خیانت به همسر

خیانت به همسر

بسیاری از افراد در طول زندگی با خیانت روبرو شده‌اند. این اتفاق، آسیب‌های بسیار وحشتناکی را به انسان وارد می‌کند. به طوریکه به آن ترومای خیانت نیز گفته می‌شود و یکی از چالش‌های تلخ زندگی افراد می‌باشد. برخی افراد در مواجهه با این موضوع، چشم‌های خود را بسته و روی آن درپوش می‌گذارند. اما برخی دیگر از افراد از این موضوع بی‌خبر می‌مانند. برخی دیگر نیز از حق خود دفاع کرده و با خیانت مبارزه می‌کنند. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با این موضوع و راه‌های مقابله با آن و همچنین نشانه‌های خیانت به همسر آشنا سازیم.

خیانت به همسر یعنی چه؟

انواع مختلفی از خیانت وجو دارد. خیانت به همسر یکی از انواع خیانت‌هاست که امروزه بسیار زیاد شاهد آن هستیم؛ و یکی از بدترین خیانت‌هاست که با درد عاطفی شدیدی همراه است. در این نوع خیانت، شریک عاطفی به شما آسیب روحی شدیدی وارد می‌کند. اینکه فردی را به شما ترجیح می‌دهد، بسیار تلخ و زجرآور است. همسر شما فردیست که به او اعتماد کرده و او را به عنوان همراهتان تا آخر عمر برگزیده‌اید. زمانی که با خیانت او روبرو می‌شوید، احساس آسیب‌پذیری ناگهانی، به سراغ شما می‌آید.

زمانیکه شما با خیانت همسرتان روبرو می‌شوید، گوشه‌گیر شده و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. احساساتی مانند عصبانیت و خشم فراوان به سراغ شما خواهد آمد و ممکن است که دائما خودتان را سرزنش کنید. طبق آمار، 30 تا 60 درصد افرادی که با خیانت همسرشان روبرو شده هستد، دچار اختلالات افسردگی، اضطراب و استرس بعد از حادثه شده‌اند. همین موضوع سبب خواهد شد که فرد نسبت به روابط بی‌اعتماد شود و سلامت روان او دچار اختلال گردد.

حتما بخوانید:

نشانه‌های خیانت

بسیاری از شما ممکن است که به اشتباه خیال کنید همسرتان به شما خیانت می‌کند. یا نشانه‌هایی را در همسر خود مشاهده می‌کنید که به او مشکوک می‌شوید. ممکن است تشخیص شما درست یا نادرست باشد. اما این را بدانید که اگر به اشتباه به همسرتان مشکوک شوید و به او تهمت خیانت بزنید، زندگیتان را در خطر انداخته‌اید. ما در این قسمت به برخی از نشانه‌های خیانت اشاره می‌کنیم تا شما بتوانید بهتر این موضوع را تشخیص دهید. مانند:

 • یکی از اولین نشانه‌های خیانت این است که همسر شما زمان بیشتری را نسبت به روزهای قبل، در بیرون از خانه می‌گذراند. اگر برای طولانی مدت این اتفاق رخ داد، می‌توان گفت که یکی از نشانه‌های خیانت همسرتان به شماست.
 • یکی دیگر از نشانه‌های خیانت به همسر، دروغ گفتن است. زمانی که در زندگی زناشویی عدم صداقت ظاهر شود، آن زندگی ارزش خود را از دست می‌دهد. همسرتان ممکن است در رابطه با خیانت خود به شما دروغ بگوید.

نشانه‌های دروغ گویی در ارتباط با خیانت

از دیگر نشانه‌های دروغ‌گویی در ارتباط با خیانت همسرتان، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. زمانی که از او سوالی می‌پرسید، عصبی و کلافه می‌شود.
 2. دوستان همسرتان که از این قضیه اطلاع دارند در کنار شما مضطرب هستند.
 3. به نظر خودتان همسر شما رازدار شده و دیگر همانند قبل، با شما صحبت نمی‌کند.
 4. طبق شناختتان از همسر خود، متوجه خواهید شد که او به شما دروغ می‌گوید.
 5. بی تفاوت شدن، از دیگر نشانه‌های خیانت است که می‌تواند در هر فردی نمایان شود. همسر شما دیگر مثل قبل نسبت به مواردی که عاشق آن‌ها بود، واکنشی نشان نمی‌دهد. ممکن است در رابطه با شما سرد شود، همچنین تغییر در روابط جنسی نیز از نشانه‌های این بی تفاوتی و خیانت اوست.
 6. تغییر در مسائل مالی نیز نشان می‌دهد که امکان این وجود دارد، همسر شما خیانت می‌کند. به عنوان مثال دیگر هزینه‌هایی را که در قبل برای زندگی، خرید، سفر و برای شما می‌کرد را کنار گذاشته باشد. یا خارج شدن پول از حسابش بیش از اندازه و عجیب باشد. پول مساله‌ی بسیار مهمی بین شما و همسرتان شود. می‌تواند نمایانگر خیانت همسرتان به شما باشد.
 7. زمانیکه نزدیک تلفن همراهش می‌شوید، بی‌قرار می‌شود و احساس خطر می‌کند. همیشه رمز گوشی خود را از شما پنهان می‌کند و ناراحت از این می‌شود که چرا به شما اجازه داده به تلفن همراهش دسترسی داشته باشید.

