روش‌هایی برای تغییرات مثبت در زندگی

تغییرات مثبت در زندگی

در زندگی باید در جهت مثبت، تغییراتی داشته باشیم تا بتوانیم از داشتن زندگی سالم و روانی سالم‌تر لذت ببریم. انسان‌ها همیشه در تلاش هستند که تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنند. اما ممکن است برخی از رفتارها در وجود ما ریشه کنند و تبدیل به عادات روزانه و رفتاری ما شوند. برای تغییر اینگونه رفتارها باید تلاش بسیاری کرد. تغییرات مثبت در زندگی برای افراد، بسیار سودمند است. شما می‌توانید با ایجاد تغییرات مثبت رفتاری سبک زندگی خود و موفقیت در کار خود را بهبود بخشید. بسیاری از شما به دنبال ایجاد تغییرات در زندگی خود می‌باشید، اما نمی‌دانید که باید از کجا شروع کنید. ما در این مقاله شما را بیشتر با این موضوع آشنا خواهیم کرد.

تغییرات مثبت یعنی چه؟

تغییرات مثبت در رابطه به کاری انجام می‌شود، که نتیجه آن مثبت واقع شود. در هنگام تغییرات مثبت ممکن است شما با احساسات مختلف سختی و آسانی این مسیر، روبرو شوید. ممکن است این تغییرات مثبت بزرگ و یا کوچک باشند. برای برخی نیز امکان دارد که این تغییرات در مدت زمان طولانی و یا مدت خیلی کوتاهی رخ دهد. اگر شما در حین رسیدن به نتایج در تغییرات خود، حس خوبی داشته باشید، یعنی آن تغییرات مثبت می‌باشد. زیرا تغییرات مثبت است که سلامت روان شما و حال درونی شما را بهبود می‌بخشد.

حتما بخوانید: تست شخصیت

نشانه‌های تغییرات مثبت زندگی

شما با دیدن تغییرات مثبت در زندگی، دارای روحیه عالی و انگیزه فراوان خواهید شد. اما باید بدانید که چه عواملی نشان دهنده این تغییرات در زندگی شما هستند. بسیاری از شما نشانه‌های مثبت گرایی در زندگی را نمی‌شناسید و بدون توجه از کنار آن‌ها عبور می‌کنید. با دیدن تغییرات مثبت در زندگی، شما اعتماد به نفس بیشتری یافته و شخصیتتان به سمت بهتر شدن رشد خواهد کرد. از این رو شناختن نشانه‌های تغییر و تحول مثبت زندگی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. چند نشانه که باعث می‌شود شما این تغییرات را در زندگی خود را ببینید و بهتر آن‌ها را درک کنید:

ظرفیت احساسات

تغییرات مثبت سبب می‌شود که احساسات منفی مانند ناامیدی، غم، ترس، شرم از ما دور شود. این مثبت گرایی با دور کردن احساسات منفی، احساسات مثبت را جایگزین آن‌ها می‌کند. پس زمانیکه شما به سمت نکات مثبت جذب شدید، بدانید که تغییرات مثبتی در زندگی شما در حال رخ دادن می‌باشد.

زبان بدن ما

بسیاری از شما در موقعیت‌های سخت ممکن است با زبان بدن خود حرکاتی را انجام دهید که منفی باشند. مانند اخم کردن، نگاه خشمگین، تکان دادن دست و پا و… این موضوع ممکن است در بسیاری از شرایط تبدیل به عادت شما شود و به طور همیشگی زبان بدنتان به این صورت واکنش نشان دهد. اما با تغییرات مثبت در زندگی زبان بدن ما تغییر می‌کند. زبان بدن با تغییرات مثبت تبدیل به لبخند زدن، گشاده رویی و مهربانی می‌شود.

تغییراتی در سلامت روان و سلامت جسمی

زمانی که تغییرات مثبت در زندگی شما رخ می‌دهد سلامت روان و جسم شما نیز رو به بهبودی خواهد رفت.  همانطور که می‌دانید استرس و اضطراب، ترس و افسردگی بر روی سلامت جسم و روان ما تاثیرات مخربی را بر جای می‌گذارد. با تغییرات مثبت در زندگی استرس و اضطراب و دیگر اختلالات از ما دور می‌شود. به همین دلیل بهبودی سلامت روان و جسم ما حاصل خواهد شد.

