تست شخصیت

تست شخصیت

بسیاری از شما علاقمند هستید که تیپ شخصیتی خود را بشناسید. بدانید که چه شخصیتی وجود شما را شکل داده است. امروزه شناخت شخصیت، کار بسیار راحتی شده است. با انجام برخی تست‌ها توسط متخصصین و مشاورین در مراکز مربوطه، شما می‌توانید شخصیت خود را بشناسید. این موضوع می‌تواند در بسیاری از امور نیز مورد استفاده قرار گیرد. انجام تست شخصیت، موجب شناخت بهتر شما از خود و یا افراد در ارتباط با شما می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با تست شخصیت و چگونگی انجام آن بیشتر آشنا سازیم.

تست شخصیت چیست

کلمه شخصیت یک کلمه لاتین است که به ماسک‌هایی که بازیگران تئاتر از آن‌ها برای مخفی کردن هویت و شخصیت اصلی خود استفاده می‌کردند، نسبت می‌دادند. شخصیت ترکیبی از احساسات، رفتارها و تفکرات است که مخصوص هر شخص می‌باشد و او را تعریف می‌نماید. نحوه بزرگ شدن ما، ژنتیک و محیطی که در آن رشد کردیم در شکل گیری شخصیت ما بسیار تاثیر گذارند.

با توجه به تعریفی که از شخصیت داشتیم این سوال پیش خواهد آمد که آیا می‌شود شخصیت خود را بشناسیم؟ آیا می‌توان فهمید که شخصیت ما چیست؟ چگونه شخصیت خود را بشناسیم؟ جواب تمام این سوال‌ها، انجام تست شخصیت است. این تست می‌تواند شخصیت اصلی شما را نمایان سازد و به شما نشان دهد که چه شخصیتی دارید و تیپ شخصیتی شما چیست. تست شخصیت یک راه عالی برای نشان دادن جنبه‌های مختلف شخصیت شماست. این تست باعث می‌شود در رابطه با شخصیت خود مواردی را کشف کنید که قبلا از آن بی‌خبر بودید.

حتما بخوانید: انواع غریزه در انسان

انواع تست شخصیت 

تست شخصیت از انواع مختلفی برخوردار است. تعدادی  از این تست وجود دارد که شما برای انجام آن می‌توانید هر مدل را که دوست داشتید انتخاب نمایید. البته انتخاب اینکه کدام تست برای شما مناسب است نیز کار راحتی نیست. برخی از تست‌ها از جنبه هوش هیجانی و رفتار شما به بررسی شخصیتتان می‌پردازد. برخی دیگر از تست‌های شخصیت از طریق ارزیابی ارتباطات شما به بررسی و شناخت شخصیت شما می‌پردازد. در ادامه به معرفی چند نمونه تست شخصیت برای شما عزیزان پرداخته‌ایم. انواع این تست‌ها عبارتند  از:

تست هوش هیجانی

تعریف هوش هیجانی: توانایی شما برای مدیریت احساسات خود و دیگران و شناسایی آن‌ها می‌باشد. هوش هیجانی عامل بسیار مهم در برقراری ارتباط با دیگران و مقابله با تعارض است. بسیار مهم است که شما در محل کار خود و ارتباط با مدیر یا کارمندانتان در زمان بروز بحران احساسات خود را کنترل کنید. در واقع هوش هیجانی خود را باید کنترل نمایید. البته شناخت و کنترل احساس دیگران نیز به همین اندازه مهم است. زیرا در محیط کار برخورد شما به عنوان مدیر با کارمندانتان بسیار حائز اهمیت است. این امر نیز نیازمند شناخت و کنترل شما نسبت به احساسات و هوش هیجانی آن‌هاست.

تست شخصیت DISC

این مدل تست شخصیت از معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی در ارزیابی شغلی است. بسیاری از رهبران و کارفرمایان افراد خود را به انجام این تست تشویق می‌کنند. این تست تعیین می‌کند که شما بر روی چهار عامل تسلط، نفوذ، ثبات و انطباق قرار دارید. شما این موضوع مهم را می‌دانید که شخصیت ما بر روی عملکرد کاری ما تاثیر بسیار زیادی دارد. برونگرا و درونگرا بودن، خجالتی و یا اجتماعی بودن، اینکه در برخورد بادیگران و درانجام کار، راه‌های ارتباطی مخصوص را دارید و… از جنبه‌هایی مهم موفقیت در کار می‌باشد. که تمامی این جنبه‌های شخصیتی از طریق انجام تست شخصیت شناسایی شناخته می‌شود و مشخص می‌گردد که شخصیت شما برای چه نوع شغلی مناسب است.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: پیامدهای روحی و روانی تنهایی

تست شخصیت مایرز بریگز

این تست یک تست بسیار محبوب بین افراد است. این تست شخصیت شناسی ، شخصیت انسانی را به 16 دسته تقسیم می‌کند. آزمون‌های مایرزبریگز، به شما نشان می‌دهد که چه کسی هستید. این آزمون موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • نقاط قوت و ضعف
 • خواسته ها
 • جاه طلبی شما
 • سبک‌های ارتباطی
 • درک مردم ازشما
 • دیدگاه شما نسبت به جهان

این تست به شما کمک می‌کند که رفتارتان را درک کنید و روابط شخصی و حرفه‌ای شما را بهبود می‌بخشد.

