راه‌های تقویت اراده

تقویت اراده

شاید برای شما هم پیش‌ آمده باشد که دوست دارید برخی عادات بد و زشت خود را کنار بگذارید. دوست دارید برای رسیدن به اندام خود تلاش کنید؛ برای داشتن علمی بالا درس بخوانید و بسیاری از کارهای دیگر که به آرزوی قلبی شما تبدیل شده‌اند. انجام تمام این امور به اراده قوی شما بستگی دارد، که باعث می‌شود شما در یک کار تا انتها رفته و در آن، به سرعت پیشرفت داشته باشید. انجام کارهای مثبت و داشتن پشتکار برای رسیدن به این امور، تاثیرات بسیار مثبتی را بر روی زندگی شما عزیزان، خواهد داشت. از این رو ما در این مقاله به شما تعریفی از اراده و برخی راهکارها برای تقویت آن را در اختیاران قرار می‌دهیم.

تعریف اراده

اراده به معنای کنترل عواطف، احساسات و اعمال می‌باشد. به عبارت دیگر یک عزم و تصمیم قوی را به فرد برای انجام کارهای سخت و دشوار را می‌دهد. امروزه با تحقیقات فراوانی که به انجام رسیده است، اراده را به یک چارچوب دو سیستمی تقسیم کرده‌اند. به اینصورت که این سیستم، از گرایشات سرد و گرم تشکیل شده است.

گرایشات گرم همان احساسات و امیال ما برای انجام کاری در لحظه است و گرایشات سرد همان حسی است که افراد را از انجام آن کار باز می‌دارد. اگر شما دائما در برابر خواسته‌های خود تسلیم شوید، یک شادی زودگذر را به زندگی خود راه داده‌اید. مانند نشستن لباس‌ها، دیرخوابیدن، دیر از خواب بلندشدن و… که می‌توانند شادی زود گذری را به شما بدهند. اما با گذشت زمان و نبود اراده قوی در برابر این خواسته‌ها، زندگی شما به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و از بین می‌رود. از این رو تقویت اراده از مهم‌ترین اموریست که یک فرد می‌تواند برای بهبود زندگی شخصی، عاطفی و شغلی خود انجام دهد.

تکنیک‌های تقویت اراده در انسان

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به چند راهکار برای تقویت اراده اشاره نماییم:

 1. در اول صبح یک نرمش کوچک انجام دهید.
 2. فعالیت خود را افزایش دهید و یک انسان فعال در زندگی باشید.
 3. تغذیه خوب و مفید داشته باشید.
 4. خواب منظم داشته باشید.
  کم خوابی باعث بروز بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی خواهد شد. زمانیکه شما یک آدم بی انرژی و کم حوصله باشید، انگیزه و اراده کافی برای انجام کارهای خود را نیز نخواهید داشت. از این رو برای تقویت اراده باید خواب مفید و کافی را در برنامه روزانه خود جای دهید.
 5. ورزش کنید.
  همانطور که می‌دانید ورزش کردن می‌تواند باعث شود که انرژی بدن شما در طول روز تامین شود. زمانیکه شما انرژی بالا همراه با حال خوب داشته باشید، اراده انجام کارها نیز در شما بالا خواهد رفت.
 6. برنامه ریزی روزانه داشته باشید و آن‌ها را یادداشت کنید.
  داشتن برنامه‌ریزی روزانه می‌تواند شما را برای انجام دادن تمام کارهایی که در طول روز می‌خواهید انجام دهید، کمک کند. حال اگر شما این برنامه را یادداشت کنید، علاوه بر انجام دادن امور روزانه، انگیزه شما چندین برابر خواهد شد.
 7.  مراقب سلامتی و قند خون خود باشید.
  سطح انرژی بدن انسان به سطح خون ما بسیار بستگی دارد. قند خون بالا و پایین، می‌تواند انرژی را به شدت کاهش دهد. همیت امر سبب بی‌انگیزگی و بی انرژی شدن، خواهد شد.
 8. استراحت کافی داشته باشید.
  کار کردن زیاد باعث خواهد شد که ذهن و جسم شما همیشه خسته باشد. همین خستگی باعث می‌شود که شما دیگر انگیزه کافی برای انجام کارهای شخصی خود را نیز نداشته باشید. به همین منظور اراده شما برای پیشرفت، کاهش می‌یابد.

