زندگی برای مردان بعد از طلاق چگونه است؟

مردان بعد از طلاق

 مرحله‌ای از زندگی است که هرگز نمی‌توان آن را فراموش کرد و زخم آن همیشه بر روی دل باقی می‌ماند. همانطور که می‌دانیم زن و مرد از همه نظر با یکدیگر متفاوت هستند. در طلاق نیز واکنش و مراحل عبور از آن برای مرد و زن با یکدیگر کاملا فرق دارد و هر یک به گونه‌ای خاص با آن کنار می‌آیند. در این مقاله ما در رابطه با چگونگی کنار آمدن عملکرد مردان بعد از طلاق صحبت خواهیم کرد. اگر می‌خواهید بدانید که طلاق چگونه یک مرد را تغییر می‌دهد و آیا مردان بعد از طلاق به سختی با آن کنار می‌آیند یا خیر با ما همراه باشید.

چگونه طلاق مردان را تغییر می‌دهد؟

مردان بعد از طلاق بسیار تغییر می‌کنند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که مردان پس از طلاق اذیت شده و به شدت دچار تغییر می‌شوند. اولین دلیل که بر مردان تاثیر بسیاری دارد، این است که سلامت عاطفی آنان کاهش می‌یابد. مردان بعد از طلاق احساساتی مانند خشم، نفرت، غم و برخی از بیماری‌های روحی را، بیشمار تجربه خواهند کرد.

 مردان بعد از طلاق، دائما در ذهن خود این باور را پرورش می‌دهند که پدر و همسر خوب و مناسبی برای فرزندان و همسرشان نبوده‌اند. همین موضوع می‌تواند مردان را منزوی کرده و عزت نفس آنان را سرکوب کند.

 دلیل مهم دیگری که باعث تغییر یک مرد بعد از طلاق می‌شود این است که احساس کند از جانب فرزندش طرد شده است. این احساسات به شدت می‌تواند مردان را بعد از طلاق تغییر دهد. اما برخی دیگر از دلایل هستند که می‌توانند یک مرد را بعد از طلاق آزار داده و باعث تغییر آنان در جهت منفی شود. در ادامه این دلایل را بیان خواهیم کرد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور با احساس طرد شدن کنار بیایم

دلایل تغییر مردان بعد از طلاق

در قبل به چند مورد اساسی و رایج که باعث می‌شود مرد بعد از طلاق تغییر کرده و احساس ناخوشایندی داشته باشد را اشاره کردیم. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم برخی دیگر از دلایل را که علت اصلی تغییرات مرد بعد از طلاق است را برای شما عزیزان بیان کنیم. این دلایل عبارتند از:

مرد دائما خودش را سرکوب می‌کند

طلاق برای یک مرد بسیار سخت است، زیرا دائما اینا این احساس را دارد که برای همسر و فرزندانش کافی نبوده و مردانگی لازم را نداشته است. اگر یک مرد دائم به سرکوب کردن عاطفی خودش مشغول باشد، ضربه بزرگی خواهد خورد. باید این احساسات خود را با یک دوست و یا یک درمانگر به اشتراک بگذارد تا آن‌ها بتوانند او را کمک کنند.

یک مرد بعد از طلاق تنها و منزوی می‌شود

طلاق برای یک مرد می‌تواند احساس تنهایی شدید را به همراه خودش بیاورد. همین امر باعث منزوی شدن او در اجتماع و در خانواده خواهد شد. زیرا یک مرد احساس می‌کند که بعد از طلاق دیگر جایگاهی در خانواده و در بین دوستان خود نخواهد داشت. همچنین به این فکر می‌کند که این اتفاق تلخ تنها برای اوست که رخ داده، تنها بودن می‌تواند برای او بیماری افسردگی را به همراه داشته باشد.

دلایل تغییر مردان بعد از طلاق

ممکن است وارد یک رابطه غلط شود

برخی از آقایان بعد از طلاق سریعا وارد یک رابطه دیگر می‌شوند. زیرا فکر می‌کنند که از تنهایی درآمده و می‌توانند دوباره زندگی خوبی را از نو شروع کنند. اما شروع یک رابطه سریع و بدون فکر بعد از طلاق آسیب و ضرر بسیار فراوانی دارد. قبل از اینکه بخواهید بعد از طلاق وارد یک رابطه جدید شوید، بهتره که ابتدا مراحل طلاق خود را پشت سر بگذارید و از آن رهایی یابید.

حتما بخوانید: مشاور طلاق

مرد بعد از طلاق از نظر مالی آسیب می‌بیند

برای برخی از مردان طلاق می‌تواند آسیب فراوانی از نظر مالی به او برساند. به عنوان مثال پرداخت مهریه و نفقه به همسر یا فرزند می‌تواند برای او سنگین باشد. برخی نیز مجبور به فروختن اموال خود، مانند ماشین و یا خانه می‌شوند که بتوانند از عهده پرداخت مهریه و یا نفقه بر بیایند. همین موضوع می‌تواند یک مرد را بعد از طلاق به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث تغییر او شود.

سرزنش کردن خود

می‌دانیم که دلیل طلاق زوجین مقصر بودن هر دو طرف است و نمی‌توان گفت که یک طرف بیشتر از دیگری تقصیر کار است. اما در بیشتر فرهنگ‌‌ها و جوامع مرد را مقصر طلاق و جدایی می‌دانند. همین موضوع سبب می‌گردد که مردان بعد از طلاق دائما خودشان را سرزنش کنند. این موضوع باعث می‌شود که سلامت روان مردان بعد از مدتی به شدت آسیب ببیند و فرد دچار اختلالات روانی بسیاری گردد که در ادامه زندگی او اختلال ایجاد می‌کند.

