گرایش جنسی و انواع آن

گرایش جنسی

همه ما می‌دانیم انسان از بدو تولد تا زمان مرگ، همواره در حال تغییر است. این تغییرات می‌توانند در همه خصوصیات فرد دیده شود. بدن انسان و گرایشات او نیز در همه موراد در حال تغییر خواهند بود. طبیعت انسان اینگونه است که بدن او در سن نوجوانی دچار تغییرات هورمونی خواهد شد. این تغییرات هورمونی و رسیدن به سن بلوغ باعث خواهد شد که فرد احساسات و گرایش جنسی خود را بشناسد. البته که این موضوع می‌تواند باعث نگرانی و چالش‌هایی در فرد گردد که کاملا طبیعی است. این موضوع نیز ممکن است کمی طول بکشد. ممکن است افراد کمی دیر متوجه شوند که چه نیازهایی از یک رابطه جنسی داشته و گرایش اصلی آن‌ها چیست؟! با ما همراه باشید تا با انواع گرایش جنسی و علت به وجود آمدن آن‌ها آشنا شوید.

گرایش جنسی چیست؟

گرایش جنسی یک جذب و کشش جنسی است که عاشقانه است و عواطف افراد را نیز در برمی‌گیرد. درحقیقت حسی است که افراد نسبت به یک شخص دیگر دارد. گرایش جنسی در همه افراد چه زن و چه مرد وجود دارد. در واقع این مساله، یک موضوع مهم در بین انسان‌ها و در همه جوامع می‌باشد. زیرا رابطه جنسی موضوع بسیار مهم و اساسی در زندگی همه افراد می‌باشد. گرایش جنسی ما می‌تواند نوع رابطه فیزیکی و چگونگی و نحوه آن را با دیگران از جانب ما مشخص سازد.

این نکته را نیز باید بدانید که گرایش جنسی چیزی است که از جانب خود فرد احساس می‌شود. احساسی نیست که دیگران آن را در شما تشخیص دهند. البته که باید گفت گرایش جنسی یک موضوع پیچیده است و هیچ تعریف جامع و تایید شده‌ای ندارد. هر انسانی تمایل جنسی خود را به گونه‌ خاص خودش، تعریف می‌کند. جوامع و فرهنگی هم که در آن رشد کرده است در تعریف این موضوع تاثیر بسیار زیادی دارد.

انواع گرایش جنسی

گرایشات جنسی انواع مختلفی دارد. در دنیای امروزه گرایشات جنسی به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

1 – همجنسگرایان

افرادی که دارای این گرایش جنسی می‌باشند از نظر جنسی به همجنس‌های خود جذب می‌شوند. یعنی زن جذب یک زن دیگر شده و مرد جذب مرد می‌شود. در اصطلاح افرادی را که از نظر جنسی و ظاهری جذب همجنس خود می‌شوند را همجنسگرا می‌نامند.

2- دگرجنسگرا

افرادی که دگرجنسگرا هستند از نظر ظاهری و جنسی جذب جنس مخالف خود می‌شوند. یک مرد دگرجنسگرا شیفته یک زن شده و یک زن که دارای این گرایش جنسی است، جذب یک مرد می‌شود. به گرایش دگرجنس گرا، گرایش راست نیز گفته می‌شود.

3- غیرجنسی

این افراد از نظر عاطفی جذب افراد می‌شوند، اما از نظر جنسی هرگز جذب هیچ فردی نخواهد شد. در حقیقت این افراد هیچ علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند.

4- دوجنس گرا

افراد با این گرایش جنسی، جذب هر دو جنس می‌شوند. یعنی یک مرد دوجنس گرا می‌تواند از نظر جنسی جذب یک مرد و یک خانم شود.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: ارضا زن 

علت گرایش جنسی

علت گرایش جنسی

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، علت ایجاد همه گرایشات جنسی را می‌توان به عوامل بیولوژیکی افراد نسبت داد. هیچ فردی خودش هرگز نمی‌تواند گرایش جنسی خودش را تعیین کند و یا آن را تغییر دهد. به عنوان مثال شما نمی‌توانید یک دختر را در کودکی با وسایل پسرانه سرگرم کنید و توقع داشته باشید که همجنسگرا شود. این موضوع که افراد از نظر جنسی جذب یک شخص می‌شوند، به هیچ عنوان به انتخاب خودشان نیست. در حقیقت افراد خودشان تصمیم نمی‌گیرند که چه گرایشی داشته باشند.

اما این را باید بدانید که گرایش جنسی یک فرد را به هیچ عنوان نمی‌توان تغییر داد. ممکن است بسیاری از شما در زمان نوجوانی و در همان ابتدای زندگی متوجه نوع گرایش خود شده باشید. این نکته را نیز باید بدانید که اگر با گذشت زمان و بالا رفتن سن متوجه شدید که گرایشات جنسی شما چیز دیگریست و تغییر کرده است، نگران نباشید.

