادی زندگی می‌کنیم که هر یک رفتار و شخصیت منحصر به فرد خودش را دارد. از این رو نمی‌توانیم دیگران را تغییر بدهیم. پس بهترین کار در رابطه این است که ابتدا بر روی خودمان کار کنیم. حمایت عاطفی خود نسبت به شخص مقابل را بالا ببریم تا آن فرد نیز بتواند بر روی خودش کار کند. کلینیک آرامش من نیز با سالیان سال تجربه در این زمینه همه روزه در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید با تعیین وقت قبلی از طریق شماره‌های داخل سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین ما به راحتی در تماس باشید. همچنین می‌توانید طریقه ارتباط خود با مشاورین ما را طبق علاقه خود انتخاب نید. می‌توانید از طریق  مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و یا حضوری با متخصصین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473