خیانت زناشویی

خیانت زناشویی

خیانت امریست که توسط زن یا مرد انجام می‌گیرد. بیشتر خیانت‌ها در روابط زوجین و زناشویی رخ می‌دهد. متاسفانه با توجه به آمار، درصد بالایی از خانم‌ها و آقایان در زندگی زناشویی خود قربانی این امر ناپسند می‌شوند. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند سبب خیانت زناشویی گردد. باید این را بدانید که این موضوع نمی‌تواند عامل جدایی و طلاق صددرصد گردد. شما به عنوان همسر باید به درکی از این موضوع برسید تا بتوانید آن را درست مدیریت کنید.ما در این مقاله، شما را با خیانت زناشویی و راهکارهای مقابله با آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

خیانت زناشویی چیست؟

تعریف کلی خیانت را می‌توان اینگونه بیان کرد که خیانت یک تعریف واحد و معینی ندارد. در واقع آن چیزی که بین زوجین و در زندگی زناشویی بین همسران رخ می‌دهد، می‌تواند متفاوت بوده و خیانت زناشویی تلقی گردد. تعریف رایت از خیانت اینگونه است که می‌گوید: “عمل انگشت گذاشتن بر روی هر یک از توافقات، قول‌ها و تعهداتی است که با شریک زندگی خود دارید.”

برای بسیاری از افراد برخی سوالات در رابطه با خیانت زناشویی در اذهان شکل می‌گیرد. آیا داشتن زندگی زناشویی بدون ارتباط جنسی خیانت است؟ آیا رابطه تلفنی و آنلاین و رابطه جنسی آنلاین هم، خیانت محسوب می‌شود؟ پاسخ این سوالات بستگی به طرز تفکر زوجین و تعریف هر یک از آن‌ها از خیانت دارد. در یک تعریف کلی می‌توان گفت خیانت شامل هر عمل و رفتاری می‌شود که تعهد بین دو نفر را نقض کرده و به رابطه، آسیب جدی وارد می‌کند.

انواع خیانت زناشویی

خیانت زناشویی انواع مختلفی دارد. خیانت زناشویی می‌تواند یک عمل جنسی و یا احساسی باشد. نباید این نوع خیانت را تنها به مسائل جنسی ربط داد. پیام دادن‌های غیراخلاقی و احساسی با فرد دیگر، حرف زدن و حتی برخی نگاه‌ها، خیانت محسوب می‌شوند. پس اگر وارد یک رابطه احساسی و زناشویی می‌شوید، باید پای تعهدی که به شریک خود داده‌اید تا به ابد بمانید.

همانطور که گفتیم، خیانت زناشویی یا خیانت در ازدواج انواع مختلفی دارد. مانند:

خیانت عاشقانه

خیانت عاشقانه در ازدواج زمانی اتفاق می‌افتد که فقدان عاطفی شدیدی در ازدواج و زندگی زناشویی شما وجود داشته باشد. شما باید برای حل این موضوع به دنبال ارزیابی عواطف و احساسات خود در رابطه باشید. این خیانت به این صورت است که فرد غذا خوردن، رفع نیازهای عاطفی و نیازهای عاشقانه جنسی خود را با فردی غیر از شریک زندگی خود و همسرش انجام می‌دهد.

خیانت فرصت طلبانه

این نوع خیانت زناشویی در ازدواج به این معنی است که فرد به دنبال بهترین فرصت برای خیانت می‌گردد. در واقع فرصت مناسبی را برای خود فراهم می‌کند تا مرتکب اعمال خود گردد. این موضوع می‌تواند با شریک سابق به راحتی رخ دهد. به عنوان مثال برخی از افراد با همسایه خود نزدیکی می‌کند و در وقت لازم در عموم بدون آنکه کسی متوجه کار آنان شود، به خانه همسایه رفته و رابطه را برقرار می‌کند. زیرا با رفتار دوستانه‌ای که برقرار شده است، کسی به این موضوع شک نخواهد کرد. به این مدل رفتار در ازدواج خیانت فرصت طلبانه گفته می‌شود.

انواع خیانت زناشویی

خیانت یادبود

این نوع از خیانت زناشویی زمانی رخ می‌دهد که هیچ احساسی بین زوجین در رابطه وجود ندارد. اصولا ماندن در این ازدواج‌ها به دلیل وجود فرزندان، مخالفت خانواده‌ها، نداشتن پشتیبان و ترس از طلاق می‌باشد.

