شکست عشقی

شکست عشقی

موضوع شکست عشقی، موضوعی است که همیشه و در هر زمان و دوره‌ای افراد زیادی را درگیر خود کرده است. تا به الان هیچ فردی به یک تعریف واحد و درک عمیقی از عشق نرسیده است. زیرا یک مفهوم عمیقی دارد که بسیار سخت می‌توان آن را متوجه شد. از این رو بسیاری از افراد به اشتباه وارد برخی روابط می‌شوند که به نظر خودشان عاشقانه می‌آید و با گذشت اندک زمانی، دچار شکست در آن رابطه شده که به اصطلاح به آن شکست عشقی می‌گویند. انسان از زمانی که به دنیا می‌آید با عشق روبرو می‌شود. خانواده، معلمان و دوستان انسان، به او عشق را می‌آموزند و عشق خود را به او می‌دهند. اما با گذر زمان دیدگاه و نظر انسان از عشق باز می‌گردد. همین می‌شود که اکثر افراد هر حنسی را عشق فرض کرده و در آن رابطه با شکست و تجربیات بدی روبرو می‌شوند.

شکست عشقی چیست؟

می‌توان گفت همه انسان‌ها در قسمتی از زندگی خود شکست عشقی را تجربه می‌کنند. زمانیکه دو نفر در یک رابطه به یکدیگر اهمیت نمی‌دهند، وقتی برای هم نمی‌گذارند، نمی‌خواهند که یکدیگر را درک کنند و با کوچکترین فشاری این دو نفر با یکدیگر درگیر می‌شوند، شکست عشقی اتفاق می‌افتد. بیشتر اوقات در این اتفاق، یک نفر به شدت آسیب می‌بیند. اما باید این را بدانید که عشق سخت است. طبق تحقیقات و تجربیات گذشتگان و افراد حاضر، عشق همواره با درد همراه است. اگر با شکست روبرو شود، می‌تواند زجرآور باشد. مهم این است که عشق و شکست عشقی را بشناسید و بتوانید با آن‌ها کنار آیید.

حتما بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج

چرا شکست عشقی می‌خوریم؟

شاید برای شما سوال باشد که به چه دلیل شکست عشقی می‌خوریم؟ چرا یک رابطه که بسیار زیباست، به ناگهان از هم پاچیده و افراد دچار شکست عشقی می‌شوند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که چند دلیل مهم وجود دارد که می‌تواند یک رابطه زیبا و عاشقانه را با شکست مواجه کرده و باعث شود که افراد یا یکی از طرفین در رابطه، با این مسأله روبرو شود. این دلایل عبارتند از:

 1. زمانی که زوجین با یکدیگر سازگاری نداشته باشند، شکست عشقی در رابطه رخ می‌دهد. می‌توان گفت یکی از دلایل ایجاد این مساله، سازگار نبودن زوجین با یکدیگر است.
 2. زمانی که هر دو نفر و یا یک نفر، نتواند زندگی شخصی خود را از زندگی کاری خود جدا سازد. عدم درک در زندگی، می‌تواند یکی از موارد رایج برای ایجاد این موضوع باشد.
 3. معنای واقعی عشق را نفهمیده باشید و یا به دروغ به طرف مقابل عشق بورزید. برعکس این موضوع نیز صادق است.

تمام این موارد از دلایل بسیار مهمی هستند که باعث می‌شود افراد در رابطه خود با شکست عشقی مواجه شوند. این شکست عشقی ممکن است بسیار سخت بوده و برای فرد باعث ایجاد آسیب‌های غیرقابل جبرانی گردد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: چگونه رابطه پایدار داشته باشیم؟

راه‌های کنار آمدن با شکست عشقی

چگونگی کنار آمدن با شکست عشقی

 یک رابطه عاشقانه می‌تواند به خوبی پیش برود و هرگز با مشکل حادی روبرو نشود. اما در مقابل، برخی از روابط عاشقانه هستند که  با چالش‌های زیادی همراه می‌باشد؛ اما نباید نگران بود. شکست عشقی به این معنا نیست که شما دیگر نمی‌توانید زندگی عشقی و خوبی را تجربه کنید.  شما می‌توانید با رعایت برخی از نکات می‌توانید از زندگی مجردی خود لذت کافی را ببرید. برخی از این نکات مهم عبارتند از:

 1. سعی کنید بعد از جدایی و شکست عشقی، به کارهایی مشغول شوید که به آن‌ها علاقمند هستید. این کار باعث خواهد شد که فکر شما درگیر انجام کاری شود که دوست دارید و به شکست خود فکر نکنید.
 2. سعی کنید با فردی که با او راحت هستید، حرف بزنید. اینکه احساس خود را با کسی که با او احساس نزدیکی می‌کنید، می‌تواند حال شما را بهبود بخشیده و باعث دلگرمی شما شود.
 3. سعی کنید به هیچ عنوان به گذشته خود فکر نکنید. هر چیزی که از او در نزدیک شما قرار دارد را از بین ببرید. عکس‌ها و فیلم‌های شریک خود را نبینید. هرگز با او تماس نگیرید و او را فراموش کنید.
 4. با واقعیت‌ها روبرو شده و آن را بپذیرید. نیازی نیست که واقعیت و شکست عشقی خود را انکار کنید. زیرا انکار این موضوع باعث خواهد شد که شما هرگز به این باور نرسید که از شریک خود جدا شده‌اید.
 5. شجاعانه برخورد کنید. زیرا عشق برای افراد شجاع است. افراد ضعیف نمی‌توانند از عهده عشق بربیایند.
 6. به خودتان فکر کنید. از خود مراقبت کنید. سعی کنید ورزش و مدیتیشن را در برنامه روزانه خود داشته باشید.
 7. عزت نفس خودتان را افزایش دهید.
 8. به خدا ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که فرد بهتری را در مسیر زندگی شما قرار خواهد داد، زیرا شما لایق بهترین عشق در زندگی خود هستید.
 9.  از دکتر روانشناس کمک بگیرید.

واکنش پسرها بعد از شکست عشقی

شاید برایتان سوال باشد که واکنش پسرها بعد از جدایی و شکست عشقی، چه می‌تواند باشد. همه ما می‌دانیم که در اوایل جدا شدن، پسرها احساس راحت‌تری نسبت به دخترها دارند. در حقیقت می‌توان گفت که بلافاصله بعد از شکست عشقی، پسرها احساس ناراحتی زیادی نمی‌کنند. و گاهی می‌توان دید که زندگی خیلی خوبی دارند. اما باید بگوییم که طبق تحقیقاتی که انجام شده، مردان بیشترین آسیب را از جدایی و شکست عشقی می‌بینند. اینکه شکست عشقی چه تاثیری بر پسرها می‌گذارد و واککنش آن‌ها چه چیزی می‌تواند باشد، بستگی به سبک زندگی شخص دارد.

ممکن است در آن ابتدا با اقوام و دوستان خود و یا با کار خود، سرگرم شود. به این بستگی دارد که مردان با شکست عشقی چگونه برخورد می‌کنند و با آن کنار می‌آیند. اگر رابطه‌ای که پسر در آن بوده است، برایش اهمیت زیادی داشته و وقت زیادی را صرف آن کرده باشد، طبیعی است که بعد از شکست عشقی دچار ناراحتی و احساسات بد شود.

مردها ممکن است بنا به برخی دلایل، مانند سرکوب کردن احساسات خود در ابتدای جدایی، ناراحتی و عذاب روحی خود را  نشان ندهند. مردان بیشتر دوست دارند که خودشان را مقاوم نشان دهند. از همین رو ممکن است که فکر کنید این شکست عشقی برای او آن چنان نیز سخت نبوده. اما با گذشت زمان، کلی درد و رنج به سراغ او خواهد آمد و آن را نشان می‌دهد. به جایی خواهد رسید که نمی‌تواند تحمل کند و دچار مبارزه با خود و روح و روان خودش می‌شود.

واکنش دخترها و پسرها بعد از شکست عشقی

کلام آخر

یک جمله معروف است که می‌گوید:” اگر عشق به شما آسیب زد، تنها عشق است که می‌تواند شما را درمان کند. و این معجزه عشق است.” عشق بسیار با ارزش و شیرین است. اما اگر به درستی شناخته شده و با آن رفتار گردد. متاسفانه در جوامع امروزی با توجه به فرهنگی که در حال رشد می‌باشد، بسیاری از جوانان ما به اشتباه وارد یک رابطه به ظاهر عاشقانه شده و بعد از مدتی، شاهد شکست عشقی آنان خواهیم بود. از همین رو کمک گرفتن در این راه می‌تواند به شخص بسیار کمک کرده و او را در این مسیر موفق گرداند.

کلینیک روانشناسی آرامش من با حضور مشاورین و روانشناسان مجرب در این حوزه همه روزه در خدمت شما عزیزان می‌باشند. شما می‌توانید برای گرفتن مشورت در رابطه با مساله شکست خودتان، از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تماس با شماره درج شده با مشاورین ما به راحتی در تماس باشید.

 منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره