روانشناسی رابطه خواهر و برادر

رابطه خواهر و برادر

رابطه خواهر و برادر، یکی از مهم‌ترین روابطی است که در بین انسان‌ها وجود دارد و ماندگار است. دوستی‌های زیادی در روابط شما می‌آیند و می‌روند، اما رابطه خواهر و برادرتان همیشگی است. زیرا با آنها نقاط مشترک بسیار زیادی دارید؛ نوع تربیت یکسان، خانواده و والدین مشترک، محل زندگی مشترک و خاطرات و تجربیات به نسبت مشابهی را با یکدیگر دارید. می‌توان گفت به دلیل این اشتراکات مهم، این رابطه یکی از با ارزش‌ترین روابط است که باید در حفظ آن تلاش کرد. به دلیل اهمیت فراوانی که این رابطه دارد باید سعی کرد آن رابطه را نگه داشته و روز به روز آن را تقویت کنید. باید بدانید که چطور می‌توانید با خواهر یا برادر خود صمیمی شده و کیفیت رابطه خود را بهبود بخشید. با ما همراه باشید تا در این مقاله با این راهکارها بیشتر آشنا شوید.

چگونه با خواهر یا برادر خود صمیمی شویم؟

همانطور که بارها گفته شد، داشتن خواهر یا برادر بسیار با ارزش می‌باشد. از این رو حفظ و نگهداری این رابطه نیز لازم و ضروری است. اما پایداری و بهبود کیفیت این رابطه نیازمند ارتباط و برخورد صحیح و صمیمی می‌باشد. اینکه چگونه با خواهر یا برادر خود صمیمی شوید، نیازمند یادگیری چندین راهکار اصولی است؛ و از آنجایی که طولانی‌ترین رابطه‌ای که شما در طول زندگی خود دارید، رابطه با خواهر یا برادر است، باید این راهکارها را بیاموزید تا بتوانید از بودن در کنار خواهر یا برادر خود لذت ببرید. برخی از این راهکارهای رایج عبارتند از:

 1. سعی کنید برای بهبود رابطه خود با خواهر و برادرتان، با او در طول روز یک ساعاتی را تلفنی صحبت کنید. (اگر از او دور هستید).
 2. یک گروه و چت شخصی با خواهر و برادرانتان داشته باشید و برخی اوقات را در آن گروه با هم چت کنید.
 3. اگر از هم دور هستید، برنامه‌ریزی برای دورهم بودن و سفر را فراموش نکنید. اگر هم دارای فرزند هستند، سعی کنید به خواهرزاده و برادرزاده‌های خود بیشتر توجه کنید.
 4. یکدیگر را بنا به هر دلیل، خوشحال کنید. خرید یک هدیه کوچک، دادن یک پیامک، تولد گرفتن و…
 5. با آن‌ها به راحتی حرف بزنید و بگویید که دوست دارید رابطه خودتان را با آن‌ها صمیمی‌تر کنید.
 6. اگر کاری کردند که باب میل شما نبود، به آن‌ها با احترام گوشزد دهید. خودتان نیز به شدت مراقب رفتارتان با آن‌ها باشید.
 7. سعی کنید در برخی موارد به آن‌ها تکیه کرده و برای حل مشکل خود، از آن‌ها کمک و مشورت بگیرید.
 8. به خودتان و به آن‌ها زمان بدهید تا این رابطه صمیمی، پر رنگ‌تر شود.
 9. روی نکات مثبت خواهر یا برادرتان متمرکز شوید.
 10. روابط خودتان را با او بهبود بخشید. سعی داشته باشید که ارتباط خودتان را با خواهر یا برادرانتان به خوبی حفظ کنید.

چگونه با خواهر و برادر خود صمیمی شویم؟

تاثیرات داشتن خواهر و برادر

داشتن خواهر یا برادر تاثیرات مثبت بسیار زیادی برای فرد دارد. زیرا بعد از والدین، مهم‌ترین ارتباط فرد، با خواهر یا برادرش است که در زندگی او تاثیرات بسزایی دارد. برخی از این تاثیرات عبارتند از:

 1. اولین و مهم‌ترین تاثیری که داشتن خواهر یا برادر بر روی فرد دارد، تاثیر مثبت در رشد اوست.
 2. خواهر یا برادر بزرگتر به شما یاد خواهند داد که چطور با مسائل کنار آیید.
 3. باعث خواهند شد که روابط شما به درستی پیش رود و در بزرگسالی نیز مراقب رفتار و ارتباطات خود باشید.
 4. در موفقیت‌های تحصیلی شما، به شدت تاثیرگذار هستند.
 5. سبب داشتن سلامت روان شما خواهد شد.
 6. از افسردگی جلوگیری می‌کند.
 7. توانایی شما را در برابر مشکلات خانوادگی و عدم توجه والدین بالا می‌برد.
 8. قدرت درک و تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد.
 9. باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس خواهد شد.
 10. یکدلی و همدلی را افزایش می‌دهد.

