اثرات مثبت آواز خواندن در حمام بر روح و روان

آواز خواندن در حمام

بسیاری از افراد زمانیکه در زیر دوش حمام قرار می‌گیرند، با صدای بلند شروع به آواز خواندن می‌کنند. همه ما برای یکبار هم که شده در زندگی این کار را انجام داده‌ایم. هیچ ایرادی ندارد اگر زمانیکه به حمام می‌روید شروع به خواندن کنید. آواز خواندن در حمام فواید بسیار زیادی برای شما دارد. جالب است که بدانید خوانندگان علاقه بسیار زیادی به این کار را دارند. بهتر است که شما هم آواز خواندن در حمام را به عنوان یک تفریح سالم برای خود در نظر بگیرید. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با این موضوع کمی صحبت کنیم تا شما را با فواید این تفریح سال آشنا سازیم.

آواز خواندن در حمام

بسیاری از ما برای رهایی از استرس و رسیدن به آرامش، شروع به آواز خواندن در حمام با صدای بلند می‌کنیم. همانطور که گفته شد بسیاری از خوانندگان معروف آهنگ‌های خود را در حمام و زیر دوش می‌خوانند. این کار سبب بهتر شدن صدا و اکوی مناسب خواهد شد. به همین دلیل است که آواز خواندن در حمام یکی از کارهای خنده‌دار، ولی مورد علاقه بسیاری از افراد می‌باشد. برای انجام این کار نیازی نیست که صدای فوق‌العاده و خوبی داشته باشید. در برخی مواقع شما احساس می‌کنید که صدای شما بهتر از ان خواننده‌ایست که این موزیک را خوانده است. زیرا صدا در حمام به طور عجیب و بسیار خوبی اکو می‌شود. در واقع محیط حمام، همانند محیط یک کنسرت عمل می‌کند.

کاشی‌های نصب شده بر روی دیوار حمام، صدا را جذب نمی‌کنند. به همین دلیل است که صدای شما انعکاس می‌یابد. از آنجایی هم که حمام یک فضای بسیار کوچک است صدای شما با قدرت بیشتری پخش می‌شود. به همین دلیل است که صدای خود را عالی و بی نقص می‌شنوید.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته آواز خواندن در حمام، فواید بسیار زیادی بر روی جسم و سلامت روان افراد دارد. به عقیده بسیاری از دانشمندان و موسیقی‌دانان، آواز خواندن می‌تواند فواید بسیار زیادی برای ما داشته باشد. در ادامه در رابطه با فواید فراوان آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: گشتالت چیست؟

فواید آواز خواندن در حمام

طبق نظریه و عقاید برخی موسیقی‌دانان و دانشمندان، آواز خواندن در حمام از فواید بسیار زیادی برخوردار است. این فواید، تاثیرات مثبتی بر روی سلامت جسمی و فیزیکی و همچنین سلامت روح و روان افراد دارد. برخی از فواید مهم و تاثیرگذار آواز خواندن در حمام به شرح زیر می‌باشد:

  • طبق نظریه پروفسور ولش، حمام کردن یک تمرین کامل برای بدن است. به همین دلیل هنگام دوش گرفتن و انجام برخی حرکات، می‌تواند سلامت جسم شما را تامین کند. اگر علاوه بر انجام حرکات جسمی آواز خواندن را نیز انجام دهید، بر روی احساسات و روان خود نیز کار خواهید کرد.
  • آواز خواندن درحمام باعث می‌شود که سطح هورمون کورتیزول یا همان استرس کاهش یابد. به همین دلیل اینکار می‌تواند یک راه بسیار عالی برای افرادی که دچار استرس‌های فراوان هستند بسیار مفید باشد.
  • انجام این کار می‌تواند باعث بهتر شدن روحیه ما گردد. آواز خواندن در حمام ما را شاد می‌کند و باعث بهتر شدن حال روحی و روانی ما خواهد شد. بهتر است یکبار این کار را امتحان کنید و خودتان ببینید که چطور بعد از بیرون آمدن از حمام سرحال هستید.
  • آواز خواندن در حمام با مدیتیشن برابری می‌کند. بسیاری از افراد این کار را یک راه برای رهای از تنش‌ها و استرس‌های روزانه می‌دانند. این افراد با انجام این کار، تمام تنش‌ها و ناراحتی‌های خود را تخلیه می‌کنند. شما نیز می‌توانید برای یکبار هم که شده این کار را در حمام امتحان کنید.
  • ایستادن در زیر دوش حمام همانند این است که شما در زیر یک آبشار با آبی با دمای مناسب قرار گرفته‌اید. حال با آواز خواندن، شما می‌توانید این حال خوب را چندین برابر کنید.
  • همانطور که گفته شد صدای شما در حمام بسیار زیبا می‌شود. شما می‌توانید به عنوان یک تمرین این کار را انجام دهید.

