مهارت های نه گفتن

مهارت نه گفتن

نه گفتن در بسیاری از مواقع برای همه افراد امری بسیار سخت است. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جواب منفی به درخواست دیگران فراری هستند. اما همین امر سبب بروز بسیاری از مشکلات برای شما خواهد شد. ممکن است دوست و یا همکاری از شما موضوعی را طلب کند و شما برای اینکه او را خشنود سازید، نمی‌توانید به او نه بگویید. همچنین نمی‌توان به طور صریح به آن‌ها نه گفت، زیرا باعث ناراحتی و دلخوری‌های کوچک و بزرگ خواهد شد. اما چه کنیم تا بتوانیم راحت به دیگران نه بگوییم؟ یا چطور به اطرافیانمان واکنش نشان دهیم تا از نه گفتن و سرباز زدن ما در قبال مسئولیتی که برای ما مضر است ناراحت نشوند؟ ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با برخی راهکارها که بتواند شما را کمک کند، به راحتی نه بگویید آشنا خواهیم کرد.

دشواری نه گفتن

درست است که نه از دو حرف ساده تشکیل شده است و یک کلمه بسیار ساده است اما به زبان آوردن آن کار بسیار دشواری است. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از نه گفتن فراری هستند. گاهی ممکن است که در برابر پیشنهادی دائما در ذهن خود نه بگویید، اما بله را به زبان بیاورید. همین امر سبب بروز بسیاری از مشکلات خواهد شد که گاهی این مشکلات غیر قابل جبران می‌باشند. اما باید بدانید که انجام این کار به این معنی نیست که شما آدم بی‌ادبی هستید. تمام این عقاید پوچ هستند که انجام این کار را برای ما به یک امر بسیار دشوار درآورده است.

به طور مثال ممکن است شما بخواهید در رابطه با مسائل کاری با رئیستان صحبت کرده و نارضایتی خود را بیان کنید. یا ممکن است در برابر پیشنهاد یک دوست برای قرض گرفتن پول، در رودربایستی قرار بگیرید. یا بخواهید به یکی از آشنایان در رابطه با مساله‌ای مخالفت کنید. پاسخ به تمام این موارد، مهارت نه گفتن را لازم دارد. با یادگیری مهارت نه گفتن، دشواری و سختی آن کاهش یافته و شما می‌توانید به راحتی و بدون استرس، پاسخ تمام این افراد را بدهید.

اما باید بدانید که شما در این امر تنها نیستید. بسیاری از افراد هستند که از دادن جواب منفی، فراری‌اند و دردسرهای بزرگی را به زندگی خود راه می‌دهند. یادگیری مهارت‌های نه گفتن می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید به راحتی به دیگران نه گفته و خود را از موارد خطرناک و دشوار به راحتی دور سازید.

چرا نه گفتن سخت است؟

همانطور که می‌دانید نه گفتن در تمام مراحل زندگی و در تمام سنین برای ما سخت بوده و دشواری‌های فراوانی را به همراه دارد. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که امر به این راحتی را دشوار می‌سازد. تجربیاتی که از گذشته دارید و ترس از اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، نقش بسیار مهمی در این موضوع دارد. موارد دیگری نیز وجود دارد که این کار را دشوار می‌سازد. مانند:

 1. یکی از دلایل این است که شما فکر می‌کنید می‌توانید از عهده آن کاری که هرچقدر هم سخت باشد و از شما خواسته شده بربیایید.
 2. نه گفتن می‌تواند از این جهت سخت باشد که شما می‌خواهید همیشه همه افراد را از خود راضی نگه دارید. راضی نگه داشتن همه بر عهده شما نیست و نیازی نیست که همه افراد همیشه از شما راضی باشند.
 3. شما فردی هستید که نمی‌توانید دیگران را ناراحت کنید و از ناراحت شدن افراد آشفته می‌شوید.
 4. یکی دیگر از دلایلی که سبب می‌شود شما از انجام این کار بترسید احساس گناه است. برخی افراد به دلیل جواب منفی دادن در برابر خواسته دیگران، احساس گناه فراوانی به سراغشان می‌آید. به همین دلیل است که از انجام این کار فراری هستند.

