هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی

در دنیای امروزه روش‌های متفاوتی برای درمان بیماری‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها که نیازی به قرص و دارو ندارد، روش هیپنوتیزم درمانی است. از این روش برای درمان برخی از بیماری‌ها، مخصوصا بیماری‌هایی که از اختلالات روانی سرچشمه می‌گیرند استفاده می‌شود. هیپنوتیزم درمانی در برخی از کلینیک‌های روانشناسی در کشورمان زیر نظر متخصصین مجرب انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی روش درمانی از طریق هیپنوتیزم، پرداخته‌ایم.

 

هیپنوتیزم چیست

این حالت را به طور کلی می‌توان یک دارویی برای ذهن و بدن نامید. یک هیپنوتیزم درمانگر کار بلد و آموزش دیده می‌تواند افراد را با نشانه‌های کلامی و تصویرسازی، به حالت آرامش و تمرکز عمیق راهنمایی کند. اشخاص تحت درمان سطح بسیار بالایی از تمرکز را با هدایت درما‌نگر خود برای بهبود سلامت تجربه کرده و تمامی حواس پرتی‌های خود را از دست می‌دهند. هیپنوتیزم درمانی یک نوع از روش‌های درمانی پزشکان است. در این روش پزشک فرد را به حالت خلسه می‌برد. هدف از بردن فرد به حالت خلسه، بالا بردن تمرکز شخص می‌باشد. در هیپنوتیزم درمانی شخص کاملا تلقین پذیر می‌شود و پذیرای هر پیشنهادی است. پزشک می‌تواند در این روش از فرد مواردی را سوال و یا درخواست کند. از آنجایی که فرد پذیرای هر پیشنهادیست می‌توان از او برای ترک مواد، ترک سیگار، ترک عادات بد و… درخواست کرد. در این حالت شخصی که در حال درمان است به یک سوال و یا یک تصویر پاسخ غیرعادی می‌دهد که تحت کنترل هیچ کسی نیست.

در این روش پس از طی کردن دوره آن، فرد به آرامش رسیده و می‌داند که دیگر چگونه با مسائل پیش آمده کنار بیاید و آن‌ها را کنترل کند. زیرا روانشناس و یا متخصص در این روش درمانی به شخص کمک کرده تا تغییرات را ببیند و آن‌ها را درک کند. سپس از طریق قدرتی که در درون خود دارد برای تغییر برخی از رفتارهای درونی خود اقدام کند. درنتیجه برای درمان دردهای روانی و جسمی خود بهترین راه‌ حل‌ها را برگزیند.

موارد کارکرد هیپنوتیزم

متاسفانه هنوز نحوه‌ی عملکرد هیپنوتیزم به طور کامل برای افراد درک نشده است. ولی این حالت را می‌توان این‌گونه بیان کرد که تمرکز عمیق و آرامش از اساسی‌ترین عملکرد این روش است. مواردی که می‌توان در این مورد به آن اشاره کرد عبارتند از:

 • آرام بودن ذهن خود‌آگاه افراد
 • راهنمایی بازتر برای کمک به افکار خود‌آگاه و هدایت و تغییر آن توسط درمانگر
 • ضربه زدن به بخشی از مغز که در آن افکار، باور‌ها، احساسات، حافظه، ادراکات و رفتار‌های افراد سر‌چشمه می‌گیرد

این نکته فراموش نشود که بسیاری از مردم بر این باور هستند که هیپنوتیزم نمی‌شوند، اما این در حالی است که بیش از آن چیز که فکر می‌کنند این شیوه را پذیرا هستند. تحقیقات نشان داده است که بین 10 تا 15 درصد افراد به این حالت بسیار واکنش نشان می‌دهند. کودکان بیشترین تاثیر پذیری دارند و بسیار مستعد هیپنوتیزم هستند. در مقابل  10 درصد از افراد بزرگسال انجام دادن این عمل روی آ‌ن‌ها دشوار یا غیر ممکن است. ذکر این نکته ضروری است که افرادی که بیشتر جذب خیالات می‌شوند به این حالت بیشتر واکنش نشان می‌دهند.

