افسردگی بعد از رابطه جنسی

افسردگی بعد از رابطه جنسی

ما انسان‌ها تمایل به برقراری رابطه جنسی داریم. قرار است که از این رابطه جنسی لذت ببریم و بعد از آن احساس خوبی داشته باشیم. اما بسیاری از افراد هستند که بعد از برقراری رابطه جنسی، احساس غم و ناراحتی دارند. که این موضوع کاملاً طبیعی است و افراد بسیاری هستند که دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی می‌شوند. اما مهم درک این موضوع است، که اگر همسر شما بعد از برقراری رابطه جنسی ناراحت و دچار افسردگی پس از رابطه جنسی افسرده بود، بدانید که یک موضوع طبیعی است و او را حمایت کنید. این نوع افسردگی نیاز به شناخت کافی دارد که بعد از خواندن این مقاله، به شناخت بهتری نسبت به این موضوع خواهید رسید

افسردگی پس از رابطه جنسی چیست؟

این نوع افسردگی، یک نوع عارضه است. این عارضه به این شکل می‌باشد که شما پس از برقراری رابطه جنسی ناراحت، افسرده و یا دچار وحشت و اضطراب می‌شوید. شاید در این باره مطلب زیادی نخوانده و صحبت زیادی را نشنیده باشید. اما بدانید که این موضوع بسیار شایع است و اگر شما هم جزو افرادی هستید که پس از رابطه جنسی احساس ناراحتی می‌کنند، بدانید که تنها نیستید. بلکه افراد بسیاری به این عارضه و اختلال مبتلا هستند. طبق آماری که در دسترس است 46 درصد از بانوان دچار این عارضه هستند. حتی ممکن است که بیشتر هم باشد.

در رابطه با مردان نیز همین موضوع صدق می‌کند. آمار و تحقیقات نشان می‌دهند که 41 درصد از مردان، دچار افسردگی پس از رابطه جنسی می‌شوند. نکته‌ای که باید بدانید این است، احساس افسردگی پس از رابطه جنسی می‌تواند بعد از رسیدن به ارگاسم هم رخ دهد. یعنی نباید به این فکر کنید که تنها در زمان ارضا نشدن افراد است که این عارضه به سراغشان می‌آید. حتی اگر رابطه جنسی آن‌ها بسیار عالی بود و به اوج لذتشان هم رسیده باشند، ممکن است دچار افسردگی شوند.

افسردگی پس از رابطه جنسی دارای علائمی نیز می‌باشد. این علائم عبارتند از:

 • گریه کردن
 • غم و ناراحتی شدید
 • ناراضی بودن
 • تغییر در خلق و خو و تحریک پذیر بودن

حتما بخوانید: سکس

علت افسردگی پس از رابطه جنسی

شاید برای بسیاری از شما سوال پیش آمده باشد که علت افسردگی پس از رابطه جنسی چه چیزی می‌تواند باشد؟! یا اینکه به چه دلایلی دچار این عارضه می‌شوید؟ باید به شما بگوییم که دلایل مختلفی باعث ایجاد این اختلال می‌شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

عوامل درونی و بیولوژیکی

برخی از عوامل بیولوژیکی و درونی، می‌توانند باعث شود که شما پس از برقراری رابطه جنسی، دچار افسردگی و غم و ناراحتی شوید. می‌دانیم زمانیکه به ارگاسم می‌رسیم، برخی از هورمون‌ها آزاد می‌شوند. برخی از این هورمون‌ها مثل پرئلاکتین و اکسی توسین اگر به طور نرمال آزاد نشوند، می‌توانند باعث بروز ناراحتی و احساس غم در شما شود.

داشتن احساس گناه

اینکه در یک رابطه احساس گناه داشته باشید، نشان‌دهنده نارضایتی شما از آن رابطه نیست؛ بلکه ممکن است دائم با خود فکر کنید که ای کاش در یک مکان دیر یا با شریک دیگر بودم. ای کاش هرگز با این فرد وارد رابطه جنسی نمی‌شدم. در حقیقت احساس بد داشتن نسبت به خود می‌باشد.

نگران عملکرد جنسی خود بودن

بسیاری از شما علاوه بر اینکه عملکرد جنسی طرف مقابلتان را در رابطه بررسی می‌کنید، نگران عملکرد خود در رابطه نیز می‌باشید. همین موضوع باعث می‌شود که شما دچار اضطراب و استرس پس از رابطه شوید.

