انرژی درمانی برای درمان بیماری‌های روانی

انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی

همه ما انسان‌ها بدنی پر انرژی داریم که باید از آن مراقبت شود. علم روانشناسی امروزه در دنیا بسیار پیشرفته شده است. امروزه شاهد روش‌های درمانی جدید بسیاری در علم روانشناسی هستیم. یکی از این روش‌های جدید انرژی درمانی نام دارد که از چند فرآیند فکری تشکیل شده و برای کاور چند روش روانشناسی استفاده می‌شود. تمام روش‌ها مفهموم انرژی در بدن انسان را بیان می‌کنند که می‌توان این انرژ‌ی‌ها را تقویت و بهبود بخشید، یا کاملا آن‌ها را تغییر داد. انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی روابط انرژ‌ی‌ها در انسان را توصیف می‌نماید و سیستم رفتار و فکر و احساسات آدمی را به یکدیگر وصل می‌کند. البته که بسیاری از افراد به این روش اعتقادی ندارند. اما برای کسانی که اعتقاد دارند می‌تواند روش بسیار موثری واقع شود. در ادامه شما را با این جنبه از روانشناسی آشنا خواهیم کرد.

انرژی درمانی چیست

انرژی درمانی یا همان روانشناسی انرژی در واقع رابطه سیستم انرژی با رفتار، عواطف، احساسات و سلامت می‌باشد. این نوع از روانشناسی، تحت عنوان “طب سوزنی بدون سوزن” نیز به کاربرده می‌شود. در انرژی درمانی ضربه زدن به برخی از نقاط بدن یکی از روش‌ها برای درمان است. این کار برای فرستادن برخی پیا‌م‌ها به مغز می‌باشد. این پیام‌ها رابطه مستقیمی با احساسات و عواطف، در نتیجه بهبود سلامت روان ما دارد. کل سیستم بدن انسان به هم مرتبط و پیوسته می‌باشند. و هر سیستم بدن از یک نصف النهار به نصف النهار بعد حرکت دارد. هر نصف النهار نیز از اندام به خصوصی عبور می‌کند. حال این نصف النهارها با برخی از میدان‌های انرژی به نام چاکرا، که بسیار متمرکز هستند ارتباط دارند.

برای آشنایی بیشتر با عوامل موثر بر سلامت روان این مطلب را حتما بخوانید: چه عواملی بر سلامت روان تاثیرگذار است

روانشناسی انرژی به این اعتقاد دارد که سلامت جسم و سلامت روان انسان به عملکرد میدان‌های انرژی بدن انسان مرتبط می‌باشد. انرژی که در بدن شما جریان پیدا می‌کند همانند عملکرد بدن، برای سلامتی و آسایش شما مهم و ضروری می‌باشد. زمانیکه این انرژی‌ها تغییر حالت داده و ضعیف، قوی و یا از دسترس شما خارج می‌شود، علائمی عاطفی و فیزیکی را در خود مشاهده خواهید کرد. برای اینکه این علائم را بهبود بخشیم باید انرژی بدن شما را مورد بررسی قرار دهیم. انرژی درمانی در رابطه با درمان و یا شفا دادن بیماری‌ها کمک زیادی نمی‌تواند به ما کند اما برای بازگرداندن تعادل و سلامت روحی و روان ما، بسیار مفید است.

برای شناخت بیشتر از احساسات خود این مطلب برای شما کاربردی است: شناخت احساسات اصلی و فرعی

تکنیک‌های انرژی درمانی

تکنیک‌های انرژی درمانی

می‌توان گفت اکثر روش‌های درمانی در علم روانشناسی دارای تکنیک‌های مخصوص به خود، برای درمان هستند. انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی نیز از این قضیه مستثنی نمی‌باشد. انرژی درمانی انواعی دارد. رایج‌ترین آن‌ها به سه تکنیک تقسیم بندی شده است.

