ترنس چیست و چگونه باید آن را تشخیص دهیم؟

ترنس

بسیاری از شما در جامعه خود و یا در بسیاری از فیلم‌ها در فضای مجازی دیده‌اید افرادی هستند که جنسیت مشخص و واحدی ندارند. در واقع شما نمی‌توانید تشخیص بدهید به راحتی که دختر هستند یا پسر! به این افراد در اصطلاح ترنس گفته شده و خودشان نیز گاهی نمی‌دانند که چرا اینگونه هستند. باید بدانید که هیچ راه مشخص و واحدی نیز برای این موضوع وجود ندارد. یعنی خود افراد به عمد جنسیت خود را پنهان نمی‌کنند، بلکه خودشان نیز نمی‌دانند چرا این حال را دارند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث این اتفاق خواهد شد. همچنین نشانه‌ها و علائمی به همراه دارد که از طریق آن‌ها فرد می‌تواند متوجه شود ترنس است یا خیر! با ما همراه باشید تا در این مقاله با این موضوع و معنای واقعی آن آشنا شوید.

ترنس چیست؟

ترنس در معنای واقعی یک اصطلاح است. به مرد و یا زنی اختصاص داده می‌شود که حس درونی آن‌ها و جنسیتی که در درون آن‌ها وجود دارد با آن جنسیتی که آن‌ها در بدو تولد دارند، یکسان نیست. به عنوان مثال، مردی که ترنس است از ابتدا به او مرد گفته می‌شود ولی در حقیقت حس درونی او یک زن است. این افراد دائما به دنبال تغییر دادن خود از طرق مختلف هستند. این افراد به دلیل هورمون‌هایی که در بدن آن‌ها ترشح می‌شود، دچار ناهمخوانی بین جنسیت خود و آن حس درونی خود می‌شوند. این موضوع می‌تواند برای فرد به شدت سخت باشد، پس ما باید با این موضوع کنار آمده و آن را بهتر بشناسیم.

با بهتر شناختن آن می‌توانیم به خوبی آن را درک کنیم تا به افرادی که دچار این حس و حال هستند کمتر آسیب برسانیم و آن‌ها را تا حدی که می‌توانیم دلداری داده و از نظر روحی آن‌ها را به آرامش برسانیم. بسیاری از افرادی که ترنس هستند، به شدت اذیت شده و دنبال رهایی از جنسیتی که در آن قرار دارند، هستند. به همین دلیل ممکن است زندگی برایشان سخت بوده و با جامعه، خانواده و یا حتی برخی از دوستان خود بجنگند. بسیاری از این افراد در حین ازدواج خود متوجه این حس خود می‌شوند. بهترین کار این است که آن‌ها را درک کرده و به این افراد کمک کنیم.

زن و مرد ترنس به چه معنا می‌باشد؟

همانطور که در قبل گفته شد، زن و مرد ترنس به اشخاصی گفته می‌شود که حس درونی آن‌ها با جنسیتی که دارند در تداخل است. یعنی زنی که به او ترنس گفته می‌شود در حقیقت زنی است که در درون خودش دوست دارد یک مرد باشد. حس درونی‌اش به او می‌گوید که او یک مرد است با احساسات مردانه، گرایشات جنسی مردانه و رفتاری مردانه. دلش می‌خواهد که لباس مردانه بپوشد. موهایش را کوتاه می‌کند. به دنبال این است که اندام‌های زنانه خود را بپوشاند. و در کل دوست دارد که مردانه رفتار کند و به جنس مخالف خود گرایش دارد.

در مقابل مردی که ترنس می‌باشد،در واقع مردی است که در درون خودش احساسات زنانه دارد. دوست دارد زن باشد. فردیست با احساسات و گرایشات جنسی و غیرجنسی زنانه. دوست دارد که فعالیت‌های زنانه انجام دهد. آرایش کند، ناخن بکارد و لباس‌های زنانه بپوشد. برای مردان دلبری کنند و به سمت جنس مخالف گرایش دارند.