روش درمان به روش هیپنوتیزم

پزشک و یا متخصص، با توجه به بیماری و رفتاری که توسط خودتان بیان شده است پیشنهاداتی را بیان می‌کند. هیپنوتیزم درمانی معمولا شامل چندین جلسه است. هر جلسه هیپنوتیزم درمانی یک ساعت است. متخصص با روش‌ها و تکنینک‌های خاص شما را به حالت خلسه می‌برد. در این حالت بدنتان آرام‌تر می‌شود و ذهنتان آرامش بیشتری دارد. شما کاملا هوشیار و آگاه نسبت به شرایط هستید و با تمرکزی که دارید ذهنتان نسبت به پیشنهادات متخصص واکنش بهتری نشان می‌دهد.

درواقع در این روش، شما نسبت به درمان برخی از عادات بد و ناسالم در زندگیتان روی می‌آورید. در این روش با بیان این عادات و جایگزین کردن عادات سالم به جای آن‌ها، می‌توانید به درمان بیماری‌ها مخصوصا افسردگی بپردازید. زیرا که می‌توان با این روش از افکار منفی ناسالم مثل اضطراب، وسواس، بدبینی و… دور شد.

روش درمان به روش هیپنوتیزم

در چه شرایطی به سراغ هیپنوتیزم درمانی برویم؟

هیپنوتیزم درمانی نیز مانند سایر روش‌های درمانی، مراجعه کنندگان خاص خودش را دارد. جالب است بدانید که این روش فقط برای رفع بیماری‌های روانی نیست، بلکه برخی از بیماری‌های جسمی را نیز می‌توان با این روش بهبود بخشید.

در ادامه به برخی از بیماری‌هایی که می‌توانند از طریق این روش درمان شوند، اشاره میکنیم.

 • اختلالات بی خوابی
 •  اختلالات گوارشی همانند سندروم روده
 • بیماری آسم
 • کنترل دردهای مزمن مانند میگرن
 • کنترل کردن برخی از دردها مانند دردهای بعد از عمل جراحی مثل زایمان و…
 • درمان عوارض ناشی از شیمی درمانی مثل حالت تهوع و سرگیجه و درد
 • درمان بیماری‌های پوستی
 • درمان برخی از آثار منفی در دوران یائسگی
 • درمان اختلالات افسردگی و اضطراب و وسواس
 •  کاهش وزن و افزایش وزن
 • کنترل کردن شب ادراری
 • درمان فوبیاها
 •  ترک سیگار و…

تمامی موارد بالا اشاره‌ای به قدرت روش هیپنوتیزم درمانی بود. با توجه به موارد بالا، شما عزیزان با مشاهده یکی از موارد، باید به متخصصین مراجعه کنید. بعد از مراجعه به پزشک، با استفاده از این روش به بهترین شکل درمان خود را آغاز کنید.

مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

فواید هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی روشی بسیار مفید و کارآمد برای درمان بیماری‌ها به شمار می‌آید.

همانطور که در قبل اشاره کردیم برای درمان برخی از اختلالات روانی و حتی برخی از ناراحتی‌های جسمی و فیزیکی نیز می‌توان از این روش استفاده نمود.

از فواید مهم این روش می‌توان به درمان اختلالات وسواس اشاره نمود و همچنین درمان علائم IBS، اشاره کرد. در این زمینه مطالعات بسیار گسترده ای انجام گرفته است. اگر چه برخی از پزشکان با درمان از طریق این روش موافق نیستند. اما می‌توان گفت این روش یکی از بهترین و بروزترین روش‌های درمانیست که بسیاری از پزشکان با آن موافق هستند. در بسیاری از کشورها از هیپنوتیزم درمانی برای درمان خیلی از بیماری‌ها استفاده می‌شود که بسیار کارآمد است.

در حقیقت این روش، روشی بسیار عالی در مقابل روش‌های درمانی با داروهای فراوان است. این روش دیگر ضررها و معایب استفاده از داروهای شیمیایی را ندارد. با این تفاسیر نوع درمان روشی ایمن و بدون عوارض جانبی می‌باشد. البته این نکته را باید بدانید که از این روش بر روی برخی از افراد کارساز نیست. بنابراین از این روش به عنوان یک روش مکمل استفاده می‌کنیم. به این معنی که در کنار سایر روش‌های درمانی از هیپنوتیزم درمانی برای نتیجه گیری بهتر بهره می‌بریم.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: تست شخصیت 

فواید هیپنوتیزم درمانی

آیا هیپنوتیزم درمانی ضرر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید خدمتتان عرض کنیم که این روش هم مانند سایر روش‌ها دارای معایبی است.

