تکینک‌های تجربه شادی در زندگی

شادی

شاد بودن در زندگی آرزوی قلبی همه افراد است. اما تا به حال شده از خود بپرسید که معنای آن چیست؟! شما شاد بودن را در چه مواردی می‌بینید. سوال بسیار جالبی است. اینکه بدانیم حالتی را که ما به آن می‌گوییم شادی، چه تعریفی دارد، می‌تواند بحث جالبی باشد. اینکه شاد بودن چه نقشی و چه تاثیراتی بر روی زندگی ما می‌گذارد. آیا می‌توان آن را به دست آورد یا خیر؟ نشانه‌هایی که یک فرد شاد دارد چیست؟ شادی در روانشناسی چه تعریفی دارد؟ تمام این مواردی که نام بردیم، مسائل مورد بحث ما در این مقاله هستند. در این مقاله ما شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

شادی چیست؟

در ابتدا لازم است بدانیم معنا و مفهوم شادی چه چیزی می‌باشد؟! ارائه یک تعریف کلی و مفهومی برای آن کار سختی است. در واقع می‌توان گفت زمانیکه سیلی از امواج مثبت و احساسات خوب به سراغ ما می‌آید، ما به آن احساسات شادی می‌گوییم. از این حس برای طیف گسترده‌ای از این احساسات مانند رضایت و آرامش ذهن استفاده می‌کنیم. در واقع این حس یک حالت طبیعی است که از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند و با یکدیگر متفاوت هستند.

دانشمندان و محققین زمانی که می‌خواهند از این اصطلاح استفاده کنند، کلمه بهزیستی ذهنی را به کار می‌برند. بهزیستی ذهنی یا شادی از دو جزء تشکیل شده‌اند:

 1. میزان رضایت افراد از بخش‌های مختلف زندگی مانند کار، زندگی شخصی و عاطفی و مواردی که مهم هستند. به این بخش رضایت از زندگی نیز گفته می‌شود.
 2. بخش دوم تعادل عواطف و احساسات است. همه افراد احساس و عواطف مثبت و منفی بسیاری را در زندگی تجربه می‌کنند. شاد بودن یا بهزیستی ذهنی، بیشتر با احساسات و عواطف مثبت در ارتباط می‌باشد.

ارسطو فیلسوف و دانشمند بزرگ نیز معتقد بود که، تنها خواسته بشر شادی می‌باشد و تمام حالات و خواسته‌های دیگر انسان نیز، برای رسیدن به آن است. او معتقد بود که شادی چهار سطح دارد:

 1. بدست آمده از رضایت فوری
 2. به دست آمده از موفقیت و مقایسه
 3. ناشی از مشارکت مثبت
 4. حاصل از دست یابی به رضایت

ارسطو هم چنین معتقد بود که این حس با یافتن تعادل بین افراط و تفریط به دست خواهد آمد و همچون طلا با ارزش است.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: نقاط قوت و ضعف شخصیتی 

معنای شادی در روانشناسی

تا اینجا با معنای کلی و مفهومی این حس آشنا شدیم. در این قسمت می‌خواهیم بدانیم معنی شادی در علم روانشناسی چیست؟

تئوری و تعریفات مختلفی از این حس در علم روانشناسی وجود دارد، اما به مهم‌ترین آن اشاره خواهیم کرد. راه‌های مختلفی برای رسیدن به شادی و تفکر در رابطه با آن وجود دارد. شادی به طور کلی طبق نظریه دانشمند بزرگ ارسطو به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. هدونیا: که این نوع، ناشی از لذت است و با انجام کارهای مثبت و اموری که احساس خوبی دارند به دست می‌آید. این حس با محافظت کردن از خود، برآورده کردن خواسته‌ها و حس آرامش و لذت همراه است.
 2. اودایمونیا: این نوع از شادی با جست و جو در معنا و فضیلت حاصل می‌گردد. زمانی که شما احساس کنید زندگی شما دارای ارزش و معناست، نمایان می‌گردد که با انجام دادن کارها و مسئولیت‌هایتان، سرمایه گذاری و رسیدن به رفاه همراه می‌باشد.

برخی دیگر از انواع مختلف شادی در علم روانشناسی وجود دارند که هر یک زیر مجموعه همین دو مدل اصلی هستند. مانند:

 • هیجانات: این نوع، شامل انتظار مثبت برای چیزی است.
 • خوش بینی: نگاه کردن به زندگی با دیدی مثبت.
 • غرور داشتن: احساس رضایت داشتن نسبت به کاری انجام دادن.
 • احساس رضایت: این مدل، همان احساس رضایت داشتن نسبت به زندگی است.
 • احساس قدردانی: شامل شکرگزاری و مثبت اندیشی است.
 • شاد بودن: احساسی کوتاه که در لحظه حس می‌شود.

ممکن است شما هر یک از این احساسات را در زندگی خود، بارها و بارها تجربه کرده باشید. زمانیکه این احساس و عواطف در شما شکل گرفت، بدانید که شما شادی را به دست آورده‌اید. موارد بالا را می‌توان بعنوان شکل‌های مختلف شادی نیز نام برد.

تاثیر شادی در زندگی

تاثیرات شادی در زندگی

همه افراد بر روی کره زمین لایق شاد بودن هستند. از این رو باید آن را همواره وارد زندگی نمود، تا از نتایج و ثمرات آن بهترین بهره را برد. پس بسیار مهم است که بر روی این حس خود تمرکز کرده، و روی آن کار کنید. شادی موجب سلامت روانی و همچنین جسمی شما می‌شود. فواید بسیار زیادی در شاد بودن وجود دارد. مانند:

 1. سبک زندگی را بهبود می‌بخشد.
 2. به سلامت قلب کمک می‌کند. افرادی که شاد هستند دچار سکته قلبی نمی‌شوند.
 3. سبب خواهد شد که درد کمتری را احساس کنید.
 4. از آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می‌کند.
 5. طول عمر را افزایش می‌دهد.
 6. باعث می‌شود استرس و اضطراب خود را کنترل کنید و در برابر مسائل دشوار، سرسخت باشید.
 7. سبب موفقیت خواهد شد.
 8. سلامت جسم شما را تامین می‌کند.
 9. منجر به روابط عاطفی خوب و سالم، و در نتیجه یک ازدواج خوب خواهد شد.
 10. شما را تبدیل به انسانی مهربان و بخشنده‌ خواهد کرد و همه اطرافیان، شما را دوست خواهند داشت.

در کل می‌توان گفت که تاثیرات مثبت شادی در زندگی همه افراد، به حدی است که تمام انسان‌ها باید برای رسیدن به آن در زندگی تمام تلاش خودشان را به کار بگیرند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: تعیین هدف در زندگی 

نشانه‌های یک آدم شاد

شاید شما هم در زندگی خود با افراد شاد برخورد کرده باشید. متاسفانه امروزه و با شرایط حاکم بر کشور، کمتر شاهد شاد بودن افراد هستیم و با تعداد کمی از افراد شاد، برخورد داریم. اما اگر همان‌ها را نیز دیده باشید متوجه خواهید شد که تا چه حد در زندگی خود موفق و سربلند هستند. افراد شاد در زندگی با هدف قدم برمی‌دارند و از شرایط روانی و جسمی بسیار سالمی برخوردارند. در کل افرادی که شادی را به زندگی خود راه می‌دهند دارای یک زندگی بسیار ایده‌آلی هستند. این افراد دارای نشانه‌هایی هستند. مانند:

 • از خود مراقبت می‌کنند. مدیتیشن و یوگا انجام می‌دهند. کلیک کنید: چگونه مدیتیشن انجام دهیم؟
 • شکرگذاری را هرگز فراموش نمی‌کنند.
 • با هدف و معنا زندگی خود را می‌گذرانند.
 • مثبت اندیش هستند و به تاثیر کلمات بر روی روان، اعتقاد دارند.
 • روابط سالم داشته و از آن لذت می‌برند.
 • خسیس نیستند.
 • کینه‌ای و حسود نیستند. از خوشحالی و موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند.
 • هرگز خود را قربانی نمی‌کنند.
 • از دیگران انتظاری ندارند.
 • نگران گذشته و آینده نمی‌باشند.

اگر در فردی چنین خصوصیاتی را مشاهده نمودید، بدانید که او در شادی مطلق زندگی می‌کند. شما نیز می‌توانید با انجام تمریناتی برای رسیدن به این خصوصیات تلاش کنید.

نشانه‌های یک آدم شاد

چگونه شاد باشیم؟

از آنجایی که شاد بودن در زندگی تاثیرات بسزایی بر روی سلامت روان و جسم انسان دارد، بهتر است یاد بگیرید که چگونه در زندگی خود شاد باشیم. این نکته را باید بدانید که 50 درصد از دلایل آن به ژنتیک افراد باز می‌گردد. 40 درصد به رفتارهای فردی، و 10 درصد نیز به عوامل بیرونی بستگی دارد. پس با این آمار چهل درصد از وجود شادی در زندگی، به رفتارهای خود شما باز می‌گردد که درصد کمی نیست. برخی از رفتارها هستند که می‌توانند شادی پایه شما را افزایش دهند و به روند آن کمک کنند. مانند:

 1. ورزش منظم را فراموش نکنید.
 2. تغذیه خوب و سالم داشته باشید.
 3. خواب کافی و منظم در طول شبانه روز داشته باشید.
 4. بی هدف زندگی نکنید و برای خودتان یک هدف تعیین کنید.
 5. دائما در حال شکرگزاری باشید.
 6. روابط قوی داشته باشید و در فعالیت‌های چالش برانگیر شرکت کنید.
 7. خودتان را دوست داشته باشید و قبل از هر فرد دیگری به خودتان عشق بورزید و خود را در اولویت قرار دهید.
 8. عزت نفس و اعتماد به نفستان را افزایش دهید.
 9. استرس و اضطراب خودتان را کنترل کنید. کلیک کنید: تکنیک‌های کاهش استرس
 10. تحمل خود را در برابر مسائل و مشکلات بالا ببرید و ایمان خود به خداوند را قوی کنید.

شما می‌توانید با تمرین کردن همین موارد، شادی را به زندگی خود بیاورید. ممکن است در همان قدم اول کمی سخت به نظر برسد و خسته شوید. اما مطمئن باشید بعد از گذشت کمتر از سی روز، شما می‌توانید این عادات سالم را به زندگی خود وارد کرده و سبک زندگی خود را بهبود بخشید. از طرفی می‌توانید با مراجعه به بهترین مرکز روانشناسی بروید و با انتخاب مشاور خوب و متخصص، در این راه تنها نباشید.

کلام آخر

به عنوام کلام آخر فقط می‌توانیم این نصیحت را به شما عزیزان کنیم که شاد باشید و دست از تلاش کردن برای رسیدن به شادی برندارید. خوشحالی و نشاط در زندگی می‌تواند باعث شود که چشم و عقل شما ناراحتی و غم را نبیند. از این رو سلامت روان شما نیز در بهترین وضعیت خود قرار می‌گیرد. در نتیجه زندگی سالم‌تر، کار بهتر و روابط قشنگ‌تری در زندگی خود تجربه خواهید کرد. مشاورین و متخصصین می‌توانند با توجه به سبک زندگی فعلی شما و شخصیتتان، راهکارهای مناسب به شما را ارائه دهند تا در راه رسیدن به آن، تنها نباشید و با موفقیت این مسیر را طی کنید.تیم قوی آرامش من همه روزه از طریق تماس با پشتیبانی و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ، در خدمت شما عزیزان می‌باشد تا راه رسیدن به نشاط و خوشحالی را برای شما هموارتر سازد.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473