نوع تفکر

یکی از نشانه‌های مهمی که شما با تغییرات مثبت در زندگی خود احساس می‌کنید تغییر در نوع تفکر شماست. این تغییرات سبب خواهد شد تفکرات شما مثبت و دل‌نشین‌تر باشد. شما را از افکار منفی و پوسیده دور می‌سازد. تفکر و ذهن شما از بهم ریختگی نجات یافته و به سمت شفافیت راهی می‌شود. از بین رفتن نگرانی و شک و نشخوارهای ذهنی نیز با ایجاد تغییرات مثبت در زندگی امکان پذیر است.

بهبود روابط

بسیاری از افراد که به دنبال تغییرات مثبت در زندگی خود نیستند اغلب تنها هستن و دوستانی ندارند. این افراد در روابط عاطفی و اجتماعی خود با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. زمانی که این افراد تغییرات را در زندگی خود را شروع می‌کنند دیدشان نسبت به اطرافیان بهتر شده و با صمیمیت و مهربانی بیشتری برخورد می‌کنند. همین موضوع سبب می‌شود تا کم کم روابط عاطفی و اجتماعی خوب و سالمی را داشته باشند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: پایداری روابط

ارتباط شما با دیگران

ممکن است شما فردی باشید که با فرستادن پیام‌ها منفی و سرد، دیگران را از خود دور سازید و رفتار خوبی با افراد برقرار نکنید. زمانیکه تغییرات مثبت در زندگی ظاهر می‌شود خواهید دید که چگونه ارتباط شما با دیگران صمیمی و عالی شده است.

 

ارتباط دیگران با شما

به دنبال بهتر شدن روابط شما با مردم، آن‌ها نیز با میل و اشتیاق و بدون ترس به سمت شما خواهند آمد. با ایجاد تغییر و تحول مثبت مردم در شما یک روحیه قوی و یک فرد موفق و بی‌‌نظیر را می‌بینند که می‌خواهند با او در ارتباط باشند. زمانی که مردم به سمت شما جذب شدند، بدانید که در راستای تغییرات مثبت قدم برداشته‌اید.

تغییرات مثبت رفتاری

تغییرات مثبت رفتاری

تغییر رفتار یعنی، تغییر عادات و رفتارها در طولانی مدت. تغییرات مثبت رفتاری کوچک نیز می‌توانند تاثیرات بسیار مثبتی را بر روی زندگی و روان شما و حتی اطرافیانتان بگذارد. پس نیازی نیست که شما نگران از این باشید که چگونه تغییرات را آغاز کنید و از آن بترسید. شروع و آغاز یک عادت و رفتار جدید نیاز به صبر و زمان دارد. اما اگر بتوانید با انجام برخی تغییرات کوچک شروع کنید نصف بیشتر راه را رفته‌اید. برخی از این تغییرات مثبت رفتاری که می‌توانید از همین امروز آن‌ها را شروع کنید به شرح زیر می‌باشد:

 1. ورزش کردن را در برنامه روزانه زتدگی خود قرار دهید.
 2. خواب کافی و لازم داشته باشید تا در طول روز پر انرژی باشید.
 3. تغذیه سالم داشته و یک عادت غذایی سالم را برای خود ایجاد کنید.
 4. بر روی یک کاری تمرکز کنید که به هدفتان برسید.
 5. احساسات و افکار و هدف‌های خود را یادداشت کنید.
 6. برنامه روزانه خود را بنویسید.
 7. در روز سی دقیقه پیاده روی داشته باشید.
 8. مراقبه و مدیتیشن انجام دهید.
 9. یک دوست حامی داشته و با او در طول روز صحبت کنید.
 10. دائما شکرگزاری کنید و جملات مثبت را در زندگی به کار ببرید.

با شروع همین عادات و رفتارهای مثبت شما می‌توانید گامی بزرگ به سمت تغییرات مثبت در زندگی قدم بردارید. پس از همین امروز شروع کنید. شما می‌توانید برای گرفتن مشورت و راهکارهای دیگر از یک متخصص و بهترین روانکاو نیز در مرکز مشاوره روانشناسی کمک بگیرید تا شما را در مسیر تغییر، راهنمایی کنند.

برای تغییر از کجا شروع کنیم؟

بسیاری از افراد در برابر تغییر، مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می‌دهند. برخی بر این باور هستند که هرگز تغییر نخواهند کرد و تلاش برای تغییر یک امر بیهوده است. این افراد تصور می‌کنند که تغییر باید بسیار بزرگ باشد و بسیاری از موارد را باید فدای این تغییرات در زندگی کرد. اما نمی‌دانند که تغییرات کوچک است که اهمیت دارد. با تغییر دادن موارد کوچک است که می‌توانید به تغییرات بزرگ دست یابید. در این قسمت از مقاله به برخی از راهکارها برای شروع تغییر در زندگی اشاره می‌کنیم. برخی از این راه‌ کارها عبارتند از:

 1. عادات قدیمی را رها کنید.
 2. گذشته خود را پشت سر بگذارید.
 3. افکار منفی را از خود دور سازید.
 4. شکست را بپذیرید.
 5. شاد باشید.
 6. موارد سمی را که حال شما را خراب می‌کند به راحتی کنار بگذارید.
 7. بر روی باورهای خود تعصب الکی نداشته باشید.
 8. انتظارات غیر واقعی نداشته باشید.
 9. سعی نکنید که همه چیز را کنترل کرده و به بهترین نحو انجام دهید.
 10. به خودتان اهمیت بدهید.
 11. رویا پردازی کنید و آن‌ها را یادداشت نمایید.
 12. به خودتان زمان کافی برای تغییر را بدهید.
 13. اراده داشته باشید و قوی باشید.
 14. صبور باشید.
 15. برنامه ریزی بسیار مهم است، با برنامه ریزی در مسیر تغییر، حرکت کنید.
 16. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
 17. رقابت را در مسیر تغییر وارد نکنید.
 18. به دیگران عشق بورزید.
 19. تمام چیزهایی که به شما انگیزه می‌دهد را پیدا کرده و روزانه با آن‌ها سر و کله بزنید.
 20. برای تغییرات مثبت در زندگی خود، هدف داشته باشید و به آن فکر کنید. قطعا به آن دست خواهید یافت.

لیست تغییرات مثبت در زندگی

لیست تغییرات در زندگی

در زندگی همه انسان‌ها برخی از تغییرات و رویدادهایی اتفاق می‌افتد که می‌تواند سبب تغییرات بزرگ در زندگی فرد شود. برخی از این رویدادها در زندگی عبارتند از:

 • مهاجرت کردن و یا نقل مکان.
 • به دنیا آوردن بچه و فرزند دار شدن.
 • ازدواج (مطالعه این مطلب برای شما مفید است: بهترین مشاوره ازدواج)
 • بدست آوردن شغل مورد علاقه
 • سفر کردن
 • فوت یکی از عزیزان
 • بیماری
 • جدایی و طلاق (حتما بخوانید: اهمیت مشاوره طلاق)
 • قبولی در دانشگاه
 • نوه دار شدن
 • ورود به میانسالی و یا جوانی
 • خرید خانه مورد علاقه

کلام آخر

زمانیکه شما تصمیم به ایجاد تغیییرات مثبت در زندگی می‌گیرید به سمت تبدیل شدن به یک نسخه عالی از خودتان قدم برداشته‌اید. شما می‌توانید با  روش‌ها و راهکارها ارائه شده در این مقاله، شروع به ایجاد تغییرات و تحول مثبت در زندگی کنید. شما باید دائما با خود تکرار کنید که “من شخصی قوی و با انگیزه هستم که می‌توانم به تغییرات مثبت زندگی خود دست یابم”.  همچنین می‌توانید با تعیین وقت از طریق پشتیبانی کلینیک آرامش من با مشاورین ما در این باره جلساتی را برگزار کنید. تیم قوی آرامش من با ارائه بهترین راهکارها برای تغییر زندگی در جهت مثبت، شما عزیزان را تنها نخواهند گذاشت.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473