تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودک

تمامی پدران و مادران در طول زندگی خود با مساله‌ای به نام تربیت جنسی کودک خود روبرو می‌شوند، که این موضوع می‌تواند برای بسیاری از والدین بسیار سخت باشد. تمامی زوجین که قصد بچه‌دار شدن دارند، باید بدانند که وظیفه اصلی آن‌ها تربیت جنسی درست فرزندشان است. زیرا با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهند شد، که باید بتوانند آن‌ها را به خوبی مدیریت کنند. اگر غیر از این باشد، کودک می‌تواند ضربه بدی از این موضوع خورده و تا همیشه برایش دردناک و عذاب آور باشد. از این رو آشنا شدن با تربیت جنسی کودک و چگونگی مدیریت و آموزش مسائل جنسی به کودک، از مهم‌ترین اموری است که یک والدین باید با آن آشنایی کامل داشته باشند.

صحبت در رابطه با مسائل جنسی با کودک

متاسفانه بسیاری از والدین بر این باورند که نباید با کودک خود در رابطه با مسائل جنسی، صحبت کنند و همیشه بر این باورند که زشت است اگر ما به عنوان پدر یا مادر با فرزندمان در این باره سخن بگوییم. اما باید بدانید که صحبت در این باره با کودکتان، هرگز زود نیست. صحبت کردن در رابطه با جنسیت، مسائل جنسیتی و جنسی و بدن کودک شما تا زمانیکه به سن بلوغ می‌رسد، باعث می‌شود که کودکتان راحت‌تر و اصولی‌تر با این مسائل برخورد کرده و کنار آید. این کار تربیت جنسی توسط والدین نام می‌گیرد.

صحبت در این باره باعث می‌شود که کودک شما آگاه شده و بداند که راه درست و غلط در باب این موضوع چیست. راه غلط را انتخاب نکند، تا پشیمانی‌های غیرقابل جبرانی گریبان گیر خود و کودکتان شود. این را باید بدانید که گفت و گوهای بز در این باره می‌تواند باعث شود فرزندتان در بزرگسالی و آینده خود بهترین روابط جنسی و سالم‌ترین آن‌ها را تجربه کند. همچنین باعث خواهد شد که کودکتان با فکر باز یک مسیر را انتخاب نماید.

باید این را بدانید که با صحبت کردن در رابطه با مسائل جنسی و تربیت جنسی درست فرزندتان، باعث خواهید شد که او نیز با شما احساس راحت‌تری داشته باشد و بتواند به شما اعتماد کند؛ تا هر اتفاقی که در این باره برای او پیش آمد، سریعا نزد شما آید و شما اولین فردی باشید که او در رابطه با آن مساله با شما حرف می‌زند. تربیت جنسی کودک نیز تنها در سن کودکی انجام نشده و باید تا سنین نوجوانی و حتی بزرگسالی نیز انجام شود. دائما باید به آن‌ها در هر سنی که هستند آموزش‌های لازم مربوط به سن آن‌ها را در اختیارشان بگذاریم، تا بتوانند زندگی جنسی سالمی داشته باشند.

صحبت کردن با کودک در رابطه با مسائل جنسی

 

حتما بخوانید: مرکز روانشناسی کودک

چگونگی صحبت در رابطه با تمایلات جنسی با کودک

حال موضوع مهم این است که چگونه باید در رابطه با مسائل جنسی با کودک خود صحبت کرده و تربیت جنسی خوبی داشته باشیم؟! این را نیز باید بدانید که تربیت جنسی تنها مربوط به آموزش رابطه جنسی نمی‌شود، بلکه شما باید بتوانید فرزندتان را با بدن خودش و نحوه رشد او در سنین بلوغ آشنا سازید. آشنایی با برخی موارد و نکات می‌تواند باعث شود که شما با فرزندتان در هر سنی که می‌باشد، به راحتی صحبت کنید و آموزش‌های لازم را به او بدهید. این موضوع شامل چندین نکته می‌شود. مانند:

اطلاعات خود را بالا ببرید

شما در ابتدا باید خودتان آموزش ببینید که تمام موارد را در سطح سواد و فهم کودک به او آموزش بدید و با او صحبت کنید. باید سعی کنید که توضیحاتتان مختصر و مفید باشد تا کودک برای گرفتن اطلاعات بیشتر دوباره نزد شما آید.

بیان صحیح و کامل نام اعضای بدن

باید اسامی اعضای بدن را با نام کامل و صحیح خود برای فرزندتان بیان کنید. آلت تناسلی، بیضه، واژن و… هرگز از اسامی مستعار برای نام بردن اعضای بدن برای کودک خود استفاده نکنید. زیرا این موضوع باعث خواهد شد که کودک کتوجه شود ک صحبت کردن در رابطه با این مسائل هیچ ایرادی ندارد.

روراست باشید

زمانیکه فرزندتان از شما سوالی در این باره پرسید، اگر که بلد نبودید چه جوابی باید به او بدهید، رک و راست به فرزندتان بگویید که بلد نیستید. و حتما در این باره با یک فردی که اطلاع کاملی دارد، مانند یک مشاور و یا متخصص صحبت کنید، یا در این باره تحقیق کنید و به کودک خود آموزش بدهید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: با بی‌خوابی کودک در شب چه کنیم؟

مشارکت والدین

سعی کنید در خانواده هر دو نفر، هم پدر و هم مادر، در تربیت جنسی کودک خود مشارکت کنید. یعنی هر دو والدین باید سعی کنند به فرزندانشان در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرده و به آن‌ها آموزش‌های لازم را بدهند.

سر صحبت را باز کنید

اگر کودک شما از آن دسته کودکانیست که زیاد صحبت نمی‌کند، این شما هستید که باید سر صحبت را با او باز کنید. بسیاری از کودکان هستند که در رابطه با این موضوع و تمایلات خود و سوالات جنسی که دارند، صحبت نمی‌کنند. این به این معنا نیست که آن‌ها در این باره سوالی نداشته و یا علاقمند به این موضوع نیستند. در اینجاست که شما باید به عنوان والدین نقش خود را به درستی ایفا کرده و سر صحبت را با او باز کنید.

کمک بگیرید

برای مورد آخر باید بگوییم که می‌دانیم گاهی سخت است که بخواهید بدون پرده با فرزندتان در این باره صحبت کنید، اما باید سعی کنید که خودتان را آماده کنید. شما می‌توانید از برخی کتاب‌ها و فیلم‌ها کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با مشورت گرفتن از یک مشاور و یا متخصص در این زمینه به راحتی خودتان را برای تربیت جنسی صحیح کودک خود آماده سازید.

دکتر روانشناس در تهران 

آموزش رابطه جنسی به فرزند

برای آموزش دادن رابطه جنسی به فرزند خود می‌توانید از چند راهکار استفاده کرده و در چند مرحله آن را اجرا کنید. مانند:

  • اول باید به دنبال این باشید که کودکتان در رابطه با این موضوع چیزی می‌داند و یا کنجکاوی او در چه حدی است. به عنوان مثال اگر از شما پرسید سکس چیست؟ شما در جواب به او بگویید به نظر تو سکس یعنی چه؟ آیا چیزی در رابطه با این کلمه می‌دانی؟
  • در مرحله دوم شما باید بتوانید به صراحت و به درستی با کودکتان حرف بزنید. باید تمام کلمات را به درستی و با اسم واقعی خود به کودکتان آموزش دهید و از این موضوع خجالت نکشید.
  • می‌توانید از افکار و احساس خودتان برای آموزش این مساله کمک بگیرید. به عنوان مثال ممکن است که کودک شما در خواب دچار نعوظ شود. شما باید به او در این باره توضیح کامل دهید. به او بگویید که ” همه آدم‌ها گاهی در رویاهایشان برخی خواب‌ها را می‌بینند که باعث می‌شود آب منی از آن‌ها خارج شود. این موضوع هیچ اشکالی ندارد. ما با کمک هم رو تختی را میشوییم، چون این موضوع یک اتفاق کاملا طبیعی است.”

هینطور می‌توانید از کتاب‌ها و کمک مشاورین در این باره استفاده نمایید.

آموزش رابطه جنسی به فرزندان

 

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: بی‌توجهی والدین به کودک و نوجوان

اهمیت و مزایای تربیت جنسی کودک

همانطور که گفتیم بسیاری از والدین بر این باورند که هرچه دیرتر تربیت جنسی فرزندمان را آغاز کنیم، او کمتر نسبت به این مساله کنجکاو می‌شود. اما این باور کاملا غلط و بسیار خطرناک است. این را باید بدانید زمانیکه شما به راحتی و از سنین کودکی با فرزندتان در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرده و تربیت جنسی او را آغاز نمایید، کودک شما قطعا زندگی و تربیت جنسی سالم‌تری خواهد داشت. از مزایا و اهمیت تربیت جنسی کودک، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. اولین و مهم‌ترین مزایای تربیت جنسی کودک این است که او نسبت به مسائل جنسی آگاه می‌شود.
  2. باعث می‌شود فرزند شما یک چارچوب امن برای خودش بسازد.
  3. باعث عکس العمل صحیح و به جای کودک در رابطه با این موضوع می‌شود.
  4. اعتماد به نفس فرزندتان افزایش می‌یابد.
  5. ارزش گذاشتن به دیگران را یاد می‌گیرد.
  6. ارتباط سالم را می‌آموزد و با انواع بیماری‌های مقاربتی آشنا می‌شود. که همین موضوع باعث شده تا در آینده وارد هر نوع رابطه‌ای نشود.

و بسیاری از موارد دیگر که تمام آن‌ها باعث می‌شود فرزندتان یک رابطه جنسی خوب را تجربه کرده و هرگز بدون فکر و رعایت حریم خود، وارد رابطه نشود.

کلام آخر

در جامع امروزی و با فرهنگی که در کشور ما به وجود آمده است، تربیت جنسی کودک از مهم‌ترین کارهاییست که والدین باید به آن اهمیت زیادی بدهند. از این رو باید بدانید که چگونه فرزندتان را در این باره تربیت کرده و او را آموزش دهید. شما عزیزان باید دقت کنید که به درستی کودکان را راهنمایی کرده تا به مشکل برنخورند. شما والدین گرامی می‌توانید برای کمک گرفتن در این باره از مشاورین و متخصصین مجرب در این حوزه به راحتی کمک بگیرید. کلینیک آرامش من بعنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران با حضور متخصصین و مشاورین مجرب و با تجربه همه روزه در خدمت شما عزیزان هستند تا به تمام سوالات شما در این باره پاسخ دهند.

شما عزیزان برای برقراری ارتباط با مشاورین ما در هر نقطه از کشور که هستید می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های موحود در سایت وقت خود را تنظیم کنید. همچنین می‌توانید از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره به صورت حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصین تیم قوی آرامش من در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473