دلایل بالا از دلایل مهمی هستند که انجام این کار را برای تمامی افراد سخت می‌کند. اگر شما جزو افرادی باشید که احساسات و افکار بالا را در خود می‌بیند، قطعا نه گفتن کار طاقت فرسایی برای شما می‌باشد. در غیر اینصورت شما می‌توانید به راحتی به دیگران نه گفته و آرامش خود را حفظ کرده و خود را به خطر نیندازید.

حتما بخوانید: نقاط قوت و ضعف

موقعیت‌هایی برای نه گفتن

دانستن این که چه زمانی باید به افراد نه بگویید نیز بسیار مهم است. موقعیت‌ها با هم متفاوت هستند و هر کدام چالش و رفتارهای خاص خودش را دارد. چالش نه گفتن در محل کار، در رابطه با خانواده و دوستان و به شریک زندگی ممکن است برای شما پیش آید.

موقعیت‌های نه گفتن

نه گفتن در محل کار

می‌توان گفت نه گفتن در محل کار بسیار دشوار است. ممکن است با انجام این کار در محل کار موقعیت شغلی و حتی حقوق و دستمزد شما در خطر قرار گیرد. حتی ممکن است تصور کنید که این موضوع سبب شود رابطه شما با همکارانتان بهم خورده و رابطه‌ای سرد بین شما و آنها در محل کار شکل بگیرد. اما به یاد داشته باشید که باید خود و اهداف کاری خود را در اولویت قرار دهید.

نه گفتن به خانواده و دوستان

یافتن راهی برای نه گفتن به دوستان و خانواده نیز بسیار مهم است. جواب منفی دادن به درخواست خانواده و دوستان نیز بسیار کار سختی است و می‌تواند برای افراد، کار دشواری باشد و چالش‌های سختی را نیز به همراه خود بیاورد. به همین دلیل در رابطه با خانواده و دوستان نیز باید حد و مرز خود را مشخص کرده و راهی برای انجام این کار بگذارید. نه گفتن به خانواده و دوستان، به خصوص به دوستان، خود می‌تواند شما را از بسیاری موارد خطرناک دور سازد.

نه گفتن به شریک زندگی

گفتن نه به شریک عاطفی نیز چالش‌های بسیار زیادی را به همراه خود دارد. ممکن است در یک رابطه، برای حفظ آن رابطه عاشقانه، مجبور باشید به جای نه گفتن، بله را بر سر زبان خود بیاورید. در اینجور مواقع نیاز است که شما در روابط عاشقانه خود نیز حدو مرز را تعیین کرده و مرزی برای نه گفتن داشته باشید.

اهمیت نه گفتن

نه گفتن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. موارد بسیار زیادی وجود دارد که سبب می‌گردد ما اهمیت این موضوع را بهتر درک کنیم. این موارد متعدد عبارتند از:

 • سبب کاهش عصبانیت می‌شود.
 • سبب خواهد شد که استرس شما کاهش یابد. زیرا با نه گفتن بار مسئولیت سنگینی که از عهده شما خارج بوده دیگر بر دوش شما نخواهد بود.
 • حدو مرز شما با این کار مشخص می‌گردد. با این کار در یک رابطه حد و مرز شما و شخصیتتان در رابطه مشخص شده و باعث می‌شود که طرف مقابل متوجه شود که شما از یک رابطه چه چیزی می‌خواهید.
 • احساس پشیمانی در شما، با نه گفتن بسیار محدود می‌شود. ممکن است پیشنهادی به شما شود که بنا به دلایلی مجبور شوید آن را بپذیرید. همین امر باعث خواهد شد که بعدها، احساس پشیمانی به سراغ شما آید. به همین دلیل با یک “نه” ساده می‌توانید این احساسات منفی را از خود به راحتی دور کنید.