هیپنوتیزم درمانی برای:

 • بعضی از افراد که دچار برخی از بیماری‌ها هستند می‌تواند مضر باشد. افرادی که بیماری‌هایی مثل توهم، هذیان‌گویی، اختلالات روانی شدید را دارند نباید از طریق روش هیپنوتیزم درمانی درمان شوند.
 • افرادی که دچار استرس شدید هستند نیز این روش برایشان مناسب نمی‌باشد.
 • افرادی که از اعتیاد شدید به مواد مخدر و الکل دارند نیز در این روش به مشکل برمی‌خورند.
 • این روش برای بازیابی و تقویت حافظه پیشنهاد نمی‌شود.

در کل این روش ممکن است برای برخی از افراد نتیجه عکس نیز داشته باشد. البته جای هیچ نگرانی نیست. زیرا قبل از انجام این روش درمانی، درمانگر با شما مشورت می‌کند و در صورت صلاحدید، به شما این روش درمانی را پیشنهاد می‌دهد.

مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

طول درمان این روش 

این روش درمانی نیز مانند روش‌های دیگر دارای طول درمانی است و انتهایی دارد. به طور دقیق نمی‌توان گفت که طول درمان این روش چه مدت زمانی طول می‌کشد. با توجه به شرایط شما و نوع بیماری و حتی شدت آن طول درمان شما تعریف می‌گردد. برخی از بیماری‌ها طول درمان کمتری نسبت به برخی دیگر دارند. نکته مهم این است که باید طول درمان در این روش کامل طی شود. ممکن است چندین جلسه طول بکشد و نتیجه گرفتن از آن نیازمند صبوری و تلاش شما می‌باشد.

تاثیرات هیپنوتیزم درمانی واقعی است؟

سوال بسیاری از شما این است که آیا اثر درمان از طریق هیپنوتیزم واقعی است؟ در پاسخ باید بگوییم که بله، تاثیراتی که در این روش خواهید دید بسیار واقعیست. همانند زمانی که شما از دارو برای درمان استفاده می‌کنید. حتی بیشتر! این روش نیز مانند همان روش دارو درمانی تاثیرات مثبت و منفی واقعی بر روی شما دارد.

حتما بخوانید: لاغر شدن با هیپنوتیزم 

آیا هیپنوتیزم روی همه جواب می‌دهد؟

هیپنوتیزم درمانی بر روی برخی از افراد هیچ پاسخی نمی‌دهد. با توجه به آمار رسمی که در دسترس است از هر چهار نفر یک نفر به این روش پاسخ خوبی نمی‌دهد. با توجه به آزمایشات و اسکن‌ گرفتن از مغز افراد متوجه تفاوت‌هایی شدند. البته این تفاوت‌ها نشان دهنده موضوع خطرناکی نیست. فقط نشان می‌دهد که این افراد نسبت به هیپنوتیزم درمانی واکنشی نشان نمی‌دهند و باید روش‌ درمانی دیگری بر روی آن‌ها اعمال گردد.

طول درمان

هیپنوتیزم درمانی کودکان

برخی بر این عقیده‌اند که نباید بر روی کودکان این روش درمانی را اجرا کرد. اما باید بگوییم که هیپنوتیزم درمانی هیچ رده سنی خاصی ندارد. کودکان نیز می‌توانند با توجه به بیماری خود و تشخیص پزشک از این روش برای درمان خود توسط متخصص استفاده کنند. برخی از پزشکان بر این باورند که کودکان پاسخ‌دهی بهتری نسبت به بزرگسالان در این زمینه دارند. زیرا ذهن کودکان بازتر و آماده‌تر از بزرگسالان است. کودکان با استفاده از پیشنهاداتی که پزشک در زمان درمان به او می‌دهد، می‌توانند با استفاده از روش‌هایی، بر بیماریشان غلبه کنند. هیپنوتیزم درمانی بر روی کودکان تاثیرات مثبت فراوانی را داشته است. تاثیرات مثبتی مانند: غلبه بر دردهای مزمن، درمان برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، درمان برخی اختلالات افسردگی، اضطراب و وسواس در کودکان و…

پس اگر در کودکتان علائمی از این قبیل را مشاهده نمودید سریعا به پزشک مراجعه کرده و از این روش درمانی در جهت درمان کودکتان استفاده کنید.

