شن درمانی و تاثیرات آن

شن درمانی و فواید آن

به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده است که زمانیکه در کنار دریا هستید با شن‌های ساحل بازی کنید. بر روی شن‌ها نقاشی کشیده یا خط و خطوط بکشید. حتی شده که با شن برخی از اجسام را درست کرده باشید. حتما در هنگام بازی حس آرامش فراوانی، کل وجودتان را فرا می‌گیرد. در کل بازی با شن حس آرامش فوق العاده‌ای را به ما عطا می‌کند. بازی با شن برای کودکان حتی بزرگسالان نیز محبوب است. از این رو از شن برای درمان برخی اختلالات روانی نیز استفاده می‌کنند. امروزه در اکثر مراکز روانشناسی، متخصصین و مشاوران از روش شن درمانی برای بیماران خود استفاده می‌کنند. طبق نتایج و آمار برای درمان آزار و اذیت و تروما، شن درمانی بسیار مفیده بوده و خواهان بسیاری داشته است. در این مقاله در رابطه با این موضوع و تاثیرات آن بر روان افراد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شن درمانی چیست

همانطور که گفته شد، شن درمانی یک روش درمانی مفید برای رفع برخی اختلالات روانی می‌باشد. می‌توان گفت یک تکنیک درمانی برای کودکان و نوجوانان همچنین بزرگسالان است. این تکنیک با کمک متخصصین و مشاوران در مراکز مشاوره انجام می‌شود. در اکثر روش‌های درمانی برای رفع اختلالات روان، فرد باید احساسات خود را بیان کند. اما در شن درمانی برخلاف سایر روش‌ها، فرد باید احساسات خود را نشان دهد.

برای شناخت بهتر احساسات و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید: احساسات چیست و انواع آن

در این روش افراد با کمک مشاور خود یک سینی شن را در مقابل خود قرار می‌دهند. سپس افراد با راهنمایی و کمک مشاور بین اشکالی که بر روی شن ایجاد کرده و احساسات درون خود ارتباطی برقرار کرده و آن را درک خواهد کرد. با ایجاد تغییراتی بر روی اشکال ساخته شده بر روی شن، افراد دنیایی را که دوست دارند داشته باشند طراحی می‌کنند. زمانیکه دست به این کار می‌زنند به مرور دنیای واقعی خود را بنا به تغییرات بیرونی بر روی شن نیز تغییر خواهند داد.

مشاورین نیز برای درمانجو یک فضای امن و راحت را ایجاد می‌کند که فرد بدون ترس و با آرامش خیال به ساخت اشکال در شن بازی درمانی بپردازد. شن درمانی می‌تواند به درمان اختلالاتی مانند استرس، اضطراب، ترس، افسردگی کمک بسیاری کند. افرادی که از این روش درمانی نتایج بسیار مثبتی گرفته‌اند، اغلب افرادی بودند که دارای افسردگی یا تروما بوده‌اند. کودکان یا بزرگسالانی که دارای معلولیت هستند نیز از طریق این شیوه درمانی، می‌توانند بهترین نتیجه را بگیرند.

حتما بخوانید:

هدف شن بازی درمانی

در شن درمانی اهداف زیادی وجود دارد. برخی اوقات برای رهایی از درد و رنج خود نمی‌توانیم از طریق گفتار با یک مشاور، درد خود را تسکین دهیم. بسیاری از افراد هستند که نمی‌توانند درد خود را بیان کنند. به همین دلیل این شیوه درمانی از روش‌های بسیار مفیدی است که فرد می‌تواند در آن درد و رنج خود را بدون کلامی نشان دهد. در شن درمانی فرد می‌تواند وسیله یا اشیائی را انتخاب نماید که می‌تواند با آن احساسات درونی خودش را نشان دهد.

