اختلال شخصیت مرزی

شخصیت مرزی

از زمان قدیم تا به همین الان، بیماری‌ها و اختلالات روانی در افراد دیده می‌شده و وجود داشته است. اختلال روانی و شخصیتی ممکن است در همه افراد بنا به دلایل خاص خودشان پدیدار شود. اما با توجه به پیشرفت علم، امروزه می‌توان با کمک خود فرد، آن‌ها را درمان و یا کنترل کرد. یکی از این اختلالات، اختلال شخصیت مرزی است. این اختلال وضعیت سلامت روان فرد را نشان می‌دهد. وضعیتی است که بر روی احساس فرد تاثیر می‌گذارد. احساس او نسبت به خودش و اطرافیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. می‌توان به طور خلاصه و به عنوان مقدمه گفت که این اختلال باعث می‌شود فرد از رها شدن و تنها ماندن ترس بسیار زیادی داشته باشد. البته که این اختلال با علائم و نشانه‌هایی همراه است و می‌توان آن را تشخیص داد و درمان کرد. با ما همراه باشید تا در رابطه با اختلال شخصیت مرزی اطلاعات کافی به دست آورید.

شخصیت مرزی چیست؟

همانطور که در مقدمه گفته شد، اختلال شخصیت مرزی یک وضعیت ناسالم سلامت روانی می‌باشد. این اختلال با تغییرات و نوسانات خلق و خو به طور شدید همراه است. افرادی که دارای این اختلال هستند از رها شدن بسیار هراس دارند. این افراد در کنترل احساسات خود به ویژه در کنترل خشم خود مشکل دارند. می‌توان گفت که در انجام وظایف روزانه خود نیز با مشکل روبرو می‌شوند. به عنوان مثال شخصی که در نگهداری و حفظ روابط خود دچار مشکل است، از اختلال شخصیت مرزی رنج می‌برد. در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد برای مقابله و فرار از این موضوع به الکل و مواد مخدر روی می‌آورند.

می‌توان برای درک بهتر گفت فردی که دارای این اختلال سلامت روان است، دنیا و اطرافیانش را به یک شکل دیگر و به صورت غیرطبیعی می‌بیند. این در حالیست که دنیا برای افرادی که سالم هستند طبیعی و به یک شکل است. بسیاری از افرادی که به این اختلال دچار هستند، خودشان از وجود آن بی‌اطلاع می‌باشند. حتی درک آن برای اطرافیان نیز بسیار سخت است. همین موضوعات می‌تواند شرایط را برای اشخاص دارای اختلال شخصیت مرزی بسیار دشوار سازد.

از همین رو بسیار مهم است که با علائم و علت آن آشنا شوید. تا در صورت مشاهده در خود و یا اطرافیان نزدیک خود، برای درمان اقدام کنید.

حتما بخوانید: تست شخصیت

علائم شخصیت مرزی

در ابتدا باید بدانید که اختلال شخصیت مرزی بر روی احساسات فرد تاثیر بسیار زیادی دارد. بر احساساتش نسبت به خود و دیگران. علائم این اختلال در هر فردی با دیگری فرق داشته و متفاوت می‌باشد. اختلال شخصیت مرزی از دوران نوجوانی آغاز می‌شود. پس اگر فرزندی دارید که در دوران نوجوانی به سر می‌برد و علائم زیر را در او مشاهده کردید، سریعا او را برای درمان نزد مشاور و یا روانپزشک ببرید. علائم شخصیت مرزی عبارتند از:

 1. ممکن است فرد لحظه‌ای به این فکر کند که شخص مقابلش به شدت بی‌اهمیت به او و ظالم است. و لحظه‌ای بعد به این فکر کند شریکش به شدت عالی می‌باشد.
 2. ترس بسیار شدید دارند. ترس از رها شدن و تنهایی، همیشه و هر زمان این افراد را آزار می‌دهد.
 3. به سرعت دید خود را نسبت به اطرافیان، خودش، اهداف و ارزش‌های خود تغییر می‌دهد. او می‌تواند جوری برخورد کند که گویی شما را نمی‌بیند.
 4. از درون احساس تهی بودن می‌کند.
 5. بی‌حوصله است و احساس پوچی و تنهایی می‌کند.
 6. گاهی از خود و دیگران نفرت دارد.
 7. ممکن است به خود آسیب برساند. یعنی دچار خودآزاری باشد.
 8. انجام برخی رفتارهای پرخطر مثل مصرف مواد، رابطه جنسی پرخطر، غذا خودن بیش از اندازه و یا رانندگی پرخطر
 9. دچار اختلالات دیگر مثل اختلال اضطراب و افسردگی هستند
 10. همیشه دچار ترس و عصبانیت هستند. در حقیقت نمی‌توانند این دو حس را کنترل کنند.
 11. به خودکشی بسیار زیاد فکر می‌کنند.
 12. استرس بیش از اندازه داشته و آن را به صورت خطرناک از خود نشان می‌دهند.