حتما بخوانید: مشاوره طلاق

خیانت اجباری

این نوع خیانت زناشویی به صورت اجباری رخ می‌دهد. به عنوان مثال رئیس همسرتان به او می‌گوید که او را اخراج خواهد کرد، مگر اینکه با او رابطه جنسی برقرار کند. یا برخی دیگر بنا به دلایل دیگر از این طریق از افراد می‌خواهند که با آنان رابطه جنسی برقرار کرده و یا همراه آنان باشند. این نوع خیانت اجباری است. اگر شما از همسرتان همچین موردی را مشاهده کردید، بستگی به خودتان دارد. اگر خواهان حفظ زندگی زناشویی خود هستید، می‌توانید با صحبت و رفتن پیش بهترین دکتر روانشناس، مشکل خود را رفع کنید. اما اگر نمی‌خواهید به زندگی با او ادامه دهید کاملا حق دارید و می‌توانید که جدا شوید.

علت خیانت زناشویی

از مهم‌ترین دلیل و علل خیانت در ازدواج، می‌توان به عدم ارتباط عاطفی صحیح بین زوجین اشاره کرد. طبق آمار موجود 35 درصد از زنان و 45 درصد از مردان در زندگی زناشویی خود مرتکب خیانت می‌شوند. ما در این جا به چند دلیل مهم که سبب می‌شود خیانت زناشویی رخ دهد اشاره می‌کنیم. این دلایل عبارتند از:

نبودن روابط سالم در زندگی زناشویی

بسیاری از زوجین بنا به دلایلی مانند وجود فرزندان و دلایل مالی، با همسر خود زندگی می‌کنند. هیچ عشقی بین این زوجین وجود ندارد و این موضوع عدم ارتباط سالم در زندگی زناشویی بین زوجین را نشان می‌دهد.

والدین بودن

در برخی زندگی‌های زناشویی بین زوجین، یکی از افراد همیشه در تمام مسائل تصمیم می‌گیرد، جمع می‌کند، می‌خوراند و می‌پوشاند و تمام مسئولیت مالی بر روی دوشش است. این افراد به جای اینکه فکر کنند یک شریک عاطفی هستند به نظرشان می‌آید که والدین هستند. در بین چنین زوج‌هایی نیز خیانت رخ می‌دهد.

برآورده نشدن خواسته‌های جنسی

یکی دیگر از علت‌های مهم خیانت زناشویی، برآورده نشدن خواسته‌های جنسی زوجین به دست یکدیگر است. طبق آمار افرادی که نارضایتی جنسی از زندگی زناشویی خود دارند، سه برابر بیشتر خیانت می‌کنند تا زوج‌هایی که از روابط جنسی خود در زندگی راضی هستند. مساله‌ی جنسی و رفع نیازهای جنسی هر دو طرف، از مسائل بسیار مهمی است که باید در زندگی زناشویی برطرف گردد. بهتر است در این موارد به دنبال درمان جنسی خود باشید نه اینکه به راحتی به دنبال خیانت بروید.

مطالعه این مطالب می‌تواند برای شما مفید باشد:

تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی

تفاوت در فرهنگ و آداب معاشرت در بین زوجین، یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند سبب گردد فرد در زندگی خود مرتکب خیانت شود. به عنوان مثال فردی در یک خانواده رشد کرده و از نظر فرهنگ، در مورد نوع ارتباط با نامحرم، بسیار بازتر از دیگری فکر می‌کند. همین امور به نظر ساده می‌تواند دردسر و مشکلات فراوانی را در زندگی به وجود آورد و زمینه خیانت زناشویی را فراهم کند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تفاوت فرهنگی در ازدواج

ظاهر بدنی

زمانیکه ما ازدواج می‌کنیم یک تعهد کامل به شریک زندگی خود می‌دهیم. برخی از زوجین بعد از گذشت چندین سال زندگی به دلیل تغییر شکل ظاهر و بدن و زمانیکه پیر می‌شوند، دست به خیانت می‌زنند.

تاثیر خیانت در رابطه زوجین

نذاشتن احترام به همسر

بسیاری از اختلافات زناشویی به دلیل مورد احترام واقع نشدن زوجین در زندگی شخصی خودشان است. بسیاری از زوجین بر این باورند که در زندگی خود از جانب همسرشان مورد احترام و قدردانی قرار نمی‌گیرند. در نتیجه فرد سعی می‌کند که این خلا را در زندگی با فرد دیگری پر کند. همین امر زمینه ساز خیانت زناشویی می‌شود.

دور بودن بیش از اندازه از یکدیگر

برخی از زوجین به دلیل شغل و یا محل زندگی خانواده، روزها و شاید ماه‌ها از همسرشان دور می‌شوند. این موضوع نیز یکی دیگر از علت‌های مهم خیانت به همسر است. سعی کنید از هم دور نمانده و زندگی خود را با همسرتان حفظ کنید.

