هنر سوال پرسیدن

سوال پرسیدن

انسان‌ها همواره در زندگی خود در مورد مسائل مختلف سوالات گوناگونی را برای کسب علم و بالابردن اطلاعات در ذهن خود پرورش می‌دهند. انجام صحیح این کار نیز امر بسیار مهمی می‌باشد. زیرا جوابی که شما از سوالتان می‌گیرید بستگی به نوع سوال پرسیدن‌تان دارد. فراموش نکنید که این امر باعث افزایش یادگیری شما نیز می‌شود. بنابراین هرگز سعی نکنید که این هنر را از روی ترس و خجالت کشیدن، درون خود از بین ببرید. در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با مهارت‌ها و تکینیک‌های سوال پرسیدن آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

اهمیت سوال پرسیدن

حس کنجکاوی به شدت در غریزه انسان وجود دارد. چرا که اگر آدمیزاد حس کنجکاوی نداشته باشد نمی‌تواند بیاموزد. همین حس کنجکاوی اوست که باعث ایجاد سوالاتی در ذهن می‌شود. پاسخ‌هایی که دریافت می‌کند او را با مسائلی که تاکنون با آن آشنایی نداشته و یا آن‌ها را نمی‌دانسته آشنا می‌کند. پس باید بدانیم که سوال پرسیدن هیچ ایرادی ندارد و هرگز نباید از آن بترسیم و یا خجالت کشید. شما عزیزان می‌توانید با به‌ کارگیری مهارت‌ها و تکنیک‌هایی که متخصصین و مشاوران مرکز‌ آرامش‌ من در اختیارتان قرار می‌دهند، هنر سوال پرسیدن را بیاموزید. خواهید دانست که چگونه ‌می‌توانید سوال خود را در مورد تمامی مسائل موجود بیان کنید.

هنر سوال پرسیدن

بهترین سوال‌ها را بپرسیم

سوال پرسیدن از همان کودکی در وجود ما انسان‌ها جوانه می‌زند. اما در کودکی هر آنچه که به ذهنمان می‌رسد را بیان می‌کنیم و هیچ خجالت و شرمندگی‌ای را درک نمی‌کنیم. پس به راحتی سوالات را می‌پرسیم و کم کم و به آرامی رشد می‌کنیم و از طریق این کار درس‌های بسیاری را در زندگی می‌آموزیم. افراد به دلیل حس خجالتی که دارند فکر می‌کنند با مطرح کردن سوالات خود احمق و نادان نشان داده می‌شوند و آن را نمی‌پرسند. حتی در بعضی موارد از اینکه نمی‌توانند سوالات را درست مطرح کنند، از گفتن آن پرهیز می‌کنند. گاهی اوقات حتی زمانیکه به زبان می‌آورند بعد از شنیدن سوال خود و عکس العمل دیگران خجالت زده می‌شوند.

 

مهارت سوال پرسیدن

بسیاری از افراد بر این باورند که نمی‌توانند هرگز سوالات خود را بدون در نظر گرفتن مسائل پیش پا افتاده مطرح کنند. آنها فکر می‌کنند که حس کنجکاوی درونشان مرده و دیگر وجود ندارد. همین امر باعث می‌شود فرد به مرور زمان اعتماد به‌ نفس خود را از دست بدهد و از نظر شخصیتی دچار دگرگونی شود. زیرا در هر یک از مواردی که برای او در زندگی پیش می‌آید، اگر آن فرد هیچ سوالی به ذهنش نرسد و یا جرأت بیان آن را نداشته باشد، این فکر در ذهن او شکل می‌گیرد که او فردی کند ذهن و یا بدون هیچ فکر و دغدغه‌ای است.

برای افزایش قدرت ذهن خود پیشنهاد می‌کنیم سری به این مطلب هم بزنید: مراقبه ذن یا مدیتیشن ذن 

اما این موضوع جای نگرانی ندارد. می‌توان با یکسری راهکارها جرأت سوال پرسیدن را در خود تقویت کنید. در هر جا و هر مکان و موقعیتی که در آن قرار داشتید بدون درنگ ابهامات خود را به طور فوق العاده و درست بیان کنید و از جوابی که می‌گیرید نهایت استفاده را ببرید.

راهکارهای سوال خوب پرسیدن

راهکارهای سوال خوب پرسیدن

در هر کاری، برای بهتر بودن و در واقع بهتر عمل کردن نیاز به کسب مهارت‌های لازم در آن زمینه می باشد. اگر راهکارها را بدانیم هرکاری را می توانیم به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. در انیجا نیز تکنیک سوال پرسیدن و راهکارهای تقویت این مهارت به شما پیشنهاد می‌شود:

 

به اصول اولیه برگردید

ما انسان‌ها گاهی با خود می‌اندیشیم که در مورد هر موضوعی اطلاعات و دانش کافی را داریم و احساس می‌کنیم سوالاتمان کودکانه و بسیار کم ارزش هستند که بخواهد مطرح شود. و این باور را که می‌توانیم خودمان با تفکر در مورد آن سوال به جواب آن دست پیدا کنیم، ما را از مطرح کردن آن سوال باز می‌دارد. بهتر است یکسری سوالات ساده لوحانه، کودکانه و سوالات کنجکاوانه را که در ذهنمان نقش می‌بندد آماده کنیم و آن‌ها را به سادگی مطرح کنیم تا به جوابشان برسیم.

مجردها براتون بهترین پیشنهادها رو داریم حتما بخوانید:

 

در محیط‌هایی که شما را درگیر می‌کنند قرار بگیرید

همه‌ی ما انسان‌ها با گذر زمان و افزایش سن، انگیزه خود را برای سوال پرسیدن از دست می‌دهیم. این موضوع به این دلیل است که از محیط‌هایی که درگیرمان می‌کند دور می‌شویم و این حس دیگر در ما ایجاد نمی‌شود. ما می‌توانیم با قرارگیری در محیط‌هایی که سوالات گوناگون مطرح می‌شود، مانند:” جمع‌های دوستانه و همکاران، جلسات کاری، همایش‌ها و سمینارها و… ” بدون درنگ و خجالتی، سوالات خود را مطرح کنیم. این کار باعث می‌شود تا دیگران نیز شجاعت سوال پرسیدن را پیدا کنند و دیگر نگران بازخوردهای بقیه در جمع‌های بزرگ نباشند. نتیجه‌ی این کار کاملا به خود ما باز می‌گردد و بسیار راهکار مفید و جسورانه‌ای می‌باشد.

پرسیدن بهترین سوال

 

سوال خود را درست مطرح کنید

سوال خود را درست مطرح کنیم. زیرا سوال اشتباه می‌تواند باعث نفرت، سوءتفاهم، ناراحتی و… شود. منظور از سوال اشتباه پرسیدن این است که برخی از پرسش‌هایی که مطرح می‌کنیم دارای طعنه، پوزخند و گاهی تحقیر می‌باشند. یا حتی سوالاتی را عنوان می‌کنید که جواب آن را از قبل می‌دانید. این نوع مطرح کردن سوال اشتباه است و به هیچ عنوان نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

سوال درست پرسیدن باعث می‌شود که فرد احساس خوشایندی از مطرح کردن آن و جوابی که می‌گیرد داشته باشد. سوال درست، سوالی صادقانه است. سوالی است که از سر کنجکاوی به‌ دست می‌آید و پاسخ آن باعث می‌شود شما در مسیر آموختن موضوعی جدید گام بردارید.

 

 تمرین کنید 

بهتر است برای این کار فهرستی از سوالاتی را که می‌خواهید مطرح کنید تهیه کنید و در مقابل آینه و یا با خود، آن سوالات را  مطرح کنید تا به گوشتان آشنا بیاید. بعد ازاینکه سوالات را نوشتید و آن‌ها را با خود تمرین کردید می‌توانید بسیاری از آن‌ها را که به نظر خودتان بیهوده هستند حذف کنید. این امر باعث می‌شود که هم شما عزیزان بدانید چگونه سوالات خود را مطرح کنید و هم اینکه متوجه شوید چه نوع سوالی برای مطرح کردن بهتر است.

