استفاده از مواد توهم‌زا به عنوان داروهای درمانی

مواد توهم‌زا

در جوامع امروزه مصرف مواد توهم‌زا در بین مردم بسیار زیاد شده است. مخصوصا در بین نوجوانان این مساله بسیار پررنگ است. مواد توهم‌زا موادی هستند که روان افراد مصرف کننده را بهم ریخته و آن‌ها را دچار توهمات عجیب می‌کند. با مصرف این مواد، تفکر افراد بهم ریخته شده و شخص نمی‌داند که چه کاری انجام می‌دهد. مصرف این مواد غیرقانونی است و عوارض بسیار خطرناک و غیرقابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.

موادتوهم زا چیست؟

مواد توهم‌زا نوعی دارو هستند که تفکر افراد را نسبت به محیط تغییر می‌دهند. مواد توهم‌زا به عنوان مواد روانگردان نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند باعث توهم شوند، که شامل تصاویری است که به نظر فرد مصرف کننده، واقعی هستند. در حقیقت این تصاویر و خیالات، وجود خارجی ندارند. با مصرف این نوع مواد، افراد هیچ درکی از محیط اطراف خود نداشته و ممکن است حرکات آن‌ها از کنترل خارج شود.

مواد توهم‌زا مختلفی وجود دارد که هر یک تاثیر خاصی بر روی افکار و حرکات و احساسات فرد می‌گذارد. بعضی افراد با مصرف مواد روانگردان احساس خوبی را تجربه می‌کنند و برخی احساسات منفی به سراغشان می‌آید. برخی از افراد در جوامع و فرهنگ‌های مختلف از مواد توهم‌زا برای مراسمات و جشن‌های خود استفاده می‌کنند. برخی نیز بر این باورند که می‌توان از آن برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده نمود. اما با توجه به تحقیقات انجام شده، استفاده از هر نوع مواد توهم‌زا، اثرات منفی و مخربی بر روی سلامتی انسان خواهد داشت. بنابراین نباید به هیچ عنوان از آن‌ها استفاده نمود.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: روش جدید درمان نوروپاتی الکلی

انواع مواد توهم‌زا

مواد توهم‌زا به دو دسته تقسیم می‌شوند. مواد توهم‌زا مصنوعی که ساخته دست انسان هستند و در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شود؛ و مواد توهم‌زا که به صورت طبیعی و از ترکیب برخی مواد در طبیعت بدست می‌آیند. برخی از نمونه‌های آن به شرح زیر می‌باشد:

کتامین

این ماده توهم‌زا، یک بی حس کننده تجزیه کننده است که در مصارف پزشکی و دامپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبیه به پودر کریستالی است که به صورت قرص یا مایع مصرف می‌شود. کتامین را می‌توان بلعید و یا در گلو قرقره کرد سپس آن را قورت داد. می‌توان آن را با تنباکو نیز مخلوط کرده و دود کنند.

قارچ جادویی یا پسیلوسیبین

انواع مختلفی از این نوع مواد توهم‌زا در بازار وجود دارد. بیشتر در استرالیا این ماده را استفاده می‌کنند. این مواد توهم‌زا شبیه به قارچ‌های معمولی هستند که خشک شده است. به صورت پودری نیز در بازار به فروش می‌رسد. این ماده بعد از مصرف، می‌تواند سبب مرگ یا بروز برخی مشکلات پرخطر کبدی شود. این ماده را به صورت چای دم کرده و مصرف می‌کنند. یا ممکن است آن‌ها را با تنباکو مخلوط کرده و بکشند.

ال اس دی (دی اتیل آمید اسید لیسرژیک)

از یک نوع قارچ گرفته می‌شود که بسیار قوی است. بنابراین در دوزهای بسیار پایین باید مصرف شود. پودری، بی‌بو و سفید می‌باشد که به صورت مایع، قرص یا کپسول فروخته می‌شود. این ماده توهم‌زا را یا بو می‌کشند، می‌بلعند و یا دود می‌کنند. برخی از افراد نیز ال اس دی را تزریق می‌کنند.

 پی سی پی (فن سیکلیدین)

این ماده توهم‌زا به صورت مایع، پودر، قرص و کپسول به افراد عرضه می‌گردد. می‌توان این را بو کشید، بلعید و یا دود کرد. برخی از افراد آن را به خود تزریق می‌کنند. از این ماده دهه 1950 به عنوان ماده بیهوش کننده، استفاده میشد. استفاده از این ماده توهم‌زا باعث تشنج و رفتن به کما و حتی در برخی افراد موجب مرگ قطعی خواهد شد.