برخی از این افراد از طریق همین تغییر ظاهر خود به ترنس بودن خود اعتراف کرده و در همان حد راضی هستند. اما برخی دیگر به سمت عمل‌های جراحی رفته و از طریق عمل‌های جراحی جنسیت خود را تغییر می‌دهند. و بسیاری از ترنس‌ها هستند که به هیچ عنوان گرایش و جنسیت واقعی خود را نشان نمی‌دهند. دوست دارند بنا به دلایل مختلفی آن را پنهان کرده و تا آخر عمر با سختی و عذاب این حس خود زندگی کنند.

حتما بخوانید: عشق بازی 

رفتار با ترنس‌ها

تا به اینجا با ترنس‌ها آشنا شدیم. دانستیم که چه افرادی هستند و چه گرایشاتی دارند. درست است که ما در یک فرهنگ اسلامی زندگی می‌کنیم، و این موضوع را درک نمی‌کنیم؛ اما باید بیاموزیم و این موضوع را فرهنگ سازی کنیم که با این افراد همانند سایر افراد عادی برخورد کنیم. هرگز نباید در برخورد با این اشخاص به طور خاص برخورد کرده و آن‌ها را خجالت زده و دلشکسته کنیم، زیرا این افراد به اندازه کافی درد کشیده و در شرایط بسیار سختی هستند. پس بسیار مهم است که بدانیم چطور با این افراد برخورد کنیم. تا این افراد بتوانند به راحتی حس و گرایشات خود را بیان کرده و بتوانند زندگی خوبی داشته باشد.

  1. در ابتدا باید سعی کنید با آن‌ها به خوبی تعامل برقرار کنید. دوری از آن‌ها باعث خواهد شد که آن‌ها از خودشان نیز بدشان آید.
  2. باید کاملا راحت و صریح با افراد ترنس صحبت کنبد. برخورد خیلی سنگین و خاص به طوریکه شما را متعجب و معذب نشان دهد، اصلا مناسب نیست.
  3. در کنارشان در مورد مسائل و حرف‌های بیهوده‌ای که در رابطه با ترنس‌ها شنیده‌اید، حرف نزنید.
  4. از او نخواهید که در رابطه با جنسیت و علایقش و یا ترنس بودن خود، حرفی برای شما بزند. او را با سوالات سخت و شخصی اذیت نکنید.
  5. با هر نامی که او خودش برای خود انتخاب کرده، صدایش بزنید.
  6. به او گوش بدهید و با حرف‌هایی که می‌زند، هرگز قضاتش نکنید.
  7. اگر در نزدیکی شما و یا در دوستانتان فردی ترنس وجود دارد، باید شما کتاب‌هایی را مطالعه و فیلم‌هایی مربوط به آن‌ها را مشاهده کنید.
  8. سعی کنید آن‌ها را به هرشکلی که هستند، باور کنید و در کنارشان باشید تا به آرامش برسند.

این را هم بخوانید: عشق واقعی چیست؟

چگونه بفهمم ترنس هستم؟

ترنس بودن گاهی از همان دوران کودکی نمایان می‌شود، برخی نیز بعدها و در سنین بالاتر خودش را نشان می‌دهد. اما موضوعی است که می‌شود آن را متوجه شد. پس به طور کلی می‌توان در هر سنی که هستید، به راحتی متوجه شوید که ترنس هستید یا خیر! برخی از افراد ممکن است تا سال‌ها ترنس باشند، اما متوجه نشوند. ولی همیشه در دوراهی و گنگی باقی بمانند که جنسیتشان چه چیزی می‌تواند باشد. یا ممکن است به دلیل حس ترس و شرم و خجالت‌زدگی آن را انکار کرده و پنهان کنند و همچنین هرگز در رابطه با آن حرفی نزنند. که البته باید بدانید که هر چقدر این حس را سرکوب کنید، به جایی نخواهید رسید.

