تست دیسک و MBTI

تست دیسک

شاید شما هم جزو افرادی باشید که بخواهید بدانید اسرار شخصیتی و رفتارهای منحصر به فرد خودتان چیست؟ تست دیسک می‌تواند به شما کمک کند که سبک‌های مختلف شخصیتی خود را شناخته و بر اساس آن‌ها رشد و موفقیت خود را افزایش دهید. با انجام این تست می‌توانید روابط کاری خودتان را بهبود ببخشید و در مسیر پویایی قدم بردارید. در این مقاله شما را با تست دیسک بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تست DISK چیست؟

تست دیسک ابعاد و نوع شخصیت شما را می‌سنجد. همچنین این تست استعداد، هوش و سلامت روانی افراد، در موقعیت‌‌های مختلف را ارزیابی می‌کند. تست دیسک چهار جنبه شخصیتی مهم را ارزیابی می‌کند.

 1. نفوذ
 2. ثبات
 3. وظیفه شناسی
 4. تسلط

این نظریه بر اساس نظر ویلیتم مولتونن انجام می‌گیرد. انجام این تست به افراد کم می‌کند تا به بینش بهتری در موارد مختلف شخصیتی از خود به دست آورند. مدل رفتارشناسی دیسک نام دیگر این تست در روانشناسی است. باید این نکته در رابطه با تست دیسک در نظر بگیرید که تست دیسک ویژگی‌های سخصیتی شما را بیان نمی‌کند. بلکه با ارزیابی رفتار و شخصیت شما هدفتان را در مسیر کار و موفقیت شما روشن می‌سازد.

ویژگی افراد دارای شخصیت نفوذ

افرادی که تست شخصیت شناسی را انجام داده و دارای تیپ شخصیتی نفوذ هستند، دارای برخی ویژگی‌ها می‌باشند. به اصطلاح می‌گویند این افراد دارای شخصیت “من” هستند. این افراد دارای نفوذ بالایی هستند. اعتماد به نفس در این اشخاص بسیار بالا است. جذاب هستند و عاشق معاشرت‌های اجتماعی می‌باشند. این افراد به ارتباط خود با دیگران ارزش می‌دهند. از بودن با افراد جدید لذت می‌برند و همیشه می‌خواهند که محیط معاشرت و کار اجتماعی خود را افزایش بدهند. افراد دارای این شخصیت از کشف ایده‌های تازه و شروع پروژه‌هایی که جدید است هیجان‌زده می‌شوند. خونگرم و خوش‌ برخورد هستند و در جمع‌های بزرگ مردمی احساس لذت می‌کنند. چند اصطلاح وجود دارد که می‌تواند سبب گردد، افراد با تیپ شخصیتی با نفوذ را بشناسیم. برونگرا، خلاق و پرحرف هستند. به طور کلی اگر بخواهیم این افراد را توصیف کنیم می‌توانیم بگوییم:

 • زمانی که شخصیت‌های “من” با تایید روبرو می‌شوند، رشد می‌کنند.
 • این افراد با شنیدن قدردانی و تشکر رشد می‌کنند.
 • از جذابیت‌های خود برای ارتباط گرفتن با دیگران استفاده می‌کنند.
 • شخصیت‌های “من” عاشق این هستند که پروژه‌های جدید را در دست بگیرند، و سریع کارهایشان را انجام دهند.

ویژگی افراد دارای شخصیت با ثبات

افرادی که شخصیت آنان با انجام تست دیسک، تحت عنوان شخصیت با ثبات قرار می‌گیرند، دارای برخی ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان هستند. چهار ویژگی است که در  افراد با این شخصیت، در تست دیسک وجود دارد.

 1. از روش‌های خاصی پیروی می‌کنند.
 2. صبوراند.
 3. میانجی هستند.
 4. اطمینان بخش می‌باشند.

حتما بخوانید: تست شخصیت

 از نظر خلق و خو این افراد بسیار آرام بوده و بسیار صبور و مهربان هستند. در تمام کارهای خود با فکر جلو می‌روند و در همه موارد تفکر می‌کنند. دید این افراد نسبت به تمامی مسائل مثبت است و ذات آنان به طور طبیعی، ملایم است. ممکن است که برخی افراد در مواجهه با این تیپ شخصیتی، رفتارهای آنان را سردی و بی‌تفاوتی معنا کنند. افراد دارای شخصیت با ثبات حامیان همه افراد می‌باشند. سبک ارتباطی این افراد به اینگونه است که آن‌ها به نرمی و آرامی صحبت می‌کنند. با این افراد فقط از طریق گفت وگو معنادار می‌توان ارتباط صمیمانه ایجاد کرد. از داستان‌ها شخصی دوری می‌کنند. به طور کلی اگر بخواهیم این افراد را توصیف کنیم می‌توانیم بگوییم:

1 – اهل استراتژی هستند.