فواید نه گفتن

درست است که نه گفتن می‌تواند تاثیرات منفی بر روابط و زندگی شما گذاشته و زندگی شما را دچار تغییرات و چالش‌هایی مانند: “آسیب رسیدن به احساس دیگران، ایجاد فاصله بین شما و دوستانتان و ایجاد حس گناه در شما”، کند؛ اما در کنار این نکات منفی فواید بسیار زیادی در انجام این کار وجود دارد که تاثیرات مثبتی را بر روی زندگی و روابط شما بگذارد. از جمله این تاثیرات مثبت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک کار بسیار شجاعانه است

” باید در رابطه با این موضوع فکر کنم! بگذارید زمان دیگری در این رابطه صحبت خواهیم کرد” و جملات این چنینی، نه می‌تواند به فرد مقابل نه گفتن را برساند و نه بله را. گفتن این کلمه به طور صریح درست است که دشوار است، اما می‌تواند هم شما و هم طرف مقابل را روشن سازد و یک عمل بسیار شجاعانه است.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: راه‌های رسیدن به موفقیت

ارسال پیغام سر جای خود بایست به طرف مقابل

ممکن است برخی افراد در برابر پاسخ‌های شما مقاومت به خرج دهند. شما می‌توانید با نه گفتن صریح به او بفهمانید که به طور قطعی پاسخ شما نه می‌باشد.

گاهی اوقات نه گفتن به معنای پاسخ مثبت است

نه گفتن در بسیاری از موارد باعث می‌شود که شما به کارهای دیگر بله بگویید. با گفتن نه در برابر برخی مسئولیت‌ها شما ذهن و وقت خود را برای انجام کاری بهتر، آزاد می‌سازید و می‌توانید بهترین عملکرد را در کارهایتان از خود نشان دهید.

خواسته خود را بهتر می‌فهمید

ممکن است با پاسخ مثبت دادن در برابر کاری، دائما در ذهن خود بپرسید که واقعا چه می‌خواهم؟ آیا کار درستی انجام می‌دهم؟ و موارد این چنینی را دائما با خود تکرار کنید. نه گفتن ساده می‌تواند باعث شود که شما متوجه خواسته خود شده و دیگر در ذهن خود این سوالات گنگ را از خودتان نپرسید.

چگونه می‌توانیم نه بگوییم

برای خودتان ارزش قائل هستید

نه گفتن می‌تواند باعث شود که دیگران حد و مرز خودشان را با شما تعیین کرده و برای ارزش‌های شما احترام قائل باشند. نه گفتن باعث می‌شود شما با افرادی که حد خودشان را ندانسته و دارای بار منفی هستند از شما دور شوند. این کار به شما حس قوی بودن داده و سبب می‌شود که شما با قدرت در برابر موارد بی‌ارزش بایستید.

چگونه می‌توانیم نه بگوییم؟

گاهی اوقات نه گفتن به طور صریح برای شما بسیار سخت است و یا نمی‌توان به فردی که در مقابل شما قرار دارد، به صراحت نه بگویید. در این مواقع می‌توانید از جملات دیگر استفاده کنید. مانند:

 • باعث افتخار است که از من این درخواست را دارید، اما من نمی‌توانم.
 • متاسفم من در رابطه با فرد دیگری هستم و به آن تعهد دارم.
 • من در حال حاضر قادر به انجام دادن این کار نیستم.
 • ببخشید من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، اما ممنونم که به فکر من بودید.
 • کاش می‌توانستم که این کار را برای شما انجام دهم.
 • متاسفم، ولی من مشغول به انجام کاری هستم.
 • انشالله در دفعات بعدی، هم اکنون نمی‌توانم این کار را انجام دهم و از عهده من خارج است.
 • کار بسیار خوب و مفیدی به نظر می‌رسد، اما من نمی‌توانم آن را قبول کنم.

