چگونه رابطه عاطفی را تمام کنیم؟

پایان دادن به رابطه عاطفی

همه ما می‌دانیم رابطه عاطفی زمانی شکل می‌گیرد که یک وابستگی و دلبستگی عمیق و سالم بین دو نفر ایجاد شود. که ویژگی‌ها و علائم خاص و منحصر به فرد خودش را دارد. اما ممکن است همیشه این رابطه عاطفی به خوبی پیش نرود. ممکن است شما خواهان پایان دادن به رابطه عاطفی خود باشید. که در پشت این موضوع دلایل بسیار زیادی خوابیده است. تمام کردن رابطه عاطفی می‌تواند نشأت گرفته از بسیاری دلایل مختلف باشد.

این را نیز باید بدانید که پایان دادن به یک رابطه عاطفی، بسیار سخت است و به هیچ عنوان کار ساده‌ای نمی‌باشد. اما گاهی باید یک رابطه را تمام کرد تا آسیب‌های جدی‌تری را از آن رابطه ندید. حال اینکه چگونه رابطه عاطفی را تمام کنیم نیز بسیار مهم است. شما باید برای اتمام یک رابطه، برخی مهارت‌ها و نکات آن را بلد باشید. زیرا در غیراینصورت آسیبی که از جدایی می‌بینید، دو برابر خواهد شد. با ما همراه باشید تا با چگونگی و نکات پایان دادن به رابطه عاطفی ناسالم به خوبی آشنا شوید.

تعریف رابطه عاطفی

همانطور که در پیشگفتار گفته شد، رابطه عاطفی بین دو فرد زمانی شکل می‌گیرد که وابستگی و دلبستگی عمیق و سالمی بین آن فرد ایجاد شده باشد. رابطه عاطفی چیزی فراتر از یک رابطه عادی و معمولی می‌باشد. از این رو بسیار مهم است که چگونه وارد آن شده و در آن باقی می‌مانید. یک رابطه عاطفی تنها به رابطه جنسی ختم نمی‌شود، بلکه دارای پیوند صمیمیت، عشق، اعتماد و احساس است. در حقیقت رابطه عاطفی، دادن و انتقال احساس به شخص دیگر است. این احساس نیز باید سالم بوده و طوری باشد که به زندگی خود و شخص مقابل، آسیبی وارد نکند. اما بنا به دلایلی، یک رابطه عاطفی هر چقدر هم زیبا باشد، می‌تواند ناسالم شود. شما باید بدانید که یک رابطه عاطفی چه زمانی ناسالم است و برای درمان و یا تمام کردن آن برخی نکات را بیاموزید.

نشانه رابطه عاطفی ناسالم

همانطور که گفته شد رابطه عاطفی زمانیکه ناسالم باشد، نشانه‌ها و علائم خاص خودش را به همراه دارد. دقیقا همانطور که رابطه عاطفی سالم با احترام و پیوند عمیق همراه است. این مورد یک موضوع بسیار خوب و مثبت است. زیرا هر چه زودتر بتوانید تشخیص دهید که در یک رابطه سمی هستید، خلاص شدن از آن راحت‌تر می‌باشد. برخی از این نشانه‌ها و علائم عبارتند از:

 1. یکی از نشانه‌های مهم، کش دادن دعوا و بحث شدید بین دو نفر است. مخصوصا زماینکه دائما شما را مقصر می‌داند.
 2. شریکتان شما را برای انجام کاری که دوست ندارید تحت فشار قرار می‌دهد.
 3. دروغگویی و فریب کاری در رابطه زیاد شود. ( مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: دروغ گفتن و نشانه‌های فرد دروغگو)
 4. شما را متهم جلوه دهد.
 5. در مکان عمومی و در نزد دیگران شما را تحقیر می‌کند و احترامی برای شما قائل نیست.
 6. از شما بابت هیچ کاری تشکر نمی‌کند. حتی بابت کار اشتباهش عذرخواهی نیز نخواهد کرد.
 7. مسئولیت‌های رابطه را به طور نامساوی تقسیم می‌کند و بیشتر بار مسئولیت رابطه به دوش شماست.
 8. آسیب رساندن فیزیکی نیز از مهم‌ترین نشانه‌های یک رابطه عاطفی ناسالم است. به عنوان مثال اشیاء را به سمت شما پرتاب می‌کند. شما را هل داده و کتک می‌زند. به وسایل خانه و محیط اطراف در حین عصبانیت، آسیب می‌رساند.
 9. حد و مرز شما را در هیچ موردی رعایت نمی‌کند.
 10. مرزهای جنسی را به هیچ عنوان رعایت نمی‌کند. ممکن است به طور خواسته شما را از لحاظ جنسی اذیت کند. این موضوع شامل نوازش کوچک هم می‌شود.

حتما بخوانید: اشتباهات رایج در رابطه عاطفی

نشانه‌های رابطه عاطفی ناسالم

آیا تمام کردن یک رابطه سخت است؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله، تمام کردن یک رابطه سخت است. زیرا با تمام کردن رابطه برخی افکار و احساسات به سراغ فرد خواهد آمد که کنار آمدن با آن‌ها به هیچ عنوان آسان نیست. گاهی اوقات با خود می‌گویید: ” اگر که جدا شوم و رابطه خود را تمام کنم، دیگر کسی مرا نمی‌خواهد”؛ با این کار شما احساس بی‌ارزشی می‌کنید. به این می‌اندیشید که بعد از این فرد، دیگر نمی‌توانید با شخص دیگری وارد رابطه عاطفی شوید، اما اینطور نیست. شما اگر بتوانید از یک رابطه عاطفی ناسالم خارج شوید، به خوبی بر روی خود سرمایه گذاری می‌کنید. از این رو با تجربه و شناختی که دارید، می‌توانید به خوبی شریک بعدی خود را کاملا آگاهانه انتخاب کنید.

