درمان اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی

بسیاری از افراد در جوامع مختلف دارای برخی رفتارهای غیرقابل کنترل جنسی هستند. این رفتارها می‌تواند سبب آسیب‌های جدی و خطرناک برای افراد و یا اطرافیانشان باشد. به این نوع رفتارهای غیرقابل کنترل و آزاردهنده جنسی، اختلال یا اعتیاد جنسی گفته می‌شود. افرادی که دارای این اختلال هستند از تمام جنبه‌ها در عذاب خواهند بود. برخی از افراد نیز ممکن است این اعتیاد را داشته باشند اما به دلیل نشناختن این اختلال از آن بی‌خبر باشند. از این رو ما در این مقاله در رابطه با اعتیاد جنسی، علائم و عوارض و هم‌چنین درمان آن صحبت خواهیم کرد.

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی یک اختلال روانی در افراد است. افرادی که دارای این اختلال هستند افکار و تمایلات جنسی دارند که نمی‌توانند آن را کنترل کنند. اعتیاد جنسی می‌تواند باعث بروز آسیب‌های روحی و روانی و حتی جسمی برای فرد شود. افرادی که از این اعتیاد رنج می‌برند اغلب این اختلال را از دیگران مخفی می‌کنند. حتی برای درمان آن نیز اقدامی انجام نمی‌دهند. البته باید این نکته را بدانید که نیازهای جنسی در حد معمول و میل جنسی بالا، نشان‌دهنده این اختلال نیست. اعتیاد جنسی به رفتارهایی گفته می‌شود که بیش از اندازه انجام شده و فرد کنترلی بر روی آن ندارد. پس میل جنسی بالا را با اعتیاد جنسی اشتباه نگیرید.

حتما بخوانید: سکس

علائم اعتیاد جنسی

همانطور که متوجه شدید اعتیاد جنسی یک اختلال روانی است که فرد هیچ کنترلی بر روی اعمال جنسی خود ندارد. برخی از افراد که دارای این اختلال هستند، تمایلاتی که برای انجام نیازهای جنسی خود دارند را نمی‌توان با توانایی‌های آنان مقایسه نمود. از این رو آسیب‌های فراوانی سراغ این اشخاص می‌آید. اعتیاد جنسی مانند سایر اختلالات روانی، دارای علائمی هستند که اشخاص را از این بیماری و اختلال آگاه می‌سازد. برخی از این علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

 1. روابط داشتن با چندین نفر و یا تن فروشی
 2. به خطر انداختن خود یا دیگران به دلیل رفتارهای جنسی نامتعارف
 3. خیالات و توهمات جنسی مزمن
 4. تفکرات جنسی وسواس گونه
 5. دائما در حال فکر کردن به رفتارهای جنسی هستند. حتی حین کار و غذا خوردن و…
 6. بعد از رابطه جنسی احساس گناه یا پشیمانی می‌کنند.
 7. مخفی کردن رفتارها و دروغ گفتن
 8. ناتوان بودن در برابر رفتارها و اعمال جنسی
 9. تماشای فیلم‌های غیراخلاقی جنسی و پورنوگرافی
 10. اعتیاد به خودارضایی

تمامی موارد بالا از نشانه‌های اعتیاد جنسی است. اگر شما در خود چنین رفتارهایی را مشاهده نمودید، بهتر است نزد متخصص رفته و علائم خود را با او در میان بگذارید.

مطالعه کنید: افزایش میل جنسی 

 

عوارض اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی یک بیماری است که با توجه به میزان شدتی که دارد، می‌تواند خطرناک باشد. در حقیقت فردی که از این اعتیاد رنج می‌برد، دچار چالش‌های فراوانی در زندگی شخصی و اجتماعی خود خواهد شد. اعتیاد جنسی عوارض بسیار زیاد و گاهی غیرقابل جبرانی را برای افراد دارای این اختلال دارد. مانند:

 1.  ایجاد اختلال در روابط
 2. افسردگی و احساس بد
 3. ایجاد مشکلات مالی
 4. اختلال در کار کردن فرد
 5. ایجاد تفرقه بین زوجین
 6. آسیب رساندن به خود و گاهی دیگران
 7. به خطر انداختن سلامت جنسی خود و همسر

تمامی موارد بالا، از عوارض جدی و رایج اعتیاد جنسی می‌باشد. این عوارض بسته به شدت میزان اعتیاد جنسی افراد، متفاوت است. در برخی افراد که این اعتیاد در آنان چندین ساله وجود دارد، این عوارض به طور شدیدتری خود را بروز می‌دهد. پس اگر شما در خود علائم و نشانه‌هایی از اعتیاد جنسی را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر برای درمان خود اقدام کنید. زیرا هر چه از زمان این اختلال بگذرد، درمان آن سخت‌تر و عوارض به جا مانده از آن خطرناک‌تر خواهد شد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: ارضاء زن

تست اعتیاد جنسی

تست اعتیاد جنسی

شاید شما با خواندن این مقاله از خود پرسیده‌اید که آیا من اعتیاد جنسی دارم؟ ممکن است در شما یک یا دو مورد از علائم دیده شده باشد و شما را به شک انداخته باشد. شما می‌توانید برای اینکه از داشتن و نداشتن این اختلال در خود مطلع شوید، به بهترین کلینیک روانشناسی رجوع کرده و نزد یک دکتر روانشناس متخصص، تست اعتیاد جنسی را انجام دهید. شناخت وجود این اعتیاد در خود، روش خاصی نداشته و نمی‌توان با وجود چند علائم اعلام کرد که فرد از این اعتیاد رنج می‌برد. تشخیص آن به عهده متخصصین در کلینیک روانشناسی با انجام تست‌ها و برخی روش‌های تخصصی است.