 • تکنیک اول: درمان میدان فکری
 • تکنیک دوم: تکنیک آزادی عاطفی
 • تکنیک سوم: طب فشاری تاپاس

تمامی این تکنیک‌ها روش‌های اجرایی مخصوص به خود را دارد. شما برای انجام این تکنیک‌ها باید نزد یک متخصص رفته و او با توجه به نیاز شما تکنیک انرژی درمانی مخصوص به خودتان را اجرا کند. این را بدانید که برای انجام تکنیک‌های روانشناسی انرژی باید به مراکز معتبر روانشناسی در منطقه خودتان مراجعه نمایید. برای شناخت بیشتر از ویژگیهای بهترین مراکز روانشناسی در کشور مطالعه کنید: بهترین کلینیک روانشناسی 

فواید انرژی درمانی

روانشناسی انرژی می‌تواند در بهبود بسیاری از موارد به ما کمک رساند. برخی از مواردی که تحت تاثیر انرژی درمانی بهبود می‌یابند به شرح زیر می‌باشند:

 1. روانشناسی انرژی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را قوی کند.
 2. سطح انرژی ما را افزایش می‌دهد.
 3. درد را کاهش می‌دهد.
 4. استرس و اضراب با روانشناسی انرژی کاهش می‌یابد.
 5. علائم ترس و فوبیا را از بین خواهد برد.
 6. عملکرد فیزیکی و ذهنی ما را به حد خوبی افزایش می‌دهد.
 7. خلاقیت را افزایش خواهد داد.
 8. سلامت ذهن و بدن را به همراه خواهد داشت.
 9. انرژی‌های بد را می‌یابد و حذف می‌کند.
 10. برای درمان برخی از اختلالات روانی بسیار مفید است.

حتما بخوانید: تکنیک‌های تشخیص اختلالات روانی 

روانشناسی انرژی چگونه انجام می‌شود؟

هدف روانشناسی انرژی، بازگرداندن سیستم بدن به تعادل و رسیدن فرد به سلامت روان و جسم است. در واقع روانشناسی انرژی در عمل، انرژی درمانی نام دارد. متخصصین روانشناسی انرژی ممکن است از برخی روش‌های درمانی دیگر در کنار این روش، برای درمان شما استفاده کنند. در تکنیک روانشناسی انرژی متخصص بر روی برخی نقاط بدن فرد زمانی که او دارد به نکات مثبت فکر می‌کند ضربه می‌زند. همین کار سبب می‌شود تا هورمون کورتیزول به طور نرمال در بدن ترشح شده و اضطراب و ترس به مرور از فرد دور شود.

شما می‌توانید برای شروع، به بهترین دکتر انرژی درمانی در تهران و یا سایر مراکز روانشناسی مراجعه کنید. در مراکز شما متخصص و مشاور خود را انتخاب نموده و یا به شما معرفی می‌نمایند. متخصص بعد از معاینه شما و برحسب نیازتان جلسات انرژی درمانی را برای شما تعیین می‌کند. شما نیز وظیفه دارید در جلسات تعیین شده توسط مشاور به طور منظم شرکت نمایید. در اینصورت تاثیرات روانشناسی انرژی را به چشم خود خواهید دید.

نکاتی در رابطه با انرژی درمانی

همانطور که در قبل بیان شد، انرژی درمانی همان روانشناسی انرژی در عمل است که گرفتگی‌های انرژی در بدن را از بین می‌برد. با از بین رفتن گرفتگی‌ها، بدن خودش را برای سلامت روان  و جسم بهبود می‌بخشد. روانشناسی انرژِی شامل روش‌هایی مانند طب سوزنی، انرژی درمانی ریکی، ضربه زدن، ماساژ درمانی و.. است. ایجاد تعادل و هماهنگی، در نتیجه نشاط و سرزندگی بدن از طریق این روش درمانی امکان پذیر می‌باشد. در این قسمت می‌خواهیم شما را با چند نکته مهم در رابطه با روانشناسی انرژی آشنا سازیم. این نکات عبارتند از:

 انرژی درمانی با درمان‌های دیگر نیز کار می‌کند

انرژی درمانی برای درمان برخی از اختلالات روانی استفاده می‌شود. متخصصین می‌توانند در کنار درمان از طریق روانشناسی انرژی یا از روش‌های دیگر درمان مانند معنا درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و… نیز استفاده کنند. استفاده از زوش‌های دیگر درمان در کنار این شیوه درمانی می‌توانند بسیار کمک کننده باشند و روند درمان شما را تسریع بخشند.

در دسترس برای همه افراد می‌باشد

برخی از افراد تصور می‌کنند که انرژی درمانی فقط برای افرادی که اعتقاد بسیار قوی دارند امکان‌پذیر است. اما این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. این روش درمانی می‌تواند برای همه افراد در هر سنی استفاده شود. اما باید به آن علاقه داشت تا در طول درمان باعث آزار فرد نگردد و او را خسته نسازد تا روند درمانی خود را کامل کند.