تاثیرات جسمانی

  • طبق تحقیقات صورت گرفته آواز خواندن درحمام و زیر دوش برای بیمارانی که از زوال عقل رنج می‌برند، بسیار مفید است. همچنین برای بیماران قلبی و کلیوی و افرادی که معلول هستند نیز می تواند بسیار مفید باشد.
  • با انجام این کار همزمان چندین سیستم عصبی در بدن شروع به فعالیت می‌کنند. به همین دلیل می‌تواند یک ورزش مناسب برای مغز و سیستم‌های عصبی بدن ما باشد
  • آواز خواندن در حمام و زیر دوش مغز را تحریک می‌کند. از همین رو عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد.
  • با انجام این کار قلب خود را سالم نگه دارید. طبق نظریه دانشمندان از آنجایی که آواز خواندن در حمام، سطح استرس و اضطراب بدن را کاهش می‌دهد می‌تواند راهی مناسب برای داشتن قلبی سالم در بدن باشد. زیرا با کاهش سطح هورمون کورتیزول یا همان استرس، قلب نیز سالم خواهد ماند.

با توجه به نکات و فواید ارزشمندی که در رابطه با آواز خواندن در حمام وجود دارد، بهتر است که شما نیز این کار را وارد برنامه روتین زندگی خود جای دهید. اگر می‌خواهید از دیگر نکات و فواید این کار بهره مند شوید، می‌توانید با مراجعه به مراکز مشاوره با دکتر روانشناس و متخصصین در تماس باشید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: لیست نقاط قوت و ضعف شخصیتی

تاثیر آواز خواندن در حمام بر سلامت روان

تاثیر آواز خوانی زیر دوش بر روی افسردگی

درست است که اختلال افسردگی با راه‌حل‌های پزشکی و دارو، همچنین با رفتار درمانی بهبود می‌یابد. اما می‌توان آواز خواندن در حمام را نیز یکی از راه‌حل‌ها برای بهبود این بیماری نام برد. این کار باعث کم شدن استرس و تنش روزانه می‌شود. از همین رو حالات مثبت و دل‌انگیزی به سراغ شما می‌آید. به مرور زمان نیز عزت نفستان افزایش یافته و حال کلی شما رو به بهبودی خواهد رفت. به همین دلیل شما همیشه شاد هستید. همین شاد بودن و داشتن حالات مثبت، می‌تواند به بیمارانی که دچار اختلال افسردگی هستند کمک بسیاری کند. اما این نکته را نیز باید بازگو کنیم که آواز خواندن در حمام برای بیمارانی مناسب است که سطح پایینی از اختلال افسردگی را دارند. برای بیماران در سطح شدید بهترین راه مشورت با مشاور و پزشک و مصرف دارو و گفتار درمانی است.

حتما بخوانید: درمان افسردگی شدید

نکات آماری

طبق آماری که وجود دارد آواز خواندن در حمام بیشتر توسط خانم‌ها صورت می‌گیرد. با توجه به نظرسنجی که انجام شد 89 درصد از خانم‌ها اعلام کردند که زیر دوش حمام آواز می‌خوانند و تنها 70 درصد از آقایان عنوان کردند که از انجام این کار لذت می‌برند. می‌توان گفت این اتفاق از فرهنگ و نوع تربیتت جامعه شکل می‌گیرد. طبق فرهنگی که در تمام دنیا حاکم است، آقایان کم‌تر از خانم‌ها در ابراز احساساتشان بیرون‌گرا هستند. بیشتر دوست دارند که در عمل علاقه و احساساتشان را بروز دهند. اما این مساله در رابطه با بیشتر خانم‌ها صدق نمی‌کند. از آنجایی هم که آواز خواندن در حمام یک عمل کاملا احساس و عاطفی است اقایان از این مساله دوری می‌کنند.

برخی از افراد نیز احساس می‌کنند با افزایش سن دیگر نباید به هیچ‌ عنوان با صدای بلند شروع به آواز خواندن کنند. این موضوع نیز با توجه به آماری که در دست است ثابت می‌شود. طبق نظرسنجی که انجام شده 95 درصد از جوانان و نوجوانان اعلام کردند که به آواز خواندن در حمام علاقه بسیاری دارند. در مقابل تنها 10 درصد از افراد بالای 40 سال عنوان کردند که این کار را انجام می‌دهند. اما باید بگوییم که انجا این کار ربطی به سن و سال ندارد. شما می‌توانید در هر سن و سالی که هستید این تفریح بی‌نظیر را انجام دهید.

کلام آخر

باتوجه به نکاتی که در این مقاله عنوان شد، آواز خواندن در حمام را می‌توان یک ورزش خوب برای جسم و مغز دانست. شما هر روز بعد از آمدن به خانه و رهایی از تنش‌ها و خستگی و آلودگی‌های مختلف بیرون از منزل، می‌توانید برای خلاص شدن از این تنش‌ها آواز خواندن در زیر دوش را انجام دهید. به شما قول خواهیم داد که اگر این تفریح ساده را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، تاثیرات شگفت انگیز آن را به چشم خواهید دید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473