2- به شدت به همکاران خود و فضا و حریم خصوصی آنان احترام می‌گذارند.

3- انگیزه و انرژی می‌بخشند.

4- از ایده و افکار دیگر افراد به شدت حماییت می‌کنند.

ویژگی افراد دارای شخصیت وظیفه شناسی

برخی افراد با انجام تست دیسک، با شخصیت خود که یک شخصیت وظیفه شناسی است، آشنا می‌شوند. شخصیت این افراد با توجه به تحلیل تست دیسک، بسیار تحلیل گرانه است. این افراد قانونمند هستند و به سمت قوانین و فرآیند‌ها جذب می‌شوند. بسیار منطقی بوده و محافظه کار هستند. این اشخاص ترجیح می‌دهند که یک کار را با دقت و عالی انجام دهند، تا چندین کار را با هم همزمان به نتیجه برسانند. از مکالمه‌های طولانی و پیچیده خوششان آمده و از آن لذت می‌برند. ممکن است این افراد با این نوع شخصیت، از نظر دیگران بسیار خشک به نظر برسند. در گفت و گو با این افراد باید صحبت‌های بامعنی و کاملی را انجام دهید زیرا از صحبت‌های نصفه و کوچک ناراحت و عصبی می‌شوند. به طور کلی چهار نوع ویژگی اصلی برای این اشخاص وجود دارد:

 1. این افراد به حقایق و ارقام توجه بیشتری دارند.
 2. در تمام موارد از تحلیل منطقی استفاده می‌کنند.
 3. حواس پرت نیستند و در اجرای قوانین و ایجاد آن عالی هستند.
 4. این افراد سوالات بسیاری می‌پرسند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: تست هوش وکسلر

ویژگی افراد دارای شخصیت تسلط

با انجام تست دیسک شخصیت برخی افراد از نوع شخصیت تسلط شناخته می‌شوند. افراد دارای شخصیت تسلط طبق تست دیسک، شخصیتی مستقل و قاطع هستند که تسلط بالایی دارند. این افراد رقبای بسیار سخت و قلدری به حساب می‌آیند که بودن با آن‌ها شما را به چالش می‌کشاند. این افراد اهل عمل هستند. چهار ویژگی ماجراجو بودن، تحمل فشاربالا، تعیین کننده بودن و رقابتی بودن از ویژگی‌های اصلی آنان به حساب می‌آید. از نظر خلق و خو بسیار صریح اند و با اطمینان کامل صحبت می‌کنند.

زمانی که در انجام یک کار و در مسیر رسیدن به اهدافشان هستند، چیزی نمی‌تواند آنان را متوقف سازد. با قاطعیت تمام به مسیرشان “هر چقدر هم که سخت باشد”، ادامه می‌دهند.دیگر ویژگی‌های رفتاری آنان این است که بسیار رقابتی هستند و در تمام جمع‌ها مسئولیت کارها را به عهده می‌گیرند. از نظر ارتباطی نیز باید بدانید که این افراد شخصیتی تجاری دارند و به طور بسیار موثری با دیگران ارتباط می‌گیرند. از پیشنهادات و صحبت‌های کوچک بیزار و از این موارد فراری هستند. چهار توصیف برای به خاطر سپردن شخصیت تسلط در تست دیسک وجود دارد:

 1. استراتژی و منطق را قبول ندارند و دلشان می‌خواهد هر کاری را در همان لحظه انجام دهند.
 2. فعالیت‌های بدنی بالا را دوست دارند و در انجام کارهای خود به سرعت جلو می‌روند.
 3. تمام تمرکزشان بر روی رسیدن به موفقیت است، به طوریکه بر روی هیچ مورد دیگری فکر نمی‌کنند.
 4. کاملا منطقی هستند و هیچ‌گاه تحت هیچ شرایطی از روی احساسات خود تصمیم نمی‌گیرند.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تحریک مغناطیسی مغز یا tms

علت استفاده از تست DISK

چرا ما از این تست استفاده می‌کنیم؟! سوال بسیاری از شما عزیزان از ما این بوده که کاربرد استفاده از این تست چیست؟ تست دیسک یک منبع بسیار عالی برای فرد است تا متوجه شود رفتار خود را چگونه در موقعیت‌های مناسب قرار بدهد. می‌تواند با شناسایی و درک شخصیت خود کارش را بهبود بخشد. همچنین این تست سبب می‌گردد که موارد استرس‌زای محیط خود را بشناسیم و بتوانیم آن‌ها را بهتر کنترل کنیم.