از طرفی برخی فکر می‌کنند که چون در یک رابطه به مدت طولانی مدت قرار دارند، دیگر نمی‌توانند جدا شوند. به این فکر می‌کنند که چون من با این شخص زمان زیادی را گذراندم پس باید با او ازدواج کنم و یا تحمل کرده و با او به زندگی سخت ادامه دهم. اما این باور کاملا اشتباه است. شما عزیزان هر زمان احساس کردید که در یک رابطه عاطفی در حال اذیت شدن می‌باشید، باید سریعا از آن خارج شوید. فرقی ندارد که از آن رابطه دو ماه گذشته باشد و یا ده سال.

و نکته بعدی این است که شما نباید به دلیل روابط گسترده و مواردیکه در آن رابطه با آن شخص دوست دارید، رابطه ناسالم را تحمل کنید. باید هرچه سریع‌تر به فکر چاره باشید و خود و شخصیت خودتان را اولویت قرار دهید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: مشاوره طلاق آنلاین 

چرا برخی رابطه‌ها به جدایی ختم می‌شوند؟

همانطور که در قبل به آن اشاره شد، رابطه عاطفی زمانی که ناسالم باشد، ماندن در آن به شدت سخت خواهد بود. از این رو باید این رابطه با این علائم، به جدایی ختم شوند. بسیاری نیز بر این باورند، “با ازدواج باید تا زمان مرگ ادامه داد و تحمل کرد”؛ اما این چنین نیست. برخی از دلایل وجود دارند که متاسفانه در یک رابطه باعث جدایی می‌شوند. مانند:

 • خیانت
 • بی‌احترامی
 • تفاوت داشتن از نظر شخصیتی
 • تفاوت فرهنگی
 • نبودن تعامل مثبت بین دو فرد
 • رضایت نداشتن کلی از رابطه‌ای که در آن هستند
 • نداشتن رضایت جنسی در رابطه

چرا برخی رابطه‌ها به جدایی ختم می‌شوند

راهکارهای تمام کردن رابطه عاطفی

همه ما این نکته را می‌دانیم که تما افراد با یکدیگر متفاوت هستند. از این رو رابطه عاطفی که در آن قرار دارند نیز با یکدیگر متفاوت است. بنابراین نمی‌توان هرگز به طور صد درصد راه آسان را برای تمام کردن یک رابطه عاطفی به شخص پیشنهاد بدهیم. زیرا به طور کامل از آن رابطه خبر نداریم و شخصیت کامل آن فرد را نمی‌شناسیم. با این حال ما به شما عزیزان برخی راهکارها را برای تمام کردن یک رابطه عاطفی پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید برای مطمئن شدن انتخاب بهترین راهکار، نزد یک مشاور ازدواج در تهران یا منطقه خود بروید. در اینصورت مشاور می‌توان بهترین راهکارها را به شما بنا به رابطه و شخصیتی که دارید، پیشنهاد بدهد. خود شما نیز می‌توانید با بررسی رابطه‌تان از برخی راهکارهای زیر که به نفعتان است و برای شما بهترین است، استفاده کنید. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 1. در ابتدا به دنبال یک تعریف درست و صحیح از یک رابطه عاطفی باشید.
 2. با خودتان روراست باشید و مشخص کنید که چرا وارد این رابطه شدید و چگونه وابستگی بین شما رخ داد.
 3. سعی کنید آسیب عاطفی خود و مواردی که باعث این آسیب‌ها شده را شناسایی و مشخص کنید.
 4. با خود و با شریکتان صادق باشید، ولی موضوع را نیز زیاد کش ندهید.
 5. سعی کنید یک استراحت داشته باشید.
 6. خود را سرزنش و قضاوت نکنید.
 7. صمیمیت بین‌تان را با تمام شدن رابطه عاطفی تمام نکنید.
 8. باید این را بپذیرید که تمام کردن رابطه عاطفی بسیار سخت است.
 9. سعی کنید برای راحت بودن خودتان با او قطع رابطه کنید. یعنی دسترسی به او را از همه جا قطع کنید. تلفن و فضای مجازی
 10. در آخر حتما از یک مشاور خوب کمک بگیرید. زیرا نمی‌توانید به تنهایی از پس مشکلات و سختی‌های تمام کردن یک رابطه عاطفی برآیید.

کلام آخر

برای سخن آخر باید بگوییم که هر یک از ما می‌تواند در یک رابطه عاطفی ناسالم قرار بگیرد و مراحل سخت تمام کردن یک رابطه را که در آن وابسته شده، طی کند. پس بدانید که ما هم می‌دانیم تا چه حد می‌تواند پایان دادن به رابطه عاطفی سخت باشد. اما باید بتوانید رابطه‌ای را که برای شما سمی است تمام کنید. زیرا آسیب‌های شدیدی به دنبال تحمل کردن وجود دارد. از این رو کلینیک روانشناسی آرامش من برای راحتی و سهولت کار شما در این باره، همه روزه در خدمت شما عزیزان است. شما می‌توانید برای ارتباط با مشاورین ما فرم درخواست مشاوره را پر کرده و یا از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت به روش دلخواه خود با مشاورین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473