10 تکنیک رسیدن به ازدواج موفق

ازدواج موفق

همه ما انسان‌ها در زندگی خود خواهان یک ازدواج خوب و موفق هستیم. اما باید بدانیم که چطور می‌توان یک ازدواج موفق داشت؟ برای داشتن یک ازدواج خوب باید برخی از نکات در زندگی زناشویی و در روابط عاطفی شما رعایت شود، که آن زندگی را برای شما عالی و موفق سازد. باید یادتان باشد که هیچ دو نفری نیستند که برای هم ساخته شده باشند، بلکه باید خودشان یک رابطه را بسازند و نیمه گمشده یکدیگر بشوند. از آنجایی هم که ازدواج یک دوره بسیار مهم در زندگی همه افراد است، اهمیت و دقت به آن بسیار ضرورت دارد. با ما همراه باشید تا بدانید که یک ازدواج موفق چه نوع ازدواجی است و چگونه می‌توان آن را ساخت.

ازدواج موفق

این نکته را در ابتدا باید بدانید که یک ازدواج موفق، کار می‌خواهد. باید آن را با دستان خودتان بسازید. اینگونه نیست که دو فرد با یکدیگر در همه موارد سازگار بوده و زندگی عالی و بی نقصی را شروع کنند. بلکه با تلاش و سازش باید یک ازدواج موفق را ساخت. اینکه ازدواج موفق چه معنایی دارد از نظر هر زوجی با زوج دیگر متفاوت است. در حقیقت می‌توان گفت یک تعریف واحد برای ازدواج موفق وجود ندارد. اما می‌توان گفت برخی از استاندارها وجود دارد که یک تعریفی از آن به ما ارائه می‌دهد. مانند:

 • بسیاری از افراد، ازدواج موفق را در این می‌بینند که همسرشان خوب باشد. به عقیده بسیاری اگر در یک ازدواج زن و مرد پشت هم باشند و به هر قیمتی هم که شده از یکدیگر دفاع و حمایت کنند، آن ازدواج خوبی است.
 • یکی دیگر از تعاریف ساده ازدواج موفق این است که با همسرتان دوست باشید و با او رفاقت کنید.
 • تشکیل یک خانواده و تربیت صحیح فرزندان از دیگر تعاریف می‌باشد.
 • یکی از تعاریف بسیار رایج ازدواج موفق این است که زوجین به یکدیگر تعهد داشته باشند. در زندگی مسئولیت پذیر بوده و فداکاری به خرج دهند. در حقیقت باید به شریک خود، بدون قید و شرط عشق بورزید. زیرا باید درک کنید که هیچ از یک ما انسان‌ها کامل نیستیم.
 • ارتباط و همدلی بین زوجین و پنهان نکردن هیچ رازی بینشان، از دیگر تعاریف مهم ازدواج موفق می‌باشد.

حتما بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج

موارد مهم در یک ازدواج

اگر می‌خواهید که یک ازدواج موفق داشته باشید، در ابتدا لازم است که برخی از موارد را رعایت کنید. این موارد مهم عبارتند از:

حفظ ارتباطات

ارتباطات در زندگی مشترک بسیار مهم است و نقش اساسی دارد. شما باید در یک ارتباط سالم بتوانید هر آنچه را که در سر دارید، به راحتی بیان کنید. باید بتوانید خواسته خود را به زبان بیاورید. این موضوع مهم نیز به نوع ارتباطات شما در زندگی مشترک و رابطه شما با شریکتان باز می‌گردد.

تعیین حد و مرز خود

باید در یک ازدواج موفق حد و مرزها تعیین شود. درست است که شما وارد یک زندگی مشترک با فردی که دوستش دارید، شده‌اید؛ اما باید این نکته را هم بدانید که شما نیاز به یک فضای شخصی برای خود دارید. باید بتوانید هر چند وقت یکبار با دوستان و یا خانواده خود دیدار داشته باشید.

به یکدیگر احترام بگذارید

زمانی که شما وارد زندگی مشترک با شخصی می‌شوید، باید احترام گذاشتن به او را اولویت خود قرار دهید؛ زیرا یک ازدواج بدون احترام، کاملا بی فایده است و بسیار بی ثبات می‌باشد. احترام متقابل در ازدواج از نکات بسیار مهمی است که همه ما باید آن را رعایت کنیم.

شریک و حامی یکدیگر باشید

ازدواجی موفق می‌شود که در آن زوجین حامی و پشتیبان یکدیگر باشند. اینکه شما دائما احساس کنید فردی حامی و پشتیبان شما در تمام مراحل زندگی می‌باشد، می‌تواند باعث خوشحالی و روحیه عالی شما در زندگی گردد. این موضوع می‌تواند باعث شود که ازدواج شما موفق باشد.

ویژگی‌های ازدواج موفق

به یکدیگر اعتماد داشته باشید

یک ازدواج موفق زمانی موفق می‌شود که به یکدیگر اعتماد داشته باشید. اعتمادی که به سادگی شکسته نمی‌شود. این موضوع نیز با گذشت زمان اتفاق خواهد افتاد و نیازمند زمان است.