نمی‌توان گفت که انجام تست اعتیاد جنسی یک روش عالی برای تشخیص این بیماری است. اما یک گام مهم و بزرگ برای تشخیص این اختلال می‌باشد. بیشتر مردم از ترس و نگرانی در این باره از راه‌های کمکی برای تشخیص دوری می‌کنند. اما باید به شما بگوییم که نیازی به نگرانی و خجالت نیست. شما می‌توانید بدون خجالت و ترس نزد مشاور بروید. خبر خوب برای شما عزیزان اینکه در کلینیک روانشناسی آرامش من، متخصصین با ایجاد فضایی امن برای شما، این اجازه را می‌دهند که شما با خیال راحت در رابطه با علائم خود، صحبت کنید.

تست اعتیاد جنسی همانطور که گفته شد در مراکز مشاوره و توسط مشاورین انجام می‌شود. این تست شامل چندین سوال متفاوت است. شما باید با دقت سوالات را خوانده و صادقانه به آن‌ها پاسخ دهید. در صورت عدم صداقت، نتیجه تست شما درست نمی‌باشد و سبب تشخیص نادرست پزشک خواهد شد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: درمان زود انزالی 

تست اعتیاد به خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی نیز همانند اعتیاد جنسی، عوارض و مشکلات خودش را به همراه دارد. زمانیکه افراد رشد کرده و به سن خاصی می‌رسند، عمل خود ارضایی برایشان تبدیل به یک تفریح و سرگرمی می‌شود. البته که خود ارضایی بسیار ایمن و مطمئن‌تر از اعتیاد جنسی می‌باشد. زیرا در اعتیاد جنسی فرد تمایل شدید به برقراری رابطه جنسی با چندین نفر را دارد. این موضوع می‌تواند سبب بروز بیماری‌های خطرناک جنسی فراوان گردد. طبق آمار 92 درصد از آقایان و 77 درصد از بانوان عمل خود ارضایی را انجام می‌دهند. حتی اگر متاهل نیز باشند.

خود ارضایی خطری ندارد اما بیش از اندازه انجام دادن آن و اعتیاد به آن باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. مشکلاتی مانند عفونت، افسردگی، ناراحتی و احساس گناه و پشیمانی بعد از انجام خود ارضایی از عوارض آن است. عمل خود ارضایی بیش از آنکه بر روی جسم تاثیر منفی بگذارد، بیشتر بر روی روان افراد تاثیرگذار است. ممکن است از نظر فیزیکی و جسمی آسیب نبینند، اما از نظر روانی بسیار در خطر هستند.

همانطور که گفتیم خود ارضایی خطری ندارد اما اعتیاد به آن مشکل ساز است. اگر شما احساس می‌کنید که اعتیاد به خود ارضایی پیدا کردید، بهتر است برای تشخیص و کنترل آن نزد متخصصین بروید. تشخیص اعتیاد به خود ارضایی را می‌توان از طریق انجام تست اعتیاد خودارضایی، متوجه شد. البته از آنجایی که عمل خود ارضایی را بیشتر افراد انجام می‌دهند، تشخیص آنکه اعتیاد است یا خیر کمی مشکل می‌باشد. تست اعتیاد به خود ارضایی نیز در مرکز مشاوره آرامش من توسط مشاورین و متخصصین در این حوزه انجام می‌گیرد. این نکته را بدانید که شما نباید از این موضوع به هیچ عنوان خجالت بکشید. زیرا پای سلامتی شما در میان است.

تست اعتیاد به خود ارضایی

درمان اعتیاد جنسی

درمان اعتیاد جنسی امکان‌پذیر است. افرادی که از این اختلال رنج می‌برند می‌توانند با مراجعه به مشاور و متخصص از شر این اختلال روانی خلاص شوند. درمان این اختلال راه و روش‌های مختلفی دارد. مانند:

 1. درمان از طریق دارو
 2. درمان از طریق گفتار درمانی یا همان درمان شناختی رفتاری
 3. روان درمانی
 4. گروه درمانی
 5. برای برخی از افراد بستری شدن در مراکز تجویز می‌گردد.

بسته به نوع و شدت اعتیاد جنسی شما عزیزان، مشاورین و متخصصین موثرترین راه را برای درمان شما و خلاصی از آن ارائه می‌دهند. نکته بسیار مهم این است که شما نباید خودسرانه، خود درمانی کنید. باید برای تشخیص و ارائه روش درمانی مناسب نزد پزشک بروید.

کلام آخر

اختلال اعتیاد جنسی یک نوع بیماریست که هر فردی می‌تواند بنا به شرایطی که داشته به آن دچار شود. نباید هرگز از این موضوع خجالت کشید و آن را پنهان کرد. باید با مشاهده کوچکترین علائم نزد پزشک رفته و برای درمان آن و جلوگیری از پیشرفته شدن آن اقدامات لازم را انجام دارد. کلینیک آرامش من با سالیان سال تجربه و معاینه و مشاهده چنین بیمارانی می‌تواند به شما بهترین راهکارها برای درمان را ارائه دهد. شما می‌توانید از طریق پشتیبانی همه روزه و تعیین وقت نزد پزشکان تیم قوی آرامش من آیید و درمان خود را آغاز کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473