تست ADHD

تست Adhd

بسیاری از افراد در بزرگسالی و حتی کودکی، دارای اختلالات روانی می‌باشند که انواع و اقسام مختلفی دارند. یکی از این اختلالات که باعث عدم سلامت روان در افراد می‌شود، اختلال کم توجهی و بیش فعالی می‌باشد. نام علمی این اختلال ADHD ( ای دی اچ دی) می‌باشد. برای شناخت این اختلال، تست‌هایی توسط روانشناسان و متخصصین طراحی شده است. با انجام تست ADHD، می‌توان از وجود این بیماری در خود مطلع شد. بعد از انجام این تست، در صورت وجود آن، شما می‌توانید با مراجعه به متخصصین و رواشناسان درمان خود را آغاز نمایید. در این مقاله به معرفی این تست و راه و روش انجام آن، خواهیم پرداخت.

تست ADHD چیست؟

همانطور که بیان کردیم Adhd یک نوع اختلال روانی است که بیشتر در کودکان زیر هفت سال مشاهده و شناسایی می‌شود. اما در بزرگسالی نیز این بیماری مشاهده شده و از زمان کودکی تا بزرگسالی نیز ادامه دارد. Adhd می‌تواند بر تفکر و احساسات شما تاثیرگذار باشد. اختلال Adhd علائم مختلفی دارد که در کودکان و بزرگسالان متفاوت از هم می‌باشد.  البته این را باید بدانید که وجود علائم، به معنای وجود این اختلال در شما نیست. شما باید بعد از مشاهده علائم و شک داشتن به این موضوع، تست Adhd را در کلینیک‌ها و مراکز معتبر انجام داده تا از وجود این بیماری اطمینان پیدا کنید.

حتما بخوانید: چگونه اختلالات روانی را تشخیص دهیم؟

علائم  Adhd

Adhd شامل اختلال بی‌توجهی یا کم توجهی و بیش فعالی می‌باشد. علائم موجود در افراد برای اختلال بی‌توجهی یا کم توجهی عبارتند از:

 1. عدم توجه در انجام بازی‌ها
 2. از قوانین پیروی نمی‌کند و در محل کار یا تحصیل خود و در انجام وظایف خود دچار مشکل می‌شود.
 3. به جزئیات توجهی ندارد و در کارهایش به مشکل برمی‌خورد.
 4. وسایل لازم خود برای کار و یا وسایل مدارس خود را دائما گم می‌کند.
 5. حواسش به راحتی پرت می‌شود.
 6. فعالیت‌های روزانه خود را فراموش می‌کند.
 7. از انجام کارهایی که ذهنش را برای مدت طولانی درگیر می‌کند فراری است. مانند انجام تکالیف مدرسه.
 8. زمانی که با او صحبت می‌کنید به نظر می‌رسد که به حرف‌های شما گوش نمی‌دهد.
 9. در انجام وظایف و مسئولیت‌های خود دچار مشکل است.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: سلامت روان چیست؟ عوامل موثر بر آن

این علائم برای کودکان 5 سال تا 16 سال و بزرگسالان می‌باشد. وجود علائم تا شش ماه نیز، در فرد وجود دارد. اگر شما در خود و یا فرزندتان چنین علائمی را مشاعده نمودید بهتر است انجام تست Adhd را فراموش نکنید.

علائم Adhd

علائم اختلال بیش فعالی

علائم موجود در افراد برای اختلال بیش فعالی عبارتند از:

 1. در بازی و فعالیت‌های تفریحی آرام نیست.
 2. بر روی صندلی تکان می‌خورد و با دست و پاهایش بر روی آن ضربه می‌زند.
 3. دست‌ها و پاهای بی‌قراری دارد و دائما آن‌ها را تکان می‌دهد.
 4. بیش از اندازه صحبت می‌کنند.
 5. در بین صحبت دیگران می‌پرند و صحبت‌های خود را ادامه می‌دهند.
 6. نمی‌توانند انتظار بکشند.
 7. در موقعیت‌های نامناسب تند راه می‌رود و یا می‌دود.
 8. در مواقعی که باید بنشیند دائما در حال حرکت است.
 9. اگر از او سوالی پرسیده شود قبل از تمام شدن پرسش جواب آن را می‌دهد.
 10. کارها و حرکت‌هایش بسیار سریع است.

این علائم نیز برای کودکان 5 تا 16 سال و همچنین بزرگسالان است. شما برای شناخت وجود بیش فعالی در خود یا کودکتان نیز باید تست Adhd را انجام دهید. نتیجه تست Adhd می‌تواند مشخص سازد که آیا شما به آن مبتلا هستید یا اختلالات دیگری را با Adhd اشتباه گرفته‌اید.

با توجه به علائم بالا متوجه شدیم که چندین علائم قبل از 12 سالگی وجود دارد. این علائم در موقعیت‌های مختلف باید شناسایی شوند. علائم و شواهد نشان می‌دهد افراد مبتلا، در فعالیت‌های شخصی و اجتماعی دچار مشکل هستند. نکته بسیار مهم دیگر این می‌باشد که ممکن است، برخی از افراد این علائم را در خود ببیند اما، به اختلال روانی دیگری دچار شده باشند. پس اهمیت انجام تست Adhd در اینجا مشخص می‌شود. خبر خوب این است که شما به راحتی حتی بصورت آنلاین نیز می توانید تست Adhd رادر کلینیک روانشناسی آرامش من، زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و متخصصین این حوزه، انجام دهید.