علت افسردگی پس از رابطه

عوامل محیطی

اگر در یک رابطه جنسی، “فرد احساس کند که شریک مقابلش به اندازه کافی از رابطه لذت نبرده، او را درک نکنید”، باعث ایجاد ناراحتی پس از رابطه خواهد شد. در یک رابطه جنسی، هر دو طرف باید شناخت خوبی از یکدیگر داشته باشند تا بتوانند یک رابطه جنسی بدون ناراحتی و افسردگی را تجربه کنند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: عشق بازی

داشتن مشکلات جنسی

بسیاری از افراد نیز وجود دارند که دچار مشکلات جنسی هستند. به عنوان مثال در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل بوده و به سختی ارضا می‌شوند و یا هرگز ارضا نخواهد شد. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی خود فرد و همسرش شود. اگر این مشکل وجود دارد، شما می‌توانید با یک دکتر روانشناس در این باره صحبت کنید.

داشتن سابقه جنسی بد

افرادی در گذشته خود دچار سواستفاده و آسیب جنسی شده‌اند، به طور حتم بعد از رابطه خود احساس افسردگی و ناراحتی خواهند کرد.

نامیزان بودن هورمون‌ها

همانطور که می‌دانید هورمون‌ها نقش اساسی و بسیار مهم در سلامت ما دارند. اگر از نظر هورمونی دچار مشکل باشید و تنظیم هورمون‌هایتان منظم نباشد، باعث می‌گردد که شما پس از رابطه جنسی احساس ناراحتی و افسردگی داشته باشید.

مطالعه این مطلب برای شما مفید است: افزایش میل جنسی

علت احساس غم در مردان بعد از رابطه جنسی

تا سال‌ها باور همه بر این بود که تنها خانم‌ها دچار افسردگی پس از رابطه جنسی می‌شوند. اما با توجه به تحقیقات صورت گرفته، محققین متوجه شدند که آقایان نیز دچار این عارضه می‌شوند. افسردگی پس از رابطه جنسی در آقایان معمولا خود را به شکل خشم نشان داده و باعث ناامیدی و ناراحتی مرد می‌شود. حتی ممکن است که آقایان پس از رابطه جنسی، گریه کنند که کاملا طبیعی است و مشکلی ندارد.

علت احساس غم در مردان بعد از رابطه جنسی، به همان علتی است که در بالا مطرح شد. اما مهم‌ترین علت این احساس را می‌توان آزار جنسی در کودکی بیان کرد. مردانی که در کودکی خود آزار و اذیت جنسی دیده‌اند، به شدت بعد از رابطه جنسی خود با همسرشان، احساس غم به آن‌ها دست می‌دهد. زیرا تمام آن احساسات منفی به سراغش می‌آید و احساس ترس و وحشت می‌کند. از همین رو بعد از رابطه دچار افسردگی و خشم می‌شود.

علت احساس غم در مردان بعد از سکس

درمان افسردگی بعد از سکس

افسردگی پس از رابطه جنسی می‌تواند تاثیرات به شدت بدی بر روی زندگی زناشویی شما بگذارد. از همین رو توجه به علائم و وجدی گرفتن آن بسیار ضروری می‌باشد. از تاثیرات بسیار مهی که افسردگی پس از رابطه جنسی بر روی شما می‌گذارد، از بین بردن صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان است. این مشکل می‌تواند زندگی زناشویی شما را به شدت دچار آسیب و چالش می‌کند.

در قبل هم به طور مکرر گفتیم که این عارضه طبیعی است و اگر برای شما یا همسرتان رخ داد، جای نگرانی ندارد. می‌توانید با برخی از روش‌ و راهکارها این عارضه را درمان نمایید. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 1. دوش آب گرم
 2. یادداشت کردن حال و اوضاع بد خود
 3. انجام مدیتیشن ( حتما بخوانید: چطور مدیتیشن کنیم)
 4. ورزش کردن
 5. برخی روش‌ها برای آرام سازی اعصاب
 6. تماشا کردن فیلم و تفریحات با همسر خود
 7. صحبت با مشاور و رواندرمانگر

کلام آخر

رابطه جنسی همانند آب و غذا برای همه ما انسان‌ها ضروری است. به همین علت است که باید به آن توجه کافی شود. اگر بنا به هر دلیلی متوجه افسردگی پس از رابطه جنسی در خود و یا همسرتان شدید، باید سریعاً برای درمان آن اقدام نمایید تا زندگی زناشویی خودتان را از بین نبرید. مشاورین و متخصصین کلینیک روانشناسی آرامش من همه روزه در خدمت شما عزیزان می‌باشند تا شما را در تمام مشکلات و چالش‌هایی که با آن روبرو هستید راهنمایی کنند. شما می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تعیین وقت از شماره های درج شده به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی، با مشاورین ما به راحتی در تماس باشید.

 

 منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473