یک ازدواج موفق چه ازدواجی است؟

تا به اینجا کمی با اینکه ازدواج موفق چه ازدواجی است، آشنا شدیم. اما در اینجا می‌خواهیم یک تعریف کلی‌تر را به شما ارائه دهیم. در حقیقت می‌خواهیم گفته‌های پیشین خود را تکمیل‌تر کنیم.

داشتن عشق و تعهد، هسته یک ازدواج خوب است. اگر این عشق و تعهد خالصانه نباشد، ازدواج شما یک اشتباه بزرگ بوده است. ازدواجی موفق است که بدون قید و شرط، باید در آن به یکدیگر عشق بورزید. همچنین داشتن تعهد و تلاش برای شریک خود، از نشانه‌های بزرگ ازدواج موفق است. اینکه در زندگی خود هر دو برای یکدیگر تلاش می‌کنید و به شدت متعهد به رابطه خود هستید. و همچنین اینکه در زندگی مشترک خود به شریکتان وفاداری جنسی دارید، بسیار مهم است و ازدواجتان یک ازدواج بسیار عالی است. اینکه ذهن و روح و قلب شما از نظر جنسی برای همسرتان باشد، وفادارای جنسی نامیده می‌شود. نه اینکه تنها بدنتان را به آن محدود کنید. زیرا تصور هم خوابگی با فرد دیگر در ذهنتان نیز خیانت به شریک محسوب می‌شود.

ازدواج موفق، ازدواجی است که در آن هر دو طرف، فروتنی، بخشش و صبر داشته باشند. هیچ یک از ما انسان‌ها کامل نیستیم. اگر قرار است که با فردی ازدواج کنیم، باید در برابر او فروتنی، صبر و بخشش به خرج دهیم. اگر قرار باشد با هر ایراد کوچک و سوءتفاهمی آن ازدواج برهم ریزد، نمی‌توان گفت که ازدواج شما خوب بوده است.

رابطه با همسرتان باید عمیق‌ترین و صمیمانه‌ترین رابطه‌ای باشد که دارید. این موضوع نیز نیازمند گذشت زمان است. اگر شما فردی عجول باشید و به رابطه خود زمان ندهید، هرگز نمی‌توانید طعم ازدواج و زندگی خوب را بچشید. از این رو برای داشتن و ساختن یک ازدواج موفق باید به آن زمان داد. از طرفی خودگذشتگی در برخی موارد نیز می‌تواند باعث موفق بودن زندگی زناشویی شما عزیزان گردد.

روش‌های ساخت ازدواج خوب

روش‌های ساخت یک ازدواج موفق

ساختن یک ازدواج موفق، بستگی به خود شما دارد و تنها با دستان خود شما انجام می‌گیرد. جالب است بدانید که تلاش برای ساختن یک ازدواج خوب، می‌تواند برای شما و زندگی شخصی شما و همچنین شخصیتتان، بسیار مفید واقع شود. در حقیقت چندین راهکار است که با انجام دادن آن‌ها هم می‌توانید زندگی زناشویی و هم زندگی شخصی خودتان را بسازید. برخی از این نکات و راهکارها عبارتند از:

 1. شنونده خوبی باشید.
 2. برای خود زندگی کرده و مستقل باشید.
 3. ارتباط قوی برقرار کنید.
 4. نق نزنید و پذیرش داشته باشید. عم پذیرش برای یک ازدواج موفق مانند سم عمل می‌کند.
 5. هرگز به شریک زندگی خود، بی‌احترامی نکرده و همیشه به او ارزش بالا بدهید. در کل هرگز او را دست کم نگیرید.
 6. مسئولیت پذیر باشید. (مطالعه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: بی‌مسئولیتی مردان)
 7. در همه موارد زندگی خود، مثل موارد جنسی، رفت و آمد، تفریح و بازی با یکدیگر صمیمی باشید.
 8. هرگز در زندگی خود خیال پردازی نکنید و به دنبال واقعیت‌های زندگی خود باشید.
 9. با یکدیگر تفریح کنید و از جملات مثبت در زندگی استفاده کرده و دائما در حال شکرگذاری باشید.
 10. سعی کنید همیشه از همسر خود تعریف و تمجید کنید. این کار باعث ایجاد حس غرور در او خواهد شد و روز به روز بیشتر عاشق شما می‌شود.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر باید باز این جمله تاکیدی و کلیدی را تکرار کنیم. اینکه همیشه یادتان باشد ما هیج آدمی که مناسب یکدیگر باشند نداریم. ما باید آدم مناسب یکدیگر بشویم. این موضوع نیز نیازمند تلاش دو طرف و نیازمند رعایت نکات و روش‌هایی است که در این مقاله برای داشتن یک ازدواج موفق نام بریم. البته شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این رمینه نزد یک دکتر روانشناس رفته تا بتوانید راحت‌تر در این باره تصمیم بگیرید. همچنین می‌توانید با مشاورین کلینیک روانشناسی آرامش من در این خصوص در ارتباط باشید. شما عزیزان می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره و یا تعیین وقت از طریق شماره های درج شده به صورت حضوری و یا مشاوره آنلاین و تلفنی با مشاورین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473