چه مواردی گرایش جنسی افراد را تعیین می‌کند؟

گرایشات جنسی به دلیل ترکیب شدن برخی از عوامل به وجود می‌آید. در حقیقت ترکیب این عوامل مهم باعث می‌شود که گرایشات جنسی فرد تعیین شود. این عوامل مهم عبارتند از:

  • عوامل عاطفی
  • محیط و فرهنگ اطراف فرد
  • هورمون‌ها
  • عوامل بیولوژیکی

عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند در تعیین گرایش جنسی افراد تعیین کننده باشند. اما مهم‌ترین دلایل، موارد بالا می‌باشند. این عوامل برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت است.

تنها باید بدانید که گرایشات جنسی مختلف مانند همجنسگرایی و دوجنسه بودن، به دلیل تربیت والدین نیست.  این گرایشات، یک نوع بیماری نمی‌باشد که بتوان آن‌ها را درمان کرد؛ بلکه باید به این درک رسید افراد هیچ گونه دخالتی در تعیین گرایش جنسی خود ندارند و این موضوع یک مورد کاملا طبیعی و بیولوژیکی است. همچنین این افراد ممکن است با برخی نامهربانی‌ها و تعصبات بیهوده که باعث سوءتفاهم‌هایی می‌شود، درگیر باشند.

چطور می‌توان گرایش جنسی خود را شناخت؟

برای همه ما انسان‌ها در طول زندگی پیش‌آمده است که بخواهیم بدانیم گرایش جنسی اصلی خودمان چیست؟! دوران نوجوانی یک دورانی است که اکثر افراد می‌توانند گرایش خود را کشف کرده و آن را تشخیص دهند. این موضوع می‌تواند بدون برقراری هیچ نوع رابطه جنسی اتفاق افتد.

حال اینکه چطور می‌توان گرایش جنسی خود را تشخیص دهیم بسیار ساده است. تنها باید ببینیم که میل جنسی ما به سمت چه جنس از افراد جذب می‌شود. آیا من که یک مرد هستم تمایل به برقراری رابطه جنسی با یک مرد را دارم؛ این موضوع درباره بانوان محترم نیز صادق است. با یک جست و جوی ساده و روراست بودن با خود، می‌توانید به راحتی متوجه شوید که چه نوع گرایش جنسی دارید. برخی اوقات نیز ممکن است که این گرایش اصلی شما نباشد. می‌تواند از روی کنجکاوی شما باشد.

به عنوان مثال دوست دارید که رابطه با یک همجنس را نیز تجربه کنید، درحالیکه همجنسگرا و دوجنسگرا نیستید. باید به این موضوع کاملا دقت کنید. می‌توانید برای درک بیشتر این موضوع در رابطه با خودتان، با یک مشاوره رابطه و یا مشاوره جنسی صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند با انجام برخی تست‌ها و آزمایشات و همچنین صحبت با شما در اینباره، متوجه شوند که گرایش  اصلی شما چیست!

حتما بخوانید: افزایش میل جنسی

چطور نوع گرایشات جنسی خود را تشخیص دهیم؟

تست گرایشات جنسی

اگر شما عزیزان در تشخیص نوع گرایشات جنسی خود دچار تردید هستید و تا به الآن آن را کشف نکرده‌اید، می‌توانید تست گرایشات جنسی را انجام دهید. این تست را می‌توانید در بهترین مرکز مشاوره در تهران و یا شهر خود، انجام دهید. پس از مراجعه به صورت حضوری و مشاوره تلفنی و آنلاین به مرکز مشاوره، پشتیبانی آن مرکز شما را به یک دکتر روانشناس و متخصص معرفی خواهد کرد. شما نیز با او در رابطه با خواسته خود صحبت می‌کنید. می‌گویید که می‌خواهید نوع گرایش جنسی خود را تشخیص دهید. همچنین این تست را می‌توانید برای اندازه‌گیری گرایش جنسی مخصوص به خود انجام دهید.

این تست شامل سوالاتی است که شما باید در زمان معین و تعیین شده به آن‌ها پاسخ دهید. پس از پاسخ‌دهی، جواب شما توسط مشاورین بررسی خواهد شد و نتیجه را به شما اعلام خواهند کرد. نکته بسیار مهم این است که باید با صداقت تمام به تمام سوالات پاسخ دهید.

کلام آخر

همه افراد دارای هر نوع گرایش جنسی که می‌باشند، قابل احترام هستند. نکته مهم این است که باید در رابطه با نوع رابطه خود با شخص مقابل و یا در فرهنگ و جامعه خود اطلاعاتی داشته باشید. شما عزیزان می‌توانید برای کمک گرفتن در این مورد به کلینیک آرامش من مراجعه کرده و یا از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت و پیج اینستاگرام با مشاورین و متخصصین ما در تماس باشید. همچنین می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره به راحتی با هر روشی که دل‌خواهتان است به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی با مشاورین تیم آرامش من ارتباط برقرار کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره