روش‌های رسیدن به آرامش ذهن

آرامش ذهن

ممکن است شما فردی باشید که دائما افکار بهم ریخته و پریشان دارید. این موضوع سبب می‌شود که شما همیشه آشوب باشید و در استرس به سر ببرید. ممکن است باعث شود که شما در خواب اختلال پیدا کرده و در نتیجه در کار و زندگی به مشکل بربخورید. آرامش ذهن یک موهبت است که می‌تواند زندگی شما را سرشار از آرامش و خوشبختی سازد. یک مهارت است که به راحتی می‌توان آن را آموخت و در زندگی مورد استفاده قرار داد. در این مقاله در رابطه با این موضوع و چگونگی دستیابی به آرامش ذهن شما را راهنمایی خواهیم کرد.

آرامش ذهن و روح

تعاریف متعددی برای این موضوع بیان شده است. اما به طور کلی می‌توان گفت ذهنی که خالی از هر گونه ناراحتی و استرس‌های ذهنی و عاطفی باشد. آرامش ذهن یک حالت روحی و روانی است که باعث رها شدن ما از استرس می‌شود.

آرامش ذهنی نگرش و دید انسان را نسبت به زندگی مثبت می‌کند. همین امر سبب خواهد شد که استرس و اضطراب و برخی اختلالات روانی تا حد زیادی در ما کاهش یابد. هر چه بیشتر بر روی آرامش خود کار کنیم، لذت زندگی و آرامش خاطر ما بیشتر خواهد شد.  همچنین این نکته را روشن می‌سازد که هر فردی مسئول خوشبختی خود در زندگی‌اش می‌باشد. هیچ عامل و هیچ شخصی نمی‌تواند خوشبختی ما را جز خودمان تامین نماید. آرامش ذهن سبب می‌شود که ما در زندگی به دنبال علاقه خود برویم. زمانی که به دنبال علایق خود در هر زمینه باشیم قطعا حال روحی خوبی نیز خواهیم داشت.

راهکارهای رسیدن به آرامش ذهنی

مهارت‌های دستیابی به آرامش ذهنی بسیار ساده هستند. شما می‌توانید با تمرین کردن این مهارت‌ها به راحتی به این امر  دست یابید. بسیاری از ما در طول روز بسیار مشغول هستیم. از کارهای طولانی و سخت گرفته تا کار با گوشی و لپ تاپ و پشت میز نشینی. تمام این کارها با استرس و تشویش بسیاری همراه است. از همین رو ذهن ما نمی‌تواند آرامش و راحتی را تجربه کند، اگر ما نسبت به آن بی تفاوت باشیم. عدم توجه به آرامش ذهنی پیامدهای روانی و جسمی بسیار بد و غیرقابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.

با توجه به پیشرفت علم و انجام تحقیقات فراوان توسط متخصصین اعلام شده است که ما قدرت این را داریم این استرس و تشویش‌ها را کنترل کنیم. با کنترل استرس نیز می‌توانی به آن دست پیدا کنیم. حال این راهکارها چه چیزی می‌تواند باشد؟ موارد زیر از راهکارهایی است که شما با تمرین کردن آن‌ها می‌توانید آرامش ذهنی خود را تامین کنید. این موارد عبارتند از:

دور بودن از تلفن همراه

تلفن همراه ما از موارد مختلف و گوناگون است که همیشه ذهن مارا درگیر نگه می‌دارد. از خانواده و کار و دوستان گرفته تا موارد سرگرم کننده در تلفن همراه همه ما وجود دارد. همین عوامل سبب خواهد شد که ذهن ما هرگز آرامش نداشته و همیشه درگیر مسائل مختلف چه شادی و چه ناراحت کننده باشد. دور بودن از تلفن همراه می‌تواند تا حد بسیار خوبی از وارد شدن اطلاعات جدید به ذهن ما جلوگیری کرده و آرامش ذهنی به سمت ما آید.

بیرون رفتن و پیاده روی در فضای آزاد

بیرون رفتن مخصوصا در طبیعت و یک فضای باز، می‌تواند تا حد زیادی به آرامش ذهن ما کمک کند. در هوای آزاد با تنفس هوای پاک، طلوع و غروب خورشید، بوی درختان و گل‌ها آرامش فراوانی به سمت ما سرازیر خواهد شد. پس حتما پیاده روی در روز حتی به مدت سی دقیقه را در برنامه روزانه خود جای دهید.

 مدیتیشن و یوگا انجام دهید

مدیتیشن و انجام تمرینات یوگا تاثیرات فوق‌العاده‌ای برای دستیابی به ذهنی آرام دارند. یوگا و مدیتیشن علاوه بر ایجاد آرامش ذهن، می‌تواند برخی دیگر از اختلالات روانی را نیز تا حد بسیار خوبی بهبود بخشد. از این رو شما می‌توانید با مراجعه به تخصصصین حرفه‌ای در کلاس‌های یوگا و مدیتیشن شرکت کرده و آن را بدست اورید.

حتما بخوانید: نحوه انجام مدیتیشن و تاثیرات آن

تمرین‌های آرامش شدن ذهن

حیوان خانگی داشته باشید

حس لمس کردن و بازی کردن دو موردی هستند که می‌توانند تنش و استرس را از انسان دور سازند. شما با داشتن یک حیوان خانگی می‌توانید در طول روز با بازی کردن با او استرس و تنش را از خود دور سازید. همچنین با لمس کردن او نیز احساس خوبی بدست آورید و اضطراب را در خود نابود کنید. اگر حیوان خانگی دارید روزانه ساعاتی را با او بازی کرده و او را در آغوش خود بفشارید.

مطالعه این مطلب قطعا برای شما مفید خواهد بود: تاثیر حیوانات خانگی بر کودکان و بزرگسالان

نظم داشته باشید

به هم‌ریختگی باعث می‌شود که ذهن شما نیز همیشه به هم ریخته باشد. پس نظم داشتن در همه موارد را تمرین کنید تا بتوانید به آرامش ذهنی دست یابید.

تنفس عمیق در طول روز را فراموش نکنید

وقتی شما تنفس عمیق را تمرین می‌کنید تمرکز ذهنتان به طور ناخودآگاه بر روی نوع تنفس شما جمع می‌شود. در طول روز به مدت چند دقیقه نفس عمیق کشیدن، آرامش فوق‌العاده‌ای را به ذهن شما دعوت می‌نماید.

حقایق تلخ زندگی را بپذیرید

زمانیکه می‌گوییم آرامش ذهنی را بیابید، به این معنا نیست که ذهن ما و زندگی باید خالی از هرگونه اتفاق تلخ و دردناک باشد. اتفاقات تلخ جزئی جدا نشدنی از زندگی همه ما انسان‌ها می‌باشد. اما شانس رسیدن به آرامش ذهنی را فردی دارد که این حقایق تلخ و ناراحت‌کننده را بپذیرد و با آن‌ها روبرو شود. باید بدانید که تضادهایی که در زندگی با آن روبرو می شوید، وسیله‌ای است تا بتوانید خواسته‌های خود را بهتر بشناسید، و راهی است برای رشد و رسیدن به موفقیت. نادیده گرفتن حس اضطراب و تشویق همه چیز را بدتر می‌کند. خود را هرگز بابت مسئله‌ای سرزنش نکنید. بلکه آن را بپذیرید و با خود مهربان باشید. این تمرین آرامش ذهنی فوق‌العاده‌ای را به شما هدیه می‌دهد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چرا باید تست شخصیت انجام دهیم

جملات مثبت به کار ببرید و همیشه شکرگزار باشید

استرس و اضطراب همیشه ما را در گذشته و آینده نگه می‌دارد. اما شکرگزاری و به کاربردن جملات مثبت حال ما را خوب نگه داشته و باعث می‌شود ما در لحظه حال زندگی کنیم. همین موضوع سبب می‌شود تا حال روحی و روانی ما بسیار عالی باشد. به دنبال این قضیه آرامش ذهنی نیز به سمت ما خواهد آمد.

مطالعه این مطلب برای شما مفید می باشد: بهترین جملات انگیزشی برای تغییر زندگی

خودتان را دوست داشته باشید و به خود عشق بورزید

شما باید خودتان را هرطور که هستید بپذیرید و دوست داشته باشید. هر چه بیشتر به خودتان عشق بورزید آرامش ذهنی بیشتری نیز به سراغ شما خواهد آمد. دوست داشتن خودتان باعث می‌شود که شما در هر موقعیتی که قرار می‌گیرید احساس ناامنی نکرده و آرامش داشته باشید. شما می‌توانید هر چند وقت یکبار برای خود هدیه بخرید. خودتان را در یک رستوران مهمان کنید. تمیز و آراسته باشید. تمام این کارهای کوچک باعث داشتن آرامش عمیق درونی شما خواهد شد.

حتما بخوانید: گشتالت درمانی روش برای زندگی در لحظه حال

به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید

می‌دانیم که این دنیا بر طبق قوانین پیش می‌رود. یکی از این قوانین زیبا این است که هر چه که میشنویم در ذهن ناخودآگاه ما ثبت شده و کم کم تبدیل به شخصیت و زندگی ما می‌شود. پس مهم است که شما به چه مواردی گوش می‌سپارید. گوش دادن به موسیقی بی کلام و آرامش بخش، می‌تواند ذهن شما را ورزش داده و نظم دهد. از همین رو ذهن ناخودآگاه شما آرام است و به مرور آرامش ذهنی عمیقی بدست خواهید آورد.

بسیاری از موارد دیگر مانند خوب خوابیدن و خوب غذا خوردن و داشتن حس شوخ طبعی و… وجود دارند که می‌تواند سببب رسیدن شما به آرامش ذهنی شود. شما برای آموزش دیگر راهکارها می‌توانید به بهترین مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه نموده و از متخصصین راهنمایی بگیرید.

تاثیر طبیعت در آرامش ذهن و روح

فواید آرامش ذهنی

داشتن آرامش ذهنی از فواید بسیار بالایی برخوردار است. این فواید به قدری با اهمیت و با ارزش هستند که شما بعد از انجام مهارت‌ها، تاثیرات آن را به چشم خواهید دید. برخی فواید داشتن ذهن آرام به شرح زیر می‌باشد:

 • داشتن جسمی سالم
 • روح و روان سالمی خواهید داشت
 • خواب با کیفیتی را تجربه خواهید کرد
 • باعث بهبود اختلالات روانی شما می‌شود
 • سبب خواهد شد که کمتر دچار استرس و اضطراب شوید
 • اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد
 • باعث می‌شود که حس خوبی به خود داشته باشید
 • روند کاری و دستیابی به اهداف را آسوده می‌کند

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تکنیک‌های شناسایی اختلالات روانی و راه‌های درمان

آرامش ذهنی قبل از خواب

برای همه ما انسان‌ها خواب بسیار با ارزش بوده و برای داشتن بدنی سالم و پر انرژی بسیار مهم است. خواب با کیفیت در طول شبانه روز، می‌تواند زندگی ما را در طول روز، با کیفیت سازد. اما خواب با کیفیت به راحتی به دست نمی‌آید. به ویژه زمانیکه ذهن آشفته است و دائما در حال تفکر باشد. در صورت نداشتن آرامش ذهنی، ما نمی‌توانیم به راحتی بخوابیم، در نتیجه از نظر ذهنی و روانی همچنین جسمی، آسیب‌های زیادی را متحمل می‌شویم. به همین دلیل داشتن ذهنی آرام قبل از خواب بسیار مهم و ضروری می‌باشد. با انجام مهارت‌های مربوطه، شما می‌توانید به یک آرامش خوب ذهنی قبل از خواب برسید. اما برخی دیگر از راهکارها هستند که به آن قبل از خواب، بهتر کمک کرده و باعث می‌شود که شما خواب راحتی داشته باشید. این راهکارها عبارتند از:

 1. یک ساعت مشخص برای خواب خود در تمام روزهای هفته داشته باشید.
 2. از مصرف کافئین در ساعات آخر روز، خودداری کنید.
 3. قبل از اینکه بخواهید به مدت یک ربع از وسایلی مانند لپ تاپ و گوشی فاصله بگیرید.
 4. ورزش را وارد روتین زندگی خود کنید.
 5. قبل از خواب برخی حرکات کششی و برخی تمرینات یوگا و مدیتیشن را انجام دهید. می‌توانید به برخی از پادکست‌های مفید و موسیقی بی کلام گوش کنید.
 6. در یک ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: راه‌های ریلکسیشن و آرام سازی خود

</yoastmark

چه زمانی باید نزد پزشک رفت؟

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که آیا برای دستیابی به آرامش ذهنی هم باید نزد پزشک برویم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. شما هر زمان که احساس کردید نمی‌توانید کنترلی بر ذهن خود داشته باشید، باید نزد بهترین دکتر روانشناس در تهران و یا در محل زندگی خود بروید. متخصصین می‌توانند اختلالات روانی شما را به درستی تشخیص داده و بهترین راهکارها را برای دستیابی به آرامش ذهنی در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

کلام آخر

می‌توان گفت داشتن ذهنی آرام و رسیدن به آرامش ذهنی یک شانس بزرگ در زندگی است. بسیاری از افراد از داشتن این شانس بی بهره هستند. شما می‌توانید با توجه به استرس حاکم بر زندگی‌های امروزه، جزو افراد خوش شانسی باشید که به یک آرامش ذهنی خوب رسیده‌اند. می‌توانید برای کسب این مهارت‌ها به بهترین مراکز روانشناسی مراجعه کرده و همراه با بهترین مشاوران، این مهارت‌ها را بیاموزید و در زندگی خود به کار ببرید. کلینیک آرامش من همه روزه با پشتیبانی آنلاین جوابگوی شما عزیزان هستند.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473