حتما بخوانید: نحوه شناسایی نقاط قوت و ضعف

تست شخصیت شناسی

تست‌های شخصیت شناسی

در مراکز و کلینیک‌های روانشناسی، برخی از تست‌های شخصیت وجود دارند که رایگان انجام می‌شوند. شما می‌توانید از طریق سایت‌های معتبر نیز به این تست‌ها دسترسی داشته باشید. تعدادی از تست‌های شخصیت شناسی رایگان را به شما معرفی خواهیم کرد که کاربرد هر یک با دیگری متفاوت است. تست‌های شخصیت شناسی رایگان عبارتند از:

تست شخصیت کامل

این آزمون نوع رفتار شما با دیگران، نحوه رفتار و نحوه دید شما نسبت به دیگران را به شما نشان می‌دهد.

تست رنگ

این تست شخصیت، هوش هیجانی، مهارت‌ها، سبک مدیریتی ما، خلاقیت و میزان تخیل نشان خواهد داد. این تست بسیار ساده است و زمان بسیار کمی برای انجام آن صرف می‌شود.

تست 16 شخصیت

این تست نحوه برخورد شما با دیگران در ارتباط شخصی و شغلی را نشان می‌دهد. همچنین مواردی را که برای شما با ارزش هستند و نوع تصمیمات شما را نیز مشخص خواهد کرد.

تست 5 شخصیت بزرگ

انجام این تست شخصیت سریع انجام می‌گیرد و به شما نشان می‌هد که خود و دیگران چگونه شما را درک می‌کنند. این موضوع برای شناخت خود چه در محل کار، چه خارج از آن کمک بسیاری خواهد کرد.

تست معیارهای انسانی

انجام این تست شخصیت به شما نشان می‌دهد که کدام مسیر شغلی برایتان مناسب‌تر است. اگر در انتخاب شغل دچار سردرگمی هستید انجام این تست کمک بزرگی به شما خواهدکرد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: مشاوره شغلی

تست هوش عاطفی برکلی

این تست بسیار سرگرم کننده و جالب است. در این تست باید حالت چهره هر فرد را تشخیص دهید. این تست شخصیت برای شناسایی خود نسبت به خواندن احساسات دیگران و بررسی هوش هیجانی مفید است.

تست کریستال

این تست می‌تواند به شما مسیری را نشان دهد که می‌توانید در آن مربیگری کنید و آن کار را توسعه بدهید.

تست 123

این تست نیز بسیار ساده و سریع انجام می‌گردد. این تست به شما نشان می‌دهد که چرا با برخی افراد در تضاد هستید و با برخی دیگر موافق می‌باشید. هم در محل کار و هم در زندگی شخصی این تست می‌تواند به چرایی نحوه عملکرد شما پاسخ دهد.

تست نمایه شخصیت حرفه‌ای حقیقی

انجام این تست برای افرادی که تازه در یک مسیر شغلی و یا تحصیلی قرار گرفته‌اند بسیار مفید می‌باشد. این تست به شما نشان می‌دهد که از چه وظایف و انجام چه تحقیقاتی لذت می‌برید. در واقع به کشف علایق شما در مسیر موفقیتتان کمک خواهد کرد.

مطالعه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: مشاور تحصیلی

تست شخصیت آیزنک

انجام این تست شخصیت شناسی بسیار ساده است. جواب سوالات این تست بله یا خیر می‌باشد. این تست خلق و خو روان رنجور، پایدار، درونگرا و برونگرا را مشخص می‌سازد.

تست‌های شخصیت رایگان دیگری نیز وجود دارند که موارد بالا برخی از رایج‌ترین تست‌های شخصیت شناسی می‌باشد. آشنایی با کاربرد هر یک از این تست‌ها می‌تواند به شما در انتخاب درست تست برای شناسایی شخصیت خود کمک کند.