نادیده گرفته شدن

در برخی روابط، یکی از طرفین زوجین احساس ناخواسته شدن و نادیده شدن در زندگی دارد. او عشق کافی را از شریک خود دریافت نمی‌کند و این خلا عاطفی و عشق را در جایی بیرون از خانه و با فردی غیر از شریک زندگی خود پر خواهد کرد.

بسیاری از موارد دیگر مانند اعتیاد، خستگی و عصبی بودن، ناتوانی در حل مشکل و …. نیز وجود دارند که از دلایل مهم خیانت زناشویی به شمار می‌آیند. اما تمام این علل نباید موجب این شود که شما بهانه‌ای برای خیانت کردن داشته باشید. بلکه در صورت مشاهده چنین مشکلاتی در زندگی زناشویی باید به دنبال راه‌حلی برای رفع آن بود. هیچ دلیلی نمی‌تواند خیانت را توضیح بدهد و یا آن را توجیح کند.

حتما بخوانید: مشاوره خانواده 

تاثیر خیانت زناشویی در رابطه

همه ما می‌دانیم که خیانت یک عمل بسیار ناپسند و به دور از اخلاق می‌باشد. فردی که خیانت می‌بیند، تحت شرایط بسیار بدی قرار می گیرد و دچار اختلالات روحی و روانی شدیدی می‌شود. خیانت علاوه بر این که می‌تواند بر روی شخصی که خیانت دیده تاثیرگذار باشد، خود شخصی که خیانت را انجام داده نیز دچار ضربات روحی و روانی خواهد شد. به دنبال همین امر خیانت زناشویی تاثیرات بسیاری را می‌تواند بر روی رابطه زوجین بگذارد. مانند:

  1. باعث می‌شود که در زندگی زناشویی همه چیز زیر سوال رفته و ارزش‌های طرفین از بین برود.
  2. باعث بروز خسارات جبران ناپذیر فراوانی می‌شود.
  3. بیماری استرس و افسردگی و وسواس فکری از شایع‌ترین اختلالات روانی نشات گرفته از این مورد است. (مقالات بسیار مفیدی در رابطه با هر کدام از این موارد در سایت قرار داده شده، پیشنهاد می کنیم به این مطالب نیز سری بزنید. کافیست کلمه مورد نظر رو در باکس جستجو وارد نمایید)
  4. اعتماد بین زوجین تا آخر از بین می‌رود.
  5. همیشه و تا آخر عمر این مورد در ذهن باقی مانده و از بین نمی‌رود.
  6. تعادل زندگی را به شدت بهم می‌ریزد و تاثیرات منفی بر روی روحیه هر دو طرف و فرزندان و همچنین خانواده طرفین می‌گذارد.

درمان خیانت زناشویی

درمان و کنار آمدن با غم و اندوه خیانت زناشویی بسیار مشکل است و در برخی از افراد بعد از چندین ماه و در برخی دیگر ممکن است به چندین سال هم برسد. یکی از راه‌های موثر و نتیجه بخش مراجعه به رواندرمانگر و مشاور در زمینه خیانت و ازدواج است. شما می‌توانید با رفتن به بهترین کلینیک روانشناسی و مراکز درمانی و مشاوره با تعیین وقت نزد مشاورین ازدواج رفته تا به شما راهکارهای برای مقابله با این اتفاق تلخ ارائه دهند.

از دیگر راه‌های مقابله با خیانت، می‌توان گفت که نباید تنها بوده و منزوی شوید. باید در کنار دوستان و خانواده خود باشید، در برنامه‌ها و مهمانی‌های شاد و مفرح شرکت کنی، تا ذهن شما از این موضوع رهایی یابد. لازمه همه این روش‌ها و به نتیجه رسیدن، صبر داشتن است. اگر شما صبر کرده و بر روی ذهن خود کار کنید تا به آرامش برسید می‌توانید زودتر نتیجه گرفته و تاثیرات منفی به وجود آمده از خیانت زناشویی را درمان کنید.

کلام آخر

خیانت زناشویی عملی بسیار ناپسند و نابخشودنی است. تاثیراتی که این خیانت بر روی سلامت روان افراد می‌گذارد غیرقابل جبران است. کلینیک آرامش من متخصصین و مشاوران مجربی را در این زمینه در تیم قوی خود دارد که می‌توانند شما را در راه فراموشی و از بین بردن خاطرات تلخ این موضوع شما را راهنمایی کنند. شما می‌توانید همه روزه از طریق تماس با شماره‌های درج شده و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ تصویر، با مشاورین آرامش من در تماس باشید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473