دلیل دیگر انجام تست دیسک، قوی‌تر کردن رهبران و مدیران در حوزه کاری خودشان است. می‌تواند باعث شود رهبران روند کاری خود را شناخته و رفتارشان را با کارمندانشان تغییر داده و بهترین رهبر و یا مدیر در یک یا چندین مجموعه باشد.

تست دیسک نقاط قوت و ضعف افراد را بهتر نشان داده و سبب می‌گردد افراد خودشان را بهتر بشناسند. از این رو بر روی نقاط قوت خود کار کرده و آن را تقویت می‌کند و از طرفی نقاط ضعف خود را کاهش می‌دهد.

به طور کلی می‌توانید برای رسیدن به برخی اهداف، تست دیسک را انجام داده تا متخصصین شما را در آن مسیر هدایت کنند. مانند:

 • اگر قصد دارید که شخصیت خود را بشناسید و تاثیر آن را بر روی زندگی خود بدانید.
 • اگر می‌خواهید یک تیم قوی تشکیل بدهید و بهترین راه برای همکاری را بیابید.
 • برای بهبود فرهنگ در محیط کار و ایجاد ارتباطات سالم در آن محیط.
 • می‌خواهید رهبری با انگیزه باشید.
 • اگر نیاز دارید افرادی را راهنمایی کرده و دست آنان را در مسیر کارشان بگیرید.
 • می‌خواهید مهارت و خدمات فروش بهتری را در کسب و کار خود راه بیندازید.

شخصیت تسلط

انجام تست DISK 

شما می‌توانید این تست را به صورت رایگان که در برخی از سایت‌های معتبر وجود دارد انجام دهید. همچنین می‌توانند برای انجام دقیق‌تر تست دیسک، به بهترین کلینیک روانشناسی در محل خود مراجعه نمایند و زیر نظر بهترین دکتر روانشناس این تست را انجام دهند. بعد از مراجعه به متخصص، او از شما آزمونی را می‌گیرد که در آن تعدادی سوال قرار دارد. شما باید با جواب به این سوالات به طور صادقانه آزمون خود را به پایان برسانید. تست دیسک نسخه کلاسیک و نسخه پیشرفته داره که جواب آزمون شما در هر دو نسخه ارزیابی می‌گردد. تست دیسک رفتار شما در محیط‌های طبیعی، رفتارهای ذاتی شما و رفتارهای طبیعی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بنا به همین بررسی‌هاست که می‌توانند شخصیت شما را تشخیص دهند و بهترین راهکارها را متناسب با اهداف شما در اختیارتان بگذارند.

تفاوت تست دیسک با تست

تست MBTI (ام بی تی آی) نیز یک آزمون هست که برای شناسایی نوع شخصیت و نقاط قوت و ضعف فرد انجام می‌گیرد. ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم این دو تست را با هم مقایسه نموده تا به تفاوت‌های آنان برسیم.

 • تست دیسک بر روی شخصیت فرد متمرکز است. یعنی نشان می‌دهد فرد چه کسی است. ام بی تی آی بر روی عملکرد متمرکز است. بر روی آنچه که افراد انجام می‌دهند و چگونگی آن تمرکز دارد.
 • تست ام بی تی آی آسان‌تر از تست دیسک می‌باشد.
 • تعداد سوالات تست دیسک کمتر از تعداد سوالات تست MBTI است
 • زمان پاسخ دهی به آزمون تست دیسک کمتر از تست  MBTI است.

اما این را بدانید که هر دو تست از تست‌های بسیار معروف برای شناسایی شخصیت افراد است. این دو تست رفتار افراد را نیز بررسی کرده و آن‌ها را تشخیص می‌دهد.

کلام آخر

همه ما دلمان می‌خواهد که در کار خود موفق بوده و بهترین مسیر را برای رسیدن به اهداف خود طی کنیم. اما گاهی بنا به دلیل نشناختن شخصیت و نوع استعداد و رفتار خود، مسیرمان را یک عمر اشتباه طی می‌کنیم. انجام تست دیسک، این ریسک را از بین می‌برد و می‌تواند با تشخیص درست شخصیت و نوع رفتار و علاقه شما، بهترین مسیر را در پیش رویتان قرار دهد. کلینیک آرامش من با حضور تیم قوی خود، می‌تواند این تست را در وقت تعیین شده از شما گرفته و راهکارهای مفیدی را در اختیار شما قرار دهند تا به راحتی به اهداف خود دست یابید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473