حالات زن و مرد بعد از خیانت

خیانت امریست که نمی‌توان آن را بخشید. آسیب‌های فراوانی که خیانت به انسان وارد می‌کند را نمی‌توان با دردهای عاطفی دیگر مقایسه نمود. برخی از خانم‌ها و آقایان در طول زندگی خود با خیانت روبرو می‌شوند. طبیعی است که بعد از مواجهه با این ترومای شدید، آن‌ها دچار برخی حالات شوند که زندگی آنان را دچار اختلال می‌کند. برخی از این حالات عبارتند از:

 • یک زن یا مرد پس از خیانت دیدن حس می‌کند که رها شده است. حس یک تیکه بی‌ارزش شده را دارد که از جانب همسری که به او اعتماد کامل داشته دور انداخته شده است.
 • بعد از خیانت، زن یا مرد نسبت به همسرش حس انزجار پیدا می‌کند. از اینکه در فکر خود او را با یک زن و یا یک مرد دیگر تصور کند، متنفر است و این تنفر را نسبت به همسرش خواهد داشت.
 • آقا یا خانم احساس ناامیدی می‌کند. احساس می‌کند که دیگر هیچ انگیزه و امیدی برای ادامه زندگی وجود ندارد.
 • وضعیت روحی زن یا آقایی که به او از جانب همسر خیانت شده، به شدت به هم می‌ریزد. این بهم ریختگی تا جایی پیش می‌رود که آنان احساس فروپاشی می‌کنند.
 • سردرگمی شدید به سراغشان می‌آید. (حتما بخوانید: راه‌های مقابله با سردرگمی)

تمام این حالات، از حالات اصلی یک خانم و یک آقا بعد از دیدن خیانت همسرش است. افسردگی، استرس، وسواس فکری و جنون از دیگر عوارضی است که دامن گیر بانوان و آقایان بعد از خیانت همسر و شریک عاطفی آنان خواهد شد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تست وسواس فکری

نشانه‌های خیانت همسر

خیانت به همسر در قرآن

خداوند در قرآن کریم بندگانی را که خیانت می‌کنن، محکوم کرده و آنان را از عواقب این کار آگاه کرده است. کاری که مرد یا زن با جنس مخالفی که با آنان محرم نیست انجام دهند، قبل از اینکه حق انسانی باشد، حق خداوند است. وفای به عهد از واجبات دین اسلام است. شکستن تعهد و خیانت، در اسلام حرام شمرده می‌شود و بخششی وجود ندارد.

در مقابل خیانت همسر چه واکنشی نشان دهیم؟

وقتی فردی به شما خیانت کند، شما احساس بد و حتی بیمارگونه خواهید داشت. اعتماد که بشکند به همین راحتی ترمیم پیدا نخواهد کرد. از همین رو مقابله با این موضوع نیز بسیار سخت و دشوار خواهد بود. اما باید بدانید که چگونه با فردی که به شما خیانت کرده مقابله نمایید. برخی از این راهکارها برای مقابله با خیانت همسر عبارتند از:

 • بهتر است در اولین قدم قبول کنید، بپذیرید که به شما خیانت شده است. انکار نسبت به این موضوع فقط باعث اذیت و آزار روانی شما خواهد شد.
 • در قدم بعدی و بعد از پذیرش موضوع، بهتر است به همسرتان فرصت دهید تا توضیح بدهد که چرا این کار را انجام داده است. بگذارید خودش را توضیح دهد و به او فرصت برای این کار را بدهید.
 • از دید او به قضیه نگاه کنید. از آنجایی که همسر شماست و شما نیز نیاز به یک زندگی خوب دارید بهتر است برای چند وقت خودتان را جای او بگذارید.
 • زمانی که همسرتان فکر می‌کند که به شما خیانتی نکرده، تمام احساسات و ناراحتی‌های خود را به او نشان دهید.
 • از برنامه آینده خود صحبت کنید و برای او روشن کنید که از او چه می‌خواهید تا او نیز مسیرش روشن شود.
 • اگر می‌خواهید با او ادامه دهید، به او اعتماد کنید. اگر احساس می‌کنید ذره‌ای به او بی‌اعتماد می‌مانید، بهتر است رابطه را تمام کنید.
 • حتما به یک درمانگر مراجعه کنید و تحت نظر باشید تا بتوانید بهتر و راحت از این موضوع سخت عبور کنید.

حتما بخوانید: مشاوره طلاق

کلام آخر

خیانت به همسر امریست که نابخشودنی می‌باشد. نمی‌توان از خیانت به راحتی گذشت. سلامت روان افراد پس از این موضوع به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد دچار اختلالات روانی مختلفی می‌شود. از همین رو بهتر است در صورت مواجهه با این موضوع سریع‌تر به یک متخصص و مشاوره مراجعه کنید و با او صحبت کنید. مرکز مشاوره روانشناسی آرامش من هم روزه در خدمت شما هستند تا شما را در این مسیر عبور از ترومای سخت خیانت راهنمایی کنند.

 منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473