تمام جملات بالا را می‌توان به راحتی به افرادی که از ما خواسته‌هایی دارند و ما قادر به انجام آن‌ها نیستیم و یا علاقه‌ای به انجام آن کارها نداریم، به کار ببریم.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: چجوری عشق را ابراز کنیم

در چه مواقعی باید نه بگوییم؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که در چه مواقعی باید به دیگران نه بگویید. ما در این قسمت از مقاله به برخی از این موقعیت‌ها اشاره کوچکی می‌کنیم تا شما عزیزان در صورت حضور در این مواقع بدانید که باید به راحتی کلمه نه را بر زبان بیاورید. این موقعیت‌ها عبارتند از:

 1. زمانی که مسئولیت زیادی بر روی دوش شما قرار دارد و سرتان بسیار شلوغ است.
 2. اگر فقط برای اینکه شخص مقابل را راضی نگه دارید بله می‌گویید، کار بسیار اشتباه و نادرستی را انجام می‌دهید. در این مواقع باید به طرف مقابل به راحتی نه بگویید.
 3. اگر به شما پیشنهادها و درخواست‌های خارج از حد و مرز داده شد، باید به طور صریح نه بگویید.
 4. اگر در برابر انجام کاری که از شما خواسته شده و شما نمی‌توانید آن را اجرا کنید و پاسخ بله می‌گویید، کاملا اشتباه است. شما ترس از این را دارید که بعد از نه گفتن به فرد مقابل، احساس گناه و پشیمانی می‌کنید. اما نباید نگران این موضوع باشید و تنها به دلیل احساس گناه از نه گفتن سر باز زده و خود را در دردسرهای بزرگ بیندازید.
 5. اگر از شما خواسته شد کاری را انجام دهید که در آن احساس ناراحتی می‌کنید، بلافاصله باید جواب نه به آن خواسته دهید.

حتما بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج 

مهارت نه گفتن در دانش آموزان

این مهارت را باید از کودکی به فرزندانمان بیاموزیم. یکی از بهترین کارهایی که می‌توان انجام داد، آموزش این مهارت به دانش‌آموزان است. چند مورد وجود دارد که می‌تواند این مهارت را در دانش‌آموزان بالا ببرد. دلیل اهمیت بالا بردن مهارت نه گفتن در دانش‌آموزان به این علت است که در مدارس کودکان و نوجوانان بیشتر در برابر پیشنهادات مختلفی از جانب دوستان و افراد غریبه قرار می‌گیرند. مانند پیشنهاداتی مثل سیگار کشیدن، انجام اعمال جنسی نامتعارف، روی آوردن به مواد مخدر و رفتن به مهمانی‌های پرخطر، به کودکان و نوجوانان ما در مدارس خواهد شد. از همین رو بهتر است که مواردی را برای تقویت و شجاعت نه گفتن در کودک و نوجوانان خود بازگو نماییم. مانند:

 1. تصمیم خودشان را به وضوح بیان کنند.
 2. تمرین نه گفتن را فراموش نکنند.
 3. قاطع باشند.
 4. محترمانه برخورد کنند.
 5. از مشاورین کودک و نوجوان در این باره کمک بگیرند. کلیک کنید: بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان

کلام آخر

نه گفتن یک عمل بسیار سخت است که نیاز به قدرت بسیاری دارد. از همین رو باید شجاعت خود را بالا ببرید و این مهارت را هر روزه تمرین کنید. شما می‌توانید برای اطلاع از راهکارهایی برای بالا بردن قدرت نه گفتن خود، از مشاورین مجرب در این زمینه کمک بگیرید. کلینیک روانشناسی آرامش من با حضور مشاورین و بهترین دکتر روانشناس در این زمینه می‌توانند شما را در این مسیر راهنمایی کنند. شما با ارتباط با پشتیبانی از طریق تماس تلفنی و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ، به صورت همه روزه می‌توانید از راهنمایی‌های مشاورین ما نهایت استفاده را ببرید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473