با انتخاب این وسایل و بازی با شن، مشاورین در رابطه با اینکه چرا آن وسیله را انتخاب کرده یا آن طرح را بر روی شن کشیده تحقیقات خود را آغاز نمایند. هدف اصلی این روش، نشان دادن احساسات درونی افرادی است که قادر به سخن گفتن نیستند و یا بسیار سخت است که خاطرات دردناک خود را بیان کنند. شن درمانی مناسب افرادی است که از اختلالات روانی زیر رنج می‌برند.

  • افرادی که ناتوانی ذهنی یا جسمی دارند.
  • افراد مبتلا به اختلال adhd یا همان عدم توجه و بیش فعالی. کلیلک کنید: تست adhd
  • افرادی که افسردگی دارند.
  • اشخاصی که یک غم و یک دوره تلخ را مثل از دست دادن یک عزیز می‌گذارند.
  • افراد دارای تروما.
  • افرادی که اوتیسم دارند.
  • برای بالا بردن اعتماد به نفس و روابط اجتماعی کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • به استقلال و تقویت روحیه نوجوانان نیز کمک می‌کند.
  • کودکانی که در رشد مشکل دارند.

حتما بخوانید: تاثیرات مشاوره کودک و نوجوان

تمامی افراد می‌توانند از شن درمانی برای درمان و حتی رسیدن به آرامش استفاده نمایند. اما افرادی که در بالا ذکر شد از دسته افرادی هستند که باید تحت درمان از این طریق قرار گیرند. ممکن است که متخصص، این روش را در کنار دیگر روش‌ها برای درمان شما انتخاب نمایند.

تکنیک‌های شن بازی درمانی

تکنیک‌های شن درمانی

شن درمانی نیز مانند سایر روش‌های درمان روانشناسی، تکنیک‌های خاص خودش را برای اجرا دارد. اصلی‌ترین تکنیک آن، تکنیک جهانی نام دارد. در این تکنیک افراد با استفاده از وسایل بازی، اشکال و… در سینی شن خود به روش دلخواه استفاده می‌کنند. متخصص نیز در تمام مراحل بازی، شاهد حرکات و نوع چینش وسایل فرد می‌باشد که در انتها آن را مورد بررسی قراردهد.

تمام مراحل و چیدمان وسایل با کمک تخیل فرد انجام می‌شود که خبر از احساسات درونی فرد می‌دهد. در واقع با این شیوه درمانی، متخصص متوجه خواهد شد که در درون فرد چه‌ها می‌گذرد. این رایج‌ترن تکنیک شن درمانی برای تشخیص و درمان اختلالات روانی و درونی فرد می‌باشد. بهترین تکنیک و روش برای کودکان است.

شن درمانی برای بزرگسالان

شاید فکر کنید که شن درمانی تنها برای کودکان مناسب باشد. اما این روش به دلیل ابعاد مختلف و گوناگونی که دارد برای بزرگسالان نیز مفید است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای بزرگسالانی که در غم و درد بزرگی به سر می‌برند و نسبت به دیگر روش‌های درمانی پاسخ نمی‌دهند، بسیار مفید است. در این روش متخصص برای فرد فضایی امن ایجاد کرده و شخص احساس امنیت می‌کند. همین موضوع سبب می‌شود که به راحتی احساسات درون خود را نشان دهد. برای بزرگسالانی که اختلال در گفتار دارند نیز مفید است. همچنین برای زوج درمانی نیز استفاده می‌شود. شما با انتخاب بهترین دکتر روانشناس در تهران یا سایر شهرها می‌توانید از این روش درمانی به درستی بهره مند شوید.

