موفقیت در زندگی

موفقیت

همه ما انسان‌ها توانایی و قدرت انجام کارهای مختلف را در خود داریم. ما باید به این باور برسیم که می‌توانیم از پس هر آنچه که بر عهده ما گذاشته شده است بر بیاییم. تنها چیزی هم که برای رسیدن به موفقیت در زندگی نیاز به داشتن توانایی و پتانسیل بالاست. در جوامع امروزه و پیشرفت علوم مختلف تعاریف متعددی برای این امر بیان شده است. اما تعریفی که از آن ارائه می‌گردد بستگی به ذهنیت ما و انجام کاری که بر عهده ما می‌باشد دارد. اما به طور کلی ما فردی را موفق می‌دانیم که ثروتمند بوده و یا به شهرتی بزرگ دست یافته باشد. از این رو در این مقاله می‌خواهیم تعریف موفقیت و راه‌های رسیدن به آن و راز رسیدن به آن در زندگی را برای شما بازگو نماییم.

تعریف موفقیت

همانطور که گفتیم هر شخصی تعریف خاص خودش را از موفقیت دارد. موفقیت یک امر ذهنی می‌باشد و نمی‌توان برای آن یک تعریف واحد و همگانی درنظر گرفت. بلکه باید دانست دستیابی به آن برای هر فرد چه خوب باشد چه بد، چگونه است؟! به طور مثال برخی رسیدن به ثروت را موفقیت می‌دانند. برخی دیگر از افراد قبول شدن در دانشگاه و برخی افراد موفقیت در روابط را ارزشمند می‌دانند. اگر شما فردی هستید که خواستار رسیدن به موفقیت در زندگی هستید بهتر است ابتدا یک تعریف از آن را متناسب با خواسته خودتان، برای خود تعریف کنید. سپس هدف گذاری کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص نموده و در مسیر دستیابی به آن قرار بگیرید. به همین دلیل است که روانشناسانان و متخصصین در حوزه سلامت روان معتقدند که تعریف موفقیت در زندگی بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد.

موفقیت در زندگی برای هر شخصی متفاوت است. برخی از افراد، موفقیت را رشد کردن در امور مالی می‌دانند و برخی دیگر از افراد، در رشد شخصی و ذهنی خود می‌دانند. بنابراین نظریه و تعریف آن که در قبل به آن اشاره شد، موفقیت در زندگی نیز با توجه به خواسته‌های هر فرد با دیگری متفاوت است. در نهایت باید بگوییم که رسیدن به این امر در زندگی، براساس علایق، ارزش‌ها و اهداف شما است که تعریف می‌گردد. در نتیجه اگر شما یک زندگی آرام و رضایت بخش برای خود می‌خواهید در ابتدا باید موفقیت در زندگی را برای خود تعریف نمایید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: چگونه با اثرات جسمی غم و اندوه کنار بیای

راه‌های رسیدن به موفقیت

حال که با تعریف اصلی و مفهوم کلی این موضوع آشنا شدیم بهتر است بدانیم که راه رسیدن به موفقیت چیست؟ در واقع موفقیت یک مسیر و سفر است که با پیشرفت همراه می‌باشد.  راه‌های رسیدن به موفقیت نیز مختلف می‌باشد. از مسیرهای مختلفی می‌توان به آن دست یافت، فقط باید آن مسیرها را بشناسید. برخی از این مسیرها وجود دارد که می‌تواند راه رسیدن به موفقیت را برای شما هموار ساخته و رسیدن به آن را افزایش دهد. مانند:

تقویت هوش هیجانی 

تاثیر هوش هیجانی در تمام مراحل زندگی بسیار زیاد بوده و توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد با هوش هیجانی می‌توانند احساسات خود و دیگران را به خوبی درک و استدلال کنند. برای تقویت هوش هیجانی می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • به طور کامل به دیگران گوش کنید. شما علاوه بر گوش دادن به کلام و حرف دیگران، باید به زبان بدن آن‌ها نیز توجه کافی داشته باشید.
 • احساسات خودتان را مدیریت نمایید. هرگز خودتان را قضاوت و سرکوب نکنید. سعی کنید در همه حال بر روی احساسات خود کنترل داشته باشید.
 • احساسات خودتتان را ببینید. همیشه در ابتدا به احساس خودتان توجه کافی داشته باشید و بر روی آن تمرکز کنید.

با تمرین موارد بالا شما می‌توانید هوش هیجانی و عاطفی خود را کنترل نمایید. با کنترل هوش هیجانی راه کسب به موفقیت برای شما آسان‌تر خواهد بود.

تقویت اراده 

داشتن اراده قوی نیز یکی از راه‌های بسیار عالی برای رسیدن به موفقیت است. اگر شما اراده قوی برای انجام کار و رسیدن به هدف خود داشته باشید، هرگز در بین راه خسته نمی‌شوید . با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهید. برخی از تمرینات وجود دارند که می‌تواند اراده شما را تقویت کرده و آن را بهبود بخشد. شما می‌توانید با مراجعه به مقاله مربوط به تقویت اراده، اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

ذهنیت رشد را بسازید

دانشمندان معتقدند که دو مدل طرز فکر درباره توانایی وجود دارد: یکی ذهنیت ثابت و دیگری ذهنیت رشد. افرادی که دارای ذهنیت ثابت هستند بر این باورند که موفقیت نتیجه تلاش کردن نیست و تنها یک استعداد ذاتی است. این افراد در راه رسیدن به آن به زودی تسلیم شده و کنار می‌کشند. اما در مقابل این افراد، اشخاصی هستند که دارای ذهنیت رشد هستند. این افراد براین باورند که می‌توان با تلاش و پشتکار به آن برسند. این افراد اعتقادشان بر روی یادگیری و رشد است و احتمال موفقیت آنان در زندگی نیز بسیار زیاد است. پس بهتر است ذهنیت رشد خود را تقویت نمایید تا به موفقیت دست یابید. راه‌های تقویت ذهنیت رشد عبارتند از:

 • از شکست خود برای ادامه مسیر موفقیت خود، درس بگیرید.
 • به خود ایمان داشته و بر این باور باشید که تلاش شما نتیجه خواهد داد.
 • همیشه در حال یادگیری مهارت‌های جدید در زندگی باشید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: روانشناسی رنگ‌ها

اگر شما در زندگی ذهنی سرسخت داشته باشید، قطعا می‌توانید در برابر موانع و سختی‌ها مقاومت کنید. افرادی که دارای همچین ذهنیتی هستند مشکلات را در مسیر موفقیت به چشم یک چالش و بازی می‌بینند. این افراد بر این عقیده هستند که، مسیر موفقیت را که شروع کرده‌اند باید به پایان برسانند. اگر شما هم می‌خواهید در زندگی ذهنیتی سرسخت داشته باشید، باید برخی از نکات را اجرا کنید که عبارتند از:

 • مراقب خودتان باشید
 • فرصت‌های رشد را دنبال کنید و خودتان را به چالش بکشید
 • به تلاش کردن ادامه بدهید
 • به خودتان ایمان داشته باشید و توانایی‌های خود را باور کنید

راه رسیدن به موفقیت

شناخت انگیزه درونی و تمرکز روی آن

انگیزه داشتن یکی از راه‌های بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت است. یکی از مواردی که شما را در راه رسیدن به آن راهنمایی می‌کند، داشتن انگیزه درونی است. اینکه شما در وجود خود، یک پاداشی برای دستیابی به خواسته و موفقیت خودتان تعیین کنید. برای تقویت کردن انگیزه درونی برخی راهکارها وجود دارند مانند:

 • خودتان را به چالش بکشید.
 • کنجکاو باشید.
 • رقابت کنید و از آن نترسید.
 • یک نقش فعال در راه رسیدن به موفقیت برای خود ایجاد کنید.

داشتن سیستم حمایتی اجتماعی قوی 

گاهی مسیر کسب موفقیت به قدری دشوار می‌شود که افراد به تنهایی از پس آن برنمی‌آیند. در این مواقع ما به افراد پیشنهاد می‌دهیم که یک سیستم حمایتی برای خود در چنین مواقعی داشته باشند.

کنترل استرس

کنترل استرس می‌تواند در بسیاری از موارد، راه کسب موفقیت در شما را افزایش دهد. استرس شدید می‌تواند سبب شود شما انگیزه و اراده خود را به شدت از دست دهید و در میانه راه کنار بکشید.

تعیین اهداف قابل دسترسی

افرادی که به موفقیت دست می‌یابند، اهدافی قابل دسترس برای خود تعیین کردند. با تعیین اهدافی که قابل دسترس هستند راه دستیابی به آن را هموارتر می‌سازند. زیرا در این مسیر شما هرگز انگیزه خود را از دست نخواهید داد. زمانی که می‌خواهید اهدافی را برای خود تعیین کنید بهتر است نکاتی را که در زیر برایتان نام بردیم رعایت کنید.

-اهدافی را انتخاب کنید که مشخص و قابل اجرا باشند.

– اهداف خود را به مراحل کوچک تقسیم بندی کنید.

– پاداش برای خود تعیین کنید.

حتما بخوانید: درمان افسردگی شدید

راز موفقیت در زندگی

 

10 راز موفقیت در زندگی 

حتما شما در زندگی خود بسیاری از افراد را دیده‌اید که در کسب و کار و زندگی خود، به موفقیت چشم‌گیری دست یافته‌اند. این افراد، راز موفقیت در زندگی را کشف کرده‌اند و به آن پایبند بودند. در ادامه به برخی از این رازها و نکات اشاره خواهیم کرد:

 1. بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید.
 2. به دنبال شادی باشید.
 3. کار و زندگی خودتان را اولویت قرار دهید.
 4. عادات خوب خود را بیابید و آن را پرورش دهید.
 5. خودتان را به موارد کوچک محدود نکنید.
 6. به دنبال فرصت‌ها باشید.
 7. زندگی خود را مثل یک سفر بپندارید.
 8. خودتان را قبول داشته باشید به خود عشق بورزید.
 9. با خودتان صادق باشید.
 10. اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.

سعی کنید از امروز به بعد، رازهای موفقیت را در زندگی خود وارد کنید تا بهبود زندگی خود را به چشم ببینید. با حضور در مسیر موفقیت، حال عمومی شما به صورت همیشگی، عالی و خوب است. با کسب آن می‌توانید به تمام لذت‌هایی که روزی آرزوی شما بود به راحتی دست یابید.

جملات انگیزشی موفقیت

جملات انگیزشی در رابطه با موارد مختلف می‌توانند تاثیر بسزایی بر روی زندگی افراد بگذارند. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم چند جمله انگیزشی در رابطه با این موضوع را بیاوریم تا شما بعد از مطالعه آن‌ها انگیزه فراوانی برای کسب موفقیت در زندگی به دست آورید.

 • موفقیت معمولا نصیب کسانی می‌شود که به دنبال آن هستند. (هنری دیویدثورو)
 • موفقیت نهایی نیست، شکست کشنده نیست. این شجاعت ماندن است که مهم است. (وینستون چرچیل)
 • راه موفقیت و مسیر شکست تقریبا یکسان هستند. (کالن آردیوس)
 • شکست در اصالت، بهتر از موفقیت در تقلید است. ( هرمان ملویل)
 • دلسردی و شکست دوتا از مطمئن‌ترین پله‌های موفقیت هستند. (دیل کارنگی)

شما می‌توانید جملات انگیزشی فراوانی را در رابطه با موفقیت بیابید و روزانه چندین مرتبه آن‌ها را بخوانید. این کار سبب می‌شود که انگیزه شما برای دستیابی به هدفتان هرگز از بین رود و تا اننتهای مسیر پر قدرت ادامه بدهید. کیلیک کنید: بهترین جملات انگیزشی

کلام آخر

همه ما انسان‌ها کسب موفقیت را دوست داریم. اما آیا برای دستیابی آن تلاش می‌کنیم؟ آیا سعی می‌کنیم تا در این مسیر قرار بگیریم؟ بسیاری از شما ممکن است ندانید که چطور می‌شود در این مسیر قرار گرفت. شما می‌توانید با مراجعه به بهترین مرکز مشاوره روانشناسی و تعیین جلسات با دکتر روانشناس، راهکارهای مناسبی را برای قرار گرفتن در مسیر موفقیت و طی کردن آن به دست آورید. کلینیک آرامش من می‌تواند به شما این امکان را بدهد تا از طرق مختلف مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری با مشاورین ما در تماس باشید. شما می‌توانید از طریق پشتیبانی با تیم قوی آرامش من در تماس بوده و راه کسب آن را هموارتر سازید.

 منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473