علت بروز اختلال شخصیت مرزی

به چه علت ایجاد می‌شود؟

علت اصلی ایجاد اختلال شخصیت مرزی تا به امروزه مشخص نشده است. همانند سایر اختلالات روانی که نمی‌توان دلیل مشخصی را برای ایجاد آن‌ها بیان کرد. اما برخی از رواندرمانگران و مشاورین متخصص در این زمینه معتقدند که این اختلال به چند دلیل می‌تواند برای فرد رخ دهد:

1- ژنتیک

تحقیقات و مطالعات نشان داده‌اند که سابقه خانوادگی می‌تواند بر روی این موضوع تاثیر بسیاری داشته باشد.

2- آسیب در دوران کودکی

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد، افرادی که در کودکی موررد آزارو اذیت قرار گرفته‌اند، در نوجوانی دچار این اختلال خواهند شد. برخی از این آسیب‌ها مانند از دست دادن پدر یا مادر، بی‌توجهی از جانب مادر، والدین معتاد و طلاق پدر و مادر می‌باشند. (مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: مشاوره طلاق)

3- مشکلات مغزی

ممکن است قسمتی از مغز که وظیفه کنترل رفتار و احساسات ما را برعهده دارد، به خوبی کار نکند و دچار اختلال باشد. این موضوع نیز با انجام برخی آزمایشات قابل تشخیص می‌باشد.

حتما بخوانید: تست ADHD

شخصیت مرزی در رابطه

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در رابطه با تاثیر اختلال شخصیت مرزی بر روی رابطه صحبت کنیم. همانطور که گفته شد، اختلال شخصیت مرزی باعث می‌شود که فرد بر روی احساسات خود کنترلی نداشته باشد. همچنین دچار نوسانات خلقی شدید است. این مسائل نیز از مهم‌ترین مسائلی هستند که در یک رابطه بسیار نقش دارند.

وجود این اختلال باعث می‌شود که رابطه، عمر بسیار کوتاهی داشته باشد و برای رابطه بسیار مشکل ساز و مضر واقع شود. این موضوع هم به این دلیل بازمی‌گردد که ممکن است فرد از ترس رها شدن توسط شریک عاطفی خود به یکباره رابطه را تمام کند. از طرفی هم این امکان وجود دارد که به دلیل بروز برخی از علائم به صورت شدید، شریک شما رابطه را تمام کند و نتواند ادامه دهد.

پس این موضوع بسیار مهم است که شما عزیزانی که دچار این اختلال هستید بتوانید آن را در یک رابطه مدیریت و کنترل کنید. با ما همراه باشید تا با راه‌حل و راهکارهای لازم، برای رسیدن به یک ثبات در رابطه آشنا شوید.

تفاوت شخصیت مرزی و اختلال دوقطبی

اختلال شخصیت مرزی و اختلال دوقطبی شبیه به هم هستند. اما از جهاتی با یکدیگر متمایز می‌باشند. در اختلال شخصیت مرزی ما با بی‌ثباتی شدید خلق و خو و رفتار فرد روبرو هستیم. به طوریکه ممکن است در لحظه تغییر کند. اما در مقابل افرادی که دچار اختلال دوقطبی می‌باشند، رفتارهای با ثبات‌تری در تغییرات خلق و خو و واکنش‌های خود دارند. به طور مثال اگر نسبت به فرد مقابل خود احساس بدی پیدا کند، ممکن است تا روزها و ساعت‌ها این احساس در فرد دوقطبی باقی بماند. اما در فرد دارای اختلال شخصیت مرزی اینگونه نیست و می‌تواند به سرعت تغییر کند.