فواید انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی

با واقعیت‌های علمی همخوانی دارد

انرژی درمانی مبتنی بر علم است. تمام دنیا و کائنات سرشار از انرژی هستند بدن ما نیز پر از انرژی می‌باشد. اگر انرژی بدن ما با انرژی این دنیا هم فرکانس نباشد با یکدیگر تداخل پیدا خواهد کرد و ناراحتی‌های سلامتی و روحی را به همراه خواهد داشت. پس برخلاف باور عموم که انرژی درمانی یک درمان ماورایی است، این روش، یک روش درمان کاملا علمی می‌باشد. علم امروزه نیز آن را ثابت می‌کند.

عوارض جانبی نداشته و بدون درد می‌باشد

برخی از روش‌های درمانی برای درمان بیماری‌ها، همراه با درد و عوارض منفی هستند. انرژی درمانی نه تنها هیچ عوارض جانبی نداشته بلکه هیچگونه دردی را در حین درمان از طریق روانشناسی انرژی احساس نخواهید کرد. در جلسات انرژی درمانی فرد بر روی تخت دراز کشیده و متخصصص از طریق اجرای تکنیک‌ها به فرد برای آزاد سازی انرژی کمک خواهد کرد. ممکن است بعد از جلسه درمانی، شما برخی از احساسات مانند خشم، عصبانیت و خستگی را داشته باشید. پدیدار شدن این احساسات به دلیل رها شدن آن‌ها از بدنتان است. این مورد بعد از چند ساعت از بدن شما خواهد رفت. شما بعد از انجام درمان، احساس سبکی کرده و به آرامش جسمی و روانی چشم‌گیری خواهید رسید.

راهی برای کمک به عواطف و سلامت جسم

تمام آسیب‌هایی که ما بر جسم و روح خود می‌بینیم بر روی انرژی ما تاثیر می‌گذارد. بر عکس این موضوع نیز کاملا صحت دارد. بدن ما برای سلامت خود و روح ما نیز برای حفظ آرامش خود نیاز دارد که انرژی آن را به درستی تامین سازیم. زمانیکه به انرژی بدن خودمان بی‌توجهی کنیم تاثیرات منفی را بر روی عواطف و جسم خود خواهیم دید.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چگونگی انجام مراقبه و مدیتیشن تاثیرات آن

عوامل تاثیرگذار بر انرژی انسان

سیستم‌های انرژی بدن انسان تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. طبق نظریه روانشناسی انرژی، چاکراهایی که انرژی انسان از آن رد می‌شود مسدود یا گرفته شده باشد، بیماری‌هایی به سراغ انسان خواهد آمد. این گرفتگی‌ها می‌تواند از طریق برخی اتفاقات رخ دهد و انرژی ما را دست خوش تغییر سازد. برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • برخی شکست‌های عاطفی
 • برخی از ترس‌ و فوبیاهای موجود در ذهن
 • از دست دادن عزیز و غم و سوگواری
 • اتفاقات تلخ و آزاردهنده در دوران کودکی و نوجوانی
 • وضعیت سلامت جسمی و روحی
 • نوع فرهنگ و نوع روابط

تمام موارد بالا عواملی هستند که بر روی انرژی انسان تاثیر‌ می‌گذارند. اگر شما عزیزان در شرایطی مانند شرایط بالا قرار گرفتید، می‌توانید برای آرام‌سازی جسم و روح خود از  انرژی درمانی یا روانشناسی انرژی بهره ببرید.

کلام آخر

بهتر است برای حفظ سلامت جسم و روح خود، به انرژی بدن خود رسیدگی‌های لازم را داشته باشیم. زیرا انرژی بدن ما با سلامت جسم و روحمان رابطه مستقیمی دارد. اگر هر یک به مشکل بربخورند دیگری را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. پس بهتر است برای سلامت خود از انرژی درمانی و روانشاسی انرژی بهره ببرید. کلینیک آرامش من با حضور متخصصین مجرب در حوزه روانشناسی انرژی می‌توانند شما را برای رسیدن به اهداف سلامتی خود یاری رسانند. شما می‌توانید با برقراری تماس و تعیین وقت قبلی از پشتیبانی وقت خود را تنظیم کرده و برای پیدایش حال خوب خود درمان را آغاز نمایید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473