رقابت خواهر و برادر

شما هرگز خانواده‌ای را نمی‌یابید که در آن اختلاف و دعوا نباشد. رقابت بین خواهر و برادر نیز کاملا طبیعی می‌باشد. در حقیقت اگر این رقابت نباشد، یک جای کار می‌لنگد. این رقابت‌ها و یا دعوا و چالش‌هایی که بین خواهر یا برادر شکل می‌گیرد، به شکل‌های مختلفی خودش را نشان می‌دهد.

 • بیشتر خواهر و برادرها به صورت کلامی و پرخاشگرانه با یکدیگر بحث می‌کنند. که طبق آمار حدود 85 درصد می‌باشند.
 • طبق آماری که وجود دارد 75 درصد نیز به صورت فیزیکی با یکدیگر به جنگ و رقابت می‌پردازند.
 • حدود 40 درصد نیز با یکدیگر به صورت پرخاشگرانه مانند لگد زدن، مشت زدن و  یا گاز گرفتن برخورد می‌کنند.
 • خواهر و برادر بزرگتر و بالغ، بیشتر در هنگام رقابت و دعوا، با یکدیگر صحبت می‌کنند.
 • در این میان خواهران و برادرانی نیز هستند که نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این نیاز به تلاش و مدیریت دارد.

اما اگر به طور خلاصه بخواهیم در رابطه با رقابت بین خواهر و برادر صحبت کنیم باید بگوییم که این مساله تماما به نوع فرهنگ و رشد در خانواده بازمی‌گردد. که می‌توان به خوبی آن را با دریافت یک کمک حرفه‌ای مانند مشاوره فردی و یا مشاوره خانواده حل نمود.

تاثیرات داشتن خواهر و برادر

مراحل روابط خواهر و برادر

بیشتر خواهر و برادرها مراحل رشد خودشان را با یکدیگر طی می‌کنند. چند مرحله مهم وجود دارد که شما عزیزان با خواهر یا برادر خود در خانواده طی می‌کنید. این مراحل عبارتند از:

 1. مرحله اول به دوران کودکی بازمی‌گردد. حمایت عاطفی و همراهی کردن در این مرحله از مهم‌ترین وظایف خواهر و برادری می‌باشد. در حقیقت جزو نیازهای اولیه همه افراد است. از آنجایی که افراد در دوران کودکی نیاز به همراهی و حمایت دارند، خواهر یا برادر اواین افرادی هستند که می‌توانند این نیاز را در فرد تامین کنند.
 2. مرحله دوم، دوران نوجوانی است. به دلیل اشتراکات زیادی که خواهر و برادر با یکدیگر دارند، می‌توانند به خوبی یکدیگر را درک و حمایت کنند. در این دوران فرد به سنی رسیده است که باید از خانواده خود جدا شود. در این دوره خواهر یا برادر، کسانی هستند که می‌توانند به خوبی حمایت خود را نشان دهند.
  حتما بخوانید: مرکز مشاوره نوجوانان
 3. مرحله سوم نیز مربوط به دوران بزرگسالی می‌شود. در این مرحله، فرد با تجربیات جدیدی در زندگی خود روبرو می‌شود. چالش‌های فراوانی را بر سر راه زندگی خود می‌بیند. ازدواج کرده و بچه‌دار می‌شوند. در این مرحله پیوند و ارتباط خواهر و برادری باید بسیار محکم باشد، تا بتوانند از یکدیگر حمایت کرده و پشت هم باشند.
 4. مرحله چهارم نیز مربوط به دورانی می‌شود که پدر و مادر بیمارند و یا دیگر حضور ندارند. در این مرحله رابطه خواهر و برادری بسیار قدیمی شده است. خواهر یا برادر، همانند دوست، و یا پدر و مادر خواهر و برادران جوان‌تر خود عمل می‌کنند. حتی ممکن است که به سنی رسیده باشید که آن‌ها را از دست بدهید. در اینجا شما می‌توانید برای خواهرزاده و برادرزاده‌هایتان به خوبی نقش حمایتگر را ایفا کنید.

کلام آخر

ما با نقش مهم خواهر و برادر در زندگی آشنا شدیم. متوجه شدیم که تقریبا در تمام مراحل زندگی نقش مهمی را بر عهده دارند. از این رو باید بتوانیم ارتباط صمیمانه خود را با آن‌ها حفظ کنیم. زیرا ما بعد از پدر و مادر خود به وجود آنها در زندگی احتیاج داریم. برای داشتن این رابطه صمیمی و زیبا نیازمند برخی راهکارها و کمک حرفه‌ای می‌باشیم. مرکز مشاوره آرامش من با حضور مشاورین خانواده مجرب و حرفه‌ای همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید از طریق تماس با پشتیبانی و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین ما به راحتی در ارتباط باشید. راه‌های ارتباطی شما با مشاورین ما هم به صورت مشاوره حضوری، مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید از هر طریقی که مدنظرتان است و با آن احساس آرامش و راحتی بیشتری دارید، با مشاورین ما در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473