این حسی است که همواره در درون شماست و با شما خواهد ماند. پس بهتر است خودتان را دوست داشته باشید و هر حسی را که دارید، بپذیرید و با آن روبرو شوید. زیرا مبارزه با این حس و حال باعث آسیب‌های روانی به شدت سخت و غیرقابل جبرانی خواهد شد. که این آسیب‌ها می‌تواند به شدت مضر و گاها غیرقابل جبران باشد. اما در کل تشخیص اینکه بفهمیم ترنس هستیم یا نه، نیاز به تامل دارد. باید به حس درونی خود نگریسته و به آن‌ها خوب فکر کنیم. می‌توانیم به یک پزشک و یا متخصص و مشاوره در این باره مراجعه کرد و با تشخیص درست متوجه این موضوع شد. اینکه این موضوع را نیز بیان کنید، ممکن است شما را با تبعیضات متفاوتی روبرو کند.

اما هرگز نباید از این موضوع بترسید باید با شجاعت کامل آن را پذیرفته و با آن روبرو شوید. سپس با کمک پزشک و خودتان و بنا به علاقه و خواسته خودتان، تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرید. برای تشخیص بهتر این موضوع می‌توانید سری هم به مقاله تست گرایش جنسی بزنید.

با افراد ترنس چگونه برخورد کنیم

آیا درمانی وجود دارد؟

همانطور که اشاره کردیم درمان‌های مختلفی وجود دارد. یکی از درمان‌ها، درمان پزشکی می‌باشد. یکی از روش‌های درمانی که باید در این مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از مراقبت‌های روانی است. ابتدا افرادی که برای اولین بار با این موضوع آشنا می‌شوند که ترنس هستند، ممکن است از نظر روانی و روحی به هم بریزند. باید برای آرام کردن خود نزد یک رواندرمانگر و یا سکس تراپیست برای آرام کردن ذهن و روان خود بروند. تا بتوانند با این موضوع به راحتی آشنا شوید و آن را بپذیرند. سپس بعد از پذیرش می‌توانند با مشورت از پزشک خود بهترین روش را برای درمان خود انتخاب کنند.

یکی از روش‌های رایج، استفاده از عمل‌های جراحی است. عمل جراحی باعث می‌شود که فردی که ترنس است با رضایت خودش، جنسیتش را تغییر دهد. و به آن بدنی برسد که دوست دارد و در آن احساس راحتی می‌کند. از طرفی هورمون درمانی نیز یکی از روش‌های درمانی است.

پزشک با توجه به تشخیص خودش، می‌تواند برخی از داروها را برای فرد تجویز کند تا هورمون‌هایش منظم شده و فرد کمتر اذیت شود. برخی دیگر از روش‌ها مانند مسدود کننده‌های بلوغ فرد وجود دارد، که برای افرادیست که در سن بلوغ می‌باشند و متوجه این موضوع خواهند شد. که این روش برای افراد توصیه نمی‌شود. بهترین روش مراجعه به پزشک و مشاوره صحیح گرفتن از پزشک خود و انجام بهترین راه برای تغییر جنسیت شما و یا کنترل هورمون‌های شما می‌باشد. اگر به دنبال یک متخصص در این زمینه هستید می‌توانید روی کلمه دکتر روانشناس کلیک کنید.

کلام آخر

ترنس بودن هیچ ایرادی ندارد. یک توع احساس و گرایش است که به هیچ عنوان به اختیار فرد نیست. پس هرگز نباید از آن خجالت کشید. باید آن را پذیرفت و با آن کنار آمد و به دنبال بهترین راه برای به آرامش رسیدن بود. ما نیز به عنوان یک فردی که با چنین افرادی روبرو می‌شود، باید بدانیم با او چگونه برخورد کنیم. نوع برخورد ما نیز بسیار مهم است تا بتوانیم بستر را برای این افراد فراهم کنیم تا به راحتی و آرامش همانند افراد عادی، به زندگی خود ادامه دهند. کلینیک آرامش من بعنوان بهترین مرکز مشاوره در این زمینه همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره‌‌های داخل سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین ما به روش مشاوره آنلاین و تلفنی و یا حضوری در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473