شن درمانی رماتیسم

همانطور که بیان کردیم این روش درمانی از خصوصیات و مزایای فراوانی برخوردار است. یکی از موارد استفاده از شن درمانی برای بیماران رماتیسم است. از آنجایی که شن پر از مواد عالی و معدنی می‌باشد برای افراد و سلامتی آن‌ها بسیار مفید است. از همین رو، شن برای استخوان‌ها و دندان‌ها بسیار مفید است. زمانی که شما با شن تماس برقرار می‌کنید این مواد وارد بدن شما می‌شود. از آنجایی که منیزیم نیز از طریق پوست بهتر جذب می‌گردد می‌تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد. برای بیماران رماتیسم باید به مدت 20 دقیقه تا 40 دقیقه طول بکشد. شن نیز باید مقداری گرم باشد.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که شن برای استخوان ها و بیماران رماتیسم مفید است. علائم پوکی استخوان و آلرژی را کاهش می‌دهد. از آنجایی که این شیوه می‌تواند به کاهش استرس کمک کند سبب می‌شود که گردش خون در بدن بهتر انجام شود. زمانی که گردش خون منظم باشد نیز بدن درد کمتری داشته و سالم‌تر و بهتر عمل خواهد کرد. بیماران رماتیسم می‌توانند این شیوه درمانی را در برنامه درمانی خود قرار داده تا از تاثیرات آن بهره کافی را ببرند.

شن درمانی برای بزرگسالان و درمان روماتیسم

شن بازی درمانی

بازی درمانی خود، یک روش برای درمان اختلالات روانی افراد می‌باشد. ما انواع بازی درمانی را در علم روانشناسی داریم که عبارتند از:

1 – کتاب درمانی            2- شن درمانی      3- بازی درمانی شناختی رفتاری             4- بازی تخیلی         5- فرزند درمانی

همانطور که بیان شد شن درمانی یک نوع بازی درمانی است. که به آن شن بازی درمانی نیز گفته می‌شود و از ترکیب هنر درمانی و بازی درمانی، می‌باشد. متخصص یک سینی پر از شن را همراه برخی وسایل به مخاطب می‌دهد و از او می‌خواهد که با شن و آن وسایل بازی کند. این وسایل می‌تواند شامل حیوانات، درو پنجره، گل، خانه و… باشد. بعد ازاینکه فرد بازی با شن را به اتمام می‌رساند متخصصص با آن فرد صحبت می‌کند. سپس درمانگر با توجه به صحبت‌ها و نوع بازی فرد با شن و وسایل می‌تواند سلامت روان فرد را بررسی کند. حتما بخوانید: هنر درمانی و تاثیرات آن 

کارگاه شن بازی درمانی

ممکن است که شما بخواهید یک فرد باشید که در شن بازی درمانی ماهر باشد و بتواند سلامت روان افراد را از این طریق بررسی کند. شما می‌توانید با مراجعه به مراکز مشاوره معتبر، در کارگاه‌های شن درمانی شرکت کنید. این کارگاه‌ها زیر نظر بهترین روانشناسان در بهترین کلینیک روانشناسی در تهران و سایر نقاط انجام می‌شود. شما در کارگاه شن بازی درمانی می‌توانید مهارت‌های لازم را در خصوص شناخت حرکات افراد و ایجاد ارتباط بین درون او و چیدمان وسایل، به اختلالات درونش پی ببرید. لازمه این کار نیز کسب مهارت و تجربه از اساتید است.

 

با توجه به مسائل و مشکلات فراوانی که امروزه دامن گیر تمام افراد می‌شود هر شخصی ممکن است دچار یک نوع اختلال یا تروما در زندگی شخصی‌اش باشد. ممکن است شما نیز فردی باشید که نتوانید به راحتی حرف دل خودتان را بزنید و یا کودکتان دچار اختلالی شده باشد. به همین دلیل است که متخصصین، شن درمانی را در اکثر کلینیک و مراکز انجام می‌دهند. تا همه افراد در هر سنی که هستند بتوانند از سلامت روان خود لذت کافی را ببرند. کلینیک آرامش من با مجرب‌ترین روانشناس کشور در این حوزه همه روزه در خدمت شما می‌باشد تا شما را در این مسیر راهنمایی کند.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473