انواع تیپ شخصیتی شناسی

شخصیت نیز انواعی دارد. شما با انجام تست مناسب به خود می‌توانید تیپ شخصیتی خود را بشناسید. انواع تیپ شخصیتی عبارت‌اند از:

تیپ تحلیل گران

این تیپ شخصیتی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 • مناظره کننده: افرادی باهوش که در برابر چالش فکری مقاوم نیستند.
 • فرمانده: رهبرانی شجاع و با اراده که راهی برای پیروزی خواهند ساخت.
 • منطق دان: مخترعانی با دانش بالا که دائما در حال کسب علم هستند.
 • معمار: افرادی متفکر و با برنامه

انواع تیپ شخصیت شناسی

تیپ دیپلمات‌ها

افراد این تیپ شخصیتی نیز به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • کمپین: فردیست خلاق با روحیه آزاد که همیشه می‌تواند راهی برای شادی پیدا کند.
 • قهرمان داستان: رهبرانی الهام بخش که شنوندگان خود را شگفت زده می‌کنند.
 • میانجی: مشتاق هستند که به اهداف خوب کمک کنند. مهربان و خونگرم هستند.
 • مدافع: افرادی آرمان گرا و عرفانی که هیچگاه خسته نمی‌شوند.

تیپ نگهبان

افراد این تیپ شخصیتی به تیپ‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • کنسول: افرادی که مشتاق به کمک کردن هستند. اجتماعی و مهربان هستند.
 • اجرایی: مدیرانی عالی و بی نظیر.
 • مدافع: این افراد دائم درحال دفاع از عزیزانشان هستند. فدارکارند.
 • تدارکات: افرادی عملی هستند که قابل اعتمادند.

تیپ کاوشگران

این تیپ شخصیتی نیز به چهار قسمت تقسیم بندی می‌شود:

 • سرگرم کننده: خسته کننده نیستند. ماجراجو و پرانرژی هستند.
 • کارآفرین: باهوش و پرانرژی هستند. در حاشیه زندگی می‌کنند.
 • ماجراجو: درحال کشف موارد جدیدهستند. جذاب و انعطاف پذیر هستند.
 • دارای ذوق هنری: آزمایشگر حرفه ای هستند. جسورو عملی.

حتما بخوانید: دکتر مشاوره قبل از ازدواج

مزایا و معایب تست شخصیت

تست شخصیت نکات مثبت بسیاری دارند. برخی از مزایای تست‌های شخصیت عبارتند از:

 • در محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • درک افراد را بالا می‌برد.
 • سبک‌های ارتباطی و همکاری را با همکارانتان در محیط کار بهبود می‌بخشد.
 • نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسید. نقاط قوت خود را تقویت کرده و نقاط ضعف خود را بهبود می‌بخشید.
 • شروع کننده مکالمه در گروه‌های کاری می‌باشد.
 • با شناخت شخصیت بهتر می‌توانید بازخورد و انتقاد داشته باشید.
 • از ارتباط نادرست جلوگیری می‌کند.
 • باعث تحقیقات و تشکیل جلسات موثرتری می‌شود.

در کنار فواید، تست‌های شخصیت معایبی نیز دارند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. معایب تست شخصیت عبارتند از:

 • نتایج تست ممکن است مبهم باشد.
 • برخی تست‌های سریع و کوتاه دقیق نیستند. پس پیشنهاد می‌کنیم حتما زیر نظر بهترین دکتر روانشناس این کار را انجام دهید.
 • اگر نسبت به خود شناخت کافی نداشته باشید جواب این تست‌ها ممکن است جواب تست، شما را منحرف کند.

هدف از انجام تست شخصیت

اینکه شما خودتان را بشناسید خیلی سخت می‌باشد. هدف از انجام تست شخصیت شناخت و رسیدن به یک درک از خود می‌باشد. این شناخت می‌تواند به شما در مسیر رشد شخصیتی و موفقیت شما در تمام زمینه‌ها مفید واقع شود. اگر چه ممکن است جواب تست شخصیت صد در صد صحیح نباشد. اما انجام آن خالی از لطف نیست.

کلام آخر

امروزه برای موفقیت در کار و پیشرفت در تمام امور زندگی نیاز است که خودتان را بشناسید. با توجه به پیشرفت علم روانشناسی، شناخت شخصیت خود کار بسیار راحتی شده است. کلینیک آرامش من با حضور مشاورین متخصص در این حوزه می‌توانند با تعیین وقت قبلی به شما در انجام تست شخصیت کمک کنند. شما می‌توانید همه روزه با پشتیبانی تیم قوی در مرکز مشاوره روانشناسی آرامش من با مشاورین ما در این خصوص در ارتباط باشید. یادتان باشد که شناخت شخصیت خود می‌تواند باعث موفقیت در تمام امور زندگی شود.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473