این دلایل از دلایل مهمی بود که می‌تواند باعث تغییر یک مرد بعد از طلاق او گردد. دلایل بسیار دیگری مانند ترس از شروع دوباره، تغییر در زندگی اجتماعی، ترس از دست دادن فرزندان و… نیز وجود دارند. این دلایل نیز به اندازه خودشان برای فرد خطرناک هستند و می‌تواند مردان را بعد از طلاق به شدت دچار تغییرات روحی و رفتاری کند.

مراحل طلاق برای یک مرد

می‌دانیم که طلاق صرف نظر از جنسیت، چگونه می‌تواند تاثیرات بسیار بدی بر روی افراد بگذارد. در اکثر جوامع تاثیر طلاق را بر روی کودکان و زنان بررسی کرده‌اند، اما باید بدانیم که طلاق تاثیرات به شدت بدتری را بر روی مردان می‌گذارد. در حقیقت مراحل طلاق برای مردان می‌تواند بسیار دردناک، و گذر از این مراحل نیز به شدت سخت باشد. مراحل طلاق برای یک مرد عبارتند از:

مرحله اول: انکار

بیشتر طلاق‌ها از جانب زن است، تا آقایان. به همین دلیل بعد از طلاق، مردان چند وقتی را در مرحله انکار و شوک به سر می‌برند.

مرحله دوم: درد و غم

بعد از گذر از مرحله انکار، نوبت به مرحله درد و اندوه می‌رسد. در این مرحله مردان دچار غم و اندوه فراوانی می‌شوند.

مرحله سوم: عصبانیت

بعد از اینکه مرحله انکار و غم را پشت سر می‌گذارند، در اینجاست که به مرحله عصبانیت می‌رسند. در این مرحله است که نمی‌توانند خشم خود را کنترل کنند و دچار سرکوب عاطفی شدید می‌شوند.

مرحله چهارم: تنها شدن و افسردگی

آقایان بعد از مرحله سوم دائما خودشان را سرزنش می‌کنند و در تنهایی خود فرو می‌روند. همین موضوع باعث خواهد شد که افسردگی به سراغ او آید و به فردی منزوی تبدیل شود.

مرحله پنجم: تخریب و یا تغییر زندگی

اگر مردان بعد از طلاق مدت زمان بیشتری را در مرحله چهارم بمانند، آسیب بسیار زیادی را به خود و سلامت روانشان وارد می‌کنند. تنها شدن و افسردگی آن‌ها را تبدیل به یک فرد منفی کرده که زندگی آنان را دچار تغییر و حتی تخریب فراوان می‌کند.

مرحله ششم: پذیرفتن و ادامه دادن

این مرحله برای مردانی است که از پنج مرحله قبلی عبور کرده و طلاق و جدایی را پذیرفته‌اند. می‌توانند وارد یک رابطه سالم شده و عشق را تجربه کنند.

مراحل طلاق برای یک مرد

یک مرد چگونه طلاق را پشت سر بگذارد؟

مردان بعد از طلاق باید بتوانند مراحل را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی خود بازگردند. باید بدانند که طلاق ممکن است برای هر فردی اتفاق افتد و بدانند که در این مسیر تنها نیستند. باید بیاموزند که طلاق را بپذیرید، و با آن کنار آیند. برخی از نکات و راهکارها وجود دارد که می‌توانند با انجام آن‌ها طلاق را به راحتی پشت سر بگذارند. مانند:

  1. هویت اصلی خودتان را بازگردانید.
  2. بلافاصله بعد از طلاق وارد یک رابطه جدید نشوید.
  3. به خودتان اجازه دهید تا غصه خورده و ناراحت باشید.
  4. با فرزندانتان در ارتباط بوده و روی آن کار کنید.
  5. با دوستان خود در ارتباط بوده و تفریح را از دست ندهید.
  6. به رواندرمانگر و مشاورین طلاق مراجعه کنید.

ازدواج مردان بعد از طلاق

همانطور که بارها به آن اشاره نمودیم، بلافاصله بعد از طلاق نباید وارد رابطه شد و یا ازدواج کرد. حداقل باید به خودتان فرصت دهید و مراحل طلاق را پشت سر بگذارید تا بتوانید ازدواج کرده و تشکیل زندگی دهید. این را هم باید بدانید که شما باید خودتان را به عنوان فردی که یکبار ازدواج کرده و یا فرزندی داشته، آماده کرده تا یک همسر و پدر فوق‌العاده برای همسر و فرزندان جدیدتان باشید. اگر بعد از طلاق دوباره تصمیم به ازدواج گرفتید، می‌توانید با مشاور ازدواج در تماس بوده و از آن‌ها در این باره مشورت بگیرید.

کلام آخر

طلاق امریست که نمی‌توان آن را فراموش کرد و آسیب‌های فراوان جسمی و روحی به مردان بعد از طلاق وارد می‌کند. اما مساله‌ای که مهم است این می‌باشد که شما بتوانید مراحل طلاق را پشت سر گذاشته و به راحتی از آن عبور کنید و یک زندگی جدید را آغاز نمایید. شما می‌توانید از طریق شماره درج شده و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ تصویر، با مشاورین و متخصصین کلینیک روانشناسی آرامش من در تماس بوده تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473