حتما بخوانید:

در هیپنوتیزم درمانی بیهوشی انجام می‌شود؟

ممکن است در بعضی از برنامه‌های تلوزیونی و فیلم‌ها فردی را که درحال هیپنوتیزم درمانی است به حالت بیهوش نشان دهند. اما در واقعیت خلاف این امر وجود دارد. در واقعیت و در حین انجام این درمان شما عزیزان بیهوش نمی‌شوید. شما کاملا آگاه به شرایط هستید و کنترل افکارتان به دست خودتان است. حرف‌های پزشک خود را به وضوح می‌شنوید و کاملا اختیار آن را دارید که به آن‌ها عمل کنید یا عمل نکنید.

هیپنوتیزم بدون بیهوشی

مراکز درمانی  

برای یافتن یک مرکز درمانی که درمان از طریق هیپنوتیزم را انجام می‌دهند، بهتر است ابتدا در گوکل سرچ کنید. سپس با بررسی نکاتی در رابطه با مرکز درمانی و پزشکان، مرکز درمانی خود را انتخاب کنید. نکاتی که باید در انتخاب مرکز درمانی توجه فرمایید عبارت اند از:

 • مرکز درمانی دارای مجوز رسمی از سازمان روانشناسی کشور باشد.
 • دارای پزشکان و مشاورین با مدارک درجه عالی و معتبر باشد.
 • سابقه خوب و درخشانی داشته باشد.
  و موارد دیگر که در مقاله بهترین مرکز مشاوره در نیاوران به خصوصیات یک مرکز مشاوره خوب اشاره کرده‌ایم.

در رابطه با انتخاب پزشک خود نیز توجه به موارد زیر ضروریست:

 • مشاور و درمانگر باید دارای مدارک معتبر و سطح بالا باشند.
 • تجربه کافی در این زمینه داشته باشند.
 • از درمانگرتان در مورد این روش درمانی بپرسید و او موظف است در رابطه با روش درمان به شما توضیح دهد.
 • پزشک و یا مشاور در رابطه با روش‌ها و تکنیک‌های هیپنوتیزم درمانی آموزش‌های لازم را دیده و دارای اعتبار باشد.

سلامت روح و روان شما عزیزان از هر مورد دیگری در این دنیا واجب‌تر است. اگر با انتخاب یک مشاور احساس خوشایندی ندارید می‌توانید با خیال راحت نزد بهترین دکتر روانشناس دیگر بروید. زیرا در طی درمانتان شما باید احساس راحتی و آرامش داشته باشید. اگر غیر از این باشد شما عزیزان در روند درمانی خود موفق نخواهید بود. پس مورد مهم دیگر در این زمینه راحتی شما عزیزان نسبت به درمانگرتان است.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، هیچ چیزی در این دنیا مهم‌تر از سلامت روح و روان شما عزیزان نیست. بسیاری از ما انسان‌ها در طول زندگی، نیاز داریم که کمی به آرامش برسیم. مقداری از سختی‌ها و فشارهای زندگی دور شویم. راه‌حل این موضوع مراجعه به مراکز مشاوره است. در مرکز مشاوره روانشناسی آرامش من روش درمانی به وسیله هیپنوتیزم انجام می‌شود. پزشکان و مشاوران حاذق در این زمینه در کلینیک آرامش من با جدیدترین متدهای درمانی در خدمت شما عزیزان هستند. پیشنهاد ما به شما عزیزان به عنوان کلام آخر این است که هیپنوتیزم درمانی را برای یکبار هم که شده با مشورت پزشکان ما انجام دهید تا نتیجه آن را در زندگی خود احساس کنید.

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473