تست شخصیت مرزی

برای تشخیص شخصیت مرزی، یک تست وجود دارد. نام این آزمون تست شخصیت مرزی است. این تست نشان می‌دهد که فرد دچار این اختلال است یا خیر؟! این تست را هم می‌توان به صورت آنلاین و به صورت حضوری انجام داد. البته که برای تشخیص شخصیت مرزی در افراد بسیار دقیق نیست. بهتر است برای تشخیص دقیق‌تر و کامل‌تر نزد یک رواندرمانگر و یا دکتر روانشناس بروید. زیرا پاسخ این تست بر روی نتیجه‌ای که شما از این تست می‌گیرید بسیار تاثیرگذار است. این موضوع نیز به صداقت شما در جوابدهی بازمی‌گردد.

شما می‌توانید برای انجام این تست به بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در مناطق خود مراجعه کنید. سپس بعد از مراجعه به کلینیک و مراکز، نزد یک مشاور و یا روانشناس رفته و او از شما این تست را می‌گیرد و بعد از پایان تست، پاسخ‌های شما را بررسی کرده و نتیجه را اعلام می‌کنند.

درمان اختلال شخصیت مرزی

همیشه درمان اختلال شخصیت مرزی یک چالش بزرگ بوده است. اما می‌توان با ارائه برخی راهکارها به فرد مبتلا، باعث شد که آن اختلال مدیریت و کنترل شود. با روش‌های مختلفی درمان این اختلال صورت می‌گیرد. یک از این روش‌ها استفاده از گفتار درمانی است.

گفتار درمانی یک روش بسیار خوب و موثر برای درمان و کنترل بسیاری از اختلالات روانی است. شما برای شروع درمان خود از طریق گفتاردرمانی باید نز مشاور و یا رواندرمانگر بروید. سپس بعد از تشخیص اختلال شما به طور صددرصد توسط پزشک، او برای شما چندین جلسه را بسته به نیازتان تعیین می‌کند. شما نیز موظف هستید در این جلسات درمانی به طور منظم حضور یابید تا درمان شما کامل شود.

در این جلسات، شما و رواندرمانگر حضور دارید. مشاور با شما شروع به گفتار خواهد کرد. به مرور زمان و با گذشتن چند روز شما متوجه تغییرات خود خواهید شد.

روش دیگری هم وجود دارد که می‌توان به درمان و کنترل اختلال شخصیت مرزی کمک کند. این روش استفاده از داروهاست.

مطالعه ابن مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تست وسواس فکری یا OCD

تست شخصیت مرزی

داروهای مناسب

برخی از داروها وجود دارند که می‌توانند اختلال شخصیت مرزی در افراد را به خوبی کنترل و درمان کنند. اما باید این نکته را بدانید که بیشتر رواندرمانگران و مشاورین برای درمان اختلال از دارو استفاده نمی‌کنند. زیرا داروها باعث ایجاد عوارض برای فرد می‌شود. اما با این حال بنا به شدت نوع اختلال شما پزشک ممکن است که دارو برای شما تجویز کند. داروهای ضدافسردگی که می‌تواننند افسردگی و استرس را کنترل کنند و برخی از داروهای اعصاب می‌توانند کمک کننده باشند. اما باید این نکته را بدانید که در کنار مصرف دارو باید رواندرمانی را نیز حتما انجام دهید.

نکته مهم دیگر این است که این داروها را تنها باید با تجویز روانپزشک خود تهیه و مصرف نمایید. در غیر اینصورت عوارضی غیرقابل جبران برجای خواهند گذاشت.

کلام آخر

همه ما انسان‌ها ممکن است بنا به دلایل مختلفی دچار این اختلال شخصیت مرزی شویم. پس بسیار مهم است که هر چندوقت یکبار مراقب سلامت روان خود باشیم و آن را چک کنیم و همیشه آن را در اولویت قرار دهید. اگر مشکل و اختلالی هم وجود داشت، ناراحت نشده و روحیه خود را حفظ و آن را درمان کنید. کلینیک آرامش من همه روزه با حضور مشاورین و روانپزشکان مجرب در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید برای درمان و کنترل اختلال شخصیت مرزی خود با آن‌ها به راحتی در ارتباط باشید. می‌توانید از طریق شماره تماس‌های درج شده در سایت و یا از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره از هر طریقی که خودتان خواهان آن هستید، با مشاورین آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473