راه‌های تقویت اراده

تاثیر آرامش روان برای تقویت اراده

 1. استرس خود را کنترل کنید.
  همانطور که می‌دانید استرس، مادر تمام بیماری‌هاست. شما با کنترل استرس خود می‌توانید ذهن خود را کنترل نمایید. با کنترل ذهن و داشتن آرامش اراده شما برای انجام امور چند برابر تقویت خواهد شد. پس اگر در زندگی خود از اختلال استرس رنج می‌برید بهتر است سریعا برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. حتما بخوانید: درمان استرس
 2. سعی کنید تا حد امکان به برنامه خود پایبند باشید و آن را انجام دهید.
  تنها نوشتن برنامه نمی‌تواند به شما برای داشتن اراده‌ای قوی کمک رسان باشد. شما علاوه بر نوشتن برنامه روزانه زندگی خود، باید آن را عملی کنید.
 3. یوگا و مدیتیشن انجام دهید.
  همانطور که انجام تمرینات برای جسم لازم است، برای ذهن نیز ورزشی را باید انجام دهیم تا سالم بماند. شما می‌توانید با انجام یوگا و مدیتیشن به آرامش ذهن خود کمک کنید.
 4. هدف مشخص داشته باشید.
  هدفی را باید در زندگی خود بیابید که با شما و مسیر زندگیتان همخوانی داشته باشد. داشتن یک هدف مشخص و در مسیر زندگی شما، می‌تواند انگیزه فراوانی را به شما برای انجام کارهایتان ایجاد کند. پس برای اینکه همیشه اراده‌ای قوی داشته باشید، بهتر است یک هدف را دنبال کنید.
 5. از جملات مثبت استفاده کنید.
  جملات مثبت به مرور می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس، و در نتیجه اراده شما را تقویت کند. زمانیکه شما دائما در حال تفکر به موارد مثبت و گفتن جملات مثبت هستید، به مرور زندگی شما نیز مثبت خواهد شد. با مثبت شدن زندگی، شخصیت شما نیز به یک شخصیت عالی و با اراده تبدیل می‌شود. پس یکی دیگر از راه‌های تقویت اراده، استفاده از جملات مثبت در زندگی است.
 6. بر روی کارهای خود فکر کنید.

مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

تاثیرات داشتن اراده قوی در زندگی

نکات مهم در مورد داشتن اراده قوی

تا به اینجا شما با تعریف اراده و راه‌های تقویت آن آشنا شدید. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با مواردی که ممکن است بر سر راهتان قرار گیرد و شما را دلسرد کند آشنا خواهیم کرد. این موارد عبارتند از:

 1. استراحت ناکافی و خواب نامناسب
 2. عدم کنترل استرس‌های شدید
 3. شک داشتن به خود
 4. دائما انتقاد کردن از خود
 5. فرسودگی ذهنی
 6. فرسودگی شغلی

تمام موارد بالا می‌تواند شما را در راه تقویت کردن اراده ،دل سر و بی انگیزه کند. تقریبا تمام افراد در حین این کار با موارد بالا روبرو خواهند شد. به همین علت باید در مسیر تقویت اراده خود کمک داشته باشیم. در ادامه به شما در این رابطه پیشنهاداتی خواهیم داد.

راه‌های کمک رسانی

یکی از راه‌های بسیار مهم و مناسب برای تقویت کردن اراده، کمک گرفتن از مشاورین و بهترین دکتر روانشناس، در زمینه تقویت اراده می‌باشد. شما می‌توانید با یافتن بهترین مراکز درمانی مشاوره روانشناسی در تهران و یا در منطقه خود و مراجعه به یک مشاور و روانشناس در این راه، تلاش برای رسیدن به اهداف خود را آغاز کنید. مشاورین بعد از مشاوره اولیه با شما چندین جلسه را چه به صورت مشاوره آنلاین و تلفنی و چه به صورت حضوری تعیین خواهند کرد. شما نیز موظف هستید در این جلسات شرکت کرده و از راهنمایی‌های مشاورین برای تقویت اراده خود استفاده کنید.

کلام آخر

داشتن اراده قوی می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی شما نقش بسزایی داشته باشد. پس اگر احساس می‌کنید که در زندگی خود بی انگیزه هستید بهتر است راه‌حل‌های تقویت اراده را برای خود به یک امر واجب تبدیل کنید. کلینیک آرامش من نیز با حضور متخصصین و مشاورین مجرب در این حوزه می‌توانند شما را در این راه یاری رسانند و لحظه‌ای شما را تنها نگذارند. می‌توانید از طریق پشتیبانی همه روزه به صورت آنلاین و حضوری با مشاورین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473