طراحی سوال خوب

طراحی سوال خوب

همان طور که در قبل اشاره شد انسان‌ها همواره در طول زندگی خود به دنبال جواب هستند. این امر بسیار مهم است که چگونه به جواب برسیم. زیرا نوع سوال پرسیدن ماست که باعث می‌شود، جوابی درست و یا غلط از پرسش خود بگیریم. در این قسمت از مقاله، به شما عزیزان راهکارهایی برای افزایش مهارت سوال پرسیدن پیشنهاد می‌کنیم.

  • بهتر است سوالات خود را از قبل آماده کنید. با انجام این کار در هنگام پرسش زمان کمتری صرف می‌شود تا زمانیکه بخواهیم در همان لحظه سوالاتمان را به حالت شفاهی بیان کنیم. بنابراین هم برای کاهش استرس و هم صرفه جویی در زمان این کار را حتما انجام دهید.

خواندن این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم: استرس چیست و انواع آن

  • با سوالات بازی کنیم. این موضوع باعث می‌شود که سوالات خوب در ذهن بماند.
  • سوالات خوبی را که از قبل آماده کرده‌ایم حفظ کنیم، تا برای همیشه مدل سوال خوب در ذهن ما نقش ببندد.
  • ما باید سوالاتی را بپرسیم که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانیم. این امر باعث می‌شود انگیزه‌ سوال پرسیدن و حس کنجکاوی  برای سریع به جواب رسیدن تقویت شود، و ما را دچار دوگانگی نکند.
  • باید سوالاتی را طراحی کنیم و به دنبال جوابشان باشیم که نمی‌توانیم به پاسخ آن‌ها دسترسی پیدا کینم. این موضوع باعث کنکاش و تفکر بیش‌تری در رابطه با پیدا کردن آن جواب می‌شود.

تکنیک مطرح کردن سوال

 

اهمیت به کارگیری تکنیک سوال پرسیدن

شما می‌توانید با به کارگیری این روش‌ها با خیال راحت و بدون نگرانی و استرس، هنر سوال پرسیدن را در خود تقویت کنید. سوالاتی را که مفید هستند بدون هیچ وحشتی و با اعتماد به نفس کامل بیان کنید، تا به جواب درست برسید. شاید فکر کنید به هر دلیلی نتوانید از پس آن بربیایید و یا به ذهنتان این مساله خطور کند که این نکات بسیار سخت و اذیت کننده هستند. اما باید خیالتان را در رابطه با این موضوع راحت کنیم و به شما اطمینان خاطر بدهیم که می‌توانید با خیال راحت از این راهکارها استفاده کنید و بهترین نتیجه ها را بگیرید.

اگر حس می‌کنید به تنهایی نمی‌توانید و نیاز به یک کمک بیرونی دارید، تیم قوی مرکز مشاوره آرامش‌ من  بعنوان بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در نیاوران (پاسداران) بصورت حضوری، تلفنی و آنلاین مثل همیشه در کنار شما عزیزان است. با آخرین روش‌های بروز دنیا و بهترین راهکارها، شما را در راه رسیدن به هدف خود که سوال پرسیدن به نحو احسن در تمام امور می باشد، راهنمایی می‌کند.

درست مطرح کردن سوال

با توجه به نکاتی که گفتیم متوجه شدیم که سوال پرسیدن خوب خودش یک هنر است که در همه‌ی ما انسان‌ها این هنر وجود دارد. فقط باید با روش های درست و دقیق آن را تقویت کنیم تا در زندگی خود با اعتماد به نفس کامل و علم بالا به بهترین درجات در حوزه ی تخصصی خود برسیم. این امر نیز نیازمند به تلاش و پشتکار شما عزیزان است که می‌توانید از طریق مطالعات و یا راهنمایی گرفتن از بهترین دکتر روانشناس، این هنر را در خود به صورت عالی و دقیق تقویت کنید، تا بتوانید بهترین‌ها را برای خود رقم بزنید.

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره