راه‌های ریلکسیشن و آرام سازی خود

ریلکسیشن یا آرام سازی خود

آرام بودن می‌تواند برای یک انسان در تمام مراحل زندگی یک نقطه قوت برای او باشد. زیرا با آرامش روان و آرام بودن است که فکر انسان می‌تواند تصمیمات درستی بگیرد. خیلی از شما با عصبانیت خود روبرو شده‌اید؛ می‌دانید زمانیکه عصبی می‌شوید یا استرس می‌گیرید چقدر می‌تواند شما را آزرده خاطر سازد. یا زمانیکه کار مهمی را باید انجام دهید کنترلی بر روی آرام سازی خود نداشته و دچار تشویش و اسنرس می‌شوید. این امر سبب خواهد شد که شما نتوانید در کارتان موفق باشید. به همین دلیل ما می‌خواهیم شما را با ریلکسیشن یا آرام سازی آشنا سازیمف تا بتوانید بر روی خود کار کرده و زندگی ایده‌الی را پشت سر بگذارید.

ریلکسیشن یا آرام سازی چیست؟

در ابتدا لازم است که با واژه ریلکسیشن یا آرام سازی آشنا شویم. زمانیکه شما دچار اضطراب و استرس می‌شوید یا عصبانیت به سراغ شما می‌آید، بدن واکنش طبیعی از خود نشان خواهد داد. این واکنش شامل سفت شدن کل بدن و در برخی مواقع احساس درد می‌باشد. اضطراب و استرس به مرور می‌تواند بر سلامت روح و حتی جسم شما تاثیرات بسیار منفی و غیرقابل جبرانی بر جای بگذارد. به همین دلیل داشتن آرامش می‌تواند یک موهبت باشد که همه افراد با رعایت برخی نکات می‌توانند به آن دست یابند.

ریلکسیشن یعنی از بین بردن تنش و آرام کردن ذهن و بدن. آرام سازی نیز زمانی اتفاق خواهد افتاد که ذهنتان از استرس و تنش‌های عصبی خالی باشد. اما این به این معنا نیست که نباید در زندگی هیچ استرس و تنشی ایجاد شود تا ما بتوانیم آرام سازی ذهن خود را با موفقیت انجام دهیم؛ خیر این چنین نمی‌باشد. بسیاری از افراد هستند که با وجود استرس و اضطراب بالایی که در زندگی خود دارند می‌توانند آن را کنترل کرده و ذهنی آرام داشته باشند و معنی ریلکسیشن نیز همین است. اینکه با وجود تنش‌ها و بالا و پایین زندگی بتوانید ذهنتان را آرام نگه دارید.

مطالعه این مطلب برای شما مفید است: انواع استرس و روش‌های کاهش آن

آیا ریلکسیشن به ما کمک می‌کند؟

درست است که آرامش نمی‌تواند استرس و اضطراب ما را کاملا از بین ببرد. اما می‌تواند باعث شود در مواقع پر تنش ذهن ما آرام باشد و استراحت کند. رسیدن به آرامش نیز با یادگیری آرام سازی خود شروع خواهد شد. تا با تمرینات و تکنیک‌های آرام سازی آشنا نشوید نمی‌توانید آرامش را نیز تجربه کنید. پس ریلکسیشن می‌تواند در داشتن آرامش روان و جسم شما بسیار موثر واقع شود. با وارد کردن ریلکسیشن در زندگی خود می‌توانید ذهنی آرام، جسمی سالم و زندگی پر از لذت را تجربه کنید.

تکنیک‌های آرام سازی

همانطور که در قبل نیز بارها به آن اشاره نمودیم، آرام سازی شامل تکنیک‌هایی می‌شود که با تمرین آن‌ها می‌توانید، آرامش را به زندگی خود بیاورید. تکنیک‌های آرام سازی هر کدام می‌توانند کمک کننده در مسائل و تنش‌های مختلف باشند. مهم این است که شما در صورت مواجهه با برخی اختلالات در خود، نزد یک مشاور متخصص رفته و تکنیک‌های آرام سازی را بیاموزید. با یادگیری و تمرین این تکنیک‌ها شما می‌توانید به آرام سازی خود کمک بسیاری کنید. برخی از انواع تکنیک‌های آرام سازی به شرح زیر می‌باشند:

تجسم کردن

در این تکنیک، شما باید تصاویری را تجسم کنید که به آرامش شما کمک می‌کند. زمانی که آن تصویر را در ذهن خودتان متصور می‌شوید، سعی کنید که خود را در آنجا تصور کنید. تمرین این تکنیک آرام سازی می‌تواند قدرت تخیل شما را نیز تقویت کند.

تکنیک هیپنوتیزم

این تکنیک شامل خود هیپنوتیزمی می‌باشد. در این تکنیک یاد می‌گیرید زمانی که یک عبارت غیر کلامی و پیشنهادات، از خود می‌خواهید که واکنشی آرام بخش ایجاد کنید.

تکنیک بیوفیدبک

این تکنیک توسط یک دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود. افراد توسط بازخوردی که از دستگاه دریافت می‌کنند یاد می‌گیرند که واکنش بدن خود را بشناسند و آن‌ها را مدیریت کنند. این دستگاه به ما ضربان قلب و فشار خون را در زمان استرس نشان خواهد داد.

حتما بخوانید: نوروفیدبک چیست

تمرینات اتوژنیک

این تکنیک هم شامل تمرینات ذهنی است که ایده‌هایی به شما برای تمرکز و ایجاد آرامش می‌دهد. این تکنیک ریلکسیشن بسیار کمک کننده برای رسیدن به آرامش ذهنی می‌باشد.

آرام سازی پیشرونده

این تکنیک آرام سازی نام دیگری به نام آرام سازی پیشرونده عضلانی دارد. این تکنیک شامل کشش بدن و بعد از چند ثانیه رها سازی آن می‌باشد.

تمرینات تنفس

شما در این تکنیک ریلکسیشن باید بر روی تنفس خود تمرکز داشته باشید. بر روی دم و بازدم خود کنترل داشته و آن‌ها را مدیریت کنید. نفس‌های آهسته و عمیق از تمرینات این تکنیک می‌باشد. نام دیگر این تکنیک تنفس دیافراگمی می‌باشد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی

تکنیک تنفس در ریلکسیشن

تکنیک‌های آرام سازی برای رهایی از استرس

در تیتر قبلی به تکینک‌های ریلکسیشن اشاره نمودیم. تکنیک‌های آرام سازی می‌توانند بر روی اختلالات روانی ما تاثیر مثبتی بگذارند. اما مهم‌ترین تاثیر ریلکسیشن بر روی استرس افراد است. زیرا ما در زندگی با موقعیت‌های استرس‌زای فراوانی روبرو می‌شویم که می‌توانند زندگی ما را مختل سازند. مهم نیست که علت استرس ما چه می‌باشد استرس جسم مار ا نابود می‌سازد. به دنبال این موضوع روح ما نیز آزرده خواهد شد. البته که تمام این موضوعات یک امر طبیعی در زندگی تمام انسان‌هاست. مهم این است که خود را بشناسید و با انجام تکنیک‌های آرام سازی برای رهایی از استرس، زندگی خود را عاری از هرگونه تنش سازید. در ادامه ما به برخی از تکینک‌های آرام سازی برای کاهش استرس اشاره نمودیم.

مراقبه ذهن آگاهی

این تکنیک از آرام سازی برای رهایی از استرس به اینصورت است که شما به راحتی می‌نشینید و بر روی تنفس خود تمرکز می‌کنید. در این تکنیک شما باید بر زمان حال تمرکز کرده و گذشته و آینده را رها کنید. با این کار شما می‌توانید اضطراب و درد و حتی افسردگی خود را بهبود بخشید.

مدیتیشن و یوگا

امروزه استفاده از مدیتیشن و یوگا برای رها شدن از برخی اختلالات مانند استرس، ترس، افسردگی و رهایی از درد بسیار مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. ریلکسیشن نیز این تکنیک را در خود جای داده است. با انجام مدیتیشن و یوگا که یکی از تکنیک‌ها  و تمرینات آرام سازی است شما می‌توانید از شر اختلالات روانی خود رها شوید.

حتما بخوانید: چگونه مراقبه یا مدیتیشن انجام دهیم

سومین تکنیک: تمرکز بر روی تنفس

تنفس انسان‌ها بسیار کمک کننده در امر رسیدن به آرامش ذهنی و جسمی افراد است. این تکنیک بسیار ساده است. کافیست شما نفس‌ها آرام و عمیق کشده و آن را به مدت طولانی نگه دارید سپس به آرامی رها سازید. زمانیکه نفس می‌کشید به افکار مثبت فکر کرده و با تخلیه تنفس خود تمام نکات منفی در ذهنتان را خالی کنید.

تصاویر هدایت کننده

در این تکنیک برای رها شدن از استرس، شما باید در ذهن خود برخی از تصاویر را تجسم کنید. با دیدن ویدئوهای زیبا و خواندن و گوش دادن به متن‌های سالم و مثبت می‌توانید تصویرسازی بهتری در ذهن خود داشته باشید. فقط باید این نکته را بدانید که در طول زندگی بسیار مهم است که ورودی‌های ذهن شما چه چیزی باشد. زیرا همین ورودی‌ها مانند فیلم، کتاب، متن و… است که ذهنیت شما را شکل می‌دهد.

تمرکز بر روی بدن

در این روش از ریلکسیشن شما باید با تنفس عمیق، چشمان خود را بسته و به نقطه‌ای از بدن خود که بیشتر به آن توجه دارید، تمرکز کنید. این کار می‌تواند باعث کاهش درد شما در آن ناحیه شده و به دنبال این قضیه استرس شما کاهش یابد. البته اگر در بدن خود مشکل یا بیماری دارید این تکنیک نمی‌تواند برای شما کارساز باشد.

دعا کردن و شکرگزاری

دعا کردن و شکرگزاری همیشه برای رسیدن به آرامش برای بشر در همه دوران مفید واقع شده است. کلامی را که به زبان می‎‌آورید مستقیما تاثیرش را بر روی روان و جسم و سبک زندگی شما خواهد گذاشت. پس سعی کنید در روز بارها به شکرگزاری و دعا در برابر نعمت‌های بی‌شماری که به شما عطا شده است بپردازید. با این کار تاثیر مثبتش را با چشم، بر روی استرس و سلامت روان خود خواهید دید.

مطالعه این مطلب برای شما مفید است: عوامل موثر بر سلامت روان

روش‌های آرام سازی اعصاب

شاید برای شما پیش آمده باشد زمانیکه در موقعیت‌های مهم زندگی خود قرار گرفته‌اید، دچار تشویش و عصبانیت شده‌اید. این اتفاقات سبب خواهد شد که اعصاب شما دچار مشکل و اختلال شود. اینکه یاد بگیرید چطور در مواقع حساس و مهم زندگی خود بر روی اعصاب خود کننترل داشته باشید، بسیار مهم است. برخی از روش‌ها برای آرام سازی اعصاب وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روش اول: از مدیتیشن و یوگا استفاده کنید. استفاده از تمرینات یوگا و مدیتیشن همراه با مشاورین و مربیان حرفه‌ای می‌تواند تا حد زیادی بر روی کنترل اعصاب شما تاثیر مثبت بگذارد.

روش دوم: به آهنگ‌های شاد گوش کرده و برقصید. با گوش کردن آهنگ‌ها شاد و رقصیدن تا حد زیادی از ترشح هورمون استرس جلوگیری می‌شود. همچنین فواید بسیار زیادی نیز برای سلامت روان و سلامت جسم شما دارد.

تاثیر رقص در آرامش اعصاب

روش سوم: موسیقی گوش دهید. شما می‌توانید با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خودتان، آرام سازی اعصاب خود را تقویت کنید. موسیقی تاثیر مستقیمی بر روی ذهن ناخودآگاه ما دارد. به همین دلیل می‌توان برای رهایی از استرس و تقویت اعصاب خود به موسیقی مورد علاقه ترجیحا بی‌کلام گوش سپرد.

روش چهارم: می‌توانید در اتاق خود و یا محل کارتان از رایحه درمانی استفاده کنید. این روش به این صورت است که شما با خریدن رایحه یا عود و یا گل مورد علاقه خود رایحه‌ای دلنشین را در فضای اتاق خود پخش می‌کنید. این کار نیز سبب می‌شود ترشح هورمون استرس، کنترل شده باشد. بسیاری از رایحه‌ها وجود دارند که می‌توانند برای کنترل و آرام سازی اعصاب شما مفید باشند. شما می‌توانید از بهترین دکتر روانشناس مشورت گرفته تا او به شما رایحه مناسب به خودتان را پیشنهاد دهد.

کلام آخر

با توجه به افکار عمومی ایجاد شده در بین مردم، استرس و اختلالات روانی در بین افراد بسیار شدید شده است. این عوامل باعث عدم سلامت روان می‌شود. در این میان شما باید فردی باشید که نگذارید سلامت روانتان آسیب ببیند. با آرام سازی و ریلکسیشن می‌توانید از این اتفاق جلوگیری نمایید. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک روانشناسی آرامش من، زیر نظر کارشناسان و متخصصین مجرب در آرام سازی ذهن، به آرامش روان و سلامت جسم و روح خود بپردازید.

منابع :

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473