تاثیرات مصرف مواد توهم‌زا

اثرات مواد توهم‌زا

تاثیر مستقیم این مواد توهم‌زا، بر روی ساختار شیمیایی مغز است که آن را دچار تغییرات و اختلال می‌کند. به همین دلیل است که افراد پس از مصرف این مواد دچار تفکرات و احساسات غیرواقعی می‌شوند. همانطور که می‌دانید بدن انسان ماده‌ای به نان سروتونین را برای تنظیم عملکرد بدن، در بدن انسان تولید می‌کند. این مواد توهم‌زا سبب اختلال در ترشح این ماده می‌شود. از همین رو افراد مصرف کننده تعادل و کنترلی بر روی انجام حرکات خود ندارند. برخی دیگر از اثرات منفی مصرف مواد توهم‌زا عبارتند از:

 • تاثیر منفی بر روی ادراک حسی
 • خواب
 • تغذیه
 • حالات بدن
 • متوجه شدن درد
 • احساسات
 • حافظه

عوارض مواد توهم‌زا

مواد توهم زا اصولا تاثیراتی را بر روی مغز می‌گذارد که سبب تغییراتی در رفتار فرد خواهد شد. این مواد می‌توانند ذهن افراد را چه خفیف و یا شدید تحت تاثیر خود قرار دهد. تاثیرات بسیار ناخوشایند دیگری نیز ب راثر مصرف مواد توهم‌زا در افراد ظاهر می‌شود. مانند:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. بالا رفتن فشار خون
 3. بی اشتها شدن
 4. بی‌خوابی
 5. عرق کردن بیش از اندازه
 6. گر گرفتگی بسیار بالا
 7. گشاد شدن مردمک چشم‌ها
 8. ارزش بدن
 9. انجام حرکات ناموزون
 10. ضعیف شدن عضلات و بی‌حالی
 11. از دست دادن تعادل
 12. از دست دادن حافظه
 13. حالت تهوع و استفراغ
 14. سرگیجه
 15. تشنج
 16. رفتن به حالت کما
 17. بی حس شدن تمام اعضای بدن
 18. تاری دید، ناهماهنگی مردمک‌ها و چرخش بی‌اختیار آن‌ها
 19. هذیان گویی
 20. قفل شدن زبان و دهان
 21. راه افتادن آب دهان
 22. مرگ

میزان شدت و نوع عوارض بر روی افراد، به میزان مصرف مواد توهم‌زا بستگی دارد. هر چه دوز مصرفی بالاتر باشد، احتمال خطر نیز بیشتر می‌شود.

عوارض مصرف مواد توهم‌زا

درمان مصرف مواد

بر اثر مصرف مواد توهم‌زا ممکن است که شخص به خود آسیب‌های جدی وارد کند. از این رو اطرافیان و یا حتی در برخی شرایط خود فرد می‌خواهد که راهی برای خلاص شدن از این راه پیدا کند. شما می‌توانید برای درمان به کلینیک روانشناسی و مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت نظر پزشک و با مصرف برخی داروها با تجویز متخصص و بهترین دکتر روانشناس، درمان خود را آغاز کنید. در بعضی مواقع پزشک تشخیص می‌دهد که شما باید برای مدتی تحت نظر بوده و در مراکز بهداشتی بستری شوید.

یک راه‌حل دیگر برای درمان این مشکل و کنار گذاشتن مواد توهم زا رفتن نزد یک مشاور خانواده و مشاور ترک اعتیاد می‌باشد. مشاورین با محیا کردن فضایی آرام و مطمئن به شما راهکارهایی را برای خلاصی از این مواد پیشنهاد می‌کنند. شما نیز موظف هستید کاملا به حرف متخصص خود گوش داده و مراحل درمان را یکی پس از دیگری با کمک متخصصین طی کنید.

اما مهم است که بدانید جای هیچ نگرانی وجود ندارد. شما به هر نوع مواد توهم‌زا که اعتیاد داشته باشید و هر چقدر هم که خطرناک باشد می‌توانید آن را ترک کرده و زندگی خود را به روال قبل بازگردانید. مهم این است که شروع کنید و از شروع نترسید.

کلام آخر

این را بدانید که اعتیاد به مواد توهم‌زا پایان زندگی شما نیست. اما کنار گذاشتن آن شروعی دوباره برای شماست. پس بهتر است در هر مکان و موقعیتی که خودتان و یا عزیزانتان قرار دارید، راه‌های درمانی را آغاز کنید. کلینیک آرامش من با حضور متخصصین و مشاورین مجرب در این زمینه همه روزه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشند. شما می‌توانید با تعیین وقت از طریق شماره تماس‌های درج شده و یا تکمیل فرم درخواست در سمت چپ، با متخصصین ما در تماس بوده و درمان خود را آغاز کنید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473