تشخیص Adhd در بزرگسالان

در بزرگسالان علائم موجود ممکن است به شکل‌های دیگری خود را نشان دهد. در بزرگسالی Adhd به صورت افسردگی و یا بی‌قراری و تشویش‌های شدید، خود را نشان دهد. تست Adhd یک مقیاس برای خود ارزیابی افراد است. برخی از ‌شاخه‌های تست‌ Adhd به شرح زیر می‌باشد:

 1. تست Adhd فریدا
 2. تست آنلاین ارزیابی Adhd زنان بزرگسال
 3. تست Adhd زنان
 4. تست Adhd غربالگری زنان
 5. تست Adhd برای کم توجهی قهوه‌ای یا (BADDS)
 6. مقیاس تکانشگری بارت
 7. تست Adhd برای غربالگری بزرگسالان به صورت آنلاین.
 8. خودارزیابی طیف Adhd بزرگسالان
 9. نشانه‌ها Adhd افراد استثنائی.
 10. تست(CAARS)

مطالعه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: درمان از طریق معنا درمانی به چه صورت است؟

پرسشنامه Adhd بزرگسالان

Adhd یک نوع اختلال کم توجهی و بیش فعالی در افراد است که در همه سنین مشاهده می‌شود. وجود این اختلال می‌تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و باعث آزار وی شود. از همین رو متخصصین با ایجاد تست‌ Adhd می‌تواند به افرادی که مشکوک به این بیماری هستند کمک کنند. تست Adhd یک تست و پرسشنامه می‌باشد که در آن از افراد سوالاتی پرسیده شده است. پاسخ این سوالات شامل چند گزینه است که فرد باید با توجه به شناخت خود یکی از پاسخ‌ها را انتخاب نماید. شما می‌توانید به صورت آنلاین و حضوری در کلینیک نزد یک متخصص آن را انجام دهید. اما برای مشاهده نتیجه و تشخیص باید تست را نزد متخصص برده تا پزشک و مشاور تشخیص دهند که شما مبتلا به Adhd هستید یا خیر. نمونه سوالاتی از تست Adhd مانند زیر است:

1 – برای من سخت است که در کارهای گروهی تمرکز کنم.

   خیلی اوقات           غالبا             گاهی               به ندرت             هرگز

2- برای من بسیار سخت است که در یک مکان به آرامی بنشینم.

   خیلی اوقات           غالبا             گاهی               به ندرت             هرگز

3- سرعت تصمیم گیری بالایی دارم و به عواقب آن فکر نمی‌کنم.

   خیلی اوقات           غالبا             گاهی               به ندرت             هرگز

4- دارای نوسانات خلق و قو هستم..گاهی بسیار خوبم و گاهی بد هستم.

   خیلی اوقات           غالبا             گاهی               به ندرت             هرگز

 5- ذهن من بسیار آشفته است و برایم بسیار سخت است که بر روی یک موضوع تمرکز داشته باشم.

   خیلی اوقات           غالبا             گاهی               به ندرت             هرگز

سوالات تست Adhd مانند سوالات بالا است. شما با انتخاب گزینه‌ای که میزان شدت شما به آن رفتار و احساس را نشان می‌دهد، می‌توانید متوجه حضور این اختلال در خود شوید. البته بدانید که تشخیص این موضوع بر عهده متخصص و مشاورین می‌باشد. شما نمی‌توانید تشخیص دهید که مبتلا به این اختلال هستید یا خیر.

اختلال بیش فعالی

میزان دقت تست Adhd

شاید تا اینجای کار این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا تست Adhd دقیق است؟ در پاسخ به آن سوال باید بگوییم که نتیجه تست، بستگی به جواب‌های شما دارد. میزان صداقت شما در پاسخ به سوالات می‌تواند بر روی نتیجه تست تاثیرگذار باشد. پس شما باید در پاسخ به سوالات تست Adhd با شناختی که از خود دارید صادقانه و بدون ترس به سوالات پاسخ دهید. اما در کل باید بگوییم که انجام این تست‌ها وضعیت صد درصدی شما را نشان نمی‌دهد. تنها یک متخصص و یا پزشک می‌تواند بررسی نماید که شما نیاز به چه نوع درمانی دارید. پس لطفا با انجام تست‌ Adhd به صورت آنلاین، خودتان نتیجه را بررسی نکنید. اگر این تست را نزد یک متخصص در بهترین کلینیک روانشناسی انجام دهید هیچ‌گاه به مشکل بر نخواهید خورد.

 تست Adhd را چه کسانی باید انجام دهند؟

انجام این تست برای همه افراد لازم و ضروری نیست بلکه افرادی که احساس می‌کنند علائم Adhd را دارند باید این تست را انجام دهند. همچنین افرادی که می‌خواهند یک خودآزمایی از خود انجام دهند، نیز می‌توانند این تست را امتحان کنند. انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا نیاز دارید نزد یک متخصص بروید و درمان خود را آغاز نمایید. اگر نیاز بر این بود شما باید در اولین فرصت برای درمان خود اقدام کنید.

کلام آخر

رسیدگی و اهمیت دادن به سلامت روان از وظایف مهم انسانی است. زیرا با داشتن روانی سالم شما می‌توانید عمری را که بر روی زمین می‌گذرانید را به بهترین نحو سپری کنید. اگر شما عزیزان در خود علائمی را مشاهده نمودید باید سریعاً به بهترین مراکز مشاوره در محل زندگی خود و نزد بهترین مشاوران رفته و با انجام تست‌هایی مانند تست Adhd، تست اختلالات روانی، تست شخصیت و… میزان سلامت روان خود را بسنجید. سپس با تشخیص متخصص درمان خود را آغاز نمایید. کلینیک آرامش من با حضور بهترین متخصصین و مشاوان کشور در خدمت شما هستند. باشد که با سلامت روان سالم زندگی سالم داشته باشیم.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473